آزمون GRE چیست، زمان آزمون GRE و مدارک لازم

 نگاهی به کلیات آزمون GRE

 همزمان با افزایش میل مردم جهان برای مهاجرت و پیگیری پلن‌های مهاجرتی، انواع مختلفی از آزمون‌ها، تست‌ها و امتحان‌ها نیز برای اثبات توانایی در حیطه‌های مختلف به شهرت رسیده‌اند. هدف کلی از برگزاری و شرکت در این قسم آزمون‌ها، تشخیص میزان توانایی افراد در حیطه‌های مختلف است. مثلاً در آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس هدف ارزیابی مهارت شرکت‌کننده در ایجاد ارتباط با زبان انگلیسی است؛ موضوعی که برای مهاجرت به برخی از کشورها با زبان مادر انگلیسی یا تحصیل در زبان انگلیسی اهمیت دارد. اما همه چیز منحصر به زبان نیست و آزمون‌هایی برای ارزیابی توانایی در سایر زمینه‌ها نیز برگزار خواهند شد. یکی از همین آزمون‌ها، آزمون GRE است. ممکن است آزمون GRE بخاطر حیطه و موضوع متفاوت برگزاری، به قدر آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس در بین ایرانیان شهرت نداشته باشد اما این از اهمیت آزمون مذکور کم نمی‌کند. همین شهرت و شناخت کمتر نسبت به این آزمون انگیزه‌ای شد تا یادداشتی حول شناخت آزمون GRE به رشته تحریر درآورده و نکات مهم و کلیدی که در مورد این آزمون وجود دارد را بررسی کنیم. برای تشخیص مهم‌ترین نکات نیز به سراغ پرسش‌های متداول این حیطه رفتیم؛ پرسش‌هایی از قبیل آیا آزمون GRE در سطح جهان معتبر است؟ سبک برگزاری آزمون GRE  به چه شکل است؟ برای به چه نمره‌ای در آزمون GRE  نیاز است؟ پذیرش در این آزمون برای چه اموری الزامی است؟ ما در نهایت عناوین زیر را در مورد آزمون GRE آماده سمع و نظر شما کردیم.

 * نگاهی به ماهیت آزمون

 * آزمون GRE رسیدن به بهترین نتایج را تسهیل می‌کند

 * آزمون GRE و انواع مختلف آن

 * محتوای بخش‌های مختلف آزمون GRE عمومی

 * هزینه شرکت در آزمون GRE عمومی

 * زمان شرکت در آزمون GRE عمومی

 * محتوای بخش‌های مختلف آزمون GRE موضوعی

 * هزینه شرکت در آزمون GRE موضوعی

 * زمان شرکت در آزمون GRE موضوعی

اگر علاقه مند به مهاجرتی تحصیلی کانادا هستید، به صفحه مهاجرت به کانادا مراجعه بفرمایید.

شرکت در آزمون GRE کانادا

هدف از شرکت در این آزمون‌ها، دستیابی به شانس تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی است

 نگاهی به ماهیت آزمون GRE

 GRE یک سرواژه انگلیسی متشکل از حروف اول عبارت (Graduate Record Examination) به معنی آزمون سوابق تحصیلی است و هدف از برگزاری آن همانطور که از نام پیداست، ارزیابی قوت سوابق تحصیلی به منظور سنجش امکان پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی و دستیابی به انواع مختلفی از بورس‌های تحصیلی است. این آزمون نیز توسط مؤسسه جهانی و معتبر ETS برگزار می‌شود؛ مؤسسه‌ای که عامل برگزاری آزمون‌های بین‌المللی دیگری از جمله تافل، هایست، پراکسیس و تاییک است.  بسیاری از مؤسسات آموزش عالی در جهان، پذیرش در برنامه‌های مختلف تحصیلات تکمیلی را منوط به پذیرش متقاضی در آزمون GRE و کسب نمره خوب در این آزمون می‌دانند. البته در برخی دیگر از مؤسسات آموزش عالی نیز شاید نمره آزمون GRE بخش اصلی پروسه تقاضا برای پذیرش نباشد اما به هر طریق داشتن یک نمره عالی آزمون فوق، در سوابق و پرونده تحصیلی باعث رویکرد مثبت مرکز علمی در پذیرش متقاضی خواهد شد. همانطور که گفته شد آزمون GRE یک آزمون پذیرش در سطح تحصیلات تکمیلی است و توسط بسیاری از مؤسسات آموزش عالی به عنوان یک الزام جهت پذیرش معرفی شده است. یکی از علل انتخاب این معیار از سوی مراکز آموزش عالی در جهان، دستیابی به معیاری مشترک و همسان برای دانشجویان و متقاضیان از سراسر جهان است. این آزمون با گنجاندن طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی و مهارت‌های علمی در بطن خود و همسان‌سازی معیارهای سنجش آن‌ها، کمک کرده تا مراکز آموزش عالی بدون نیاز به برگزاری چندین باره آزمون‌ها، معیار خوبی برای مقایسه دانشجویان داشته باشند؛ امری که هم به نفع دانشگاه‌ها تمام شده و هم برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل آسان‌تر و بهتر است.

مطلب پیشنهادی: ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

آزمون منعطف GRE

این یک آزمون منعطف و منطبق با شرایط متمایز متقاضیان است

 آزمون GRE رسیدن به بهترین نتایج را تسهیل می‌کند

 نمره آزمون GRE معیار خوبی برای نشان داده توانمندی شما در یک رشته تحصیلی خاص است و ساختار و قوانین آن کمک می‌کنند تا شما بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارید. این آزمون قواعد و امکانات مختلفی برای بهبود نمره و تحصیل فرآیند آزمون دارد. مثلاً شما در آزمون GRE مختارید تا تصمیم بگیرید کدام نتایج از آزمون شما را برای دانشگاه یا مؤسسه آموزشی مدنظرتان ارسال شود یا حتی اگر احساس می‌کنید در روز برگزاری آزمون به هر علتی نهایت توانایی خود را به نمایش نگذاشته‌اید، می‌توانید دوباره در آزمون شرکت کنید و بازهم تنها صرفاً نمرات جدید خود را برای دانشگاه یا مؤسسه علمی مورد تقاضا ارسال کنید. یا مثلاً آزمون GRE تنها آزمون بین‌المللی و معتبری است که به شما اجازه رد کردن بخش‌ها، پاسخ به سوالات پیشین و در مجموع پاسخگویی برخلاف ساختار و ترتیب تعیین‌شده در آزمون را می‌دهد. به مجموعه این امکانات در نظر گرفته شده برای بهبود وضعیت نمره و افزایش میزان بهره‌وری در آزمون سیستم ScoreSelect می‌گویند که کاملاً منحصر بفرد است.

نمره آزمون GRE کانادا

نمره کسب شده در این آزمون نقش بسزایی در تعیین سرنوشت درخواست پذیرش شما از دانشگاه‌ها دارد

 آزمون GRE و انواع مختلف آن

 دقت داشته باشید که اساساً دو نوع آزمون GRE برگزار خواهد شد و شما بسته به رشته تحصیلی مورد تقاضا جهت تحصیل در مراکز آموزش عالی باید به سراغ آزمون مناسب رفته و در آن شرکت کنید.

 

  * آزمون GRE عمومی: آزمون GRE عمومی برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های تحصیلی تجارت، مدیریت، کسب‌وکار و حقوق.

 * آزمون GRE موضوعی: سایر رشته‌های تحصیلی که بسته به موضوع آزمون انتخابی تعیین خواهد شد. مثلاً برای رشته‌های مرتبط با فیزیک، نمره آزمون GRE فیزیک قابل پذیرش است.

 عامل تعیین‌کننده در انتخاب آزمون رشته تحصیلی شماست. در مورد آزمون GRE عمومی نیز باید گفت که در جزئیات کوچکی تقسیم به دو آزمون حقوق و کسب‌وکار خواهد شد؛ هرچند در آزمون عمومی شاهد تفاوت‌های اساسی بر مبنای رشته انتخابی نیستیم.

مطلب پیشنهادی: مدارک ویزای تحصیلی کانادا

 محتوای بخش‌های مختلف آزمون GRE عمومی

 آزمون GRE در انواع مختلف و با تمرکز بر رشته‌های متفاوتی برگزار می‌شود اما در مورد آزمون GRE عمومی به طور کلی می‌توان گفت که شامل سه بخش است:

 * استدلال کلامی: در این بخش توانایی شما برای تحلیل و ترسیم راه‌حل در دیسکورس‌های مختلف، استدلال بر مبنای داده‌های ناقص، درک سطوح مختلف معنابخشی کلمات و جملات، تلخیص متن، تمییز نکات اصلی و فرعی متن، درک معنی واژگان، جملات و کلیات مطالب، درک رابطه کلمات و ایده‌های کلی در متن مورد سنجش قرار می‌گیرد. همانطور که از نام این بخش پیداست، هدف سنجش میزان توانایی شرکت‌کننده در عبور از چالش‌های کلامی و ادراکی است.

 * استدلال کمی(منطق ریاضی): در این بخش هم توانایی درک، تفسیر، تجزیه و تحلیل اطلاعات کمی و عبارت‌های ریاضیاتی، حل مسئله به کمک منطق و مدل‌های ریاضی، بهره‌گیری از مفاهیم اساسی حسابان، جبر و هندسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 * نگارش تحلیلی: تفکر انتقادی و مهارت‌های نگارش تحلیلی از جمله توانایی بیان و ترسیم ایده‌های پیچیده با مثال‌ها و علل مرتبط و استدلال در قالب ساختارهای متنی به منظور تأکید بر ادعاها در این بخش مورد سنجش قرار می‌گیرد.

 GRE و مهارت در رشته

در این آزمون صاحب یک نمره خواهید شد که بیانگیر میزان مهارت شما در یک رشته تحصیلی خاص است

 هزینه شرکت در آزمون GRE عمومی

 هزینه این آزمون در سراسر جهان غیر از کشورهای استرالیا، چین، هند، نیجریه و ترکیه، 205 دلار است. البته این هزینه خالص شرکت در خود آزمون است و باید برخی از هزینه‌های جانبی را نیز به آن اضافه کرد. به طور مثال در صورتی که نیاز باشد که تاریخ شرکت در آزمون را عوض کنید باید 50 دلار و در صورتی که قصد تغییر مرکز برگزاری آزمون را داشته باشید نیز 50 دلار دیگر پرداخت کنید. در مورد کتب و منابع نیز باید گفت که برخی از آن‌ها رایگان بوده و برخی دیگر پولی هستند که تهیه آن‌ها برعهده خود متقاضی و وابسته به انتخاب اوست.

 زمان شرکت در آزمون GRE عمومی

 معمولاً این آزمون دو بار در ماه برگزار می‌شود و شما می‌توانید بسته به برنامه زمانی که دارید، تاریخ آزمون خود را تعیین کنید. البته باید دقت داشت که معمولاً پروسه بررسی آزمون و صدور کارنامه حاوی امتیازات نهایی بین 10 تا 15 روز طول می‌کشد و در صورت نیاز به نمره این آزمون برای پذیرش در دانشگاه مطابق تاریخی خاص، این مدت زمان لازم برای اعلام نتایج را در نظر داشته باشید. در مورد محدودیت شرکت در آزمون نیز باید گفت که هر متقاضی مجاز است تا با فاصله 21 روز از آزمون پیشین در آزمون جدید شرکت کند. البته باید خاطرنشان کرد که هر متقاضی 5 بار در سال مجاز به شرکت در آزمون GRE است.

موفقیت در آزمون GRE کانادا

برای رسیدن به موفقیت در این آزمون نیاز به برنامه‌ریزی مناسب و مطالعات دقیقی دارید

 محتوای بخش‌های مختلف آزمون GRE موضوعی

 آزمون GRE موضوعی که برای سایر رشته‌های دانشگاهی طراحی و در نظر گرفته شده است در 6 رشته مختلف برگزار خواهد شد.

 * زیست‌شناسی

 * شیمی

 * ادبیات انگلیسی

 * ریاضیات

 * فیزیک

 * روانشناسی

 هرچند بررسی محتوای تمام موضوعات آزمون GRE ممکن نبوده و در حوصله متن نیست اما به طور نمونه محتوای آزمون موضوعی ادبیات انگلیسی را مورد بررسی قرار می‎دهیم. در مورد پاسخگویی به آزمون GRE ادبیات انگلیسی باید به نکات زیر دقت داشت:

 * هر نسخه از آزمون ادبیات انگلیسی، تقریباً شامل 230 تست در مورد شعر، نمایش، زندگی‌نامه، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد ادبی، نظریات ادبی و تاریخ زبان انگلیسی است.

 * منبع برخی از سوالات آثار ادبی کوتاه بازنشر شده یا گزیده‌ای از آثار ادبی مشهور در ادبیات جهان است.

 * آزمون با تأکید بر شناخت و درک آثار نویسندگان، ژانرهای مختلف و جنبش‌های ادبی شکل گرفته و سوالات آن را می‌توان به دو دسته تحلیل و حفظی تقسیم کرد.

 اما در مورد بودجه‌بندی آزمون GRE ادبیات انگلیسی باید گفت که این آزمون به بخش‌های زیر تقسیم خواهد شد. در برابر هر بخش سهم هر منبع از کلیات آزمون نشان داده شده است.

 * تحلیل ادبی (40 تا 55 درصد)

 * شناخت آثار ادبی مشهور در جهان و پدیدآورندگان آن‌ها (15 تا 20 درصد)

 * موضوعات فرهنگی و تاریخی (20 تا 25 درصد)

 * تاریخ و تئوری‌های نقد ادبی (10 تا 15 درصد)

 برای کسب اطلاعات دقیق در مورد محتویات آزمون در هر یک از موضوعات اختصاصی می‌توانید به سایت مراجعه کرده و سوای مطالعه ساختار کلی آزمون، جزوات و کتاب‌های آمادگی رایگان برای هر آزمون را دریافت کنید.

 هزینه شرکت در آزمون GRE موضوعی

 هزینه ثبت‌نام در آزمون GRE موضوعی در سراسر جهان 150 دلار است و در مورد هزینه‌های جانبی باید به موارد زیر اشاره کرد.

 * هزینه ثبت‌نام دیرتر از موعد 25 دلار

 * هزینه تغییر زمان برگزاری آزمون 50 دلار

 * هزینه تغییر مرکز برگزاری آزمون 50 دلار

 * هزینه تغییر موضوع آزمون 50 دلار

 در مورد کتب و جزوات آمادگی آزمون نیز، شرایط مانند آزمون عمومی است؛ برخی رایگان و برخی دیگر پولی هستند و شخص بسته به انتخاب خود امکان خریداری منابع مورد نظر را دارد.

شرایط برگزاری آزمون GRE کانادا

انعطاف بالای شرایط برگزاری یکی از برتری‌های مهم این آزمون نسبت به سایر آزمون‌های سخت و پیچیده است

 زمان شرکت در آزمون GRE موضوعی

 در مورد آزمون GRE موضوعی برخلاف نوع عمومی آن، برنامه زمانی کمتر منعطف بوده شاهد اعلام ددلاین‌های مشخصی هستیم. مطابق اعلام رسمی سایت، دو تاریخ آتی ثبت‌نام و برگزاری آزمون موضوعی به شرح زیر است:

 * آزمون در تاریخ 17 اکتبر سال جاری که مهلت ثبت‌نام برای آن در تاریخ 11 سپتامبر تمام شد.

 * آزمون در تاریخ 10 آوریل سال 2021 که مهلت ثبت‌نام آن تا تاریخ 26 فوریه سال 2021 است.

 مطابق تجربه در هر سال میلادی می‌توان انتظار دو تا سه آزمون در سال را داشت که دو ددلاین ثبت‌نام برای آن اعلام خواهد شد. ثبت‌نام تا تاریخ ددلاین اول که از آن تحت عنوان (Regular Deadline) یاد می‌شود، مستلزم هیچ هزینه اضافی مازاد بر هزینه ثبت‌نام نیست اما ثبت‌نام پس از ددلاین اول و تا تاریخ ددلاین دوم که (Late Deadline) نام دارد، مستلزم پرداخت هزینه اضافی ثبت‌نام دیرتر از موعد است.

آزمون GRE و موفقیت آن

این کلید شما برای گشودن درب اغلب دانشگاه‌های سطح یک جهان است

حال که با لازمه‌های آزمون GRE برای مهاجرت دانشجویی آشنا شدید، بیایید نگاهی به برخی از میان‌برهایی هم بیندازیم که شما را به کسب نمره‌ی 320 در این آزمون می‌رساند. در صورتی‌که بتوانید خود را در هر کدام از این استراتژی‌ها تقویت کنید، احتمال قبولی شما در این آزمون بالاتر خواهد رفت.

آزمون GRE و ضوابط آن

1. در لغات پرتکرار آزمون GRE استاد شوید!

منابع بسیاری برای آزمون GRE، در سراسر اینترنت وجود دارند که لغات پرتکرار آزمون را برای شما هویدا می‌سازند. به عنوان مثال، می‌توانید از 3500 GRE Words استفاده کنید. این منبع شما را با کلمات و واژگانی که دائما در آزمون‌های GRE تکرار می‌شوند،‌ آشنا می‌سازد.

2. از قانون «2 دقیقه» استفاده کنید!

یکی از قوانینِ نه‌چندان مرسومی که از قضا تاثیر فوق‌العاده‌ای در آزمون شما دارد، قانون «2 دقیقه» است. این قانون ساده،‌ اما در عین حال بسیار کاربردی‌ست. برطبق این قانون، شما نباید بیش از 2 دقیقه برای هر سوال GRE وقت بگذارید. فرمت و طراحیِ این تست به شکلی‌ست که هر سوال به بیش از 2 دقیقه نیاز ندارد. پس برای هر سوال،‌ مطابق با نیازمندیِ آن وقت بگذارید.

3. از راهنمای رسمی آزمون GRE استفاده کنید.

راهنمای رسمی آزمون GRE، توسط خود ETS طراحی و منتشر شده است. این راهنما یکی از روش‌های بسیار کارآمد برای آشنایی با محیط و روش آزمون است. پس می‌توانید جهت آشنایی با سبک سوالات، این‌که با چه چیزهایی روبرو هستید و مهیا شدن برای محیط آزمون حتما از این راهنما استفاده کنید.

4. در سوالات گول‌زننده‌ی ریاضی استاد شوید.

بالا بردن سرعت محاسبات و حفظ فرمول‌های ریاضی و استاد شدن در آن‌ها، موفقیتی حتمی به همراه خواهد داشت.

5. با نقشه‌کشی‌های ذهنی و چارت‌سازی آشنا گردید.

با هر سوالی هم که طرف باشید، نقشه‌کشی‌ها،‌ نمودارها، طبقه‌بندی‌‌ها و چارت‌های ذهنی به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را در ذهنتان به سادگی حلاجی کنید. این امر یاد‌آوریِ مطالب را هم برایتان آسان می‌سازد.

6. اهمیت آزمون ماک برای آمادگیِ آزمون GRE

آزمون GRE یک آزمون چهارساعتی،‌ با چالش‌ها و معادلات دست‌وپاگیر است. پس اگر به خوبی برای آن آماده نشوید، در آن موفق هم نخواهید شد. آزمون ماک شما را برای GRE مهیا می‌سازد.

مطالب پیشنهادی:

استارتاپ ویزای کانادا

درباره ویزای کانادا همه چیز بدانید

ویزای اقامت دائم کانادا

مهاجرت به کانادا

وکیل مهاجرت

> هزینه های تحصیل در کانادا

> چگونه در کانادا پزشکی بخوانید

> معادل‌ سازی مدارک پزشکی در کانادا

> هزینه‌های تحصیل در استان‌های آتلانتیک

> ویزای تحصیلی کانادا

شرکت در آزمون تافل

آزمون زبان دولینگو

تاییدیه WES برای مدارک

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده،ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران این مجموعه مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

1 + 8 =

نظرات و سوالات شما

۲ دیدگاه

 1. Aref

  سلام و عرض ادب
  اینجانب دارای مدرک خلبانی و همچنین ۴سال سابقه کار در صنعت هوانوردی در قسمت های مختلف تخصصی هستم.چه فرصت شغلی در این صنعت میتونم در کشور کانادا داشته باشم.
  سپاس

  پاسخ دهید
 2. Aref

  اینجانب دارای مدرک خلبانی با ۴سال سابقه کار در حوزه های مختلف در صنعت هوانوردی مشغول بکار هستم،چه فرصت شغلی در خصوص و مرتبت با این صنعت میتونم در کشور کانادا داشته باشم،ممنون میشم راهنمایی کنید
  سپاس

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *