ویزا 724
رزرو وقت مشاوره

چگونه می‌ توانید در کانادا پزشکی بخوانید


آخرین بروز رسانی : ۹۹/۰۸/۳۰

 

 

 راهنمای تحصیل پزشکی در کانادا

 اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که مشتاق تحصیل پزشکی در کانادا هستند، بی‌شک این یادداشت تا حدی زیادی برای شما کاربردی خواهد بود. تحصیل پزشکی در کانادا، مسیر امن و مطمئنی برای رسیدن به شغلی پردرآمد، سودآور و با امنیت شغلی بالاست. البته این عادلانه نیست که تمام انگیزه‌های موجود در تحصیل پزشکی در کانادا را محدود به سود کنیم؛ این فرصتی عالی برای رسیدن به آرزوی حفظ جان انسان‌ها و حفظ سلامتی آن‌هاست. در ادامه حتماً بیشتر به شرایط کاری پزشکان در کانادا خواهیم پرداخت اما برای شروع اجازه دهید با چند پرسش محوری شروع کنیم. دکتر شدن در کانادا چه شرایطی دارد؟ آیا تحصیل پزشکی در کانادا برای پزشک شدن کافیست؟ پزشک شدن در کانادا چه مراحلی دارد؟ هزینه تحصیل پزشکی در کانادا به چه شکل است؟ در ادامه ضمن پرداختن به این پرسش‌ها، با اطلاعات دقیق و جامعی همراه شما هستیم.

 * وضعیت درآمد پزشکان در کانادا

 * تحصیل پزشکی در کانادا ساختاری پیوسته ندارد

 * بلیت ورود؛ مدرک دانشگاهی

 * گام دوم؛ رفتن به مدرسه پزشکی

 * نکاتی در مورد (MCAT) و ورود به مراکز آموزش پزشکی

 * شرکت در آزمون مجوز یا همان (Licensing Exam)

 * پایانی شیرین بر مسیری سخت

 * وضعیت ویزا در طول تحصیل پزشکی در کانادا

 

 

 هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

 

درآمد پزشکان در کاناداپزشکان در کانادا در کنار منزلت اجتماعی، درآمد بالایی هم دارند

 

 

 وضعیت درآمد پزشکان در کانادا

 پزشکان یکی از اقشار با درآمد بالا و رفاه اجتماعی مناسب در  این کشور هستند. مطابق آمار رسمی میانگین درآمد پزشکان در کل کانادا، برابر است با 150 هزار دلار کانادا اما در نظر داشته باشید که این عدد تا حد زیادی بازتاب‌دهنده واقعیت نیست. 150 هزار دلار کانادا یک میانگین است و تمام سطوح سابقه کار، تجربه و مرتبه علمی را در بر گرفته است؛ این یعنی درآمد سالانه 30 هزار دلار ساده‌ترین کارآموزان هم بر این میانگین اثر گذاشته است. با در نظر گرفتن پزشکان با حد تخصص و سابقه کاری متوسط به بالا، میانگین اعلام‌شده به بیش از 250 هزار دلار در سال می‌رسد که تا حد بیشتری بازتاب‌دهنده شرایط کاری این قشر است. البته واقعیت این است که این سطح از درآمد بالا بدون طی کردن مسیر طولانی پزشکی در کانادا ممکن نیست؛ مسیری که طی کردن آن مستلزم شناخت بالاست.

 

 تحصیل پزشکی در کانادا ساختاری پیوسته ندارد

 برخلاف برخی از کشورها، رسیدن به جایگاه پزشکی در کانادا مطابق با یک ساختار پیوسته نیست و متقاضی باید از مراحل مختلفی، بسته به شرایط مختلفی عبور کند. به طور مثال در سیستم آموزشی ایران، شخص پس از شرکت در کنکور، پذیرش در دانشگاه و تحصیل در رشته پزشکی، بسته به رشته و تخصص معمولاً پس از 8 سال فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار که همان سیستم بهداشت و درمان است، خواهید شد. اما در کانادا این پروسه پیوسته نبوده و مرحله به مرحله پیش خواهد رفت. در ادامه تلاش می‌کنیم مراحل دستیابی به پزشکی در کانادا را تشریح کنیم.

 

آموزش پزشکی در کاناداآموزش پزشکی در این کشور سلسله مراتب خاصی دارد

 

 

 بلیت ورود؛ مدرک دانشگاهی

 هر مسیری که برای پزشکی در کانادا مد نظر داشته باشید، اولین و اصلی‌ترین گام برای ورود به پروسه، اخذ مدرک تحصیلی مناسب است. پیش از آنکه بتوانید به مدرسه پزشکی یا همان (Medical Schools) وارد شوید، باید مدرک تحصیلی خود را از یک دانشگاه معتبر و مورد تأیید سیستم آموزش عالی کانادا دریافت کنید. این مدرک تحصیلی اما استانداردها و حداقل‌های خاصی دارد که باید به آن توجه کرد. ابتدا شرط اصلی، کارشناسی بودن آن است؛ مدرک تحصیلی باید حداقل از مقطع کارشناسی اخذ شده باشد. در کنار این موضوع باید خاطر نشان کرد که اغلب مدارس پزشکی یا همان مدیکال اسکول‌ها، ترجیح می‌دهند متقاضی لیسانس علوم (BS Degree) داشته باشد زیرا آشنایی او با علومی مانند زیست‌شناسی، و شیمی، ایجاد ارتباط با واحدهای پیش‌نیاز و پایه پزشکی را تسهیل می‌کند. البته داشتن لیسانس علوم همیشه یک اجبار و الزام قانونی نیست و نظر مرکز آموزشی در این مورد اهمیت دارد. تمام مدارس پزشکی لیستی از واحدهای پیش‌نیازهای مدنظر خود را به طرق مختلفی، مثلاً از طریق سایت منتشر می‌کنند که همانطور گفته شد، اغلب مرتبط با واحدهای رشته‌های علوم هستند. در هر حال بهتر است اگر هدف بلندمدتی برای تحصیل پزشکی در کانادا دارید، پیش‌تر تطبیق واحدهای ارائه شده در دوره کارشناسی پیش روی خود را با واحدهای پیش‌نیاز اعلام شده از سوی برخی از مدیکال اسکول‌ها بررسی کنید.

 

موفقیت در پزشکی کانادارسیدن به این موفقیت اصلاً اتفاقی نبوده و مستلزم تلاش و برنامه دقیقی است

 

 

 گام دوم؛ رفتن به مدرسه پزشکی

در کانادا 17 مرکز مختلف آموزش پزشکی یا همان مدیکال اسکول وجود دارد که شما مختار به انتخاب از میان آن‌ها هستید. البته این در شرایطی است که در استان خاصی اسکان پیدا نکرده باشید وگرنه اغلب این مراکز در بخش شرایط پذیرش، اسکان شما در استان محل استقرار مدرسه پزشکی را به عنوان یک نیازمندی اعلام کرده‌اند. حتماً در این مورد باید از طریق راه‌های ارتباطی مرکز آموزش پزشکی ارتباط برقرار کنید. پیش از پرداختن به برخی از جزئیات پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا باید این نکته را خاطر نشان کرد که شرایط ثابت، یکسان و مشابهی در تمام مراکز آموزش پزشکی در کانادا وجود ندارد و در مورد هر یک از این مراکز، باید به صورت اختصاصی و مجزا اطلاعات لازم را کسب کنید. پس در نظر داشته باشید که اطلاع قطعی از شرایط پذیرش منوط به بررسی سایت مرکز مورد نظر و ارتباط گرفتن با آن از طرق مختلف است. اما با وجود بسیاری از تفاوت‌ها، بسیاری از مراکز آموزش پزشکی شما را ملزم به شرکت در آزمون (MCAT) می‌کنند. (MCAT) که یک سرواژه مخفف (Medical College Admission Test) است، نوعی آزمون علمی برای سنجش توانایی‌های شما در حیطه علوم و رشته‌های مرتبط با پزشکی است و به شرط کسب نمره قابل قبولی در آن مجاز به تحصیل پزشکی در کانادا خواهید شد. موفقیت در آزمون (MCAT) گام مهمی به سوی رسیدن به رویا پزشکی در کاناداست. با وجود کسب نمره مناسبی در این آزمون سایر شرایط و مراحل ثبت‌نام بدون پیچیدگی خاصی و از طریق پروتال‌های آنلاین قابل انجام هستند.

 

مدیکال اسکول در کانادامحل استقرار مدیکال اسکول‌ها در نواحی مختلف کانادا

 

 

 نکاتی در مورد (MCAT) و ورود به مراکز آموزش پزشکی

 اهمیت نمره کسب‌شده و پذیرش در (MCAT) از آن جهت بالاست که مطابق آمارهای رسمی از هر 4 متقاضی تنها یک نفر موفق به تحصیل پزشکی در مراکز آموزش پزشکی خواهد شد و این نشان‌دهنده سطح بالای رقابت در تحصیل پزشکی در کانادا است. با این حساب برای پیروزی در این رقابت لازم است تا چنین آزمونی استحقاق خود را به خوبی نشان دهید. البته موضوع فقط (MCAT) نیست؛ اخذ مدرک کارشناسی از مراکز با اعتبار بالاتر، کسب نمرات بیشتر در برخی از واحدهای تحصیلی و داشتن یک معدل بهتر، مجموعه عواملی هستند که می‌توانند پذیرش شما در مراکز آموزش پزشکی تسهیل کنند. تحصیل پزشکی در این مراکز آموزش پزشکی در مجموع 4 ساله است که 2 سال ابتدایی آن کلاسی بوده و محدود به فضای آزمایشی-آموزشی خواهد شد. 2 سال پایانی تحصیل نیز صرف کسب تجربه میدانی و حضور عملی در سیستم آموزش و درمان تحت شرایط خاصی می‌شود.

 

پزشکان مجرب کاناداسیستم آموزش تأکید زیادی بر انتقال تجربه از پزشکان مجرب به محصلان دارد

 

 

 شرکت در آزمون مجوز یا همان (Licensing Exam)

 پس از سپری کردن دوره آموزش در مدیکال اسکول در طول 4 سال، نوبت به شرکت در یک آزمون پایانی تحت عنوان (Licensing Exam) می‌رسد. در این آزمون میزان یادگیری شما در این دوره آموزشی مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت پذیرش به شما امکان انجام امور طبابت و پزشکی در کانادا داده خواهد شد این آزمون که نام دیگر آن یعنی (MCCEE) شهرت بیشتری دارد، سخت‌ترین و بزرگ‌ترین آزمونی است که در مسیر رسیدن به رویای پزشکی در کانادا وجود دارد. به همین علت بهتر است مقدمات آماده‌سازی و مطالعه برای این آزمون را از مدت‌ها قبل‌تر شروع کرده و تا تاریخ مقرر به نهایت آمادگی نزدیک شوید. در این مسیر بسیار مهم است تا از تجربه سایر پزشکان و کتب و جزوات آموزشی پزشکی در کانادا کمک بگیرید.

 

 

 پایانی شیرین بر مسیر سخت تحصیل پزشکی در کانادا

 سرانجام در نهایت با عبور از مراحل مختلف و انجام اقدامات سختی، پس از موفقیت در آزمون MCCEE می‌توان گفت به مراحل پایانی مسیر طولانی رویای پزشکی در کانادا نزدیک شده‌اید. پس از موفقیت در آزمون MCCEE شما عملاً برای تبدیل شدن به یک پزشک مجاز و طبابت به صورت مستقل، نیاز است تا یک دوره اقامت دیگر را سپری کنید. هدف از این دوره کسب تجربه بیشتر پزشکان نوپا در کنار افراد تجربه و کارآزموده این حیطه است. برای پزشکان خانواده (عمومی) این مدت 2 ساله، برای متخصصان 6 ساله و برای فوق تخصص ممکن است تا 9 سال طول بکشد. پس از این مدت و با اتمام تعهد نسبت به این پروسه آموزشی و کارآموزی، شما به عنوان یک پزشک مستقل مجاز به طبابت مستقل و مطابق با دلخواه خود خواهید بود. با این حساب می‌توان در یک نگاه کلی گفت، پروسه تبدیل شدن به پزشک مستقل در کانادا حداقل 10 سال طول کشیده و بسته به سطح تخصص ممکن است به بیش از 14 الی 17 سال هم برسد؛ 4 سال دوره کارشناسی، 4 سال دوره مدیکال اسکول و 2 سال هم کار برای پزشک خانواده(عمومی).

 

فارغ التحصیلان پزشکی کانادافارغ‌التحصیلان مدارس پزشکی، بخش مهمی از مسیر را طی کرده‌اند

 

 

 وضعیت ویزا در طول تحصیل پزشکی در کانادا

 یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که افراد در مورد آن سوال دارند، وضعیت و شرایط ویزا در طول تحصیل پزشکی در کانادا است. در این مورد باید تأکید کرد که مطابق چارچوب‌های حقوقی و قانونی کانادا، در این بخش هیج شکاف و خلل قانونی وجود نداشته و متقاضیان مورد حمایت قوانین مهاجرتی قرار دارند. در 4 سال اول کارشناسی که شخص ملزم به تحصیل در دانشگاه است، به کمک نامه رسمی پذیرش در دانشگاه، هیچ مانعی بر سر اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود نخواهد داشت و در این مورد هیچ نگرانی وجود ندارد. به بیانی دیگر مسئله قابل اهمیت در این بخش، اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور است. در مورد مرحله بعدی نیز به محض اعلام پذیرش شما از سوی مرکز آموزش پزشکی در کانادا، با استناد به این موضوع پرونده مهاجرتی شما تکمیل شده و در نهایت درخواست تمدید یا حتی تعویض نوع ویزا اعلام خواهد شد. در این بخش نیز مانند مرحله قبل، شاه‌کلید پیروزی در اخذ ویزای تحصیلی و رسیدن به شانس تحصیل پزشکی در کانادا، داشتن تأییدیه پذیرش از سوی مرکز آموزشی است. پس از این مرحله ده‌ها روش و متد مختلفی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا (در صورت ادامه تخصص و فوق تخصص) یا ویزای کاری در صورت اشتغال وجود دارد و در دسترس هستند.

 

کیفیت آموزش پزشکی کاناداکیفیت بالای آموزش در کنار حساسیت شدید نسبت به توان علمی پزشکان، قدری این پروسه را سخت‌تر کرده است

 

 

 هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

 هرچند نمی‌توان این موضوع را به دقت مشخص کرده و پاسخی قطعی بدست آورد زیرا اساساً هزینه‌ها بسته به محل تحصیل و مرکز آموزش پزشکی انتخاب‌شده متغیر هستند اما با این حال می‌توان چشم به برخی از آمارهای کلی و میانگین‌ها دوخت. مهندسی و پزشکی دو رشته گران‌قیمت برای دانشجویان بین‌الملل هستند و این تنها در مورد کانادا صادق نیست؛ در سایر کشورهای جهان نیز می‌توان انتظار هزینه بالایی برای تحصیل پزشکی داشت. مطابق آمار موجود و با در نظر گرفتن هزینه‌ها می‌توان گفت که تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌الملل سالانه حدود 30 هزار دلار هزینه دارد و این اصلاً هزینه کمی نیست. نیاز به تأکید مکرر است که این یک میانگین بوده و بسته به متغیراتی ممکن است به مقداری بیش یا کمتر از این نیز برسد.

 

 اگر تخصصی دارید که می‌تواند منجر به دریافت ویزای کار کانادا شود، صفحه  اینستاگرام  ما را دنبال کنید و منتظر اعلام فرصتهای شغلی جدید، در صفحه  اینستاگرام ما باشید.

 

 سازمان مهاجرتی کاناداپاس (visa724.com)، به مدیریت عاملی عضو رسمی شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا، آقای مهیار حلاج پور با داشتن مجوزهای لازمه از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران و مجوز رسمی از  ICCRC ، تا بحال صدها پرونده موفق و قانونی مهاجرتی داشته است.

 

 همراهان گرامی، برای بهره مندی از ارزیابی تخصصی شرایط شما، اقدام به تکمیل  فرمهای ارزیابی رایگان نمایید، یا اگر قصد جدی برای مهاجرت یا دریافت ویزا دارید؛ می‌توانید به صفحه رزرو وقت مشاوره مراجعه نمایید تا از مشاوره عضو رسمی شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا بهره مند شوید. همچنین می‌توانید با مراجعه به صفحه درباره ما و مطالعه آن، اطلاعات تماس دفاتر ما را دریافت نموده و از اعتبار و مجوزهای ما اطمینان حاصل نمایید.

 

 

مطالب پیشنهادی:

 

استارتاپ ویزای کانادا

درباره ویزای کانادا همه چیز بدانید

ویزای اقامت دائم کانادا

مهاجرت به کانادا

وکیل مهاجرت

> نگاه اجمالی زندگی در کانادا

> هزینه های تحصیل در کانادا

> اقامت کانادا در کدام استان بهتر است

> انواع بیمه در کانادا

> انتخاب صحیح آزمون زبان

 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

 

 

 

 


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


فرمهای ارزیابی رایگان
مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- سازمان حقوقی مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

با مدیریت، مهیار حلاج پور عضو رسمی قانونگذاری مشاورین مهاجرت کانادا

دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران

دارای مجوز ICCRC (شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا).

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

25 Sheppard Avenue West
suite 300
M3n 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

 

ارتباط مستقیم و رایگان با دفتر کانادا از شماره تهران:

02182802280 (پاسخگویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

واتساپ دفتر کانادا:

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

 

دفتر تهران: 

02128421010 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 18:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه ها: 10 الی 14:00)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

 

بدلیل مشکلات بیماری، تا اطلاع ثانوی، از برگزاری جلسات حضوری در دفاتر ایران معذوریم. می‌توانید با شماره های تماس در ارتباط باشید.

 

> برای بهره مندی از تخفیفات و اخبار جدید مهاجرت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.