تفاوت تحصیل در دانشگاه و کالج در کانادا چیست


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۴/۰۹

 

 

آیا قصد تحصیل در کانادا را دارید و می‌خواهید تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا را بدانید؟ با ما همراه باشید تا با یک مقاله کاربردی، پاسخ سوال شما را بدهیم. دولت کانادا برای ترویج مهاجرت، روش‌های گوناگونی را در نظر گرفته است. روش‌هایی که برخی از آن‌ها اشتیاق افراد برای دریافت تابعیت این کشور را بالا می برد. برای مثال قوانین مهاجرتی مربوط به تحصیل در این کشور، یکی از این شیوه‌های پر استفاده است.

البته یکی از دلایل مهم علاقه دانشجویان به تحصیل در کانادا بیش از هر چیز به استاندارد بالا و کیفیت مطلوب دانشکده‌های این کشور برمی‌گردد. این کیفیت را هم می‌توان در کالج‌ها و هم دانشگاه‌های این کشور مشاهده کرد. اما اگر شما هم قصد مهاجرت به کانادا برای تحصیل را دارید و بین این دو گزینه گیر افتاده‌اید، باید قبل از هر چیز نسبت به تمام جنبه‌های این دو روش تحصیلی اطلاعات و آگاهی کسب کنید. اگر واقعا تصمیم دارید در کانادا ادامه تحصیل دهید، پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا

 

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا در چیست؟

 

آموزش و پرورش در کانادا به طور کلی به دو سیستم موازی مختلف برای دانشجویان تقسیم می شود. این دو سیستم شامل دانشگاه‌ها و کالج‌ها می شود. زمانی که دانشجویان یا والدین آن‌ها بعد از سپری کردن تحصیلات متوسطه، قصد بررسی گزینه‌های موجود ادامه تحصیل در کانادا را دارند، ممکن است با سوالات مختلفی در مورد تفاوت کالج با دانشگاه شوند.

برای مثال کدام یک از این دو گزینه عملکرد بهتری دارد؟ مدارک تحصیلی کدام مکان معتبرتر است؟ تحصیل در دانشگاه ارزان‌تر تمام می شود یا در کالج؟ برخی هم تصور می‌کنند که کالج یک موسسه خصوصی است و دانشگاه یک مکان آموزشی دولتی. به هر حال هر کسی دوست دارد بهترین گزینه را برای تحصیل خود یا فرزندش انتخاب کند، پس باید قبل از انتخاب به تعریف عملکرد هر یک بپردازد.

 

تعریف کالج در کانادا

 

برای درک تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا، بهتر است با تعریفی از کالج کار را شروع کنیم. کالج ها موسسه‌های کوچکتری نسبت به دانشگاه‌ها هستند. این مراکز معمولا در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به دانشجویان خود مدرک ارائه می‌کنند که البته مقطع لیسانس رایج تر از مقطع کاردانی خواهد بود. البته این حالت رایج مدرک در کالج‌ها است. ولی در کانادا سیستم کالج بر پایه ارائه مدرک فنی و دیپلم یک رشته خاص فنی ایجاد شد.

کالج‌ها بیشتر از تمرکز روی کارهای تئوری بر روی کار فنی و عملی تمرکز دارند. این موسسات بر روی مهارت‌های خاصی کار می‌کنند که باعث آموزش شغلی دانشجو و معرفی مستقیم او به بازار کار می‌شوند. از طرف دیگر کالج ها به دلیل اینکه به صورت عملی کار می‌کنند از تعداد کمتری دانشجو هم برخوردار هستند؛ زیرا کلاس‌ها در اندازه‌های کوچکتر ایجاد می‌شوند.

دیگر تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا، تعامل مستقیم دانشجویان کالج با معلمان و استادان است. این گزینه خصوصا برای افرادی که مایل به ارتباط مستقیم با معلم و بهره‌مندی از دانش او هستند، بسیار مفید خواهد بود. کالج‌ها افراد را از نظر عملی آماده کار و تجارت می‌کنند. این موسسات در هنگام طراحی بر اساس روند بازار کار و نیازهای کارفرمایان، اقدام به راه‌اندزی اشتغال‌های نوآورانه داشته‌اند. چیزی که شاید در کشور ما خیلی کمتر دیده شود.

مدارکی که توسط کالج‌های کانادا به دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود از نظر اعتبار، بسیار قابل قبول است. این مدارک حتی برای کسانی که بخواهند در خارج از کانادا ادامه تحصیل دهند هم کاربردی خواهد بود.

به طور کلی کالج‌ها در مقایسه با دانشگاه‌ها مراکزی نتیجه‌گرا و شغلی محور هستند. این موسسات به طور گسترده در زمینه انواع هنرهای کاربردی و فناوری به دانشجویان خود گواهینامه‌های معتبر ارائه می‌دهند. برنامه‌های تحصیلی کالج معمولا 2 تا 3 سال طول می‌کشند.

 

کالج چیست

 

تعریف دانشگاه در کانادا

 

در بررسی تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا به معرفی دانشگاه‌ها رسیدیم. این مراکز تحصیلی موسساتی هستند که بیشتر بر روی ارائه مدرک کارشناسی و مدارک بالاتر تخصص دارند. در واقع آن‌ها شما را از نظر سطح علمی ارتقا  و آموزش می‌دهند. پس از گذراندن یک دوره چهارساله در دانشگاه انتخاب با خودتان است. می‌توانید وارد یکی از مراکز مرتبط با رشته خود مثل داروخانه شوید و کار کنید، یا اینکه در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.

به عبارت بهتر، برنامه اصلی دانشگاه‌ها تربیت دانشجویان با سطح سواد بالا است که می‌توانند در برنامه های تحصیلات تکمیلی شرکت کنند. در برخی از دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های خاص و ویژه‌ای ارائه می شود که در آن دانشجو هم می‌تواند به دنبال گرفتن مدرک لیسانس خود باشد و هم بتواند تحصیلات تکمیلی خود را در آنجا ادامه دهد.

دانشگاه‌ها از نظر حجم بزرگتر از کالج ها هستند و تعداد دانشجویان بیشتری هم دارند. از طرف دیگر از آنجا که تعداد دانشجویان دانشگاه‌ها بیشتر از کالج ها است، برنامه‌ها و رشته های این موسسات هم متنوع تر و بیشتر است.

در دیگر تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا لازم است متذکر شویم که دانشگاه‌ها اغلب از طریق بودجه دولت ساپورت می‌شوند. این موسسات در کانادا معمولا بر اساس قوانین استانی تنظیم می‌شوند، اما این قدرت را دارند که به شکل مستقل و خودگردان عمل و تصمیم گیری کنند. برخی از دانشگاه های کانادا این قابلیت را برای دانشجویان خود فراهم می کنند که در دو رشته مختلف تحصیل کنند. برای مثال می‌توانید با ترکیب شیمی و زیست با یکدیگر، اقدام به گرفتن مدرک اصلی مد نظر خود کنید.

بنابراین می‌توان گفت دانشگاه ها بر خلاف کالج‌ها که روی کار عملی تمرکز دارند، برنامه‌های خود را برای افزایش سطح مهارت های تحلیلی دانشجویان یعنی توانایی و درک استفاده از اطلاعات به اجرا در می‌آورند.

 

دانشگاه در کانادا

 

آیا تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا به هزینه‌های تحصیل هم مرتبط است؟

 

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا در حالت عادی نه برای شهروندان خود و نه برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیستند. اما این موسسات تا حدودی از طرف دولت‌ و دیگر سازمان‌ها حمایت می شوند. حمایتی که با عنوان یارانه به آن‌ها اختصاص داده می شود، باعث خواهد شد که تا حدودی هزینه تحصیل در کانادا کاهش پیدا کند.

بسته به دانشگاهی که قرار است در آن تحصیل کنید، ممکن است مجبور شوید هزینه متفاوتی را پرداخت کنید. برای مثال سطح برخی دانشگاه‌ها بالا است و این منجر به هجوم دانشجو به سمت آن می شود. این مسئله خود می‌تواند در افزایش شهریه دانشگاه موثر باشد.

البته دانشجویان می توانند از انواع وام تحصیلی، انواع بورسیه و فاند برای پرداخت هزینه‌های ادامه تحصیل خود در کانادا استفاده کنند. اما به طور کلی یارانه‌ای که دولت به دانشگاه ها اختصاص می‌دهد، ممکن است از استانی به استان دیگر متفاوت باشد.

بنابراین تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا به تفاوت در هزینه ها هم برمی‌گردد. این تفاوت و میزان هزینه شهریه یا خوابگاه بسته به دانشگاه یا کالج محل تحصیل تعیین می‌شود. طبق آخرین آمار دریافتی هزینه‌های تحصیل در کانادا برای شهروندان این کشور حدود 5 درصد کاهش داشته است. اما این تغییر برای دانشجویان خارجی حدود 5/7 درصد افزایش داشته است.

یک دانشجوی بومی کانادا باید برای مدرک کارشناسی با توجه به رشته ای که در آن در حال تحصیل است حدود 3000 تا 6000 دلار و برای مقطع ارشد حدودا 4000 تا 7000 دلار در سال هزینه کند. این میزان هزینه برای دانشجویان بین‌المللی از 17000 دلار تا 23000 دلار در سال با توجه به رشته در حال تحصیل متغیر خواهد بود. اما هزینه‌های تحصیلات تکمیلی در این کشور کمی ارزان‌تر از مقاطع کارشناسی و به طور متوسط حدودا 15000 دلار تا 18000 دلار در سال برای دانشجوهای خارجی هزینه‌بردار است.

 

هزینه کالج و دانشگاه کانادا

 

بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

 

برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را برای ادامه تحصیل در کانادا داشته باشید، ما لیست 5 دانشگاه و کالج برتر کانادایی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. با دانستن تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا و شناخت انواع موسسات می توانید با دست بازتری محل تحصیل خود را انتخاب کنید.

 

لیست دانشگاه های برتر کانادا

 

 • دانشگاه مک گیل McGill University
 • دانشگاه واترلو University of Waterloo
 • دانشگاه آلبرتا University of Alberta
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia
 • دانشگاه تورنتو University of Toronto
 • دانشگاه مک مستر Mc Master University
 • دانشگاه مونترال University Montreal
 • دانشگاه وسترن Western University

 

مطالب پیشنهادی: 

پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا

پذیرش دانشگاه واترلو کانادا

پذیرش دانشگاه آلبرتا کانادا

پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا

پذیرش از دانشگاه تورنتو

پذیرش دانشگاه مک مستر

 

لیست کالج‌های برتر کانادا

 

 • کالج سنتنیال Centennial College
 • کالج هامبر Humber College
 • کالج جورج براون George Brown College
 • کالج سنکا George Brown College
 • کالج رودخانه سرخ Seneca College
 • کالج شریدان Sheridan College
 • کالج اوکاناگان Okanagan College
 • کالج نایگارا   Niagara College
 • کالج لانگاراLangara College

 

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا پرداختیم. از تفاوت‌هایی که بین این دو وجود داشت نحوه ارائه دروس به شکل تئوری و عملی بود. از طرف دیگر کالج‌ها بر خلاف دانشگاه‌ها که مدارک کاردانی، کارشناسی و بالاتر را ارائه می‌دهند، بر روی دادن دیپلم و گواهینامه کار می‌کنند.

زمان تحصیل در دانشگاه ها می‌تواند تا 4 سال و حتی بیشتر به طول بیانجامد. این در حالی است که تمام کردن کالج حدود یک تا سه سال خواهد بود. کالج‌ها شما را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند و دانشگاه ها از نظر علمی سطح شما را ارتقا خواهند داد. از طرف دیگر دانشگاه ها شما را برای تحصیل بیشتر در مقاطع بالا ارشد و دکتری آماده می‌کنند.

 

مهیار

من مهیار حلاج پور هستم؛ (Mahyar Hallajpour)

عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت. به شماره پروانه R520250

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ و راه اندازی و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

 • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
 • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
 • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

 

 

مطالب پیشنهادی:

ویزای تحصیلی کانادا

 

 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


سوالات متداول


آیا کالج و دانشگاه در کانادا با هم تفاوت دارند؟

بله، به طور خلاصه کالج ها معمولا بیشتر بر روی کار ها و رشته های فنی و عملی فعالیت می کنند و دانشگاه ها رشته هایی که نیاز به مسائل تئوری دارد را آموزش می دهند.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل و مهاجرت کدامند؟

از معتبرترین و بهترین دانشگاه های کانادا می توان به دانشگاه مک گیل، دانشگاه واترلو، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تورنتو و دانشگاه مک مستر اشاره کرد.

آیا تحصیل در دانشگاه های کانادا به صورت رایگان می باشد؟

در جواب این سوال باید بگوییم خیر، تحصیل در دانشگاه و کالج های کانادا رایگان نبوده و شهریه این دانشگاه ها با توجه به رشته تحصیلی و پایه تحصیلی متفاوت است.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 - 02128421010 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.