آیا قصد تحصیل در کانادا را دارید و می‌خواهید تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا را بدانید؟ با ما همراه باشید تا با یک مقاله کاربردی، پاسخ سوال شما را بدهیم. دولت کانادا برای ترویج مهاجرت، روش‌های گوناگونی را در نظر گرفته است. روش‌هایی که برخی از آن‌ها اشتیاق افراد برای دریافت تابعیت این کشور را بالا می برد. برای مثال قوانین مهاجرتی مربوط به تحصیل در این کشور، یکی از این شیوه‌های پر استفاده است.

البته یکی از دلایل مهم علاقه دانشجویان به تحصیل در کانادا بیش از هر چیز به استاندارد بالا و کیفیت مطلوب دانشکده‌های این کشور برمی‌گردد. این کیفیت را هم می‌توان در کالج‌ها و هم دانشگاه‌های این کشور مشاهده کرد. اما اگر شما هم قصد مهاجرت به کانادا برای تحصیل را دارید و بین این دو گزینه گیر افتاده‌اید، باید قبل از هر چیز نسبت به تمام جنبه‌های این دو روش تحصیلی اطلاعات و آگاهی کسب کنید. اگر واقعا تصمیم دارید در کانادا ادامه تحصیل دهید، پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا

 

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا در چیست؟

آموزش و پرورش در کانادا به طور کلی به دو سیستم موازی مختلف برای دانشجویان تقسیم می شود. این دو سیستم شامل دانشگاه‌ها و کالج‌ها می شود. زمانی که دانشجویان یا والدین آن‌ها بعد از سپری کردن تحصیلات متوسطه، قصد بررسی گزینه‌های موجود ادامه تحصیل در کانادا را دارند، ممکن است با سوالات مختلفی در مورد تفاوت کالج با دانشگاه شوند.

برای مثال کدام یک از این دو گزینه عملکرد بهتری دارد؟ مدارک تحصیلی کدام مکان معتبرتر است؟ تحصیل در دانشگاه ارزان‌تر تمام می شود یا در کالج؟ برخی هم تصور می‌کنند که کالج یک موسسه خصوصی است و دانشگاه یک مکان آموزشی دولتی. به هر حال هر کسی دوست دارد بهترین گزینه را برای تحصیل خود یا فرزندش انتخاب کند، پس باید قبل از انتخاب به تعریف عملکرد هر یک بپردازد.

مطلب پیشنهادی: هزینه‌های تحصیل در کانادا

تعریف کالج در کانادا

برای درک تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا، بهتر است با تعریفی از کالج کار را شروع کنیم. کالج ها موسسه‌های کوچکتری نسبت به دانشگاه‌ها هستند. این مراکز معمولا در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به دانشجویان خود مدرک ارائه می‌کنند که البته مقطع لیسانس رایج تر از مقطع کاردانی خواهد بود. البته این حالت رایج مدرک در کالج‌ها است. ولی در کانادا سیستم کالج بر پایه ارائه مدرک فنی و دیپلم یک رشته خاص فنی ایجاد شد.

کالج‌ها بیشتر از تمرکز روی کارهای تئوری بر روی کار فنی و عملی تمرکز دارند. این موسسات بر روی مهارت‌های خاصی کار می‌کنند که باعث آموزش شغلی دانشجو و معرفی مستقیم او به بازار کار می‌شوند. از طرف دیگر کالج ها به دلیل اینکه به صورت عملی کار می‌کنند از تعداد کمتری دانشجو هم برخوردار هستند؛ زیرا کلاس‌ها در اندازه‌های کوچکتر ایجاد می‌شوند.

دیگر تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا، تعامل مستقیم دانشجویان کالج با معلمان و استادان است. این گزینه خصوصا برای افرادی که مایل به ارتباط مستقیم با معلم و بهره‌مندی از دانش او هستند، بسیار مفید خواهد بود. کالج‌ها افراد را از نظر عملی آماده کار و تجارت می‌کنند. این موسسات در هنگام طراحی بر اساس روند بازار کار و نیازهای کارفرمایان، اقدام به راه‌اندازی اشتغال‌های نوآورانه داشته‌اند. چیزی که شاید در کشور ما خیلی کمتر دیده شود.

مدارکی که توسط کالج‌های کانادا به دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود از نظر اعتبار، بسیار قابل قبول است. این مدارک حتی برای کسانی که بخواهند در خارج از کانادا ادامه تحصیل دهند هم کاربردی خواهد بود.

به طور کلی کالج‌ها در مقایسه با دانشگاه‌ها مراکزی نتیجه‌گرا و شغلی محور هستند. این موسسات به طور گسترده در زمینه انواع هنرهای کاربردی و فناوری به دانشجویان خود گواهینامه‌های معتبر ارائه می‌دهند. برنامه‌های تحصیلی کالج معمولا 2 تا 3 سال طول می‌کشند.

کالج چیست

تعریف دانشگاه در کانادا

در بررسی تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا به معرفی دانشگاه‌ها رسیدیم. این مراکز تحصیلی موسساتی هستند که بیشتر بر روی ارائه مدرک کارشناسی و مدارک بالاتر تخصص دارند. در واقع آن‌ها شما را از نظر سطح علمی ارتقا  و آموزش می‌دهند. پس از گذراندن یک دوره چهارساله در دانشگاه انتخاب با خودتان است. می‌توانید وارد یکی از مراکز مرتبط با رشته خود مثل داروخانه شوید و کار کنید، یا اینکه در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.

به عبارت بهتر، برنامه اصلی دانشگاه‌ها تربیت دانشجویان با سطح سواد بالا است که می‌توانند در برنامه های تحصیلات تکمیلی شرکت کنند. در برخی از دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های خاص و ویژه‌ای ارائه می شود که در آن دانشجو هم می‌تواند به دنبال گرفتن مدرک لیسانس خود باشد و هم بتواند تحصیلات تکمیلی خود را در آنجا ادامه دهد.

دانشگاه‌ها از نظر حجم بزرگتر از کالج ها هستند و تعداد دانشجویان بیشتری هم دارند. از طرف دیگر از آنجا که تعداد دانشجویان دانشگاه‌ها بیشتر از کالج ها است، برنامه‌ها و رشته های این موسسات هم متنوع تر و بیشتر است.

در دیگر تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا لازم است متذکر شویم که دانشگاه‌ها اغلب از طریق بودجه دولت ساپورت می‌شوند. این موسسات در کانادا معمولا بر اساس قوانین استانی تنظیم می‌شوند، اما این قدرت را دارند که به شکل مستقل و خودگردان عمل و تصمیم گیری کنند. برخی از دانشگاه های کانادا این قابلیت را برای دانشجویان خود فراهم می کنند که در دو رشته مختلف تحصیل کنند. برای مثال می‌توانید با ترکیب شیمی و زیست با یکدیگر، اقدام به گرفتن مدرک اصلی مد نظر خود کنید.

بنابراین می‌توان گفت دانشگاه ها بر خلاف کالج‌ها که روی کار عملی تمرکز دارند، برنامه‌های خود را برای افزایش سطح مهارت های تحلیلی دانشجویان یعنی توانایی و درک استفاده از اطلاعات به اجرا در می‌آورند.

دانشگاه در کانادا

مطلب پیشنهادی: بهترین دانشگاه های کانادا و رشته های تحصیلی در 2023

آیا تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا به هزینه‌های تحصیل هم مرتبط است؟

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا در حالت عادی نه برای شهروندان خود و نه برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیستند. اما این موسسات تا حدودی از طرف دولت‌ و دیگر سازمان‌ها حمایت می شوند. حمایتی که با عنوان یارانه به آن‌ها اختصاص داده می شود، باعث خواهد شد که تا حدودی هزینه تحصیل در کانادا کاهش پیدا کند.

بسته به دانشگاهی که قرار است در آن تحصیل کنید، ممکن است مجبور شوید هزینه متفاوتی را پرداخت کنید. برای مثال سطح برخی دانشگاه‌ها بالا است و این منجر به هجوم دانشجو به سمت آن می شود. این مسئله خود می‌تواند در افزایش شهریه دانشگاه موثر باشد.

البته دانشجویان می توانند از انواع وام تحصیلی، انواع بورسیه و فاند برای پرداخت هزینه‌های ادامه تحصیل خود در کانادا استفاده کنند. اما به طور کلی یارانه‌ای که دولت به دانشگاه ها اختصاص می‌دهد، ممکن است از استانی به استان دیگر متفاوت باشد.

بنابراین تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا به تفاوت در هزینه ها هم برمی‌گردد. این تفاوت و میزان هزینه شهریه یا خوابگاه بسته به دانشگاه یا کالج محل تحصیل تعیین می‌شود. طبق آخرین آمار دریافتی هزینه‌های تحصیل در کانادا برای شهروندان این کشور حدود 5 درصد کاهش داشته است. اما این تغییر برای دانشجویان خارجی حدود 5/7 درصد افزایش داشته است.

یک دانشجوی بومی کانادا باید برای مدرک کارشناسی با توجه به رشته ای که در آن در حال تحصیل است حدود 3000 تا 6000 دلار و برای مقطع ارشد حدودا 4000 تا 7000 دلار در سال هزینه کند. این میزان هزینه برای دانشجویان بین‌المللی از 17000 دلار تا 23000 دلار در سال با توجه به رشته در حال تحصیل متغیر خواهد بود. اما هزینه‌های تحصیلات تکمیلی در این کشور کمی ارزان‌تر از مقاطع کارشناسی و به طور متوسط حدودا 15000 دلار تا 18000 دلار در سال برای دانشجوهای خارجی هزینه‌بردار است.

هزینه کالج و دانشگاه کانادا

بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را برای ادامه تحصیل در کانادا داشته باشید، ما لیست 5 دانشگاه و کالج برتر کانادایی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. با دانستن تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا و شناخت انواع موسسات می توانید با دست بازتری محل تحصیل خود را انتخاب کنید.

لیست دانشگاه های برتر کانادا

 • دانشگاه مک گیل McGill University
 • دانشگاه واترلو University of Waterloo
 • دانشگاه آلبرتا University of Alberta
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia
 • دانشگاه تورنتو University of Toronto
 • دانشگاه مک مستر Mc Master University
 • دانشگاه مونترال University Montreal
 • دانشگاه وسترن Western University

مطالب پیشنهادی: 

پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا

پذیرش دانشگاه واترلو کانادا

پذیرش دانشگاه آلبرتا کانادا

پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا

پذیرش از دانشگاه تورنتو

پذیرش دانشگاه مک مستر

لیست کالج‌های برتر کانادا

 • کالج سنتنیال Centennial College
 • کالج هامبر Humber College
 • کالج جورج براون George Brown College
 • کالج سنکا George Brown College
 • کالج رودخانه سرخ Seneca College
 • کالج شریدان Sheridan College
 • کالج اوکاناگان Okanagan College
 • کالج نایگارا   Niagara College
 • کالج لانگاراLangara College

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا پرداختیم. از تفاوت‌هایی که بین این دو وجود داشت نحوه ارائه دروس به شکل تئوری و عملی بود. از طرف دیگر کالج‌ها بر خلاف دانشگاه‌ها که مدارک کاردانی، کارشناسی و بالاتر را ارائه می‌دهند، بر روی دادن دیپلم و گواهینامه کار می‌کنند.

زمان تحصیل در دانشگاه ها می‌تواند تا 4 سال و حتی بیشتر به طول بیانجامد. این در حالی است که تمام کردن کالج حدود یک تا سه سال خواهد بود. کالج‌ها شما را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند و دانشگاه ها از نظر علمی سطح شما را ارتقا خواهند داد. از طرف دیگر دانشگاه ها شما را برای تحصیل بیشتر در مقاطع بالا ارشد و دکتری آماده می‌کنند.

مقایسه دانشگاه و کالج

دانشگاه و کالج هر دو موسسه، ارائه دهنده آموزش عالی هستند و هیچ کدام از آنها بر روند اعطای ویزای شما تأثیر ویژه تری ندارد. در واقع، تنها تفاوت و اصلی ترین تفاوت بین کالج و دانشگاه، سطح تحصیلات آنهاست. بعلاوه، معمولا کالج ها نسبت به دانشگاه ها، نرخ پذیرش دانشجویان بین المللی بالاتری دارند. اما معمولا دانشگاه ‌ها، دوره‌ ها و فرصت‌ های تحقیقاتی چالش ‌برانگیزتری ارائه می‌ دهند که ممکن است برای دانشجویان بین ‌المللی جذاب ‌تر باشد.

زمانی که قصد دارید بین دانشگاه و کالج، یکی را انتخاب کنید، نباید تنها بر اساس طول دوره برنامه تحصیلی و سطح تحصیلات یا هزینه آن تصمیم بگیرید. جزئیات مهمتر دیگری وجود دارد که باید قبل از متعهد شدن به یکی از این موسسات، از آنها اطلاع داشته باشید.

تفاوت دانشگاه و کالج

مزایا و معایب هر یک از این دو موسسه

در مقایسه دانشگاه و کالج باید بگوییم که به طور کلی دانشگاه ها نسبت به کالج ها، نه تنها از نظر وسعت، بلکه از تمام جهات، بزرگتر هستند. همچنین، دوره های آموزشی متنوع تری ارائه می دهند. امکانات متنوع تری از جمله امکانات باشگاهی، برنامه های متنوع تفریحی و ورزشی و غیره ارائه می دهند و از همه مهمتر اینکه شبکه ‌سازی برای مسیر شغلی آینده، در دانشگاه‌ ها پررنگ تر است.

اما با وجود تمام این نکات مثبت، نمی توان رویکردهای غیرشخصی دانشگاه ها را نادیده گرفت. بزرگتر بودن دانشگاه ها اغلب به معنی این است که نسبت اساتید به ازای هر دانشجو کمتر بوده و در نتیجه، کلاس های آموزشی در سالن های سخنرانی تنگ به صورت گروهی برگزار می شود.

از سوی دیگر، از آنجایی که کالج‌ ها کوچک ‌تر هستند، معمولا دنج‌ تر بوده و دانشجویان و اساتید کاملا یکدیگر را می ‌شناسند. علاوه بر این، کالج ‌ها به طور خاص برای پذیرش دانشجویان درون ایالتی یا درون منطقه ‌ای طراحی شده ‌اند که به معنای هزینه کمتری برای اتاق و غذا است. اما عیب آن این است که دانشجویان اغلب از فعالیت های آکادمیک و فوق برنامه و … محروم هستند.

در مقایسه دانشگاه و کالج باید بگوییم که معمولا در کالج ها پژوهشی انجام نمی شود و بیشتر به تحصیل در مقطع کارشناسی اهمیت داده می شود. در مقابل، دانشگاه ‌ها پیش از هر چیز در زمینه پژوهش فعالیت می ‌کنند. چرا که استخدام اساتید در این مؤسسات بر مبنای تولید پژوهش‌ های آنها و مشارکت دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی در این فرآیند است. دانشگاه ها از این پژوهش ها برای جذب بودجه، چه ایالتی یا فدرال، استفاده می کنند.

مطالب پیشنهادی:

ویزای تحصیلی کانادا

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده،ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران این مجموعه مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

7 + 8 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *