توضیحات کامل درباره مالیات در کانادا


آخرین بروز رسانی : ۰۲/۰۹/۱۱

 

مالیات کانادا، قبل از مهاجرت حتما این مقاله رو بخون

 بسیاری از افرادی که به تازگی به کانادا مهاجرت کرده یا قصد مهاجرت به کانادا را دارند، در مورد مالیات در کانادا اطلاعات چندانی نداشته و یا در مورد آن دچار سردرگمی هستند. این در حالی است که درک دقیق مقوله مالیات در کانادا یکی از الزامات مهم حیطه مهاجرت است که در عمل بدون درک آن در آینده‌ای نزدیک به چالش‌ها و مشکلات متعددی برمی‌خورید. در این یادداشت قصد داریم تا ضمن نگاهی کلی به مسئله مالیات در کانادا، به دور از ابهام‌پراکنی، به زبانی ساده، تمام آنچه که نیاز است تا در این مورد بدانید را شرح دهیم. تلاش ما بر این است تا با دوری از مسائل پیچیده حقوقی و درگیر شدن متن با موضوعات تخصصی، کاملاً به زبانی ساده و شیوا، مسئله مالیات در کانادا را پوشش دهیم. دقت داشته باشید که روش ما برای انجام این کار، پیشروی بر مبنای شناخت ماهیت سیستم مالیات در کانادا و سپس پاسخ دادن به پرسش‌هایی است که معمولاً بیش از سایرین در این حیطه پرسیده می‌شوند. با ما در مطالعه این عناوین همراه باشید:

 * مالیات در کانادا و مراجع قانونی مؤثر در تعیین و دریافت

 * پرونده مالیات بر درآمد

 * پرداخت مالیات بر درآمد در کانادا

 * به نرخ کدام استان باید مالیات پرداخت کنم؟

 * چگونه میزان دقیق مالیات خود را محاسبه کنم؟

 * اگر تازه‌وارد هستید، جای نگرانی نیست

 * آیا شما ساکن کانادا هستید؟

 

 مالیات در کانادا به چه صورت است؟

راههای مهاجرتی کانادا بسیار است؛ می توانید برای انتخاب درست راه مهاجرتی، به صفحه مهاجرت به کانادا مراجعه کرده و با 10 روش اصلی مهاجرتی آشنا شوید.

 

 مالیات در کانادا و مراجع قانونی مؤثر در تعیین و دریافت

 کانادا یک سیستم حکمرانی با سه لایه مختلف از حکومت دارد، فدرال، استانی و شهری که هر یک دارای نظام‌های اقتصادی و اجرایی مجزایی هستند که در طول یکدیگر قرار گرفته است. حکومت، اساساً دلارهای شما را در قالب مالیات اخذ کرده و وظیفه دارد تا آن‌ها را در قالب تحصیل، بهداشت و درمان، جاده‌سازی و مزایای اجتماعی به شما برگرداند. به طور مثال در سال مالی 2014 دولت کانادا رقم اعجاب‌انگیز 251 میلیارد دلار را در قالب‌های مختلف و تحت عناوین مختلفی صرف جامعه کرد. مالیات در کانادا در قالب‌های مختلفی و توسط سطوح مختلف حاکمیتی اخذ خواهند شد که قطعاً بررسی تمام انواع مالیات‌ها به تفکیک خارج از دایره تمرکز متن است اما تلاش می‌کنیم تا ضمن معرفی برخی از آن‌ها، مالیات بر درآمد را به تفصیل بررسی کنیم.

 * مالیات (GST) مالیاتی است که در قبال خریدهای خود باید بپردازید و یکی از انواع مالیات در کانادا ست. درصد این مالیات برای کالاهای مختلف متغیر است و در برخی از کالاهای حیاتی نیز حتی صفر است. در مورد این مالیات جای نگرانی برای مهاجران نیست زیرا عملاً در هنگام خرید هر کالایی شما این مالیات را پرداخته و برای پرداختن این مالیات نیازی نیست تا مراحل اداری و پر کردن مستندات خاصی را سپری کنید. البته این تنها مالیاتی نیست که بر کالاهای خریداری اعمال خواهد شد. گاهاً استان‌ها بسته به موقعیت و برنامه‌های اقتصادی خاصی که دارند، بین 6 تا 10 درصد مالیات استانی (PST) بر کالاها اعمال می‌کنند.

 * مالیات (HST) که در برخی از استان‌ها اخذ خواهد شد در عمل جایگزینی برای مالیات(GST) و مالیات (HST) بوده و مانند آمیزه‌ای از این دو مالیات یک نرخ ثابت مشترک را بر کالاها اعمال می‌کند. این مالیات در کانادا شاید اسماً یک مالیات باشد اما همچنان سهم خاصی از (HST) به سیستم فدرال و بخشی دیگر از آن بین ساختار استانی و شهری تقسیم خواهد شد.

 * مالیات بر درآمد سومین نوع از مالیات است که به تفصیل بررسی خواهد شد.

 

 

مشاوره <a class=

 

درباره مالیات پیش از هر چیز از یک مشاور حقوقی در این مورد مشورت بگیرید

 

 

 پرونده مالیات بر درآمد

 هر شخصی که قانوناً ساکن کانادا باشد (در این مورد در ادامه توضیحاتی ارائه خواهد شد) نیاز است تا یک پرونده بازپرداخت سالانه مالیات بر درآمد تشکیل داده و پس از تکمیل مستندات پرونده، مراحل قانونی آن را سپری کند. مطابق سیستم مالیات در کانادا، هر یک از اعضای خانواده که درآمد دارد، باید به طور مجزایی پرونده خود را تشکیل داده و خود در برابر امور مالیات در کانادا مسئول است. به طور مثال شما و همسرتان (در صورت شاغل بودن) به صورت جداگانه پرونده مالیاتی خود را تشکیل خواهید داد. اگر فرزند شما نیز درآمدی کسب کند مکلف است تا پرونده مالیاتی مجزای خود را تشکیل دهد.

 

 

 مالیات کانادا

 

کانادا یکی از مجموعه کشورهایی است که مالیات را اهرمی برای توزیع متوازن امکانات و ثروت قرار داده است

 

مطلب پیشنهادی: اخذ اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا

 

 پرداخت مالیات بر درآمد در کانادا

 کانادا مدعی است که یک سیستم مالیاتی متمایز با بسیاری از کشورهای جهان داشته و به همین علت آموزش و یادگیری برای مشارکت صحیح در این سیستم را الزامی می‌داند. به عنوان شخصی که ساکن کاناداست، شما مکلف هستید تا مالیات‌های خود را از محل درآمدی که در اقصی نقاط جهان داشته‌اید به دولت کانادا پرداخت کنید. این درآمد می‌تواند از محل‌های مختلفی بوده باشد:

 * درآمد ناشی از کارمندی

 * درآمد ناشی از سرمایه‌گذاری

 * درآمد ناشی از کمیسیون

 * درآمد ناشی از بازنشستگی

 تفاوتی ندارد که شما درآمد خود را به چه شکلی کسب می‌کنید در هر حال شما در برابر سیستم مالیات در کانادا مسئول هستید و در هر دو سطح فدرال یا استانی باید مالیات تعیین شده را مطابق با قانون پرداخت کنید. در کانادا شاهد یک سیستم مالیاتی پلکانی هستیم؛ این بدان معنی است که هر قدر درآمد بیشتری داشته باشید، مالیات بیشتری نیز باید بپردازید. از نظر اصول منطقی، میزان مالیاتی که باید بپردازید با درصدی از میزان درآمد شما تعیین شده و با افزایش درآمد بسته به شرایط مختلفی، درصد مالیاتی که باید بپردازید نیز بیشتر خواهد شد. اجازه دهید با یک مثال این ماهیت پلکانی پرداخت مالیات در کانادا را تشریح کنیم:

 * فرض کنید که شما در سال مالی 2019 قصد پرداخت مالیات دارید. اگر درآمد شما رقمی کمتر از 46 هزار و 605 دلار باشد، در این پله باید 15 درصد از درآمد خود را به عنوان مالیات در کانادا پرداخت کنید. اما به محض اینکه درآمد شما از رقم یاد شده بیشتر شود این قاعده دچار تغییر خواهد شد. در صورتی که درآمد شما بیش از 46 هزار و 605 دلار بوده و کمتر از 93هزار و 208 دلار باشد، شما باید به ازای پلکان اول درآمد خود، یعنی 46 هزار و 605 دلار، 15 درصد مالیات پرداخته و برای مازاد بر این میزان با نرخ 20.5 درصد مالیات بپردازید. این همان ماهیت پلکانی است که در محاسبه میزان مالیات باید در نظر گرفته شود.

 

 

پرداخت مالیات کانادا

 

به عنوان شخصی که تابع قوانین این کشور است، در برابر پرداخت مالیات تکلیف دارید

 

 به نرخ کدام استان باید مالیات پرداخت کنم؟

 این پرسش جالبی است که اکثراً پس از مطالعه قوانین و قواعد پرداخت مالیات در کانادا، مطرح خواهد شد زیرا با وجود تفاوت نرخ مالیات استانی در استان‌های مختلف، افراد کنجکاو هستند که باید مطابق کدام نرخ مالیات پرداخت کرده و این در میزان مالیات پرداختی مؤثر است. اینکه شما مطابق با نرخ کدام استان مالیات خود را بپردازید، وابسته به محلی است که مطابق مستندات، در تاریخ 31 دسامبر در آن اقامت دارید. به طور مثال حتی اگر تا ماه سپتامبر نیز در استان نوا اسکوشیا ساکن بوده باشید اما مطابق مستندات در تاریخ 31 دسامبر همان سال مالی به انتاریو نقل مکان کرده و در آنجا مقیم شده باشید، مطابق با قوانین و قواعد استان انتاریو مالیات می‌پردازید. در ضمن در هر سال مالی، شما تا تاریخ  30 آپریل همان سال مالی مهلت پرداخت مالیات خواهید داشت.

 

برای مشاهده آموزشهای رایگان مهاجرت، با کلیک برروی لینک زیر، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/visa724com

 

 چگونه میزان دقیق مالیات خود را محاسبه کنم؟

 شاید کمی عجیب به نظر برسد اما حقیقت این است که ریز جزئیات قوانین مالیات در کانادا بسیار پیچیده بوده و برای محاسبه میزان دقیق مالیات، در عمل عامه مردم و افرادی که فاقد تخصص حقوقی و حسابداری هستند به مشکل برمی‌خورند. به همین علت در کانادا کمک گرفتن از مؤسسات حقوقی و حسابداری برای محاسبه میزان مالیات امری رایج بوده و اصلااً غیرعادی نیست. بر همین مبنا پیشنهاد می‌کنیم که در صورت نیاز به تعیین دقیق این موضوع، ضمن اطلاع دقیق از جزئیات درآمد خود به این کارشناسان مراجعه کرده و در خواست بررسی این موضوع را داشته باشید.

 

 

پرونده های مالیاتی کانادا

 

همیشه سامان دادن به پرونده‌های مالیاتی کار ساده‌ای نیست

 

 اگر تازه‌وارد هستید، جای نگرانی نیست

 اگر شما به تازگی کشور دیگری را برای زندگی در کانادا ترک کرده‌اید، لازم است تا این متن را با دقت کامل مطالعه کرده تا بتوانید به درک درستی از مالیات در کانادا رسیده و برای اولین بار با حقوق و تکالیف خود آشنا شوید. فراموش نکنید که انجام این کار تنها برای اولین بار سخت و پیچیده خواهد بود؛ پس از انجام اولین پروسه، فرآیند به مراتب ساده‌تر شده و تنها به کمک آشنایی با برخی از قوانین می‌توانید انواع مشکلات و چالش‌های پیش روی خود در مسیر پرداخت مالیات در کانادا را حل کنید.

 

مطلب پیشنهادی: انواع بیمه در کانادا

 

 آیا شما ساکن کانادا هستید؟

 شما از زمانی مکلف به خوداظهاری در سیستم مالیات در کانادا هستید که بر مبنای قیدها و عقود قانونی، ساکن کانادا محسوب شوید. مستندات این قیدها و عقود قانونی معمولاً در روز رسیدن شما به کانادا به شما تحویل شده و شما می‌توانید با مطالعه مستندات در این مورد اطمینان حاصل کنید. افراد تحت عناوین مختلفی ممکن است از منظر حقوقی ساکن کانادا محسوب شوند:

 * افرادی که تحت حمایت و محافظت دولت کانادا هستند. این بیشتر در مورد افرادی صادق است که در قالب پناهجو به این کشور مهاجرت کرده باشند.

 * افرادی که برای اقامت دائم درخواست داده و درخواست آن‌ها مورد موافقت واقع شده است.

 * افرادی که اجازه مستقیم اداره مهاجرت کانادا مبنی بر امکان ادامه اقامت در این کشور را داشته باشند که به این اجازه در اصطلاح (Approval-in-principle) گفته می‌شود.

 اگر شما از حداقل یک سال قبل‌تر در کانادا ساکن بوده باشید و حال به هر علتی این امکان از شما سلب شده یا خودتان کانادا را ترک کنید، به محض بازگشت به کانادا مجدداً متعهد به سیستم مالیات در کانادا محسوب شده و در این مورد باید تکالیف خود را انجام دهید. نکته حائز اهمیت این است که یکی دیگر از راه‌های اطمینان از قانونی و ثبت شده بودن سکونت شما در کانادا، داشتن شماره بیمه (SIN) است. تمام افرادی که به تازگی ساکن کشور کانادا می‌شوند باید این شما را دریافت کرده باشند.

 

روش‌های کاهش مالیات در کانادا

تا به این‌جای کار، ویزا 724 به روش‌های متعدد پرداخت و محاسبه‌ی مالیات کانادا رسیدگی نمود. حال بیایید به روش‌هایی بپردازیم که از طریق آن می‌توانیم مالیات را در کانادا به حداقل برسانیم.

 

مالیات کانادا

 

  • رسیدهای مالیاتی خود را به طور دقیق بررسی کنید و اسناد مالیاتی را با دقت فراوان ضبط کنید. علاوه بر کپیِ الکترونیکی، ترجیحا یک نسخه هاردکپی هم از اسناد خود داشته باشید تا جلوی هر پرداخت مازاد بر هزینه‌ی مالیات گرفته شود.
  • مالیات کانادا را سر وقت پرداخت کنید. در صورتی که دیر برای پرداخت مالیات اقدام کنید، مقدار خاصی فی بر مالیات شما محاسبه خواهد شد. بنابراین سعی کنید یک برنامه‌ی زمانی دقیق برای پرداخت مالیات داشته باشید.
  • در صورتی‌که قصد کاهش مالیات کانادا را دارید، می‌توانید یکی از اعضای خانواده‌ی خود را استخدام کنید. استخدامِ اعضای خانواده و پرداخت حقوق به آن‌ها هم مالیاتی ندارد و هم موجب کاهش مالیات شما خواهد شد.
  • هزینه‌های شخصی خود را جدا کنید. یک حساب بانکیِ مجزا برای بیزینس خود داشته باشید و سعی کنید پرداخت‌های شخصیِ خود را از طریق یک حساب جداگانه و شخصی انجام دهید.
  • روی برنامه‌های RRSP و TFSA سرمایه‌گذاری کنید. RRSP یک برنامه‌ی پس‌انداز برای دوران بازنشستگی‌ست که بدون محاسبه‌ی مالیات،‌ به شما اجازه‌ی ذخیره‌ی پول می‌دهد. حساب‌های مالی TFSA هم به شما کمک می‌کنند تا بدون مالیات، پول خود را پس‌انداز نمایید. بهتر است برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه، با یک مشاور مالی مجرب مشورت کنید.

 

برای کاهش مالیات، همیشه ضررهای خود را ثبت کنید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید مالیات کانادا را از طریق آن کاهش دهید، این است که ضررهای بیزینس خود را ثبت و ضبط کنید. به عنوان مثال، تمام بیزینس‌ها یک مشتری دارند که پول خدمات/محصولات آن‌ها را به موقع پرداخت نمی‌کند، یا ممکن است کسب‌وکارتان با دزدی مواجه گردد. محاسبه‌ی ضررهای بیزینس یکی از روش‌های کاهش مالیات کانادا است. حتما از تجربیات یک حسابدارِ کارکشته برای کاهش مالیات خود استفاده کنید. توصیه می‌شود با حسابداری کار کنید که در زمینه‌ی فعالیت شما تجربه دارد.

 

مطالب پیشنهادی:

ویزای تحصیلی کانادا

مقایسه هزینه های زندگی در کانادا

>  استارتاپ ویزای کانادا

درباره ویزای کانادا همه چیز بدانید

ویزای اقامت دائم کانادا

مهاجرت کانادا با ثبت شرکت

درآمد مشاغل مختلف کانادا

روشهای سرمایه گذاری کانادا

 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده،ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران این مجموعه مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

 

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


ماهان :

سلام روز بخیر توی سایت ها 2 تا مالیات بر درامد نوشته شده یکی مالیات بر درامد و یکی مالیات بر درامد استانی هست وقتی میخوایم مالیات بدیم نرخ این 2 تا جمع میشه؟؟؟

به صورت جداگانه پرداخت می شود

مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت قانونی با مجوزها و وکیل رسمی

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

مجوزها و آدرس دفاتر:

- مجوز وزارت گردشگری ایران (بنام سالی گشت پارس به ش.ث: 461992)

- مجوز رسمی مشاور مهاجرت کانادا، دکتر شهروز بهرامی اصل: ICCRC :R527306 

- مجوز مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران (ای نماد) بنام ویزا724

- مجوز دفتر فعال حقوقی و مشاور املاک، در امارات (دبی) بنام الیزیاگروپ

 

دفتر ایران (تهران): 

تلفن‌های ثابت:

02122913141 02122223173 / 02122226298

 

پشتیبانی تلفن همراه، واتساپ و تلگرام:

09124644197 / 09961042050 

(شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

 

آدرس: میرداماد؛ میدان مادر (محسنی)، برج بیژن، طبقه 7 واحد 6

* مراجعه حضوری فقط با رزرو وقت قبلی

(پاسخدهی تلفنی فقط: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران )

(پشتیبانی پیام در واتساپ و تلگرام: 24 ساعته)


دفتر کانادا (تورنتو):

CANADA Office  :

17075 Leslie St, Unit 6, Newmarket, ON L3Y8E1 
Canada Toronto 

19055987474+ : Whatsapp & CALL

(مراجعه به دفاتر فقط با رزرو وقت قبلی)

 

دفتر امارات (دبی):

DUBAI Office  :

Dubai sheikh zayed road AlQuoz3 RAK bank Building office

 

اینماد ویزا724   RCIC

* ویزا724 مرکز تخصصی ویزا و مهاجرت

لینک های مهم: شرایط مهاجرت به کانادا / ویزا تحصیلی کانادا

سرمایه گذاری در کانادا / وکیل مهاجرت / ثبت شرکت دبی

شرایط و هزینه ویزای توریستی کانادا / ویزای کانادا / پاسپورت دومینیکا

مهاجرت به انگلیس / ویزای تحصیلی انگلیس / خرید ملک در دبی

استارتاپ کانادا / موسسه مهاجرتی / تورنتو / ونکوور

 

* اینستاگرام ویزا724: 

ایمیل : info[at]visa724.com

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.