مالیات کانادا، قبل از مهاجرت حتما این مقاله رو بخون


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۴/۱۹

 

 

 مالیات در کانادا به چه صورت است؟

 بسیاری از افرادی که به تازگی به کانادا مهاجرت کرده یا قصد مهاجرت به کانادا را دارند، در مورد مالیات در کانادا اطلاعات چندانی نداشته و یا در مورد آن دچار اهام و سردرگمی هستند. این در حالی است که درک دقیق مقوله مالیات در کانادا یکی از الزامات مهم حیطه مهاجرت است که در عمل بدون درک آن در آینده‌ای نزدیک به چالش‌ها و مشکلات متعددی برمی‌خورید. در این یادداشت قصد داریم تا ضمن نگاهی کلی به مسئله مالیات در کانادا، به دور از ابهام‌پراکنی، به زبانی ساده، تمام آنچه که نیاز است تا در این مورد بدانید را شرح دهیم. تلاش ما بر این است تا با دوری از مسائل پیچیده حقوقی و درگیر شدن متن با موضوعات تخصصی، کاملاً به زبانی ساده و شیوا، مسئله مالیات در کانادا را پوشش دهیم. دقت داشته باشید که روش ما برای انجام این کار، پیشروی بر مبنای شناخت ماهیت سیستم مالیات در کانادا و سپس پاسخ دادن به پرسش‌هایی است که معمولاً بیش از سایرین در این حیطه پرسیده می‌شوند. با ما در مطالعه این عناوین همراه باشید:

 * مالیات در کانادا و مراجع قانونی مؤثر در تعیین و دریافت

 * پرونده مالیات بر درآمد

 * پرداخت مالیات بر درآمد در کانادا

 * به نرخ کدام استان باید مالیات پرداخت کنم؟

 * چگونه میزان دقیق مالیات خود را محاسبه کنم؟

 * اگر تازه‌وارد هستید، جای نگرانی نیست

 * آیا شما ساکن کانادا هستید؟

 

راههای مهاجرتی کانادا بسیار است؛ می توانید برای انتخاب درست راه مهاجرتی، به صفحه مهاجرت به کانادا مراجعه کرده و با 10 روش اصلی مهاجرتی آشنا شوید.

 

 مالیات در کانادا و مراجع قانونی مؤثر در تعیین و دریافت

 کانادا یک سیستم حکمرانی با سه لایه مختلف از حکومت دارد، فدرال، استانی و شهری که هر یک دارای نظام‌های اقتصادی و اجرایی مجزایی هستند که در طول یکدیگر قرار گرفته است. حکومت، اساساً دلارهای شما را در قالب مالیات اخذ کرده و وظیفه دارد تا آن‌ها را در قالب تحصیل، بهداشت و درمان، جاده‌سازی و مزایای اجتماعی به شما برگرداند. به طور مثال در سال مالی 2014 دولت کانادا رقم اعجاب‌انگیز 251 میلیارد دلار را در قالب‌های مختلف و تحت عناوین مختلفی صرف جامعه کرد. مالیات در کانادا در قالب‌های مختلفی و توسط سطوح مختلف حاکمیتی اخذ خواهند شد که قطعاً بررسی تمام انواع مالیات‌ها به تفکیک خارج از دایره تمرکز متن است اما تلاش می‌کنیم تا ضمن معرفی برخی از آن‌ها، مالیات بر درآمد را به تفصیل بررسی کنیم.

 * مالیات (GST) مالیاتی است که در قبال خریدهای خود باید بپردازید و یکی از انواع مالیات در کانادا ست. درصد این مالیات برای کالاهای مختلف متغیر است و در برخی از کالاهای حیاتی نیز حتی صفر است. در مورد این مالیات جای نگرانی برای مهاجران نیست زیرا عملاً در هنگام خرید هر کالایی شما این مالیات را پرداخته و برای پرداختن این مالیات نیازی نیست تا مراحل اداری و پر کردن مستندات خاصی را سپری کنید. البته این تنها مالیاتی نیست که بر کالاهای خریداری اعمال خواهد شد. گاهاً استان‌ها بسته به موقعیت و برنامه‌های اقتصادی خاصی که دارند، بین 6 تا 10 درصد مالیات استانی (PST) بر کالاها اعمال می‌کنند.

 * مالیات (HST) که در برخی از استان‌ها اخذ خواهد شد در عمل جایگزینی برای مالیات(GST) و مالیات (HST) بوده و مانند آمیزه‌ای از این دو مالیات یک نرخ ثابت مشترک را بر کالاها اعمال می‌کند. این مالیات در کانادا شاید اسماً یک مالیات باشد اما همچنان سهم خاصی از (HST) به سیستم فدرال و بخشی دیگر از آن بین ساختار استانی و شهری تقسیم خواهد شد.

 * مالیات بر درآمد سومین نوع از مالیات است که به تفصیل بررسی خواهد شد.

 

 

مشاوره <a class=درباره مالیات پیش از هر چیز از یک مشاور حقوقی در این مورد مشورت بگیرید

 

 

 پرونده مالیات بر درآمد

 هر شخصی که قانوناً ساکن کانادا باشد (در این مورد در ادامه توضیحاتی ارائه خواهد شد) نیاز است تا یک پرونده بازپرداخت سالانه مالیات بر درآمد تشکیل داده و پس از تکمیل مستندات پرونده، مراحل قانونی آن را سپری کند. مطابق سیستم مالیات در کانادا، هر یک از اعضای خانواده که درآمد دارد، باید به طور مجزایی پرونده خود را تشکیل داده و خود در برابر امور مالیات در کانادا مسئول است. به طور مثال شما و همسرتان (در صورت شاغل بودن) به صورت جداگانه پرونده مالیاتی خود را تشکیل خواهید داد. اگر فرزند شما نیز درآمدی کسب کند مکلف است تا پرونده مالیاتی مجزای خود را تشکیل دهد.

 

 

 مالیات کاناداکانادا یکی از مجموعه کشورهایی است که مالیات را اهرمی برای توزیع متوازن امکانات و ثروت قرار داده است

 

 

 پرداخت مالیات بر درآمد در کانادا

 کانادا مدعی است که یک سیستم مالیاتی متمایز با بسیاری از کشورهای جهان داشته و به همین علت آموزش و یادگیری برای مشارکت صحیح در این سیستم را الزامی می‌داند. به عنوان شخصی که ساکن کاناداست، شما مکلف هستید تا مالیات‌های خود را از محل درآمدی که در اقصی نقاط جهان داشته‌اید به دولت کانادا پرداخت کنید. این درآمد می‌تواند از محل‌های مختلفی بوده باشد:

 * درآمد ناشی از کارمندی

 * درآمد ناشی از سرمایه‌گذاری

 * درآمد ناشی از کمیسیون

 * درآمد ناشی از بازنشستگی

 تفاوتی ندارد که شما درآمد خود را به چه شکلی کسب می‌کنید در هر حال شما در برابر سیستم مالیات در کانادا مسئول هستید و در هر دو سطح فدرال یا استانی باید مالیات تعیین شده را مطابق با قانون پرداخت کنید. در کانادا شاهد یک سیستم مالیاتی پلکانی هستیم؛ این بدان معنی است که هر قدر درآمد بیشتری داشته باشید، مالیات بیشتری نیز باید بپردازید. از نظر اصول منطقی، میزان مالیاتی که باید بپردازید با درصدی از میزان درآمد شما تعیین شده و با افزایش درآمد بسته به شرایط مختلفی، درصد مالیاتی که باید بپردازید نیز بیشتر خواهد شد. اجازه دهید با یک مثال این ماهیت پلکانی پرداخت مالیات در کانادا را تشریح کنیم:

 * فرض کنید که شما در سال مالی 2019 قصد پرداخت مالیات دارید. اگر درآمد شما رقمی کمتر از 46 هزار و 605 دلار باشد، در این پله باید 15 درصد از درآمد خود را به عنوان مالیات در کانادا پرداخت کنید. اما به محض اینکه درآمد شما از رقم یاد شده بیشتر شود این قاعده دچار تغییر خواهد شد. در صورتی که درآمد شما بیش از 46 هزار و 605 دلار بوده و کمتر از 93هزار و 208 دلار باشد، شما باید به ازای پلکان اول درآمد خود، یعنی 46 هزار و 605 دلار، 15 درصد مالیات پرداخته و برای مازاد بر این میزان با نرخ 20.5 درصد مالیات بپردازید. این همان ماهیت پلکانی است که در محاسبه میزان مالیات باید در نظر گرفته شود.

 

 

پرداخت مالیات کانادابه عنوان شخصی که تابع قوانین این کشور است، در برابر پرداخت مالیات تکلیف دارید

 

 

 

 به نرخ کدام استان باید مالیات پرداخت کنم؟

 این پرسش جالبی است که اکثراً پس از مطالعه قوانین و قواعد پرداخت مالیات در کانادا، مطرح خواهد شد زیرا با وجود تفاوت نرخ مالیات استانی در استان‌های مختلف، افراد کنجکاو هستند که باید مطابق کدام نرخ مالیات پرداخت کرده و این در میزان مالیات پرداختی مؤثر است. اینکه شما مطابق با نرخ کدام استان مالیات خود را بپردازید، وابسته به محلی است که مطابق مستندات، در تاریخ 31 دسامبر در آن اقامت دارید. به طور مثال حتی اگر تا ماه سپتامبر نیز در استان نوا اسکوشیا ساکن بوده باشید اما مطابق مستندات در تاریخ 31 دسامبر همان سال مالی به انتاریو نقل مکان کرده و در آنجا مقیم شده باشید، مطابق با قوانین و قواعد استان انتاریو مالیات می‌پردازید. در ضمن در هر سال مالی، شما تا تاریخ  30 آپریل همان سال مالی مهلت پرداخت مالیات خواهید داشت.

 

ویدئو آموزشی برای انتخاب درست وکیل مهاجرت کانادا

برای مشاهده آموزشهای رایگان مهاجرت، با کلیک برروی لینک زیر، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/visa724com

 

 چگونه میزان دقیق مالیات خود را محاسبه کنم؟

 شاید کمی عجیب به نظر برسد اما حقیقت این است که ریز جزئیات قوانین مالیات در کانادا بسیار پیچیده بوده و برای محاسبه میزان دقیق مالیات، در عمل عامه مردم و افرادی که فاقد تخصص حقوقی و حسابداری هستند به مشکل برمی‌خورند. به همین علت در کانادا کمک گرفتن از مؤسسات حقوقی و حسابداری برای محاسبه میزان مالیات امری رایج بوده و اصلااً غیرعادی نیست. بر همین مبنا پیشنهاد می‌کنیم که در صورت نیاز به تعیین دقیق این موضوع، ضمن اطلاع دقیق از جزئیات درآمد خود به این کارشناسان مراجعه کرده و در خواست بررسی این موضوع را داشته باشید.

 

 

پرونده های مالیاتی کاناداهمیشه سامان دادن به پرونده‌های مالیاتی کار ساده‌ای نیست

 

 

 

 اگر تازه‌وارد هستید، جای نگرانی نیست

 اگر شما به تازگی کشور دیگری را برای زندگی در کانادا ترک کرده‌اید، لازم است تا این متن را با دقت کامل مطالعه کرده تا بتوانید به درک درستی از مالیات در کانادا رسیده و برای اولین بار با حقوق و تکالیف خود آشنا شوید. فراموش نکنید که انجام این کار تنها برای اولین بار سخت و پیچیده خواهد بود؛ پس از انجام اولین پروسه، فرآیند به مراتب ساده‌تر شده و تنها به کمک آشنایی با برخی از قوانین می‌توانید انواع مشکلات و چالش‌های پیش روی خود در مسیر پرداخت مالیات در کانادا را حل کنید.

 

 آیا شما ساکن کانادا هستید؟

 شما از زمانی مکلف به خوداظهاری در سیستم مالیات در کانادا هستید که بر مبنای قیدها و عقود قانونی، ساکن کانادا محسوب شوید. مستندات این قیدها و عقود قانونی معمولاً در روز رسیدن شما به کانادا به شما تحویل شده و شما می‌توانید با مطالعه مستندات در این مورد اطمینان حاصل کنید. افراد تحت عناوین مختلفی ممکن است از منظر حقوقی ساکن کانادا محسوب شوند:

 * افرادی که تحت حمایت و محافظت دولت کانادا هستند. این بیشتر در مورد افرادی صادق است که در قالب پناهجو به این کشور مهاجرت کرده باشند.

 * افرادی که برای اقامت دائم درخواست داده و درخواست آن‌ها مورد موافقت واقع شده است.

 * افرادی که اجازه مستقیم اداره مهاجرت کانادا مبنی بر امکان ادامه اقامت در این کشور را داشته باشند که به این اجازه در اصطلاح (Approval-in-principle) گفته می‌شود.

 اگر شما از حداقل یک سال قبل‌تر در کانادا ساکن بوده باشید و حال به هر علتی این امکان از شما سلب شده یا خودتان کانادا را ترک کنید، به محض بازگشت به کانادا مجدداً متعهد به سیستم مالیات در کانادا محسوب شده و در این مورد باید تکالیف خود را به انجام دهید. نکته حائز اهمیت این است که یکی دیگر از راه‌های اطمینان از قانونی و ثبت شده بودن سکونت شما در کانادا، داشتن شماره بیمه (SIN) است. تمام افرادی که به تازگی ساکن کشور کانادا می‌شوند باید این شما را دریافت کرده باشند.

 

 

مهیار حلاج پور - ویزا 724

من، مهیار حلاج پور (Mahyar Hallajpour)
عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت، به شماره پروانه R520250 هستم.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارت آپ و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

  • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
  • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
  • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره شرکت مهاجرتی ما

 

 

 

مطالب پیشنهادی:

ویزای تحصیلی کانادا

مقایسه هزینه های زندگی در کانادا

>  استارتاپ ویزای کانادا

درباره ویزای کانادا همه چیز بدانید

ویزای اقامت دائم کانادا

مهاجرت کانادا با ثبت شرکت

درآمد مشاغل مختلف کانادا

روشهای سرمایه گذاری کانادا

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

 

 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 - 02128421010 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.