شرایط تحصیل در رشته های پزشکی کشور انگلستان


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۵/۰۳

 

 

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان چگونه است؟ برای تحصیل در رشته‌های پزشکی چه مدارکی مورد نیاز است؟ آیا شما هم از آن دست افرادی هستید که قصد دارید در بریتانیا تحصیل کنید، آن هم در یکی از رشته‌های پرطرفدار پزشکی؟!! قبل از هر چیز باید بگوییم که تحصیل در انگلستان برای دانشجویان خارجی بسیار رقابتی است.

از طرفی این کشور هر ساله چندین هزار دانشجوی بین‌المللی را برای آموزش زیر نظر سیستم خود پذیرش می‌کند. بنابراین همین اول کار بدانید که تحصیل در انگلستان چندان سخت نیست؛ زیرا پذیرش دانشجویان غیر بومی بالاست. اما از آنجایی که این رشته‌ها طرفداران زیادی دارند، کار برای شما کمی دشوار می‌شود.

شما برای اینکه بتوانید در یکی از دانشکده‌های پزشکی این کشور پذیرش شوید، اول باید از هفت خان رستم عبور کنید. برای مثال یکی از سختی‌های راه شما، داشتن نمره آیلتس 7 به بالا یا نمره 38 در IB است. جدا از بحث پذیرش، شما تازه با محیط سختگیرانه‌ای مواجه خواهید شد؛ زیرا در این دانشگاه‌ها همه چیز رقابتی است و کسی پایان موفق خواهد داشت که به شکل منظم تلاش کند.

در آموزش پزشکی در بریتانیا شما با شرایط ورود بسیار سخت اما دقیقی روبرو خواهید بود. مصاحبه‌هایی که قرار است از سد آن‌ها عبور کنید شما را وارد یک فضای چالش‌برانگیز خواهد کرد، اما در نهایت تنها چیزی که مهم است، عزم، اراده و انگیزه شما خواهد بود.

 

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان چگونه است؟

 

مطالب مرتبط : ویزای تحصیلی کانادا

 

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان چگونه است؟

 

تحصیل در یکی از رشته‌های پزشکی در انگلیس درست پس از پایان دبیرستان خواهد بود. البته لازم است این نکته را متذکر شویم، که برای پیوستن به دانشگاه‌های پزشکی انگلیس بعد از این زمان نیاز به یک سیستم آموزشی انگلیسی در دبیرستان است. یا حداقل چیزی که شما را برای تحصیل در رشته پزشکی آماده کند.

 اگر قرار باشد در یکی از دانشگاه های این کشور پذیرفته شوید، 5 سال طول می‌کشد تا بتوانید پزشکی عمومی خود را به پایان برسانید. از این زمان 2 سال آموزش‌های تئوری و 3 سال دیگر کار بالینی و عملی در بیمارستان تحت نظر دانشگاه خواهد بود.

5 سالی که دانشجویان پزشکی طی خواهند کرد یک دوره کارشناسی است. پس از آن پزشکان آینده باید یک برنامه آموزشی دو ساله را طی کنند. دروس عمومی را مطالعه و دوره های مربوط به تخصص را آموزش ببینند. پس از آن است که اگر دانشجویی قصد داشته باشد تخصص خود را در یک رشته خاص بگیرد، باید ارزیابی‌ها و آزمون‌های خاصی را به سلامت طی کند تا به مرحله بعد برسد. هر یک از این ارزیابی‌ها با توجه به تخصص مورد نظر ممکن است با دیگری تفاوت داشته باشد.

 

تحصیل پزشکی در انگلستان شامل چه رشته‌هایی خواهد شد؟

 

اگر قصد تحصیل در یکی از رشته‌های پزشکی انگلیس را دارید، قبل از هر چیز باید با دانشگاه‌هایی آشنا شوید که آموزش پزشکی خواهند داشت. طبق آخرین آمار دریافتی حدود 34 دانشگاه در این کشور دانشجوی پزشکی می‌پذیرند. این دانشگاه‌ها شامل، دانشگاه آبردین، بیرمنگام، بریستول، باکینگهام، کمبریج، گلاسگو، کاردیف، داندی، لیدز، لنکستر، کالج کینگ لندن، کیل، کویین ماری، ادینبورگ، آنجلینای شرقی، دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر، کالج امپریال، لستر، لیورپول، دانشگاه لندن، منچستر، نیوکاسل، ناتینگهام، آکسفورد، پلیموت، ملکه بلفارست، سنت جورج، سوانزی، لنکاوی، شفیلد، ساوتهمپتون، واروبک و دانشگاه کالج لندن می‌شود.

بنابراین شما باید قبل از هر چیز درباره دانشگاهی که قصد دارید در آن تحصیل کنید، اطلاعات کاملی را به دست بیاورید. رشته هایی که در این دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود شامل یک لیست 60 موردی است که دانشجو با توجه به علاقه‌ی خود می‌تواند در یکی از این رشته‌ها تحصیل کند. اما از جمله رشته‌های معمول و پرطرفدار این لیست می‌توانیم به رادیولوژی، پزشکی، داروهای بیهوشی، آسیب‌شناسی، روانپزشکی و جراحی اشاره کنیم.

 

تحصیل در یکی از رشته‌های پزشکی در انگلیس

 

مطالب مرتبط : آموزش رایگان درخواست ویزای تحصیلی کانادا

 

شرایط تحصیل در رشته های پزشکی انگلیس

 

شرایط پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در انگلستان از سراسر دنیا، چه افراد عضو اتحادیه اروپا چه سایر کشورها به شکل یکسان خواهد بود. بسیاری از افراد از این شیوه برای اخذ تابعیت استفاده می‌کنند؛ زیرا تحصیل در انگلستان یکی از راه‌های دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور محسوب می‌شود. البته تحصیل در این کشور چه در رشته های پزشکی و چه در سایر رشته‌ها به شکل مستقیم منجر به ارائه تابعیت از سوی دولت انگلیس نخواهد شد.

این روش تنها به عنوان یک پیش زمینه خوب دریافت تابعیت محسوب می شود؛ زیرا دولت این کشور چند سالی را به فارق‌التحصیلان خارجی مهلت می‌دهد که در انگلیس مشغول به کار شوند. تحصیل در انگلیس و به دنبال آن شاغل شدن، می‌تواند در کنار سایر عوامل تاثیرگذار، باعث دریافت اقامت شود.

کسانی که قصد دارند در یکی از رشته های پزشکی انگلیسی تحصیل کنند، باید مراحل متعددی را پشت سربگذارند. برای مثال دوره‌های پیش از پزشکی که با نام لغوی Foundation شناخته می شود، یکی از این شرایط است.

از طرف دیگر فرد متقاضی باید در آزمون‌هایی که در نظر گرفته شده از جمله آزمون استعدادیابی بالینی و آزمون‌های GAMSAT و BMAT نمره قابل قبولی را کسب کند. همچنین دانشجویان متقاضی تحصیل در انگلیس، بر اساس یک سیستم امتیازدهی واجد شرایط اخذ ویزای تحصیلی خواهند شد.

 

پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در انگلستان

 

مطلب پیشنهادی: ارزانترین کشور برای تحصیل در رشته های پزشکی

 

سیستم امتیازدهی ویزای تحصیلی انگلیس بر چه اساس است؟

 

براساس قوانین جدید بریتانیا در چند سال اخیر، دریافت اقامت این کشور شامل یک سیستم امتیازدهی می‌شود. این سیستم امتیازدهی متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان را نیز دربر می‌گیرد. برای قبول ارائه ویزای تحصیلی توسط کنسولگری انگلیس باید بتوانید حد نصاب خواسته شده از امتیازات را کسب کنید.

در این سیستم امتیازدهی، ارائه مدرک آیلتس 10 امتیاز خواهد داشت. بنابراین افراد متقاضی تحصیل در رشته‌های پزشکی این کشور اگر بتوانند مهارت‌های زبانی خود را با مدرک آیلتس اثبات کنند، این 10 امتیاز را دریافت خواهند کرد. افراد زیر سن قانونی شامل این مهارت زبانی نمی‌شوند.

از طرف دیگر شخص باید اثبات کند که از تمکن مالی برخوردار است تا بتواند 10 امتیاز دیگر را دریافت کند. برای کسانی که زیر سن قانونی هستند، باید قیم و والدین متقاضی با ارائه گواهی و اسناد مالی اثبات کنند که شخص توانایی گذران زندگی در انگلیس را دارد.

یکی دیگر از شرایط سیستم امتیازدهی یا Point Based System، گواهی پذیرش دانشگاهی در انگلیس است. این گواهی هم 20 امتیاز مجزا خواهد داشت که فرد باید بتواند بر اساس تهیه اسناد خواسته شده از سوی دانشگاه مورد نظر، آن را دریافت کند.

 

اسناد و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در انگلیس

 

برای تحصیل پزشکی در انگلستان و برای اینکه بتوانید در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های پزشکی بریتانیا مشغول به آموزش شوید، علاوه بر تمام مدارک لازم برای اخذ ویزا نیاز به جمع‌آوری اسناد زیر نیز خواهید داشت. اما قبل از آن بد نیست بدانید که ویزای افراد بالای سن قانونی با نام ویزا General شناخته می‌شود.

برای دریافت این ویزا باید بتوانید نامه تایید شده از سوی مرکز CAS در انگلیس را دریافت کنید. در غیراینصورت ویزای تحصیلی به شما تعلق نخواهد گرفت. برای دریافت این نامه نیز نیاز به برآورده کردن پیش‌نیازها و اسناد خواسته شده از سوی این مرکز خواهید داشت.

 • ارائه ویزای تحصیلی و کپی آن
 • ارائه مدارک مربوط به سوابق تحصیلی
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • ارائه آخرین مدرک اخذ شده در دانشگاه
 • ارائه نامه تاییدیه پذیرش از سوی یکی از دانشگاه‌های انگلیس
 • مدارک مربوط به مهارت زبانی
 • ارائه توضیحات مربوط به هدف از تحصیل در انگلیس
 • ارائه توضیحات مربوط به انگیزه تحصیل در بریتانیا
 • ارائه کپی از گذرنامه دارای اعتبار

 

امتیازدهی ویزای تحصیلی انگلیس

 

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان

 

برای یک دانشجوی خارجی، هزینه‌های دانشگاه از جمله هزینه شهریه، تنها بخشی از کل هزینه‌هایی است که باید متحمل شود. البته ناگفته نماند که در طول تحصیل اجازه کار به شما داده خواهد شد.

طبق داده‌های دریافتی به طور متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی انگلیس می‌توانند حدود 24000 تا 48000 پوند باشند. البته متوسط این هزینه 38000 پوند در سال خواهد بود. این رقم بر اساس دانشگاه مورد نظر، رشته در حال تحصیل، واحدهای درسی و ترم مورد نظر تعیین می‌شود. این هزینه شامل دانشجویان بومی انگلیس و متقاضیان تحصیل از اتحادیه اروپا نخواهد بود.

اگر می خواهید در یک دانشکده پزشکی انگلستان تحصیل کنید، باید بدانید دقیقاً چه هزینه ها و بودجه‌ای در این بین وجود دارد. در کنار هزینه های مرتبط با تحصیل، شما همچنین باید هزینه‌های زندگی مانند محل اقامت، وعده‌های غذایی و مسافرت، سایر هزینه‌های مربوط به تحصیل از جمله هزینه کتاب‌های درسی و تجهیزات را نیز در لیست بودجه بندی خود قرار دهید.

برای تحصیل پزشکی در انگلستان و اقامت در انگلیس نیز به طور متوسط بین 7000 تا 15000 پوند، هزینه لازم است. همچنین برای گذران زندگی در این کشور نیز به طور متوسط از 5000 تا 12000 پوند بودجه نیاز است تا بتوانید در این کشور تحصیل کنید.

 

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان

 

بورسیه دانشکده‌های پزشکی انگلیس

 

برای کسانی که قصد تحصیل در انگلیس را دارند، شرایط متعددی برای تامین مخارج تحصیل و حتی زندگی وجود خواهد داشت. علاوه بر شرایط کاری، انواع وام ها و بورسیه‌ها هم وجود دارند که از دانشجویان مستعد و نیازمند حمایت مالی خواهند کرد.

تمامی دانشگاه ها و کالج‌های پزشکی انگلیس، انواع بورسیه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. البته ناگفته نماند که هر روش حمایتی مستلزم شرایط خاصی است که برای دریافت آن باید از آن شرایط برخوردار باشید. از جمله حمایت‌های مالی این مراکز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بورسیه تحصیلی NHS
 • بورسیه دانشگاه
 • وام های شهریه‌ای
 • وام های مربوط به مخارج زندگی
 • بورسیه‌های ویژه دانشجویان با استعداد کم بضاعت
 • وام آموزش حرفه‌ای

 

جمع‌بندی

تحصیل پزشکی در انگلستان یکی از روش‌های پرطرفدار دریافت تابعیت این کشور است که در این مطلب به شکل کامل و مفصل به آن پرداختیم. برای واجد شرایط شدن تحصیل در یکی از 32 مرکز دانشگاهی پزشکی انگلیس، باید مهارت‌های زبانی خوبی را داشته باشید و بتوانید نمرات قابل قبولی را در آزمون های مختلف از جمله تست استعدادیابی کسب کنید.

 

 

من مهیار حلاج پور هستم؛ (Mahyar Hallajpour)

عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت. به شماره پروانه R520250

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ و راه اندازی و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

 • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
 • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
 • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

 

 

مطالب پیشنهادی:

> مهاجرت از طریق راه اندازی شرکت حمل و نقل در کانادا

> نحوه ی نوشتن رزومه برای استخدام در کانادا

> مهاجرت به بریتیش کلمبیا

> معرفی کالج جورج براون در کانادا

ویزای کار کانادا

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


سوالات متداول


چه دانشگاه هایی در کشور انگلستان رشته پزشکی تدریس می کنند؟

 حدود 34 دانشگاه در کشور انگلیس دانشجوی پزشکی می‌پذیرند. از این دانشگاه‌ها می توان دانشگاه آبردین، بیرمنگام، بریستول، باکینگهام، کمبریج، گلاسگو، کاردیف، داندی، لیدز، لنکستر، کالج کینگ لندن و ... را نام برد.

برای قبولی رشته پزشکی در انگلستان داشتن آیلتس چند الزامی است؟

برای پذیرش در رشته های پزشکی در دانشگاه های کشور انگلستان، داشتن نمره آیلتس 7 به بالا یا نمره 38 در IB الزامی است.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 - 02128421010 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.