همه چیز درباره برنامه های co-op در کانادا


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۷/۱۱

 

 

بسیاری از مردم جهان برای دستیابی به آرزو های خود، تصمیم به مهاجرت به کشور های دیگر از جمله کانادا می گیرند. راه های بسیاری برای شروع یک کسب و کار وجود دارد ولی انتخاب یک دانشگاه با دوره های co-op می تواند بهترین راه برای شروع به کار باشد. این دانشگاه ها به دانش جویان این امکان را می دهند که علاوه بر تحصیل، تجربه ی کار را نیز داشته باشند تا بتوانند استعداد خود را در شغل انتخابی خود بهتر درک کنند و برای شغل اصلی آینده ی خود یک برنامه ی عالی داشته باشند.

ما در مقاله ی امروز به اطلاعاتی درباره ی دوره کارآموزی یا دوره co-op در کانادا، مزایای دوره کار آموزی و دلایل شرکت در این دوره ها و غیره می پردازیم. اگر شما مایل به ثبت نام در دانشگاه های دارای دوره co-op هستید این مقاله می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

 

برنامه ی آموزشی co-op در کانادا چیست؟

دوره ی آموزشی co-op، دوره ای است که در آن می توانید در صنعتی مرتبط با رشته تحصیلی خود کار کنید و همینطور به تحصیلات خود را ادامه دهید. با گذراندن این دوره تجربه کاری مرتبط با رشته ی تحصیلی خود را به دست خواهید آورد. همچنین به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که به چه شغلی در آینده مشغول شوید، این دوره به شما برای پرداخت هزینه های تحصیلتان کمک می کند و شانس دستیابی به یک شغل خوب با حقوق بیشتر را به عنوان یک فارغ التحصیل افزایش می دهد. در دوره های co-op دانشجویان می توانند تحصیلات دانشگاهی خود را با اشتغال تمام وقت جایگزین کرده و تجربه ی عملی در زمینه تحصیلی خود کسب کنند. این تجربه ی عملی قبل از ورود به کار اصلی، در یافتن شغل برای پس از فارغ التحصیلیتان تاثیر مثبتی می گذارد، همچنین احتمال قوی وجود دارد که شرکت هایی که شما دوره های عملی خود را در آن ها گذرانده اید، شما را پس از فارغ التحصیلیتان استخدام کنند.

در سال 1919 دانشگاه Drexel پیشگام در برگزاری دوره های co-op بود، که در حال حاضر بیش از 1650 موسسه ی تجاری، صنعتی، دولتی و سایر موسسات با Drexel همکاری می کنند تا به دانشجویان فرصت کسب تجربه ی عملی در زمینه ی اشتغال مرتبط با تحصیلات دانشگاهی خود را بدهند.

 

برنامه ی آموزشی co-op در کانادا

مزایای گذراندن دوره کارآموزی co-op

 

یکی از مزایای برجسته ای که در دوره های co-op بدست می آورید این است که در زمانی که هم سن های شما در حال تحصیل در دانشکده ی خود هستند شما علاوه بر تحصیل در دانشکده ی خود مشغول به کار متناسب با رشته ی تحصیلی خود هستید.

زمانی که شما شروع به کار می کنید، متوجه خواهید شد که آیا شغلی که برای خود انتخاب کردید برایتان مناسب است یا نه، همچنین شما می توانید در هنگام تحصیل و کار با افراد بسیار مهمی ملاقات کنید که می توانند پس از فارغ التحصیلیتان، شغل شما را ارتقا دهند.

 

 

زمان دوره کارآموزی کوآپ

یک ترم کاری در دوره کوآپ حدود 4 ماه طول می کشد. در این مدت دانشجو در یک سازمان مرتبط با رشته ی تحصیلی خود مشغول به کار می شود. دانشجویانی که در این برنامه ها تحصیل می کنند، باید نسبت به سایر دانشجویان، برای فارغ التحصیلی خود یک سال بیشتر به تحصیل بپردازند. در پایان دوره ی کار، مدیران ملزم به ارائه ی بازخورد به دانشگاه از طریق فرم ارزیابی عملکرد دانشجو هستند.

 

میانگین درآمد در دوره co-op

میانگین حقوق دریافتی در دوره های کاری co-op بسته به سطح تحصیلات فعلی دانشجو، سابقه کار قبلی و استان محل کار متفاوت است. به عنوان مثال، در بریتیش کلمبیا حداقل دستمزد حدود 13.85 دلار کانادا در ساعت است، در حالی که در انتاریو دستمزد حدود 14.00 دلار کانادا در ساعت است.

 

مطلب پیشنهادی: ویزای کار کانادا

 

تفاوت بین کارآموزی معمولی و دوره کوآپ

ممکن است که به این فکر کنید که چه تفاوتی بین کارآموزی معمولی و دوره های co-op است. خب پاسخ این است که بطور معمول دوره های کارآموزی معمولی بسته به نظرات کارفرما زمان زیادی طول نمی کشد و شما از این دوره معمولا حقوقی دریافت نمی کنید، در مقابل دوره های کارآموزی در دوره های co-op مدت زمان بیشتری را شامل می شوند و علاوه بر این شما از گذراندن این دوره، حقوق نیز دریافت می کنید، کار آموزی می تواند برای هر کسی از دانشجویان تا فارغ التحصیلان و برای هر شغلی از مبتدی تا حرفه ای باشد. از طرف دیگر دوره های co-op یک یادگیری مبتنی بر کلاس درس را با کار عملی ترکیب می کند. دانش جویان، در دوره های کار عملی در برنامه های co-op خود، معمولا در کلاس های درس شرکت نمی کنند، همچنین معمولا این برنامه ها نسبت به کارآموزی معمولی به طور کامل تر مورد بررسی قرار می گیرند.

 

انواع مختلف دوره های co-op

سه مدل استاندارد برای دوره های کوآپ وجود دارد که اکثر کالج ها و دانشگاه ها از آنها پیروی می کنند:

 1. برنامه ترم متناوب
 2. برنامه پاره وقت
 3. برنامه نیمه وقت(یک ترم)

در برنامه ی ترم متناوب، شما یک ترم دروس دانشگاهی را با فعالیت های عملی تمام وقت جایگزین می کنید.

در برنامه ی پاره وقت شما در مشاغلی که بصورت پاره وقت هستند مشغول به کار می شوید.

برنامه نیمهوقت، شما را ملزم می کند که در طول دوران حرفه ای تحصیلی خود فقط یک ترم برنامه ی فعالیت عملی را تکمیل کنید. این برنامه یکی از شبیه ترین برنامه ها به کارآموزی سنتی می باشد.

اگر شما اجازه ی تحصیل در کانادا را دارید، می توانید برای مجوز کارآموزی در برنامه های CO-OP در خواست دهید، زیرا برای پرداخت هزینه های تحصیلی خود در دانشگاه به کار نیاز دارید.

 

چرا فقط تعدادی از دانشگاه ها دوره های CO-OP را ارائه می دهند؟

اگر چه آموزش از طریق برنامه های CO-OP برای آینده ی دانشجویان در سراسر جهان بسیار مفید است، اما هر دانشگاهی برنامه ای را که در آن علاوه بر تحصیل، بتوانید به کاری متناسب با رشته ی تحصیلی خود، مشغول شوید را ندارد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا فقط تعداد کمی از دانشگاه ها برنامه ی CO-OP را ارائه می دهند که به برخی از این دلایل اشاره می کنیم:

 • بسیاری از دانشگاه ها نیازی به تغییر در سیستم آموزشی خود ندارند، زیرا اگر آنها تا کنون با استفاده از سیستم آموزشی سنتی موفق بوده اند، ممکن است تغییر در سیستم آموزشی خود را مطلوب ندانند.
 • ممکن است بسیاری از دانشجویان تمایل به تغییر در سیستم آموزشی خود نداشته باشند، زیرا هزینه ی تحصیل در دانشگاه هایی که برنامه های CO-OP را ارائه می دهند از دانشگاه هایی که سیستم آموزشی سنتی را بکار می برند بیشتر است.
 • حتی اگر دانشگاهی تصمیم بگیرد که دوره CO-OP را راه اندازی کند، مسلما این یک سرمایه گذاری بزرگ برای آنها خواهد بود، زیرا آنها باید مدل تبلیغات دانشگاه، مدل پذیرش و برنامه های آموزشی خود راتغییر دهند و همچنین آنها باید دانش آموزانی را پیدا کنند که مایل به شرکت در دانشگاه های دارای برنامه های CO-OP هستند.

برای کم بودن تعداد دانشگاه های دارای برنامه های CO-OP دلایل زیاد دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد.

 

دانشگاه های برتر برای گذراندن دوره کارآموزی CO-OP در کانادا

 

 1. University of Waterloo
 2. Wilfrid Laurier University
 3. Simon Fraser University
 4. University of British Columbia
 5. University of Victoria
 6. Centennial College
 7. University of Quebec
 8. University of Ottawa
 9. University of Calgary
 10. University of Alberta

 

دوره تحصیل در برنامه های co-op

 

 مطلب پیشنهادی : ویزای تحصیلی آمریکا

 

دوره کار در برنامه های co-op

دانشجویان می توانند به همان تعداد ساعتی که در طول دوره ی تحصیل خود، به مطالعه و یادگیری پرداخته اند، در طول دوره ی کار، کار کنند. اگر هدف شما کسب تجربه ی کاری در کانادا است که مرتبط با رشته ی تحصیلیتان باشد، دوره کوآپ کمک بسیاری به شما می کند.

یکی از بهترین راه ها برای گرفتن اقامت خود در کانادا با ویزای دانشجویی، انجام یک دوره CO-OP است. چیزی که افراد کمی به خاطر دارند این است که کار در کانادا از طریق یک برنامه ی co-op به شما این امکان را می دهد که نحوه ی عملکرد بازار کار کانادایی را کشف کرده و برنامه ی شغلی بهتری را برای بعد از فارغ التحصیلی خود در نظر بگیرید.

 

co-op

 

اگر علاقه مند به ثبت نام در یک دانشگاه با برنامه های co-op هستید، این فرایند بسیار ساده است، بعد از اخذ ویزای کانادا باید انتخاب کنید که کدام یک از دانشگاه هایی که برنامه های co-op را ارائه می دهند، با نیاز های شما از جمله شرایط پذیرش، سطح زبان انگلیسی، هزینه ی تحصیل، مکان و غیره سازگار هستند. پس از انتخاب و پذیرش در دانشگاه موردنظر خود، شما آماده ی شروع برنامه های co-op خود هستید.

 

3 دلیل برای انتخاب دوره co-op در کانادا

دلایل زیادی برای انتخاب یک برنامه ی co-op وجود دارد، با این حال جالب است که سه مورد از آنها را به خاطر بسپارید:

 

1.کشف شغل مناسب

در یک دوره co-op شما با توجه به فرصت های شغلی خود، کشف می کنید که چه شغلی برای شما مناسب است. انتخاب شغل همیشه کار آسانی نیست، زیرا گزینه های زیادی وجود دارد. اگرچه ایده ی خوب این است که چیزی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید اما انتخاب در این مورد کمی سخت است. بنابراین برنامه های co-op به شما این امکان را می دهند تا در زمینه ی مورد علاقه ی خود تحصیل کنید و بازارکار شغل مورد علاقه ی خود را مورد بررسی قرار دهید تا بتنوانید برای انتخاب شغل اصلی خود برای بعد از فارغ التحصیلی، بهترین تصمیم را بگیرید.

 

2.کسب درآمد و تجربه در زمینه ی تحصیلی خود

بسیاری از دانشجویان بین المللی بدلیل امکان آموزش و کار پاره وقت، کانادا را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب می کنند. این امر با برنامه های co-op نیز امکان پذیر است، همچنین شما به عنوان بخشی از دوره ی تحصیل خود در موضوعات مرتبط با رشته ی خود کار خواهید کرد که البته برای آن دستمزد دریافت می کنید، این فرصت بسیار ارزشمند است، زیرا این دستمزد می تواند به شما در پرداخت هزینه های تحصیل و تامین هزینه های زندگی کمک کند. از سوی دیگر شما پس از فارغ التحصیلی خود بدون نیاز به صبر کردن می توانید تجربه ی کاری خود را به رزومه ی کاری خود اضافه کنید. شکی نیست که این یک فرصتی است که بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان مایل به داشتن آن هستند، زیرا تعداد زیادی از شرکت ها به دنبال استخدام متقاضیان با تجربه هستند و اگر شرکت یا موسسه ای آنها را بدلیل بی تجربه بودن استخدام نکند برای بدست آوردن تجربه ی کاری ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند و زمان زیادی از آنها گرفته شود. این اتفاق برای شما نخواهد افتاد، زیرا با گذراندن دوره co-op در کانادا، آماده ی مواجه شدن با چالش های بازار کار فعلی خواهید بود.

 

3.کمک به تحقق رویای شما برای زندگی در کانادا

به دلایلی که در مباحث قبلی به آنها اشاره کردیم، درآمدی که یک برنامه ی co-op می تواند به همراه داشته باشد، این امکان را برای بسیاری از دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا اقامت خود را برای زندگی در کانادا تمدید کنند. علاوه بر این یک واقعیتی که وجود دارد این است که با توجه به این که در دوره تحصیل خود در شرکت یا موسسه هایی کار کرده اید، آنها می توانند پس از فارغ التحصیلیتان با شما تماس بگیرند تا به عنوان بخشی از تیم خود در آنجا استخدامتان کنند. برنامه های co-op به شما این امکان را می دهند تا با شرکت ها و نهاد های حوزه ی کاری خود روابط کاری برقرار کنید. که این می تواند برای ایجاد آینده ی حرفه ای شما در کانادا تعیین کننده باشد.

 

حرف پایانی

گذراندن دوره co-op در کانادا راه هایی را برای ورود به بازار کار باز می کند که در اکثر کشور های دیگر اتفاق نمی افتد. اگر به دنبال راهی برای فارغ التحصیلی با تجربه ی کار عملی هستید، بهترین راه تحصیل در دانشگاه های دارای برنامه های co-op می باشد. تحصیل در چنین دانشگاه هایی نه تنها این تجربه ی ارزشمند را در اختیار شما قرار می دهد بلکه شما را نیز به یک شهروند با تجربه تر تبدیل می کند که از نحوه ی مدیریت زندگی خود در پس از دانشگاه مطمئن است.

 

مهیار حلاج پور

 

من مهیار حلاج پور هستم؛ (Mahyar Hallajpour)

عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت. به شماره پروانه R520250

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روش های سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

 • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
 • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
 • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.