مدرک زبان CLB چیست | جدول معادل سازی مدرک زبان CLB

می خواهید بدانید مدرک CLB چیست؟ شاید هنگام درخواست برای ویزا کانادا با این عنوان مواجه شده اید و دوست دارید به طور کامل درباره آن اطلاع کسب کنید. همانطور که احتمالا می دانید یکی از شروط مهاجرت به هر کشوری، توانایی زبانی متقاضی است.

مشخصا از اولین معیارهایی که شما بتوانید کار، زندگی یا تحصیل خود را در کشوری جدید بنا کنید، توانایی برقراری ارتباط با افراد بومی و شهروندان آن کشور است. این در مورد متقاضیان مهاجرت به کانادا هم صدق می کند.

اینکه شما بخواهید در این کشور سرمایه گذاری کنید تا بتوانید تابعیت کانادا را دریافت کنید، قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور را داشته باشید، یا قرار باشد به عنوان یک کارگر ماهر و شاغل متخصص اقامت این کشور را دریافت کنید، در داشتن مهارت های زبانی تفاوتی نمی کنید. در هر صورت باید سطحی از دانش زبانی را به اثبات برسانید. البته سطح این مهارت با توجه به نوع ویزای دریافتی متفاوت خوهد بود.

مدارک زبانی متعددی هستند که در اکثر کشورهای مهاجرپذیر به صورت مشترک قابل قبول هستند. برای مثال تافل و آیلتس از مشهورترین این مدارک زبانی محسوب می شوند. نوع دیگری از مدرک زبان هم هست که به CBL شهرت دارد. در این مطلب قرار است درباره این مدرک و نحوه معادل سازی آن به سایر گواهینامه های زبانی صحبت کنیم.

مدرک CLB چیست

مدرک CLB چیست؟

گواهینامه سی ال بی یکی از معیارهای زبان کانادایی در این کشور است که در سال 1996 به بعد منتشر و مورد توجه قرار گفت. این مدرک مقیاسی دوازده درجه ای از زبان انگلیسی است که سه سطح مختلف را مورد پوشش خود قرار می دهد.

این مدرک سه سطحی که شامل مهارت های اولیه، متوسط و پیشرفته زبانی می شود، توسط مرکز معیارهای زبان کانادایی مدیریت و بررسی می شود. هر یک از این سطوح امتیازهای خاص خود را دارن که به ترتیب از 1 تا 4 امتیاز، 5 تا 8 امتیاز و 9 تا 12 امتیاز را به خود اختصاص می دهند.

مرکز تخصصی معیارهای زبان کانادایی، در اصل نهادی از استانداردهای ملی انگلیس و فرانسوی برای اندازه گیری، توصیف و تشخیص مهارت های زبان دوم مهاجران بزرگسال برای زندگی، کار و تحصیل در کانادا است.

این گواهینامه مهارت های زبانی افراد در سطوح مختلف گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. هر چه سطح فرد کمتر باشد، امتیاز دریافت شده آن نیز کمتر خواهد بود. به مراتب امتیازهای بالا هم نشان دهنده وضعیت زبانی خوب متقاضی است.

 

جدول تبدیل CLB به آیلتس

گفتیم که مدرک CLB از استانداردهای ملی کانادا برای توصیف معیاهای زبان کانادایی است. در مقابل آیلتس هم یک مدرک زبانی معتبر در سراسر دنیا است که برای مهاجرت به کانادا نیز مورد قبول دولت این کشور قرار گرفته است. مدرک آیلتس نیازی به معرفی ندارد و همه ما تا حدودی با آن آشنایی داریم.

در برخی از مواقع اگر قرار باشد برای مهاجرت دائم کانادا اقدام کنید، باید نتایج آزمون آیلتس را برای شهروندی کانادا ارائه کنید. جدول زیر تبدیل سطوح گواهینامه سی ال بی با آیلتس ر به نمایش می گذارد.

جدول تبدیل CLB به آیلتس

نحوه معادل سازی تبدیل مدرک CLB به CELPIP

در بسیاری از کشورها از جمله هند CELPIP تنها گزینه ای است که برای آزمون انگلیسی پیش رو داشتید. اما این گزینه در کنار آیلتس در بسیاری از کشورها در دسترس قرار گرفته است.  این آزمون یک تست مهارت عمومی زبان انگلیسی است که به عنوان یک برنامه شاخص زبانی کانادایی به ارزیابی متقاضی می پردازد. این آزمون توانایی و مهارت های زبان انگلیسی فرد را در موقعیت های روزمره، روابط خانوادگی، کاری، دوستانه، برقراری ارتباط با افراد مختلف و درک برنامه های خبری و پاسخ مطالب مکتوب را مورد ارزیابی قرار می دهد.

این مدرک شامل دو نوع ساده و LS در نوع عمومی است که هر یک برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال CELPIP مهارت های انگلیسی، خواندن، گوش دادن و نوشتن شرکت کننده را ارزیابی می کند و برای برنامه های اقامت دائم مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که CELPIP LS مهارت های صحبت کردن و گوش دادن به زبان انگلیسی آزمون کننده را ارزیابی می کند و برای برنامه های شهروندی استفاده می شود. در ادامه شاهد تبدیل سطوح CLB با نمرات سطوح مختلف CELPIP خواهید بود.

نحوه معادل سازی تبدیل مدرک CLB به CELPIP

جدول تبدیل CLB به TEF

آزمون TEF که از مخفف عبارات Test d’Evaluation de Français گرفته شده است، یک آزمون معیار بین المللی است که سطح دانش متقاضی مهاجرت و مهارت وی در زبان فرانسه را مورد سنجش قرار می دهد.

آزمون تی ای اف در سال 1998 توسط مرکز زبان فرانسوی ایجاد شد که برای تحصیل در کانادا، دریافت مهاجرت یا اقامت کانادا و برای مهاجرت به استان کبک مورد استناد قرار می گیرد. گواهی به دست آمده از این آزمون تنها یک سال معتبر خواهد بود، پس متقاضی دریافت آن باید نهایتا طی این زمان برای دریافت ویزای کانادا خود اقدام کند. این آزمون بر اساس جدول زیر قابل تبدیل با سطوح مدرک CLB خواهد بود.

اگر به هر دلیلی نتونستید نمره لازم در این آزمون را کسب کنید، می توانید هر زمان که خواستید دوباره و چند باره آن را تکرار کنید. تنها ذکر این نکته ضروری است که هنگام تکرار آزمون باید یک فاصله دو ماهه را رعایت کنید.

بسته به اینکه از این آزمون بخواهید در کدام روش مهاجرتی استفاده کنید، بخش ها و فرمت های آن می تواند متفاوت باشد. برای مثال برخی از بخش ها می تواند اجباری و در مواردی هم برخی قسمت ها و سطوح زبانی اختیاری خواهد بود. برای اطلاع کامل از این نکته اول باید هدف از مهاجرت خود به کانادا را مشخص کنید.

جدول تبدیل CLB به TEF

جدول تبدیل مدرک CLB به TCF CANADA

آزمون TCF کانادا برگرفته از عبارات Test de connaissance du français pour le Canada یک آزمون عمومی فرانسوی است که علاوه بر خود کشور فرانسه، توسط کانادا برای برنامه های مهاجرت شهروندی، اقامت موقت و دائم و موارد پناهندگی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

داوطلبان در این آزمون باید از حداقل شرایط سنی بالای 16 سال برخوردار باشند. درست مثل هر آزمون دیگر، برای تست تی سی اف هم امکان آزمون چند باره وجود خواهد داشت. اما برای شرکت دوباره در آزمون باید حداقل یک زمان یک ماهه فاصله بین آزمون پیشین و تست بعدی وجود داشته باشد.

تست TCF CANADA شامل چهار ماژول متفاوت است که مهارت های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن فرد متقاضی مهاجرت را مورد سنجش قرار می دهد. هنگام طی موفقیت آمیز این آزمون یک گواهی قبولی پس از مدت زمان 4 تا 8 هفته ای به متقاضی ارائه می شود که می تواند نهایتا تا دو سال از آن در هر برنامه ای که این مدرک مورد پذیرش است، استفاده کند. جدول زیر نشان دهنده سطوح مختلف گواهینامه سی ال بی و تبدیل آن به سطوح مختلف مهارت های زبانی تست TCF CANADA خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : ویزای توریستی کانادا

جدول تبدیل مدرک CLB به TCF CANADA

جمع بندی

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، باید صرف نظر از روش مهاجرتی خود، در یکی از آزمون های CELPIP (شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی)، IELTS (سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی)، TEF (آزمون ارزشیابی فرانسوی) یا TCF (آزمون دانش فرانسه) برای استفاده از اکسپرس اینتری و دیگر روش ها نمره قابل قبولی کسب کنید.

ما در این مطلب به شکل کامل و مفصل درباره مدرک CLB و نحوه معادل سازی آن با تمامی آزمون های ذکر شده پرداختیم. اینکه چه شیوه مهاجرتی دقیقا به چه معدل و نمره زبانی نیاز دارد، نیاز به بررسی کارشناسانه دارد. برای اطلاع از حداقل های زبانی هر شیوه مهاجرتی، با مشاورین ویزا 724 در تماس باشید.

نکات تکمیلی در رابطه با مدرک CLB

احتمالا در فرآیند مهاجرت بسیار با لفظ مدرک CLB مواجه خواهید شد. به همین علت خوب لازم است بدانید CLB برخلاف آیلتس و تافل یک مدرک زبان بین المللی نیست. CLB را میتوان یک سیستم معادل سازی دانست که ارزش علمی مدارک مختلف زبان را میسنجد. در واقع استفاده از این سیستم سبب میشود تا امتیازات به صورت عادلانه تری مورد بررسی قرار گیرند و همه متقاضیان در یک سیستم یکپارچه سنجیده شوند. البته متقاضیانی که میخواهند بدون واسطه سطح زبان خود را با این استاندارد بسنجند، میتوانند مستقیما در آزمون CLB  شرکت کنند.

مدرک CLB

مدرک CLB مورد تائید تایید کدام کشورهاست؟

توجه داشته باشید در راستای مهاجرت هر کشوری قوانین مختص خود را دارد. CLB از سرواژه عبارت canadian language benchmark گرفته شده است.  پس همانطور که از نام آن مشخص است مدرک CLB و ارائه آن تنها برای مهاجرت به کشور کانادا مورد پذیرش قرار میگیرد.

در رابطه با مدرک CLB خوب است خاطر نشان کنیم، آزمون CLB به صورت آنلاین نیز انجام میشود‌. در صورتی که استاندارد CLB امتیاز شما را از 1 تا 4 بداند به این معنی است که دانش زبانی تان برای مهاجرت کافی نیست.، چنین افرادی  در stage 1 قرار میگیرند و به صورت دست و پا شکسته از مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی برخوردارند. این سطح نه تنها برای تحصیل ، بلکه برای ارتباطات روزمره نیز مورد قبول نیست.

ادامه دسته بندی ها

 در صورتی که نمره فرد از 5 تا 8 باشد در سطح دو قرار میگیرد. در این سطح متقاضی توانایی مناسبی برای برقراری ارتباط و قرار گرفتن در محیط های کاری را از خود نشان میدهد. اگر نمره CLB فرد بیشتر از 8، یعنی از 9 تا 12 باشد به این معنی است که او با بیشتر اصطلاحات و کلمات انگلیسی آشنایی دارد و امکان قرار گرفتن در محیط های علمی و تخصصی را داراست. بر اساس نمره CLB متقاضیان در شش دسته بندی A1، A2، B1، B2، C1 و C2 قرار میگیرند. برای داشتن شانس بیشتر در مهاجرت لازم است رتبه CLB شما در دسته بندی c قرار داشته باشد.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

4 + 14 =

نظرات و سوالات شما

۲ دیدگاه

 1. hatam

  با سلام
  معادل سازی نمره تافل با مدرک CLB به چه صورت هستش؟
  کانادا برای نمره زبان، تافل رو قبول میکنه؟

  پاسخ دهید
 2. محمدرضا

  ۱-برای دریافت ویزای دائم فقط اخذ مدرک cbl4 کفایت می کند؟۲-رشته من مهندسی مکانیک هست و سابقه کاری ۱۱ سال در بازرسی فنی تجهیزات در صنایع نفت و گاز دارم آیا در فهرست مشاغل آتلانتیک هستم(سن بنده ۳۸ سال است)۳-همسر من پرستار است آیا برای ایشان کار و متقاضی هست؟نیاز به مدرک RN داد یاخیر؟(سن ایشان ۳۷ سال است؟)۴-لطفا در صورت نیاز با این شماره تماس بگیرید.***

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *