بازار کار رشته های مختلف در کانادا و درآمد آن ها در کشور کانادا

در سال 2017 و 2018 مهاجران زیادی به کشور کانادا وارد شدند. عمده زیادی از این مهاجران از کشور هند بودند که برای تحصیل به کانادا مهاجرت کرده بودند؛ اما علت مهاجرت به کانادا چیست؟ مهمترین دلیل مهاجرت به کانادا وجود شغل های متنوع و پردرآمد در این کشور است البته نمی توان خدمات رفاهی و شرایط عالی شهروند بودن این کشور را در نظر نگرفت اما یکی از اصلی ترین دلایل وضعیت مناسب اقتصادی این کشور است. طبق نظرسنجی های انجام شده 60 درصد از دانشجویان بین المللی که وارد این کشور می شوند تمایل دارند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در کانادا مشغول به کار شوند؛ در سال 2018 نیز بیش از 143000 مجوز کار در این مورد توسط دولت صادر شد.

بازار کار رشته های مختلف در کانادا
تاثیر کرونا در مشاغل کشور کانادا

نرخ بیکاری در کشور کانادا در سال 2020 فقط 5 درصد بوده که به دلیل شیوع کرونا این عدد به 14 درصد افزایش یافت. مشاغل مربوط به خدمات غذایی، اقامت و خرده فروشی از مشاغلی بودند که با شیوع کرونا به شدت آسیب دیده و بیش از 50 درصد کارگران این مشاغل از کار بیکار شدند. با وجود تمامی این موارد و ایجاد محدودیت ها؛ بسیاری از مشاغل به حالت قبل بازگشتند و نرخ بیکاری از 14 درصد به 10 درصد رسید. یکی از پردرآمدترین مشاغل در کانادا فعالیت در بخش مراقبت های بهداشتی و درمان است اما شغل های دیگر نیز در زمینه های متفاوت با درآمدهای خوبی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

مشاغل محبوب و پردرآمد در کانادا

مشاغلی که در ادامه آورده ایم از مشاغل محبوب و پرطرفدار در کانادا است:

جراح

جراحی، درآمد جراحان در کانادا

مشخصات شغلی: جراح مغز و اعصاب، جراح ارتوپد، جراح قلب و عروق و جراحان عمومی

متوسط درآمد سالانه: 317000 دلار کانادا

دانشگاه های برتر در زمینه تحصیل در این مورد: دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا (البته سایر دانشگاه های پزشکی نیز در این مورد قابل قبول هستند اما این دو مورد از دانشگاه های برتر در این زمینه هستند).

کانادا یکی از بهترین کشورها برای خدمات بهداشتی است. با این حال، درآمد پزشکان در اینجا در مقایسه با سایر کشورها مانند اتریش، نروژ و … کم است. براساس سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) ، کانادا به 3 پزشک در هر 1000 نفر نیاز دارد. از این رو، تعداد زیادی پست در این کشور برای پزشکان خالی است.

طبق گزارش بانک مشاغل، نرخ رشد اشتغال پزشکان عمومی و پزشکان خانواده در کانادا بسیار کم است همچنین پیش بینی می شود تا سال 2028 تقریبا 50900 شغل در این کشور ایجاد شود که 19400 از این تعداد برای پزشکان است؛ بنابراین برای رفع کمبود این مشکل به تعداد زیادی فارغ التحصیل و متقاضی در این جایگاه شغلی نیاز است.

روانپزشک

درآمد روانپزشک در کانادا

مشخصات شغلی: روانشناسی بالینی، مشاوره، تشخیص و برنامه ریزی درمانی
متوسط درآمد سالانه: 168000 دلار کانادا
دانشگاه های برتر در این زمینه شغلی: دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا
در سال 2018 تقریبا 48500 نفر در این حرفه مشغول به کار بودند با این حال پیش بینی می شود 32500 نفر دیگر تا آخر سال 2021 نیز به این مورد اضافه شود. 22 درصد از افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه های خارج از کشور کانادا هستند مشمول شرکت در این جایگاه شغلی هستند. علاوه بر اینکه روانپزشکی جزو مشاغل پردرآمد کانادا است، بلکه تقاضای زیادی برای این مورد نیز وجود دارد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی برای گذراندن دوره روانپزشکی در کانادا، باید در یک کالج رویال پزشکان و جراحان امتحان بدهند.

دندانپزشک

دندانپزشکی و درآمد آن در کانادا

مشخصات شغلی: متخصص بهداشت دندان و دندان پزشک عمومی
متوسط درآمد سالانه: 116000 دلار کانادا
دانشگاه های برتر: دانشگاه یو بی سی و دانشگاه مک گیل
یکی از بهترین و پردرآمدترین مشاغل در کانادا شغل دندانپزشکی است. این یک رشته پزشکی است که در جلوگیری از بیماری های مربوط به دندان و دهان تخصص دارد. به گفته بانک های کاریابی کانادا، از سال 2019 میلادی 12200 شغل جدید ایجاد شده که 7000 جایگاه شغلی برای دندانپزشکان بوده است.
در حال حاضر ، کشور کانادا دارای 10 دانشکده دندانپزشکی معتبر از جمله دانشگاه تورنتو و دانشگاه مک گیل است. اگرچه هزینه های تحصیل در این رشته بسیار بالا است اما فرد پس از اتمام دوره تحصیلی و شروع به کار می تواند به سرعت تمام هزینه هایی که در طول دوره تحصیل خود از دست داده را برگرداند.

مدیر خدمات

درآمد مدیر خدمات در کانادا

مشخصات شغلی: مدیر نیروگاه، ناظر معدن و برق کار سیستم های برقی
متوسط درآمد سالانه: 115000 دلار کانادا
مدرک تحصیلی: لیسانس یا حداقل دیپلم در رشته های مرتبط
دانشگاه های برتر: دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه دالاهو و دانشگاه مموریال نیوفاندلند
مدیران تاسیسات بر عملکرد شرکتهای خدماتی نظیر آب، برق، گاز و … نظارت می کنند. آنها تسهیلاتی را که سیستمهای توزیع و تأمین این تاسیسات برای مردم تأمین می کنند، سازماندهی، هدایت، کنترل و ارزیابی می کنند. برخلاف مشاغل گفته شده ، تقاضا برای مدیر برنامه ها بیشتر از میزان عرضه است! در سال 2019 تا 2028 ، 31،700 شغل در این زمینه ایجاد می شود در حالی که 35،000 متقاضی کار برای این جایگاه شغلی در دسترس است.

مهندسان

درآمد مهندسان در کانادا

مشخصات شغلی: مهندسان در تمامی زمینه های مهندسی
متوسط درآمد سالانه: 106000 دلار کانادا
دانشگاه های برتر: دانشگاه آلبرتا، دانشگاه اتاوا و دانشگاه مموریال نیوفاندلند
همانطور که این اصطلاح نشان می دهد، یک مهندس وظیفه نظارت بر تیم ها و هدایت آنها را به سمت اتمام یک پروژه بر عهده دارد. حقوق این شغل بسیار بالا است اما تا سال 2028 فقط 15200 موقعیت شغلی در این جایگاه ایجاد می شود که از تعداد فارغ التحصیلان و داوطلبان کمتر است به همین دلیل رقابت زیادی برای کسب جایگاه شغلی در این شغل نیاز است.

مدیر ساخت و ساز

درآمد مدیر ساخت و ساز
مشخصات شغلی: مدیر پروژه، بازرس و مجری پروژه
متوسط درآمد سالانه: 92000 دلار کانادا
دانشگاه های برتر: دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل و دانشگاه واترلو
مدیران ساخت و ساز بر ساخت و ساز ساختمان ها، جاده ها و سایر سازه ها نظارت دارند. مسئولیت های آنها شامل ایجاد برنامه ها، هماهنگی با مشتریان و مدیریت تیمی از کارگران است. بازار کار مدیران ساخت و ساز در کانادا با تقاضای پیش بینی شده 28000 شغل در مقابل 31100 فارغ التحصیل از 2019 تا 2028 است. با این حال پیش بینی می شود در پی ایجاد 28000 شغل تعدادی جایگاه شغلی نیز ایجاد شود که این رشد کل صنعت را نشان می دهد و همچین فرصت های بیشتری ایجاد می کند.

مدیر فناوری اطلاعات

درآمد مدیر فناوری اطلاعات در کانادا
مشخصات شغلی: مدیر فناوری اطلاعات، مدیر ارشد فناوری اطلاعات و مدیر عملیات فناوری اطلاعات
شرایط لازم: لیسانس یا مدرک مهندسی در رشته های مرتبط
متوسط درآمد سالانه: 85000 دلار کانادا
دانشگاه های برتر: دانشگاه سایمون فریزر، دانشگاه مک مستر، دانشگاه کوئینز و دانشگاه ویندزور
مسئولیت یک مدیر فناوری اطلاعات تدوین استراتژی های فناوری اطلاعات، تحقیق و مدیریت کارکنان است. حقوق این شغل کمتر از حقوق پزشکان و دندانپزشکان است اما مدیر IT در کانادا شغلی نسبتاً آسان تر از سایر مشاغل است. برای این شغل فقط مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر ، فناوری اطلاعات یا رشته های مرتبط مورد نیاز است. هرچند که در آمد این جایگاه شغلی 29 درصد بیشتر از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد است اما هنوز نسبت به مشاغل پزشکی درآمد کمتری دارد اما اگر شما قصد مهاجرت دارید و تخصص شما در این زمینه است؛ می توانید مهاجرت به انگلستان را نیز در نظر بگیرید! حقوق سالانه این شغل در انگلستان 123000 پوند است که نسبت به کانادا مبلغ بیشتری است.

خلبان

خلبان و درآمد خلبان در کانادا

مشخصات شغلی: خلبان هواپیما، مهندس پرواز
دانشگاه های برتر: دانشگاه سایمون فریز و دانشگاه واترلو
متوسط درآمد سالانه: 85000 دلار کانادا
خلبانان می توانند برای پروازهای تجاری، خدمات دفاعی یا خدمات هواپیمایی به دولت خدمت کنند؛ وظیفه آنها اطمینان از عبور ایمن از هوا است. به گفته بانک مشاغل کانادا، این بخش دارای یک بازار کار پایدار است که تعداد کل مشاغل ایجاد شده برابر با تعداد خلبانان جدیدی است که وارد این حوزه می شوند. تورنتو بیشترین تعداد خلبان را در کل کانادا استخدام می کند زیرا فرودگاه بین المللی تورنتو شلوغ ترین فرودگاه در آمریکای شمالی است.

وکلا

درآمد وکلا در کانادا

مشخصات شغلی: مشاور حقوقی، وکیل و مشاور عمومی
دانشگاه های برتر: دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل و دانشگاه آلبرتا
متوسط درآمد سالانه: 73000 دلار کانادا
وکلا با پایبندی به تعهدات قانونی، مشکلات موکل های خود را مدیریت می کنند. طبق اطلاعات بانک مشاغل کانادا، در سال 2018 بیش از 106000 نفر در این شغل مشغول به کار شده اند. تجزیه و تحلیل دقیق نشان داد که 46000 شغل جدید برای قضات، وکلا و دفاتر اسناد رسمی از سال 2019 تا 2028 ایجاد می شود که تقریبا برابر است با تعداد فارغ التحصیلان در این کشور است، همچنین اگر شما در زمینه وکالت بسیار ماهر هستید می توانید با مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری وارد کانادا شده و در این جایگاه شغلی مشغول به کار و کسب درآمد شوید.

مدیر بازاریابی

درآمد مدیربازاریابی در کانادا

مشخصات شغلی: مدیر بازاریابی، مدیر ارشد بازاریابی و مدیر بازاریابی دیجیتال
متوسط درامد سالانه: 62000 دلار کانادا
دانشگاه های برتر: دانشگاه کوئین، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه مک گیل
مدیران بازاریابی مسئول حفظ و افزایش ارزش برند محصولات یا خدمات هستند. آنها برای آگاهی مردم از برند، تکنیک ها، کمپین ها و استراتژی هایی را طراحی می کنند. در کانادا با تخصص در بازاریابی توسط شرکتهایی که مدیران بازاریابی استخدام می کنند می توانید مشغول به کار شوید. همچنین فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد مدیریت یا بازاریابی نیز واجد شرایط این سمت هستند.

مشاغل پردرآمد در کانادا پس از اخذ دیپلم

دوره های کوتاه مدت در کانادا از محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان بین المللی برخوردار هستند زیرا هزینه کمتری دارند. این دوره ها می توانند در مدت 6 ماه تا 1 سال به پایان برسند، دقت داشته باشید که هرچند این دوره ها کوتاه مدت است اما نیاز است که فرد ویزای تحصیلی کانادا را برای این مورد نیز تهیه کند. بر اساس گزارش دفتر بین المللی آموزش بین المللی کانادا (CBIE) ،بیش از 144،000 دانشجو در سال 2019 برای اخذ مدرک دیپلم وارد این کشور شدند.

طبق بررسی ها شغل های زیر از مشاغل پردرآمد با اخذ دیپلم در کانادا هستند:

 • نصب و بهره برداری تجهیزات از منابع انرژی ساکن با درامد 128000 در سال
 • افراد مسلط به فن آوری های نگهداری تجهیزات سنگین یا صنعتی با درآمد 74000 دلار در سال
 • افراد مسلط به فن آوری های مهندسی برق و الکترونیک یا تکنسین ها با درامد 74000 دلار در سال
 • افراد شاغل در حمل و نقل زمینی با درامد 66000 دلار در سال
 • افراد مسلط به فن آوری های مرتبط مهندسی مکانیک یا تکنسین ها با درامد 91000 دلار در سال
 • افراد فعال در حوزه محیط زیست، معدن و نفت و سایر فن آوری های مهندسی /یاتکنسین ها با درامد 64000 دلار در سال
 • مهندسی عمران یا تکنسین با درامد 74000 دلار درسال
 • تجارت و تولید فلز دقیق با درامد 6900 دلار در سال

مجوز کار برای مشاغل پردرآمد در کانادا

اجازه ماندن در کانادا با اتمام تحصیل به مدت حداقل 90 روز پس از پایان دوره تحصیلی است. دانشجویان بین المللی که قصد دارند در این کشور بمانند و به دنبال مشاغل پردرآمد در کانادا و درخواست مجوز کار پس از تحصیلات تکمیلی هستند، باید از این دوره استفاده کنند. اداره مهاجرت حداکثر 180 روز به دانشجویان بین المللی فرصت می دهد تا پس از اتمام تحصیلات، برای این مجوز درخواست دهند. از این رو، اگر به زمان بیشتری برای یافتن شغل نیاز دارید، می توانید برای تمدید مدت اقامت نیز درخواست دهید.

در زیر معیارهای واجد شرایط بودن برای درخواست کار پس از تحصیل در کانادا آورده شده است:

 • تحصیلات کامل در یک موسسه یا دانشگاه معتبر
 • کار به مدت حداقل 8 ماه در یک شغل به صورت تمام وقت
 • وجود اعتبار گذرنامه برای کل مدت کار پس از تحصیل

موارد زیادی وجود دارد که ممکن است به استخدام پس از فارغ التحصیلی در کانادا کمک کند. انتخاب عاقلانه رشته اولین قدم برای دستیابی به شغل رویایی است. بنابراین، کاملا منطقی برنامه ریزی کنید که کدام یک از رشته های تحصیلی برای شما، هدف شغلی و مهارت های شما مناسب است. سپس وضعیت بازار آن شغل را تجزیه و تحلیل کنید و ببینید مشاغل کافی در صنعت مورد نظر شما وجود دارند یا خیر.

نحوه استخدام در کانادا

با وجود بحران بهداشت عمومی و همه گیری کرونا و رکود اقتصادی و اضطراب و آشفتگی ناشی از آن اما هنوز هم زمان خوبی است تا وضعیت خود را برای مهاجرت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که شرایط مهاجرت به کانادا را دارید؟ آیا می توانید با بهبود اقتصاد کانادا به این کشور مهاجرت کنید؟

برای استخدام در این کشور باید مراحلی را طی کنید این مراحل عبارتند از:

 1. تهیه رزومه
 2. بررسی مشاغل
 3. ارسال رزومه

معرفی سیاست های شغلی برای مهاجرت به کانادا

پس از بررسی بهترین شغل ها در مهاجرت به کانادا، باید نکاتی را نیز به شما گوشزد کنیم. مسئولان کانادا نیز مانند تمامی کشورها، برنامه و اهدافی را برای اشتغال مهاجران در نظر گرفته اند. در فصل پاییز دولت کانادا بیانیه ای را منتشر کرد که با توجه به آن می توان فهمید که مهاجرت؛ به عنوان محرک اصلی رشد اقتصاد در این کشور شناخته می شود. در واقع کشور کانادا به دلیل داشتن جامعه ای سالخورده، بدون وجود مهاجر نمی تواند زمینه پیشرفت اقتصادی خود را فراهم کند. طبق گفته مسئولین کشوری، کانادا قصد دارد تا سال 2025 زمینه مهاجرت یک میلیون و 500 هزار نفر را فراهم کند و از این طریق در کشور اشتغال زایی نماید.

سیاست های کانادا در مورد کار مهاجران بسیار واضح و شفاف است. طبق بررسی ها، دولت مردان بیشتر از پیوستن نیروهای کارگری به کشور استقبال می کنند. به علاوه دولت کانادا در بعضی زمینه های شغلی، از مهاجران به صورت خاصی حمایت می کند. ساخت و ساز، مراقبت های بهداشتی، علم و فناوری، حوزه های آموزشی و… از جمله کارهایی هستند که مورد حمایت ویژه دولت فدرال کانادا قرار دارند. طبق گفته شان فریزر، وزیر حوزه مهاجرت کانادا، این کشور تلاش می کند افرادی که در این زمینه استعداد و مهارت دارند را جذب کند.

مهاجرت به کانادا و اشتغال

کانادا، کشوری مهاجر پذیر

شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که مهاجرت به کانادا در سراسر دنیا از استقبال فوق العاده ای برخوردار است. کانادا از لحاظ اقتصادی، یکی از موفق ترین کشورهای دنیا می باشد که این موفقیت خود را مدیون پذیرش مهاجر از سراسر دنیا است. این مهاجران می توانند در رفع نیاز بازار کار به کشور کمک کنند. برخی از آن ها به عنوان کارآفرین فعالیت کرده و زمینه ایجاد شغل هایی بیشتر را نیز فراهم می کنند. مهاجرت به کانادا باعث بهبود اقتصاد کشور، تقویت سیستم آموزشی، حمایت از جمعیت سالخورده و… خواهد شد.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده،ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران این مجموعه مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

8 + 11 =

نظرات و سوالات شما

۱ Comment

 1. داوود

  سلام خیلی ارادت خسته نباشید
  سوالی داشتم از خدمتتون ممنون اگه راهنمایی بفرمایید. من فارق التحصیل فوق لیسانس از دانشگاه تهران هستم در رشته ی مکانیزاسیون کشاورزی با گرایش انرژیهای تجدیدپذیر. دو تا مقاله ی ISI هم دارم. میخوام دکترا رو در کانادا بخونم خواستم راهنمایی بفرمایید که برای اینکه شغل مناسبی بتونم بعد از تحصیل پیدا کنم آیا نظرتون این هست که همین رشته رو ادامه بدم یا برم فوق یا دکترای رشته ی دیگه رو بخونم.
  خیلی تشکر

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *