علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا هستید؟ دوست دارید در دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل شوید؟ از بازار کار رشته معدن در کانادا و دستمزد شاغلان آن خبر دارید؟ یکی دیگر از مطالب آموزشی ویزا 724 را دنبال کنید، تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. در اینجا قرار است از سیر تا پیاز تحصیل رشته معدن در  کشور کانادا را بررسی کنیم.

رشته معدن یکی دیگر از رشته های مهندسی است که طرفداران خاص خود را دارد. مهندسان معدن، افرادی هستند که کار نظارت و برنامه ریزی استخراج مواد از معادن را بر عهده دارند. چنین اشخاصی در توسعه معادن جدید نقش زیادی دارند.

یک مهندس معدن بسته به جایی که شاغل است، ممکن است در سایت های مربوط به معادن، دفاتر و آزمایشگاه ها مشغول به کار شود. در برخی از مواقع کار مهندسان معدن سخت است؛ زیرا شاید مجبور شوند در شرایط سخت معدن، در فضاهای بسته، تنگ و حتی شرایط آب و هوایی مختلف کار کنند.

با این اوصاف افراد زیادی هنوز دوست دارند به یک مهندس معدن تبدیل شوند. این علاقه در بین بسیاری از ایرانی ها آن هم برای تحصیل در کانادا وجود دارد.

مهندسی معدن در کانادا

آینده شغلی رشته مهندسی معدن در کانادا

مهندسان معدن از ابزارها و تجهیزات مختلفی از جمله رایانه، تجهیزات نقشه برداری و رادیوهای دو طرفه استفاده می کنند. مهندسان معدن که در محل معدن قرار دارند نیز باید از تجهیزات ایمنی از جمله محافظ چشم، کلاه سخت، دستکش و محافظ شنوایی استفاده کنند. آنها همچنین باید با طیف وسیعی از تجهیزات معدن تخصصی آشنا باشند.

به دلیل موقعیت کانادا از گذشته تا به امروز، این کشور شرایط ایده عالی برای فارغ التحصیلان رشته معدن بوده است. کانادا از گذشته منبع خوبی از فلزاتی مثل طلا و موادی مثل زغال سنگ است. بر اساس آماری که در سال 2016 منتشر شد، در این کشور حدود 200 معدن در سراسر کانادا در حال فعالیت است که بیش از 60 نوع فلزات و مواد معدنی گوناگون تولید می کنند.

اگرچه با شروع بیماری کووید نوزده، صنعت معدن مانند دیگر صنایع کانادا با کمی رکود و مشکل مواجه بود، اما آینده این کشور برای معدن کاران به دلیل پروژه های در دست احداث مناسب توصیف می شود.

 از جمله این برنامه ها می توان به پروژه تاتوگا بریتیش کلمبیا (معدن مس و طلا)، پروژه گلد لند انتاریو (معدن طلا)، پروژه کوه چمن آلبرتا (معدن زغال سنگ)، پروژه جانسن در ساسکاچوان (معدن پتاس) و پروژه کوبولد متالز در شمال کبک (معدن کبالت) اشاره کرد. با این اوصاف آینده خوبی در انتظار معدن کاران و مهندسان معدن در کانادا خواهد بود.

درآمد شاغلان رشته مهندسی معدن در کانادا چقدر است؟

مهندسان معدن برای شرکت های معدنی کار می کنند. این افراد در پشتیبانی فنی و دستورالعمل های عملیات استخراج نقش کلیدی دارند. برآوردهای مربوط به هزینه و مسائل مربوط به ساخت و ساز معادن بر عهده این گروه خواهد بود.

با این اوصاف یک مهندس معدن در هر سال به طور متوسط 85927 دلار کانادادرآمد خواهد داشت. به عبارت دیگر یک مهندس معدن تازه کار در کانادا، در هر سال حدود 63 هزار دلار دستمزد دریافت می کند. این هزینه برای افرادی که بین 1 تا 4 سال تجربه دارند، حدود 80 هزار دلار خواهد بود.

میانگین دستمزد افراد باتجربه تر که بین 5 تا 9 سال سابقه کار دارند، بالای 95 هزار دلار در سال است. میانگین درآمد مهندسان معدن با تجربه 10 تا 19 سال حدود 112 هزار دلار کانادا است. این نرخ برای افراد با 20 سال تجربه بیش از 138 هزار دلار کانادا خواهد بود. این میزان حقوق بر اساس 100 حقوق در کانادا تعیین شده است و شامل دستمزد کاری، پاداش و اضافه کاری می شود.

کسانی که قرار است در رشته مهندسی معدن در کانادا تحصیل کنند، باید به این نکته توجه داشته باشند که مهارت های مختلف توانایی برنامه ریزی استراتژیک تا 11 درصد، مدیریت پروژه تا 9 درصد، مهارت برنامه ریزی تا 6 درصد و طراحی مهندسی تا 1 درصد برای آن ها افزایش درآمد به دنبال خواهد داشت.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته معدن

مهندسی معدن رشته ای است که شامل کشف، استخراج و پردازش مواد معدنی می شود. مهندسان معدن همچنین با پردازش مواد معدنی برای رشد صنعت معدن درگیر هستند. برخی از جنبه های مهندسی محیط زیست در مهندسی معدن صورت می گیرد.

با این تعاریف برخی از افراد دوست دارند که در کانادا در رشته مهندسی معدن مشغول به تحصیل شوند، بلکه از این طریق بتوانند بعدها در این کشور مشغول به کار شده و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. در ادامه قصد داریم به معرفی مراکز تحصیلی آموزشی برای تحصیل رشته معدن در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس بپردازیم.

 

1.لیسانس رشته مهندسی معدن در کانادا، دانشگاه مک گیل

دوره کارشناسی دانشگاه مک گیل یکی از رشته های پیچیده مهندسی معدن و سایر رشته های مرتبط با این رشته است. این رشته مانند بسیاری دیگر از رشته های مهندسی ترکیبی از عناصر مختلفی از جمله مواد، مکانیک، عمران و زمین شناسی است.

دانشگاه مک گیل به عنوان یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های کانادا اقدام به ارائه دوره کارشناسی رشته مهندسی معدن می کند. برنامه لیسانس این دانشگاه 4 ساله است که البته از این زمان دانشجویان بین 12 تا 16 ماه را به شکل عملی در معادن گوناگون مشغول به فعالیت و کارآموزی می شوند.

الزامات کلی پذیرش: دیپلم غیر فنی، نمره آیلتس 6.5 به بالا، تافل 90 مبتنی بر اینترنت، نمرات رقابتی

هزینه شهریه: 196688 دلار هزینه کل دوره

 

2.لیسانس مهندسی منابع معدنی دانشگاه دالاهو

مایل هستید یک دوره کارشناسی یا لیسانس پنج ساله اما باکیفیت را بگذرانید؟ پس دانشگاه دالاهو بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. البته شما می توانید این دوره را به صورت چهار ساله اما به شکل غیر تعاملی طی کنید. اما به دلیل اهمیت رشته مهندسی معدن در کانادا، گذراندن کل دوره به شما پیشنهاد می شود.

الزامات کلی پذیرش: پایان دوره متوسطه 12 ساله، حداقل میانگین 70 درصدی نمرات پنج دوره تحصیلی، زبان انگلیسی 6.5 آیلتس یا مدارک مشابه

هزینه شهریه: 117392 دلار هزینه کل دوره

3.لیسانس علوم کاربردی مهندسی معدن دانشگاه کوئینز

در سال 2019 دانشگاه کوئینز به عنوان بهترین دانشگاه کانادا برای تحصیل رشته معدن در لیست جهانی قرار گرفت. در این دانشگاه شما با یک دوره کارشناسی 4 ساله مواجه هستید که با طیف وسیعی از رشته های مکان یابی، استخراج، تصفیه، محصولات معدنی، فلزات و محصولات جانبی آشنا خواهید شد.

این برنامه فوق العاده تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا، به دانشجویان خود کار رقابتی و در عین حال سازگار با محیط زیست را آموزش می دهد. کاری که بر پایه تمرکز بر کارآمدی بنا شده است.

الزامات پذیرش: ارسال رونوشت های رسمی به زبان انگلیسی، رعایت محدوده نمرات زبانی 6.5 آیلتس یا حداقل نمره 88 تافل مبتنی بر اینترنت

 هزینه شهریه: 203307 دلار برای کل دوره

4.لیسانس مهندسی معدن دانشگاه بریتیش کلمبیا

اگر از آن دست دانش آموزان فعال، سخت کوش و با نمرات عالی هستید، پیشنهاد ما تحصیل در یکی از برترین دانشگاه های دنیا واقع در کانادا است. دوره های مهندسی معدن دانشگاه بریتیش کلمبیا، شما را با افراد و ایده های ناب از سراسر دنیا آشنا می کند و شما را به مکان های آموزشی می برد که هرگز تصور آن را هم نمی کردید.

در این دانشگاه تنها تاکید بر روی دروس تئوری نخواهد بود، بلکه با مهارت هایی آشنا می شوید، که شما را در حرفه خود متخصص بار می آورد. این یعنی برای ورود به بازار کار آماده می شوید. این از مزیت های دانشگاه های باکیفیت آموزش بالا است. طول دوره کارشناسی رشته مهندسی معدن در کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا هم 4 سال خواهد بود.

الزامات پذیرش: فارغ التحصیلی از یک برنامه مقدماتی دانشگاهی در یک دبیرستان متوسطه، الزامات خاص مقطع تحصیلی شامل تسلط قوی بر علوم کاربردی، ریاضی، شیمی یا فیزیک، نمره زبان آکادمیک 6.5 آیلتس و 90 تافل

هزینه شهریه: 184965 دلار هزینه کل دوره

 

5.دوره فوق لیسانس مهندسی معدن دانشگاه آلبرتا

این دوره دانشگاه آلبرتا که یک برنامه 15 تا 18 ماهه خواهید بود، شامل سه برنامه مهندسی عمران، معدن و محیط زیست می شود. حداکثر زمان مجاز چهار سال از تاریخ ثبت نام است.

برنامه کارشناسی ارشد دانشگاه آلبرتا، یک برنامه تحقیقاتی تمام وقت، به شما کمک می کند تا دانش و مهارت های خود را با گذراندن مزایای اضافی آموزشی پیش ببرید. در این دانشگاه دانشجویان رشته مهندسی معدن در کانادا، دوره های انفجار مواد منفجره، مکانیک سنگ، اقتصاد، تمام شاخه های معدن، تجارت و مسائل زیست محیطی و همچنین دوره های اصلی مهندسی در مهندسی مکانیک، عمران، برق و شیمی را می گذرانند.

الزامات پذیرش: مدرک کارشناسی یا معادل آن از دانشگاه و موسسه معتبر، نمرات زبانی قابل قبول، مهارت های فردی

هزینه شهریه: 11831 دلار هزینه کل دوره

6.کارشناسی ارشد علوم کاربردی در مهندسی معدن دانشگاه کوئینز

این دوره ارشد در طول 2 سال برگزار خواهد شد و یکی از بهترین دوره های مهندسی معدن در کشور کانادا محسوب می شود. آزمایشگاه های داخل دانشگاه شامل آزمایشگاه مکانیک سنگ، آزمایشگاه محیط معدن، امکانات برنامه ریزی رایانه و چندین آزمایشگاه پردازش مواد معدنی هستند که باعث آموزش همه جانبه به دانشجو می شوند. این بخش همچنین یک سایت آزمایش انفجاری در شهرک “هینچین بروک”، نزدیک کینگستون را اداره می کند. آزمایشگاه ها به طور کامل برای برنامه های ارائه شده مجهز شده اند.

الزامات پذیرش: مدرک کارشناسی معدن، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی یا سایر زمینه های مهندسی مرتبط، دوره های زبان انگلیسی بر اساس سیستم بین المللی

هزینه شهریه: 25855 دلار برای کل دوره

 

شرایط تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا

بسیاری از دانشگاه ها و کالج های کانادا، برنامه های مهندسی معدن یا برنامه های مشابه را ارائه می دهند. به همین علت افراد می خواهند قبل از هر چیز درباره شرایط پذیرش کلی این دانشگاه ها اطلاعات کسب کنند.

از جمله این شرایط در وهله اول باید به تکمیل دیپلم دبیرستان اشاره کنیم. البته برخی از برنامه ها هم برای افرادی که دیپلم خود را تمام نکرده اند موجود است. این برنامه ها بیشتر شامل دوره های آموزشی در کالج ها می شود، نه تحصیلات دانشگاهی. به طور کلی افراد باید در دروس مختلف از جمله زمین شناسی، فیزیک و ریاضی نمرات قابل قبولی داشته باشند.

برای افرادی که قصد دارند در رشته های کارشناسی مشغول به تحصیل شوند، نمره حداقلی برای پذیرش باید بین 75 تا 80 درصد از کل نمره باشد. زبان انگلیسی که در تمامی دوره های تحصیلی دانشگاه از الزامات اصلی محسوب می شود. دانشگاه های رقابتی بیشتر دانشجویان نخبه و با پایه تحصیلی قوی را پذیرش می کنند.

نحوه فعالیت در شغل مهندسی معدن در کانادا به چه صورتی است؟

پس از تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا لازم است فعالیت خود را به عنوان یک مهندس معدن آغاز نمایید. سازماندهی و نظارت بر توسعه معادن یکی از وظایف شماست. همچنین مهندسین معدن برنامه ریزی و طراحی تجهیزات، سیستم ها و تاسیسات معدن را نیز برعهده دارند. یک مهندس معدن باید معادن را از نظر بهره وری، ایمنی، موقعیت مکانی امکان سنجی کنند.

مدیریت استخراج ذخایر سطحی و برنامه ریزی برای این مسئله نیز برعهده مهندس معدن است. در صورتی که از معدن مواردی همچون فلزات، مواد معدنی، نفت و گاز استخراج میشوند مهندس معدن باید از خروج ایمن آن ها اطمینان حاصل نماید. استفاده از برنامه های کامپیوتری برای به حداکثر رساندن برنامه ریزی و تولید، نظارت بر عملکردهای زیرزمینی و ارزیابی آن ها، تعیین خطرات استخراج، برنامه ریزی و اجرای سیستم های استخراج نیز از دیگر وظایف مهندس معدن است.

مهندسی معدن در کانادا

به علاوه مهندسی معدن در کانادا به بررسی مواردی همچون سرپرستی کارکنان، مدیریت بودجه، تجزیه و تحلیل داده و اطمینان از ایمن بودن تجهیزات نیز میپردازد.

موقعیت های شغلی

خوب است بدانید علاوه بر تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا تحصیل در رشته هایی همچون مهندسی عمران و زمین شناسی نیز میتوانند زمینه لازم برای فعالیت شما در این رشته را فراهم نمایند. مهندسان معدن میتوانند توسط مجموعه های زیر استخدام شوند:

 • شرکت های معدنی
 • تولید کنندگان
 • دولت
 • شرکت های مهندسی و مشاوره
 • موسسه های آموزشی و پژوهشی

برای کار در این موقعیت های شغلی ممکن است به مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یک رشته مرتبط نیاز داشته باشید.

مهارت های کلیدی برای مهندسی معدن در کانادا

برای فعالیت در زمینه مهندسی معدن در کانادا لازم است مهارت های زیر را در رزومه کاری خود داشته باشید:

 • مهارت کارگروهی
 • اعتماد به نفس
 • مهارت حل مسئله و تحلیل داده ها
 • توانایی های لازم برای مدیریت

جمع بندی

در این مطلب برخی از دانشگاه های برتر برای تحصیل دوره های مختلف رشته مهندسی معدن در کانادا را به شما معرفی کردیم. از آنجا که اغلب این دانشگاه ها بسیار مجهز هستند، دانشجو بعد از فارغ التحصیلی مهارت های بسیاری برای استخدام خواهد داشت.

شما چه قصدی دارید؟ آیا می خواهید در کانادا تحصیل کنید؟ آیا قصد دارید از این طریق مهاجرت کانادا را کسب کنید؟ به هر حال هدف شما هر چه که باشد، نیاز به یک راهنمای حرفه ای دارید. مشاورین باسابقه موسسه مهاجرتی ویزا 724 پاسخگوی شما خواهند بود. کافیست درخواست خود را ارائه دهید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

11 + 9 =

نظرات و سوالات شما

۶ دیدگاه

 1. بهروز پاریاب

  با سلام
  من مهندس معدن هستم قصد مهاجرت به‌ کانادا از طریق نیروی کار دارم. میخواستم بدونم برای‌ پیدا کردن‌ شغل مهندس معدن در کدام‌ یک‌ از استان‌های کانادا اقامت بگیرم. یعنی کدام‌ استان کانادا برای‌ مهندسین معدن راحت‌تر اقامت می دهد و سریع می توان بعد از مهاجرت کار پیدا کرد.
  با تشکر

  پاسخ دهید
 2. بهروز پاریاب

  ضمن‌ تشکر از شما، با توجه به‌ صحبت‌های شما راحتترین کار برای‌ مهاجرت به‌ کانادا و گرفتن‌ اقامت دایم ویزای تحصیلی رشته مهندسی معدن برای‌ دوره کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاههای کانادا است‌.
  اما سوالی که‌ مدنظر من‌ بود درباره اخذ اقامت دائم به‌ کانادا از طریق برنامه‌ های استانی یا فدرال برای‌ مهندسی معدن.
  مهندسی معدن جز برنامه‌ های استانی یا مشاغل مورد نیاز کدام استان کانادا است‌ که‌ بتوان از ان روش‌ برای‌ مهاجرت استفاده‌ کرد. و با توجه به‌ سابقه شما تاکنون کسی بوده که از این‌ روش‌ برای‌ مهاجرت و کار استفاده‌ کرده‌ باشد؟
  ممنونم

  پاسخ دهید
 3. جابر پیله کوهی

  سلا م و وقت بخیر، بنده مهندس معدن هستم و تقربا سه سال سابقه کار در معادن سرب و روی و مس رو دارم. خواستم بپرسم میتونیم در کانادا مشغول به کار بشیم. چیزی نمیدونم. لطف میکنین اگه راهنمایی کنین

  پاسخ دهید
 4. kian

  درود .بنده متولد ۱۳۶۲ با ۳۸ سال سن و درجه علمی اکادمیک فوق لیسانس معدن با ۱۰سال سابقه کاری و گرید ۲ نظام مهندسی معدن ایران و دارای ۸سال بیمه مرتبط می باشم قصد مهاجرت کاری و فعالیت در حوزه معدن رو دارم در کانادا یا استرالیا و درحال گذزاندن کورس زبان جهت اخذ ایلتس هستم .خواستم بپرسم اووضاع کسب و کار معدنی در کانادا چوه هست ایا یا رزومه ای که گفتم امکان اخذ جاب افر وجود دارد ؟

  پاسخ دهید
 5. ali

  زبان انگلیسی باید در چه و چه مدرکی داشته باشیم ممنون می شوم پاسخ گو باشید

  پاسخ دهید
 6. ali

  از چه طریق باید برای ویزای شغلی اقدام کنم و چه شرایطی دارد ممنون میشم پاسخ گو باشید

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *