سیستم تحصیل در مدارس شهر مونترال


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۷/۲۵

 

 

شهر مونترال در استان کبک در کشور کانادا قرار دارد و سیستم آموزشی این شهر از سیستم آموزشی استان کبک پیروی می کند، پس اگر به تازگی با بچه های کوچک خود وارد شهر مونترال شده اید، بدون شک این سوال برایتان پیش می آید که آنها را به کدام مدرسه بفرستید. در حالی که آنها به معلم جدید مورد علاقه خود یا محیطی که قرار است در آن به تحصیل بپردازند و بازی کنند فکر می کنند، به خواندن ادامه دهید تا با سیستم آموزشی در استان کبک آشنا شوید و بتوانید بصورت کاملا آگاهانه تصمیم بگیرید.

 

تحصیل در مدارس مونترال

در کانادا تحصیل در مهد کودک، در سن 5 سالگی آغاز می شود و پس از گذراندن دوران تحصیل در کالج (در حدود 18 سالگی) به پایان می رسد. این سیستم آموزشی توسط وزارت آموزش و پروش اداره می شود. کودکان و نوجوانان از دوشنبه تا جمعه به مدت شش ساعت در روز و تقریبا 190 روز در سال به مدرسه می روند. به طوری که ساعات احتمالی حضور در بسیاری از مدارس از ساعت 8:30 صبح تا ساعت 3:30 بعد از ظهر می باشد. در کانادا، سال تحصیلی در ماه سپتامبر، پس از روز کارگر آغاز می شود و در اواسط ماه ژوئن به پایان می رسد. دانش آموزان در سال تحصیلی با تعطیلاتی مواجه می شوند که از این تعطیلات می توان به تعطیلات کریسمس که مدت آن یک تا دو هفته است، یک هفته تعطیلات بهاری در ماه فوریه یا مارس و همچنین تعطیلات عمومی، استانی و محلی اشاره کرد.

سیستم آموزشی در شهر مونترال

سیستم آموزشی در شهر مونترال توسط وزارت آموزش، تفریح و ورزش نظارت می شود. سیستم آموزشی در شهر مونترال متشکل از مؤسسات آموزشی دولتی و خصوصی فرانسوی و انگلیسی است. تحصیل در کانادا تا سن 16 سالگی اجباری است. زبان اصلی آموزش در کانادا فرانسوی است.

سیستم آموزشی شهر مونترال در چهار سطح مختلف است که عبارتند از:

 1. ابتدایی(شامل پیش دبستانی)
 2. دوره ی متوسطه اول
 3. دوره ی متوسطه دوم
 4. کالج و دانشگاه

یادگیری زبان فرانسوی و انگلیسی در مدارس شهر مونترال

شبکه مدارس مونترال متشکل از مدارس دولتی و خصوصی است، مدارسی که در آنها، کلاس هایی به زبان های فرانسوی و انگلیسی از مهد کودک تا دانشگاه ارائه می شوند. در شهر مونترال، همه ی دانش آموزان باید در مدارس دولتی که زبان اصلی تدریس در آنها زبان فرانسوی است، شرکت کنند، به استثنای:

 • کودکانی که والدین آنها بیشتر تحصیلات ابتدایی خود را به زبان انگلیسی در هر نقطه ای از کانادا گذرانده اند و والدین آنها شهروندان کانادایی هستند.
 • کودکانی که قبلا تمام یا بیشتر تحصیلات ابتدایی یا متوسطه ی خود را در هر نقطه از کانادا به زبان انگلیسی گذرانده اند، یا خواهر و برادری دارند بیشتر تحصیلات خود را به زبان انگلیسی در هر نقطه از کانادا گذرانده اند، در این موارد باید والدین این افراد از شهروندان کانادا باشند.

 

نمره ی قبولی در مدارس شهر مونترال

در کارنامه ها، نمرات به صورت حروف نشان داده می شوند و سه نمره مربوط به هر موضوع به طور متوسط محاسبه می شود. به عنوان مثال، اگر دانش آموزی در یک درس به ترتیب به نمرات A ، A-  وB+  دست یابد، معلمان این سه نمره را به طور متوسط نمره ی 90 محاسبه می کنند. نمره قبولی در مدارس شهر مونترال نمره ی 60 است.

مطلب پیشنهادی : دانشگاه مونترال

 

مدارس دولتی شهر مونترال

سیستم مدارس دولتی در شهر مونترال عمدتا به زبان فرانسوی و با مقداری اندکی زبان انگلیسی ارائه می شوند. مدارس دولتی شهر مونترال متعهد هستند که همه ی شرایط لازم را برای پیشرفت و موفقیت کودکان و نوجوانان فراهم می کنند. مدارس دولتی شهر مونترال توسط هیئت مدیره اداره می شوند. دسترسی به این مدارس براساس مناطق مختلف جغرافیایی تعیین می شود، بنابراین بسته به محل زندگی شما، دولت بهترین مدرسه را برای فرزند شما اختصاص می دهد.

اگر شما در استان کبک تازه وارد هستید، با دفتر هیئت مدیره ی نزدیکترین مدرسه به منطقه ی خود تماس بگیرید تا فرزند خود را در یک مدرسه محلی ثبت نام کنید. در شهر مونترال، بسیاری از مدارس دولتی برنامه های بسیار متنوعی را ارائه می دهند، به همین دلیل والدین باید با تحقیق، بهترین مدرسه را که مناسب فرزندشان است، انتخاب کنند. شهر مونترال همچنین دارای طیف وسیعی از مدارس تخصصی برای کودکان با نیاز های خاص از جمله معلولیت جسمی، معلولیت ذهنی و اوتیسم است.

هزینه ی تحصیل در مدارس شهر مونترال از دبستان تا دبیرستان رایگان است(به استثنای برخی وسایل مدرسه)، نه تنها این، بلکه هزینه ی تحصیل در دانشگاه به اندازه ای است که از کمترین هزینه ها در آمریکای شمالی به حساب می آید.

مدارس خصوصی شهر مونترال

اگر می خواهید بجای اختصاص مدرسه ی کودکانتان به محل زندگی خود، محل تحصیل کودکان خود را، خودتان انتخاب کنید می توانید آنها را به بسیاری از مدارس خصوصی که در شهر مونترال قرار دارند، بفرستید. برای پذیرش در یکی از این مدارس خصوصی و مستقل، پرونده ی تحصیلی فرزند شما مورد ارزیابی قرار می گیرد و ممکن است که فرزند شما نیاز به شرکت در آزمون پذیرش داشته باشد.

تحصیل در مدارس خصوصی بسیار پر هزینه می باشد و این هزینه ها از مدرسه به مدرسه متفاوت است، به طوری که بدون در نظر گرفتن یارانه ی کمک هزینه ی تحصیلی، می توانید انتظار داشته باشید که در سال از 5000 دلار کانادا تا 69000 دلار کانادا برای ثبت نام در این مدارس پرداخت کنید. بنابراین در انتخاب مدارس خصوصی در استان کبک بسیار دقت کنید. دولت کبک برای هر کودک برای ثبت نام در مدرسه خصوصی که استندارد های لازم را رعایت کرده و از دستورات پیروی می کند، به عنوان کمک هزینه ی تحصیل، یارانه ای می دهد. برای دریافت کمک هزینه، مدارس خصوصی و مستقل در شهر مونترال باید معتبر باشند و معلمان دارای مجوز، استخدام کرده باشند. این کمک هزینه می تواند شهریه ی این مدارس خصوصی را تا حدود 30 درصد از شهریه ی مدارس خصوصی بدون یارانه کاهش دهد. شما باید هنگام ثبت نام در مدارس خصوصی از اطلاعات مربوط به یارانه برای کمک هزینه ی تحصیل باخبر شوید. فعالیت های اضافی مانند برنامه های آموزشی، لباس فرم مدرسه یا سفر های مدرسه، ممکن است نیاز به هزینه ی اضافی داشته باشد.

 

آموزش در خانه در شهر مونترال

تعداد کمی از والدین در شهر مونترال از تحصیل فرزندان خود در مدارس دولتی و اختصاصی خودداری کرده و آنها را در خانه آموزش می دهند، که به عنوان آموزش خانگی شناخته می شود. والدینی که تحصیل در خانه را برای فرزند خود انتخاب می کنند، ملزم به رعایت مقررات دولتی در رابطه با برنامه های درسی یا پروژه های تدریس شده هستند و باید ارزیابی سالانه را به مدرسه ارائه دهند.

 

هزینه ی تحصیل در مدارس دولتی در شهر مونترال

 پیش دبستانی ها و مهدکودک های دولتی و خصوصی فراوانی در شهر مونترال وجود دارد که آنها برنامه های مختلفی را به کودکان ارائه می دهند. در شهر مونترال، تقاضا برای شرکت در مهدکودک ها و پیش دبستانی ها زیاد است، بنابراین ممکن است برای ثبت نام در این موسسات کمی در انتظار بمانید.

مطلب پیشنهادی : مونترال

 

شرایط ثبت نام در مدارس شهر مونترال

در شهر مونترال، در زمان بازگشایی مدارس، اگر کودکان تا 30 سپتامبر همان سال پنج ساله شده باشند، واجد شرایط ثبت نام در مهد کودک که به آن پیش دبستانی هم می گویند هستند. برای ثبت نام در مدرسه مدارک مختلفی نیاز است که تعدادی از آنها عبارتند از:


اصل شناسنامه که نام هر دو والدین را نشان می دهد، اثبات تابعیت یا اقامت کانادا، اثبات اقامت در استان کبک مانند قرارداد اجاره و غیره.

 

شرایط ثبت نام در مدارس شهر مونترال

کیفیت آموزش در مدارس شهر مونترال

اگر فرزند شما در مدرسه یا دانشگاه های شهر مونترال در حال تحصیل است او در محیط بسیار مناسبی برای تحصیل خود قرار دارد، زیرا شهر مونترال به داشتن فرهنگی باز و فراگیر و همچنین کیفت آموزشی بالا شهرت دارد. شهر مونترال مکانی بسیار مناسب برای رشد، پیشرفت  و ادغام جوانان با جامعه است.

دوره های مختلف تحصیلی در شهر مونترال

در شهر مونترال چهار سطح تحصیلی متمایز وجود دارد که برای آماده سازی کودکان و نوجوانان برای آینده طراحی شده است، به طور کلی دوره های مختلف تحصیلی به شرح زیر است:

سطح 1

در 4 تا 5 سالگی، کودکان شما در دوره ی پیش دبستانی بصورت اختیاری شرکت می کنند. این دوره در مونترال، با نام مهد کودک یا maternelle نیز شناخته می شود.

سطح 2

در سن 6 تا 16 ساگی کودکان و نوجوانان شما در مقطع دبستان و دبیرستان مشغول به تحصیل می شوند.

سطح 3

این سطح مربوط به شرکت در دوره ی پیش دانشگاهی می شود.

سطح 4

در این سطح افراد محصل، وارد دانشگاه می شوند و مراحل مختلف دانشگاه را برای گرفتن مدرک مورد نظرشان می گذرانند.

تحصیلات تکمیلی در مونترال

اگر فرزندی نوجوان در خانه ی خود دارید، وقت آن است که به دنبال مجوز های تحصیل برای فرزندتان باشید، زیرا برای تازه واردان به مونترال، سن بالای 16 سال اجباری است، در غیر این صورت مجوز تحصیل به فرزند شما اجازه می دهد تا حرفه ی تحصیلی خود را در مونترال ادامه دهد.

 

آموزش حرفه ای برای ورود به بازار کار در شهر مونترال

مونترال طیف گسترده ای از برنامه های آموزش حرفه ای را برای ورود به بازارکار ارائه می دهد که برای همه ی فارغ التحصیلان دبیرستان قابل استفاده است. مدارس حرفه ای راهی مستقیم برای ورود به بازار کار هستند، این برنامه ها بین شش ماه تا دو سال طول می کشد و هر ساله حجم بالایی از جوانان را جذب می کند که به دنبال یک تجربه ی یادگیری پویا و عملی هستند.

 کالج     

آموزش در سطح کالج توسط مؤسسات دولتی معروف به cegep و همچنین کالج های خصوصی ارائه می شود. این سطح منحصر به فرد در مونترال، ممکن است به عنوان پلی بین تحصیلات اجباری(ابتدایی و متوسطه) و دانشگاه عمل کند.

مؤسسات سطح کالج برنامه های زیر را ارائه می دهند:

 • برنامه های آموزشی 2 ساله ی پیش دانشگاهی که دانشجویان را برای تحصیل در دانشگاه آماده می کند و منجر به اخذ دیپلم مطالعات کالج(DEC) می شود.
 • برنامه های آموزشی 3 ساله که دانشجویان را برای بازارکار آماده می کند و منجر به اخذ دیپلم مطالعات کالج(DEC) می شود.
 • برنامه های آموزشی فنی برای بزرگسالان که کمتر از 3 سال طول می کشد. این برنامه ها با ارائه آموزش های تخصصی در زمینه ی فنی، دانش آموزان را برای بازارکار آماده می کند و منجر به اخذ گواهی مطالعات کالج(ACS) می شود.

دانشگاه

آموزش در این سطح توسط دانشگاه ها ارائه می شود و پس از فارغ التحصیلی از برنامه ی آموزش پیش دانشگاهی در سطح کالج، انجام می شود.

سه سطح تحصیلات دانشگاهی وجود دارد که به ترتیب عبارتند از:

 1. کارشناسی، که بسته به رشته ی تحصیلی و شرایط، 3 یا 4 سال طول می کشد.
 2. کارشناسی ارشد، که حدود 1 یا 2 سال طول می کشد.
 3. دکتری، که حدود 3 سال یا بیشتر طول می کشد.

شرایط حمل و نقل به مدرسه در مونترال

حمل و نقل اتوبوس مدرسه به دانش آموزان مهد کودک، دانش آموزان ابتدایی و دانش آموزان دبیرستان که بسته به مقطع تحصیلی خود، فاصله ی اندکی از منزل تا مدرسه دارند به صورت رایگان ارائه می شود. دانش آموزان مسن تر که واجد شرایط استفاده از اتوبوس مدرسه نیستند، می توانند از وسایل نقیه ی عمومی یا شخصی برای حمل و نقل خود به مدرسه استفاده کنند. در این مورد، شما باید هزینه ی این نوع حمل و نقل را در نظر بگیرید.

 

جمع بندی

شهر مونترال که در استان کبک قرار دارد از سیستم آموزش، با کیفیتی بسیار بالا برخوردار است. در کانادا تحصیل تا سن 16 سالگی الزامی است که شما می توانید پس از 16سالگی در کالج شرکت کنید و با گذراندن دو یا سه سال آموزش تحصیلی یا آموزش فنی مدرک دیپلم خود را دریافت کنید. پس از گرفتن مدرک دیپلم می توانید که با شرکت در دانشگاه، هر یک از مدرک های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را به ترتیب طبق نظر خود دریافت کنید.

 


سوالات متداول


آیا رقابت زیادی بین مدارس دولتی محلی و بین مدارس خصوصی وجود دارد؟

بودجه ی مدارس دولتی به طور کامل توسط دولت تامین می شود، بنابراین هیچ رقابتی بین مدارس دولتی محلی وجود ندارد. در مقابل، در بین مدارس خصوصی رقابت زیادی وجود دارد.

در مونترال تحصیل تا چه سنی اجباری است؟

در کانادا تحصیل تا سن 16 سالگی الزامی می باشد و شما می توانید بعد از سن 16سالگی در کالج شرکت کنید و با گذراندن دو یا سه سال آموزش تحصیلی یا آموزش فنی مدرک دیپلم خود را دریافت کنید.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.