امروز قرار است به معرفی رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا بپردازیم و بهترین مراکز آموزشی ارائه دهنده این رشته در کانادا را به علاقمندان تحصیل در این کشور معرفی کنیم. هر چه از مزایای تحصیل در کانادا بگوییم، کم گفته ایم. اما قبول شدن در دانشگاه های این کشور، آن هم مراکز آموزشی معتبر که از نظر کیفیت و سطح آموزش، در رتبه های برتر دنیا قرار دارند، به همین راحتی نیست.

از آن گذشته تحصیل در این کشور برای ایرانی ها چندان ارزان تمام نمی شود و دردسرها و هزینه های خاص خود را دارد. به همین دلیل نیاز به یک راهنمای کامل احساس می شود. در این مقاله به معرفی کامل رشته مهندسی مکانیک و صنایع می پردازیم و از بازار کار و آینده شغلی این رشته در کانادا صحبت می کنیم.

همچنین می خواهیم درآمدها و دستمزدهای تقریبی این رشته را بررسی می کنیم و در نهایت دانشگاه های مطرح ساپورت کننده این رشته به علاوه شرایط پذیرش، شهریه و وب سایت این مراکز آموزشی را به شما معرفی خواهیم کرد. پس اگر شما هم عاشق تحصیل در کانادا هستید و رویای زندگی در این کشور را دارید، هرگز این راهنما را از دست ندهید.

رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا

معرفی رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا

اگرچه شاخه های مهندسی متنوع و گسترده است، اما در دنیا بر پایه چهار دسته اساسی قرار می گیرد؛ مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمیایی، مهندسی عمران و در نهایت مهندسی مکانیک و صنایع.

رشته مهندسی صنایع بر پایه طراحی، ساخت، آزمایش و بهبود سیستم های مکانیکی متمرکز است. برای تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک موفق نیاز به مهارت های ریاضی، حل مسئله، خلاقیت، کار گروهی و ارتباطات دارید.

این رشته خود به بسیاری از زیر شاخه های گوناگون تقسیم بندی می شود. برای مثال برخی از فارغ التحصیلان این رشته در نیروگاه های هسته ای مشغول به کار می شوند، عده ای در صنعت هوافضا، برخی در ساخت تجهیزات راه آهن و بعضی افراد هم در صنعت تولید و ساخت اتومبیل مشغول به کار می شوند.

هر چند مشاغل مهندسی مکانیک و صنایع به همین جا ختم نمی شود و ممکن است متقاضیان در رشته های فرعی دیگر مشغول به کار شوند، در هر صورت آنچه که مهم است اهمیت بالای این رشته در بین متقاضیان و تاثیر شگرف آن بر اقتصاد دنیا است. به همین دلیل همیشه توجه زیادی به این رشته و سطح آموزشی آن خواهد شد.

با این اوصاف اگر قصد دارید که در رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا مشغول به تحصیل شوید، باید قبل از هر چیز به طور کامل فرصت ها و باز کار آینده این رشته را در نظر بگیرید. در هر صورت بد نیست که بدانید طبق جدیدترین تحقیقات اثبات شده است که این رشته، بیشترین فرصت های شغلی را در بین سایر رشته های مهندسی دارد.

بازار کار کانادا برای رشته مهندسی مکانیک و صنایع

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، گسترده ترین رشته مهندسی در دنیا، همین رشته مهندسی مکانیک و صنایع است؛ زیرا فارغ التحصیلان این رشته در صنایع مختلف و متعددی مشغول به کار می شوند که البته تمامی صنایع تاثیرات فوق العاده ای بر اقتصاد هر کشوری دارند.

با پیشرفت تکنولوژی، نیاز به مهندسان مکانیک و صنایع در بخش های مختلف اقتصاد مدرن کانادا، بیشتر از قبل احساس می شود. بنابراین مهندسی مکانیک می تواند در بخش های مختلفی از جمله وسایل نقلیه الکتریکی، فناوری نانو، صنعت رباتیک و بیومکاترونیک، صنایع ساخت و ساز و تولیدی، تولید ابزارها، موتورها و ماشین آلات مختلف، صنایع خودروسازی، انرژی، هوافضا و بسیاری از صنایع دیگر مشغول به کار شوند.

خلاصه بگوییم که این رشته می تواند در بیشتر صنایع کارایی خاص خود را داشته باشد. بنابراین با وجود پیشرفت روزانه تکنولوژی اصلا نباید نگران آینده کاری رشته مهندسی مکانیک در کانادا باشید.

بازار کار کانادا برای رشته مهندسی مکانیک و صنایع

درآمد شاغلان رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا چقدر است؟

می خواهید از متوسط درآمد مهندسان مکانیک در کانادا اطلاع کسب کنید؟ خب این حق شماست که بخواهید از آینده کاری و درآمدی خود مطمئن شوید. طبق آمار کسب شده از سایت https://ca.talent.com/ در کانادا، متوسط درآمد سالانه شاغلان این رشته 56550 دلار است.

این درآمد بر اساس تحقیق بر روی 377 نفر مشخص شده است، بنابراین ممکن است کمی بالا یا پایین هم باشد. طبق این تحقیق درآمد ساعتی مهندسان مکانیک 29 دلار در هر ساعت، 218 دلار در هر روز، 1088 دلار در هر هفته و 4713 دلار در هر ماه خواهد بود.

البته متوسط درآمد مبتدیان و موقعیت های ورودی در این شغل در هر سال 45735 دلار در هر سال است. این مبلغ برای افراد باتجربه 79780 دلار در هر سال است.

منطقه آلبرتا با درآمد 6083 دلار در هر ماه در صدر این لیست از نظر نرخ دستمزد مهندسان مکانیک دارد. این نرخ برای استان های انتاریو با 5078 دلار، بریتیش کلمبیا با 4753 دلار و برای ایالت کبک در هر ماه 3859 دلار خواهد بود.

حقوق رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا، در مشاغل مختلف هم متفاوت خواهد بود. برای مثال حقوق یک مدیر پروژه در هر سال 82328 دلار خواهد بود. دستمزد مدیر عملیات 80487 دلار در هر سال، درآمد سرپرست 73125 دلار، برآورد کننده 59086 دلار، هماهنگ کننده پروژه 58625 دلار، دستمزد تضمین کننده کیفیت 57351 دلار و دستمزد رهبر پروژه هم به طور متوسط 39902 دلار در هر سال خواهد بود.

درآمد برخی مشاغل فعال مثل طراح تجهیزات مهندسی مکانیک در ونکوور بین 40 تا 50 هزار دلار، دستیار مهندسی تجهیزات مکانیکی ساعتی 25 تا 29 دلار، تکنسین مهندسی مکانیک در کلگری ساعتی 39 دلار، طراح تجهیزات در ماجوج کبک ساعتی 19 دلار و تجزیه تحلیل داده ها در مونترال 60 تا 90 هزار دلار در سال خواهد بود.

مهندسی مکانیک در ونکوور

بهترین مراکز آموزشی کانادا برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک و صنایع

 مهندسی مکانیک در کانادا، یکی از رشته های پرطرفداری است که متقاضیان زیادی برای طی کردن تحصیلات دانشگاهی در داخل و خارج از این کشور دارد. افرادی که قصد دارند در رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا مشغول به تحصیل شوند، برای طی کردن دوره کارشناسی باید حداقل 4 سال درس بخوانند.

فارغ التحصیلان رشته کارشناسی این رشته می توانند در صورت تمایل پس از اتمام تحصیلات لیسانس خود، در یکی از دانشگاه های مطرح این کشور دوره های ارشد و تحصیلات تکمیلی خود را بگذرانند و یا با همان مدرک در بازار کار مشغول شوند.

دانشجویان دروس آموزشی مختلف از جمله آشنایی با مواد، سیالات و جامدات، مکانیک، ترمودینامیک، زیست شناسی و دروس دیگر را خواهند گذراند. در هر صورت اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در این رشته در کانادا هستید، شاید بخواهید از بین دانشگاه های برتر این رشته که شامل دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه واترلو، دانشگاه وسترن انتاریو، دانشگاه کلگری، دانشگاه کوئین در کینگستون و دانشگاه دالاهوسی مشغول به تحصیل شوید. اما ما در ادامه 5 مورد برتر این دانشگاه ها را از نظر شرایط پذیرش و شهریه بررسی خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی : تحصیل در کانادا

1.دانشگاه تورنتو

پیشنهاد اول ما برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا، دانشگاه تورنتو است. این دانشگاه به دلیل قرارگیری در لیست 100 دانشگاه برتر دنیا، یکی از بهترین گزینه های تحصیل در هر رشته ای به شمار می آید.

این مرکز آموزشی یک دانشگاه عمومی در شهر تورنتو واقع در ایالت انتاریو کانادا است. در سال 1827 بود که این دانشگاه با منشور سلطنتی به عنوان کالج کینگ تاسیس شد. دانشگاه تورنتو یا کالج کینگ سابق در ابتدا توسط کلیسای انگلستان کنترل می شد، اما پس از اینکه به یک مجموعه سکولار تبدیل شد، در سال 1859 به نام فعلی خود تغییر هویت داد.

این دانشگاه دو پردیس مجزا در میسیساگا و اسکاربو دارد و محل تحقیق دانش های روز دنیا از جمله سلول های بنیادی، میکروسکوپ های الکترونی، مرکز تحقیقات انسولین و چندین و چند پروژهش مختلف تحقیقاتی دیگر است که هر یک ارزش و بار علمی بسیار زیادی برای دانشجویان، خود دانشگاه و کشور کانادا ایجاد می کنند.

دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی این دانشگاه در رشته مهندسی صنایع مشغول به تحصیل شوند. اگر متقاضیان بتوانند به خوبی شرایط پذیرش را پشت سر بگذارند، خواهند توانست مطالعات متنوعی را درباره موضوعات مختلف از علوم کاربردی اتومبیل گرفته تا تجهیزات پزشکی را داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به شکل مستقیم به سایت این دانشگاه به آدرس https://utoronto.ca مراجعه کنید.

صرف نظر از اینکه دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا در دانشگاه تورنتو، از کدام یک از شیوه های ورودی به این دانشگاه استفاده می کنند، در نهایت می توانند پس از اتمام سال دوم تحصیلی خود در یک از رشته های زیر متخصص شده و مهارت بالایی کسب کنند.

 • مکاترونیک
 • تولید
 • مکانیک و طراحی جامد
 • انرژی و محیط زیست
 • مهندسی زیستی

شرایط دانشگاه تورنتو برای جذب دانشجویان مهندسی مکانیک

به طور اختصاصی، متقاضیان تحصیل در این رشته برای قبولی در دانشگاه تورنتو، باید نمرات رقابتی در دروس شیمی، ریاضی و فیزیک را دارا باشند. متقاضیان خارج از کانادا، فارغ از تابعیت خود، بر اساس سیستم آموزشی که دنبال کرده اند، ارزیابی می شوند. همه متقاضیان این رشته باید دوره های سطح بالا از علومی که ذکر کرده ایم به علاوه حسابداری را ارائه دهند.

کسانی که قادر به ارائه این پیش نیاز نیستند، ممکن است با یک آزمون جایگزین پیشرفته مواجه شوند. علاوه بر این مدرک دیپلم دبیرستان، مدرک زبان انگلیسی و توانایی پرداخت شهریه هم باید اثبات شود.

 

شهریه دانشگاه تورنتو برای دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا

اگر قرار است به عنوان یک دانشجوی تمام وقت داخلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید، باید در هر سال 14180 دلار شهریه پرداخت کنید. این هزینه برای دانشجویان بین المللی 58680 دلار در هر سال است.

برای تحصیل پاره وقت، دانشجویان داخلی باید 1418 دلار در هر دوره پرداخت کنند. این نرخ برای دانشجویان خارجی 5868 دلار خواهد بود.

 

2.دانشگاه مک گیل

دومین مدرسه آموزشی یا به عبارتی دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک، دانشگاه مک گیل خواهد بود. این دانشگاه نیز یک دانشگاه دولتی در کانادا محسوب می شود که مانند دانشگاه تورنتو، جزو دانشگاه های رتبه بالا در جهان است.

دانشجویان از بیش از 150 کشور جهان یعنی تقریبا کل دنیا به این مرکز آموزشی می آیند تا بتوانند افتخار تحصیل در آن را داشته باشند. این دانشگاه در سال 1821 تاسیس شد و درست قدمتی 200 ساله دارد.

شاید شنیدن این مطلب برایتان خالی از لطف نباشد که بدانید، دانشگاه مک گیل برتری زیادی در برنامه های آموزشی خود دارد. مثال واضح آن انجام تحقیقات برنده جایزه نوبل ارنست رادرفورد در مورد ماهیت رادیواکتیو در این دانشگاه است.

نه تنها در رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا، بلکه در سایر رشته ها هم این دانشگاه میانگین بیشترین نمره های دانشجویی را به خود اختصاص داده است.

دپارتمان رشته مهندسی مکانیک دانشگاه مک گیل در شهر مونترال قرار دارد. برنامه های مهندسی این رشته در مک گیل شامل سه جریان مختلف Stream A، Stream B و Stream C هستند.

دانشجویان این دانشگاه فرصت دارند علاوه بر تحصیل در این رشته، در برنامه های فوق برنامه ای مثل رباتیک، فرمول، تمرکز طراحی و غلظت هوانوردی هم شرکت کنند. اگر مایل هستید به شکل مستقیم با سایت این دانشگاه در ارتباط باشید، باید به آدرس https://mcgill.ca/ مراجعه کنید.

رشته مهندسی مکانیک دانشگاه مک گیل

شرایط پذیرش دانشگاه مک گیل برای دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و صنایع

کسانی که در قصد تحصیل در این رشته را دارند، به طور سنتی با مفاهیم متعددی از طراحی گرفته تا پیاده سازی سیستم های مکانیکی و بررسی عملکرد آن ها توجه دارند. دانشجویان مک گیل باید تحقیقاتی را در هفت حوزه مختلف از جمله آیرودینامیک و مکانیک سیالات، مهندسی زیستی، سیستم های احتراق، طراحی و ساخت، پویایی و کنترل، مصالح و ساختارها و ارتعاشات، آکوستیک و ساختار سیال داشته باشند و در یکی از این رشته ها مشغول تحصیل شوند.

متقاضیان تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا برای دانشگاه مک گیل زیاد است، بنابراین شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان این دانشگاه در نظر گرفته شده است. برای کسانی که تحصیلات کارشناسی یا ارشد خود را در ایران به پایان رسانده اند، رونوشت رسمی یا گواهینامه پایان تحصیل با مهر وزارت ایران باید ارائه شود.

از جمله سایر شرایط، مهارت زبانی تایید شده با آزمون های تافل یا آیلتس، تکمیل فرم درخواست، رونوشت رسمی از معدل و بیانیه شخصی هستند. برای ارائه درخواست، باید معدل خود را به معدل کانادایی تبدیل کنید. اگرچه این مرحله مورد نیاز نیست، اما بسیار توصیه می شود.

دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و شهریه دانشگاه مک گیل برای پذیرش

شهریه تحصیل در این دانشگاه برای مهندسان مکانیک داخلی بالای 16 هزار دلار در سال است. این هزینه برای دانشجویان خارجی حدود 52698 دلار خواهد بود.

هزینه مسکن در این دانشگاه از 9130 دلار تا 19079 دلار در سال متغیر است. این هزینه برای خارج از دانشگاه از 6000 تا 15600 دلار متغیر خواهد بود.

هزینه سالانه غذا چیزی حدود 5475 دلار در محل اقامت دانشگاه است. پیش بینی می شود در هر سال چیزی حدود 2000 دلار هزینه کتاب و لوازم دانشگاه شود. این هزینه ها منهای سایر هزینه ها از جمله بیمه درمانی، حمل و نقل و اوقات فراغت است.

 

3.دانشگاه بریتیش کلمبیا برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا

از دیگر دانشگاه های برتر کانادا که در سطح جهانی هم شهرت دارد، دانشگاه بریتیش کلمبیا است. این دانشگاه تحقیقاتی عمومی سومین پیشنهاد ما برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک در کانادا است. برای دانشجویانی که به دنبال یک منطقه با آب و هوای معتدل تر هستند، گزینه برتر از دو مورد اول، دانشگاه بریتیش کلمبیا خواهد بود.

این دانشگاه یک مرکز جهانی برای آموزش و یادگیری است که به طور مداوم در لیست 20 دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرد. به دلیل شعار این دانشگاه ” انگیزه برای شکل دادن به دنیایی بهتر” دانشجویان و اساتید این دانشگاه به شکل مستمر از نوآوری و پیشرفت استقبال می کنند.

دو پردیس اصلی این دانشگاه که بیش از 60000 دانشجو را در خود جای داده است، در دو شهر ونکوور و اوکاناگان قرار دارد. این دو پردیس طیف متنوعی از فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و تفریحی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. دانشجویان در کنار درس و تحصیل می توانند  استعداد خود را در مهارت ها و ورزش های جدید کشف کنند.

کسانی که متقاضی تحصیل رشته مهندسی مکانیک در این دانشگاه هستند، باید یک سال دوره مهندسی عمومی را با موفقیت طی کرده باشند. این دوره باید در کالج یا برنامه ای دیگر طی شده باشد.

پس از پذیرش متقاضیان رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا در این دانشگاه، دانشجویان می توانند چهار دوره متوالی را به جای شیش یا هفت دوره در هر ترم طی کنند تا به یک فرد با مهارت بالا تبدیل شوند.

در این دانشگاه به جای اینکه هر موضوع به شکل جداگانه مورد مطالعه قرار بگیرد، اصول این نوع مهندسی در یک زمینه علمی بررسی می شود. کلاس های این رشته در جلسه های کوچک به همراه انجام پروژه های عملی و سفرهای میدانی تشکیل خواهند شد. آدرس سایت این دانشگاه https://www.ubc.ca/ است.

رشته مهندسی مکانیک و شرایط پذیرش در دانشگاه بریتیش کلمبیا

این یک برنامه بسیار فشرده با بار سنگین دوره است، که به طور بالقوه شامل اجزای قوی آزمایشگاهی است که به آموزش قابل توجه و منابع دیگر نیاز دارد. برنامه این دانشگاه بسیار رقابتی است و پس از گذراندن دوره عمومی مهندسی ورودی سال دوم خواهید بود. پس از با موفقیت گذراندن دوره مهندسی عمومی می توانید درخواست پذیرش خود را به دانشگاه ارسال کنید.

افرادی که در این دانشگاه پذیرفته می شوند، هم باید از نظر تحصیلی موفق باشند و هم از نظر مشارکت در جامعه فعال باشند. مدرک زبانی معتبر، مدرک پایان تحصیلی و نمرات رقابتی از پیش درآمدهای پذیرش این رشته محسوب می شوند.

شهریه رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا

شهریه این دانشگاه برای افراد بومی کانادا، فرزندان دیپلمات یا پناهندگان در هر قسط 17325 دلار خواهد بود. این نرخ شهریه برای دانشجویان بین المللی حدود 30437 دلار در هر قسط است.

شهریه رشته مهندسی مکانیک در کانادا

4.دانشگاه آلبرتا برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک

چهارمین دانشگاه از لیست امروزمان در سال 1908 تاسیس شده است. دانشگاه آلبرتا در استان آلبرتا و شهر ادمونتون قرار دارد و حدود 39000 دانشجو را در بیست دانشکده و گروه خود پذیرفته است.

دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکتری در دانشکده های مختلف این دانشگاه مشغول تحصیل در دوره های تمام وقت هستند. این دانشگاه به دلیل سطح کیفیت آموزش خود بر اساس رتبه بندی مجله تایمز، در لیست 100 دانشگاه برتر دنیا و 5 دانشگاه برتر کانادا قرار گرفته  است.

دانشجویان مهندسی این دانشگاه باید در دانشکده مهندسی مکانیک مشغول تحصیل شوند. دانشجویان لیسانس این دانشگاه به دلایل متعدد از جمله سطح کیفی آموزش، بهره مندی از اساتید برتر، حضور در دانشگاه چند فرهنگی، جای پیشرفت بالایی در این مرکز آموزشی دارند. این دانشگاه از پنج پردیس مختلف از جمله پردیس شمالی، پردیس جنوبی، پردیس آگوستانا، پردیس سنت ژان و میدان تصدی تشکیل شده است.

کسانی که قصد دارند در رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا، این دانشگاه مشغول تحصیل شوند، می توانند از فرصت های آموزشی زیادی از جمله طراحی، شرکت در مسابقه ماشین های رقابتی و برنامه های مربوط به مهندسان بدون مرز بهره مند شوند.

مهندسان بدون مرز، یکی از بزرگترین سازمان های غیر انتفاعی بین المللی است که از انجمن های مستقل مهندسان و دانشجو مهندسان و سایر اعضای جامعه از بیش از 20 کشور جهان تشکیل شده است. اگر قصد دارید در این دانشگاه مشغول تحصیل شوید، شاید بخواهید قبل از آن سری به سایت این دانشگاه به آدرس https://www.ualberta.ca بزنید.

شرایط دانشگاه آلبرتا برای پذیرش دانشجویان مهندسی مکانیک

گروه مهندسی مکانیک در دانشگاه آلبرتا یک برنامه گسترده ارائه می دهد که فارغ التحصیلان را برای اشتغال فوری در صنایع مختلف از حمل و نقل تا پزشکی آماده می کند. با گذراندن دوره هایی در پنج زمینه اصلی: مکانیک جامدات، دینامیک، مکانیک سیالات، ترمودینامیک و طراحی، درک کاملی از مهندسی مکانیک خواهید داشت.

برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا، در دانشگاه آلبرتا، اجازه ورود مستقیم از دبیرستان را ندارید. درست مثل دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشجویان متقاضی قبل از پذیرش در این دانشگاه باید یک دوره یک ساله را در دانشکده فنی و مهندسی بگذرانند.

در نهایت دانشجویانی که دوره های آموزشی قابل انتقال پس از متوسطه را در خارج از فضای دانشکده مهندسی به خوبی بگذرانند، می توانند بر اساس شایستگی معدل و اعتبار خود کارهای مربوط به پذیرش خود در این دانشگاه را انجام دهند. سایر الزامات این دانشگاه موارد عمومی دیگر رشته ها مثل مهارت زبانی، مدرک تحصیلی پایان دوره دبیرستان و مواردی از این دست خواهد بود.

شرایط دانشگاه آلبرتا برای پذیرش دانشجویان مهندسی مکانیک

شهریه دانشگاه آلبرتا برای پذیرش دانشجویان مهندسی مکانیک

هزینه تحصیل در دوره های مختلف این دانشگاه متفاوت است. به همین دلیل بهتر است به سایت دانشگاه مراجعه کنید. اما به طور تقریبی هزینه تحصیل دوره های کارشناسی ارشد این دانشگاه در هر سال بیش از 11 هزار پوند خواهد بود. ناگفته نماند شهریه این دانشگاه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه های کانادا مقرون به صرفه تر است.

 

5.دانشگاه مک مستر برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا

دانشگاه مک مستر هم به عنوان یک دانشگاه عمومی برتر برای تحصیلی مهندسی مکانیک، در استان انتاریو شهر همیلتون قرار داده شده است. این دانشگاه شهرت خود را مدیون دانشکده های مهندسی، علوم بهداشتی، دانشکده تجارت، هنر و علوم، علوم انسانی و علوم اجتماعی است.

این دانشگاه شامل یک اتحادیه از مجموع دانشجویان خود است که در آن بیش تر از 250 باشگاه فرهنگی، دانشگاهی و اجتماعی وجود دارد. در این دانشگاه علاوه بر فرصت های تحصیل باکیفیت، برنامه های ورزشی تفریحی زیادی هم برای دانشجویان تدارک دیده شده است.

برای مثال برنامه های تفریحی فضای باز از جمله دپارتمان دوومیدانی این دانشگاه از جمله فرصت ها متنوع تفریحی، آموزشی این دانشگاه است. این دانشگاه از دوازده محل اقامت مستقل تشکیل شده است که حدود 3600 دانشجو را در خود جای داده است.

این دانشگاه عمومی به شکل پیاپی در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان از نظر سطح آموزشی و کیفیت قرار دارد. این دانشگاه دو انتخاب پیش روی دانشجویان خود قرار می دهد. یکی از آن ها پیروی از برنامه چهار ساله سنتی کارشناسی مانند اکثر دانشگاه ها است و دیگری شرکت در یک برنامه تعاونی که فرصت استراحت بین ترمی را به دانشجویان می دهد. البته این دوره ها کوتاه تر بوده و می تواند تا 16 ماه به طول بیانجامد.

 از ویژگی های برتر اقامتگاه های این دانشگاه می توان به فاصله کوتاه آن تا کلاس ها، امکانات ورزشی، سالن های غذاخوری و کتابخانه های دانشگاهی اشاره کرد. حوزه های تحقیق رشته مهندسی مکانیک دانشگاه مک مستر به بیومکانیک، تولید که شامل ریخته گری و تولید به کمک رایانه می شود، مکانیک وطراحی، مکاترونیک و علوم ترموسیالی ختم می شود. آدرس سایت این دانشگاه https://mcmaster.ca/  است.

شرایط پذیرش دانشگاه مک مستر برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا

مهندسی مکانیک یک رشته مهندسی است که شامل استفاده از اصول فیزیک برای تجزیه و تحلیل ، طراحی ، ساخت و نگهداری سیستم های مکانیکی است. اگر می خواهید در این رشته مشغول به تحصیل در دانشگاه مک مستر شوید، باید بدانید که این دانشگاه دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکتری را پذیرش می کند.

از جمله مدارک مورد نیاز برای دوره های ارشد، به شکل تمام وقت دو ساله یا پاره وقت پنج ساله برگزار می شود، می توانیم به مدرک کارشناسی ممتاز یا معادل آن در رشته مهندسی یا علوم، میانگین معدل بالا و حداقل نمره کلی زبان 6.5 آیلتس یا 88 تافل است.

دوره های دکتری به دو شکل تمام وقت 4 ساله یا پاره وقت 8 ساله برگزار می شوند. مدارک مورد نیاز پذیرش در دانشگاه مک مستر در این رشته شامل مدرک کارشناسی ممتاز مهندسی یا علوم، ارشد مهمندسی یا علوم، میانگین نمرات و حداقل نمره زبانی مانند دوره کارشناسی خواهد بود.

 

شهریه دانشگاه مک مستر برای دانشجویان مهندسی مکانیک

هزینه شهریه دانشجویان بین المللی دانشکده مهندسی دانشگاه مک مستر حدود 58231 دلار خواهد بود. این هزینه برای یک شهروند مقیم کانادا 12446 دلار است. این هزینه ها بر اساس سال تحصیلی 2021_2022 است و هر ساله ممکن است با تغییراتی مواجه شود.

شهریه دانشگاه مک مستر برای دانشجویان مهندسی مکانیک

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و صنایع

برنامه تحصیلی رشته مهندسی مکانیک و صنایع تقریبا در 17 مدرسه و دانشگاه کانادا موجود است. دانشگاه رجینا، دانشگاه ویندورز، دانشگاه رایرسون، دانشگاه فنی انتاریو، دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه دالاهو، کالج هامبر، دانشگاه واترلو، دانشگاه مونترال، دانشگاه رایرسون و دانشگاه مونکتون از دیگر دانشگاه هایی هستند که میتوانید برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. دانشگاه های یاد شده از جمله بهترین دانشگاه های کانادا هستند، به همین دلیل مدرک اخذ شده از آن ها بسیار ارزشمند خواهد بود.

تحصیل در کانادا

دانشگاه رجینا

برنامه MENG دانشگاه رجینا در مهندسی سیستم های صنعتی در یک برنامه 2 ساله ارائه میشود. این برنامه 2 ساله شامل 4 ترم و به صورت تمام وقت است. تمرکز MENG در مهندسی سیستم های صنعتی بر زمینه های تحقیقاتی همچون رفتار مکانیکی مواد، فرآیندهای تغییر شکل مواد، مبانی مکانیک جامدات، متالورژی جوشکاری و تجزیه و تحلیل سیستم و سنتز میباشد. پس از اتمام این برنامه امکان یافتن شغل در زمینه هایی چون تولید پیشرفته، سیستم های خودکار، مهندسی طراحی، مهندسی ارگونومی، مهندسی تاسیسات و تجهیزات و مهندسی صنایع برای شما وجود خواهد داشت.

شرایط پذیرش و تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و صنایع

برای دریافت پذیرش دانشگاه رجینا و ورود به هر زیر شاخه ای از جمله زیرشاخه های رشته مهندسی مکانیک و صنایع ، لازم است واجد شرایط باشید. از جمله این شرایط داشتن حداقل 70 درصد میانگین تحصیلی یک مدرک لیسانس در یکی از رشته های مهندسی یا معادل آن است.

توجه داشته باشید که برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و صنایع، دانشجویان باید مهارت زبانی خود را از طریق آزمون هایی همچون آیلتس و تافل اثبات کنند. البته مدرک زبان در صورتی لازم است که دانشجو از کشورهای غیرانگلیسی زبان برای تحصیل در کانادا درخواست دهد. برای تحصیل در کانادا به مدرک آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 5.5 تا 6.5 نیاز دارید. البته نمره آیلتس شما برای پذیرش در برخی دانشگاه ها باید بیشتر باشد.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید رشته مهندسی مکانیک و صنایع در کانادا، یکی از رشته های پرطرفدار در این کشور است. علت این مسئله هم تاثیرگذاری این رشته بر صنایع مختلف و اقتصاد دنیا است، آن هم وقتی که قرار باشد در برترین دانشگاه های جهان که در کانادا مستقر شده اند، مشغول به تحصیل در این رشته شوید.

اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید، تحقیقات شما نباید به همینجا ختم شود؛ زیرا بحث آینده تحصیلی، شغلی و به طور کلی زندگی شما خواهد بود، خصوصا اگر قرار باشد از این طریق اقامت کانادا را دریافت کنید. بهترین پیشنهاد کمک گرفتن از مجموعه ای است که سال ها در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری افراد مختلف به کانادا تجربه دارد و بانی تاسیس صدها شرکت مختلف در این کشور شده است.

اگر قصد دارید در کانادا مشغول به تحصیل شوید یا اینکه به طور کلی به فکر دریافت اقامت کانادا با کمترین هزینه و سریع ترین روش هستید، وکلای مهاجرتی ویزا 724 میانبری برای شما خواهند بود تا به راحتی ویزای کانادا را دریافت کنید. پس همین حالا تماس بگیرید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

12 + 1 =

نظرات و سوالات شما

۲ دیدگاه

 1. احمدرضا شرقی

  سلام
  من ۴۰ ساله و فوق لیسانس مهندسی مکانیک هستم. ۱۵ سال سابقه کار دارم و میخوام برای دکتری مکانیک توی یکی از دانشگاه های کانادا اقدام کنم. شما چه کمکی میتوانید به من کنید. ۰۹۹۰۳۳۳۰۴۱۳

  پاسخ دهید
 2. پیمان اسماعیل پور

  سلام خسته نباشید ببخشید من فوق دیپلم مکانیک ماشین آلات دارم و میخام برای مقطع کارشناسی در کانادا درس بخوانم
  هزینه کارشناسی در کانادا چقدر هست و شرایط کلی چگونه است

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *