همه چیز درباره بازنشستگی در کانادا


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۶/۲۴

 

 

یکی از سوالات پرتکرار مهاجران این است که برای دوران بازنشستگی در کانادا چقدر پول نیاز دارم. برخی اما می خواهند از شرایط بازنشستگی در این کشور و میزان پرداختی دولت به خود باخبر شوند.

کانادا به عنوان یک کشور مهاجرپذیر، به دلیل کیفیت زندگی بالا، مناطق دیدنی بسیار و البته مهم تر از همه سیستم درمانی قدرتمند، یکی از مقاصد مهم بازنشستگان از سراسر دنیا است. کانادا خدمات درمانی جهانی ارائه می دهد که برای همه شهروندان و افراد مقیم دائم در دسترس است.

به هر حال اینکه جزو شهروندان کانادا هستید و قرار است به زودی بازنشسته شوید، یا قرار است به عنوان یک فرد بازنشسته به کانادا مهاجرت کنید و یا نه در هیچ یک از این گروه ها قرار ندارید اما نسبت به آینده خود در این کشور کنجکاو هستید، باعث می شود تا با سوالات متعددی مواجه شوید.

آگاهی از موارد متعددی از جمله پتانسیل درآمدی در این کشور، هزینه های زندگی در هر سال برای هر نفر و موارد این چنینی می تواند یک برنامه ریزی درست را برای سال های بعد و در زمان بازنشستگی در این کشور ایجاد کند. این برنامه ریزی می تواند امنیت و اطمینان از یک زندگی بی دغدغه در این دوران را برای هر فردی فراهم کند.

به همین دلیل در ادامه به معرفی شرایط بازنشستگی در کانادا، قوانین مربوط به آن، بودجه لازم در این دوران و البته مکان های مناسب برای زندگی بازنشستگی در کشور کانادا اشاره کنیم.

 

دوران بازنشستگی در کانادا

 

میانگین سن بازنشستگی در کشور کانادا

سن استاندارد شروع بازنشستگی از کار در کانادا 65 سال است. با این وجود شما می توانید در صورت کار در این کشور چند سال زودتر مثلا در 60 سالگی یا چند سال دیرتر یعنی در 70 سالگی خود را بازنشسته کنید.

اما بد نیست این نکته را به یاد داشته باشید اگر در این کشور می خواهید خود را زودتر بازنشسته کنید، مبلغی که به عنوان مستمری دریافت می کنید از حالت معمول کمتر خواهد بود. حداکثر این مبلغ تا 70 سالگی است و هر چقدر که شما بیش از این سن کار کنید در روند بازنشستگی شما و مبلغ آن تاثیری نخواهد داشت.

 

برنامه مستمری بازنشستگی در کانادا چگونه است؟

تمامی افراد کانادایی بالای سن قانونی که مشغول به کار هستند، موظف هستند طبق طرح cpp بخشی از درآمد ماهانه خود را به برنامه بازنشستگی اختصاص دهند. این طرح در تمامی ایالت ها و مناطق کانادا به جز استان کبک اجرایی می شود.

برنامه بازنشستگی کانادا، یک سیستم اجباری سالمندی عمومی محسوب می شود که مزایایی را برای افراد به دنبال دارد. این مستمری مانند کشور خودمان شامل یک پرداختی ماهانه می شود.

البته ناگفته نماند که طرح سی پی پی یکی از سه برنامه بازنشستگی در کانادا است که در سال 1966 در این کشور ایجاد شد. افراد برای اینکه واجد شرایط استفاده از این طرح باشند، باید هنگام کار بیش از 18 سال سن داشته باشند و البته در هر سال بیش تر از 3500 دلار کانادا یا 2677 دلار آمریکا درآمد داشته باشند.

بودجه مورد نیاز بازنشستگی در کانادا از درآمد شما کسر می شود. اما اگر زیر نظر یک کارفرما کار می کنید نیمی از بودجه مورد نیاز طرح بازنشستگی شما را کارفرمای شما پرداخت خواهد کرد.

طبق این سیستم اگر بتوانید تا 70 سالگی کار کنید در هر ماه 3895 دلار مستمری دریافت می کنید. این هزینه برای افرادی که تا سن کامل بازنشستگی یعنی 65 سالگی صبر کنند 3113 دلار و برای افرادی که در سن 62 سالگی درخواست خود را ارائه دهند 2324 دلار در هر ماه است.

 

برنامه مستمری بازنشستگی در کانادا

 

سایر برنامه های بازنشستگی در کشور کانادا شامل چه مواردی می شود؟

در طرح بازنشستگی cpp حداکثر دریافتی افراد در هر سال 120 هزار دلار در هر سال است. این دریافتی به طور متوسط 68 هزار دلار در هر سال است. اما علاوه بر این طرح، طرح های بازنشستگی دیگری نیز در کانادا وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 

1.طرح بازنشستگی در کانادا به نام امنیت سالمندان یا OAS

این طرح هم درست مثل برنامه اصلی بازنشستگی کانادا، از درآمد عمومی مالیات تامین می شود. برای واجد شرایط بودن این طرح باید 65 سال سن داشته باشید.

از طرفی حداقل سن شروع پرداختی 18 سال خواهد بود. شما برای استفاده از این طرح بازنشستگی باید حداقل ده سال در کانادا زندگی کرده باشید. اگر بخواهید از حداکثر سود ماهانه این طرح که 61 هزار دلار است بهرمند شوید، باید حداقل 40 سال سن داشته باشید. اگر به اندازه کافی در کانادا زندگی نکرده باشید، از حداقل مزایا این طرح برخوردار خواهید بود.

 

2.برنامه مکمل درآمد تضمینی یا GIS

این طرح یک درآمد اضافی بدون کسر مالیات را برای بازنشستگان در پی دارد که برای سالمندانی که درآمد کمی دارند موجود است. طبق این طرح، سالمندان مجرد، مطلقه یا بیوه می تواند تا 919 دلار در ماه این کمک هزینه را دریافت کنند.

نکته قابل توجه در این طرح بازنشستگی در کانادا، کاهش درآمد از آن همزمان با افزایش درآمد شماست. زمانی که درآمد شما به 18648 دلار برسد، این طرح دیگر برای شما کار نمی کند.

 

3.برنامه بازنشستگی ثبت شده یا RRSP

این طرح یکی از برنامه های بازنشستگی محبوب در بین کانادایی ها است. طبق این طرح چندین نوع حساب سرمایه گذاری وجود دارد که شخص بازنشسته می تواند در آینده از آن ها درآمد کسب کند.

از جمله این حساب ها، صندوق سرمایه گذاری مشترک، وجوه قابل معامله در بورس، سهام، اوراق قرضه، حساب های پس انداز، وام های رهنی، امانت های درآمد، گواهی سرمایه گذاری تضمینی، ارز خارجی و صندوق های حمایت از کارگران هستند. (برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این طرح می توانید از مجموعه ویزا 724 مشاوره دریافت کنید.)

 

4.حساب پس انداز بدون مالیات طرح بازنشستگی در کانادا یا TFSA

این حساب نوعی برنامه پس انداز بدون مالیات است که برای آینده افراد ذخیره انعطاف پذیر مناسبی محسوب می شود. مبلغی که هر سال می توانید در این طرح استفاده کنید، توسط دولت کانادا تعیین می شود.

در اصل این یک حساب است که در آن به اشکال مختلف پس انداز می کنید و قابلیت برداشت قبل از موعد را دارد. این حساب بدون مالیات و البته با سود بالا است. البته در برخی از مواقع مشارکت بیشتر از حد معمول در این طرح 1 درصد مالیات را برای افراد در پی دارد.

 

مطلب پیشنهادی : وام مسکن در کانادا

 

5.طرح های بازنشستگی تحت حمایت کارفرمایان

این برنامه یکی از طرح های ثبت شده است که می تواند در هنگام بازنشستگی به عنوان یک منبع درآمد محسوب شود. این طرح دو برنامه متفاوت دارد. برنامه مشارکت معین و برنامه مزایای تعریف شده.

این برنامه برای افراد مختلف مناسب است و فرصتی را ایجاد می کند تا افراد بتوانند درآمد بالقوه ای در آینده داشته باشند. در طرح مزایای تعریف شده کمک های شما و کارفرمای شما در صندوقی ذخیره می شود که مدیریت آن بر عهده شما خواهد بود. در این طرح شما یک مبلغ ثابت را دریافت خواهید کرد. این مبلغ بر اساس سال های کمک شما به این طرح و البته حقوقی که داشته اید تعیین می شود.

در برنامه مشارکت معین، شما و کارفرمای شما باید یک مبلغ مشخص را به این طرح در پایان هر سال اختصاص دهید. این برنامه شرایط خاص خود را دارد که در نهایت دریافتی شما را بر اساس عملکرد سرمایه گذاری شما در طول زمان تعیین می کند.

 

بازنشستگی کانادا

 

برای دوران بازنشستگی در کانادا به چه میزان پس انداز نیاز است؟

در هر کشوری که زندگی می کنید و مشغول به کار هستید، هیچ زمانی برای پس انداز بازنشستگی شما زود نخواهد بود. حتی اگر تنها 18 سال سن داشته باشید. این کار باعث می شود برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی راحت تر باشد.

در اصل با این کار شما هر ماه مبلغ کمتری را پس انداز می کنید. همچنین پول شما هنگام رسیدن موعد، سود مرکب بیشتری خواهد داشت. اما سوال اینجاست که چه میزان مبلغ برای بازنشستگی لازم است؟

همانطور که گفتیم هر چه سال هایی که بیشتر پس انداز کنید، بیشتر باشد، مبلغی که لازم است هر ماه پس انداز کنید کم است. برای مثال اگر قرار برای دوران بازنشستگی خود مبلغ 75000 دلار را پس انداز کنید، در 20 سال پس انداز باید هر ماه 181 دلار و برای 10 سال پس انداز هر ماه 480 دلار پس انداز کنید.

در نهایت مبلغ ذخیره شده شما با احتساب سود بانکی تقریبا به یک اندازه خواهد بود. تفاوت این مسئله را سود به دست آمده مشخص می کند که در طرح 20 ساله بازنشستگی در کانادا 30960 دلار و در طرح 10 ساله 16940 دلار خواهد بود.

با توجه به آمار سال 2017، متوسط هزینه خانوار کانادایی بیش از سن 65 سال حدود 60359 دلار در هر سال است. بر اساس یک قانون پس انداز می توانید در سنین مختلف پس انداز معینی داشته باشید تا در دوران بازنشستگی کمتر دچار مشکل شوید. طبق این طرح شما باید در دوره های مختلف سنی و هر چه جلوتر می روید، مبلغ پس انداز خود را افزایش دهید.

برای مثال در دهه سی سالگی یک برابر حقوق سالانه خود را پس انداز کنید. در دهه چهل سه برابر، در دهه 50 شش برابر و در دهه 60 هشت برابر پول خود را برای سال های پیری پس انداز کرده اید.

 

بازنشستگی در کانادا

 

سخن پایانی...

بازنشستگی در کانادا ممکن است برای بسیاری از افراد جذاب به نظر برسد. اما نقل مکان به کشوری دیگر ممکن است بیشتر از آنچه که تصور می کنید دردسر و البته هزینه در بر داشته باشد. . قبل از تصمیم گیری به اینکه می خواهی این کار را انجام دهید، بهتری است موارد مهم از جمله مسائل مادی، محل زندگی در کانادا، روابط اجتماعی، فرهنگی و موارد مهم دیگر را بررسی کنید.

ارزیابی همه گزینه های شما می تواند به شما در تصمیم گیری بهتر از زمانی که بدون ملاحظه زیاد عمل می کنید، کمک کند. اگر در این باره نیاز به دریافت راهنمایی های بیش تر و به شکل تخصصی دارید، می تواند از وکلای حقوقی ویزا 724 کمک بگیرید.

 

مهیار حلاج پور

من مهیار حلاج پور هستم؛ (Mahyar Hallajpour)

عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت. به شماره پروانه R520250

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روش های سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ، کارآفرینی در کانادا و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

  • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
  • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
  • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


سوالات متداول


برنامه بازنشستگی در کشور کانادا یا cpp چیست؟

طرح بازنشستگی کانادا، برنامه بازنشستگی دولتی است که توسط دولت کانادا تأمین می شود. هر کانادایی شاغل باید در طرح مشارکت کند، چه با کسر حقوق و دستمزد در محل کار و چه برای افرادی که دارای مشاغل آزاد هستند، مستقیماً از طریق آژانس درآمد کانادا باید بودجه ای را به این کار اختصاص دهند که در نهایت مبلغی را در دوران بازنشستگی به عنوان مستمری دریافت خواهند کرد.

متوسط درآمد بازنشستگی در کانادا چقدر است؟

این درآمد به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال میزان حقوق شما و سال هایی که کار کرده اید، اما به طور متوسط این درآمد در سال حدود 61200 دلار بعد از کسر مالیات است که از منابع مختلف به دست می آید.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.