ویزای هند توریستی عادی

مدت اقامت

30 روز

مدت اعتبار

4 ماه

مدت اخذ ویزا

7 الی 10 روز کاری

هزینه

طبق درخواست

هشدار ها : لطفا از سپردن پاسپورت و مدارک شناسایی خود به افراد ناشناس خودداری نمایید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای هند توریستی عادی

 • نسخه چاپی فرم درخواست پس از بارگذاری در وب سایت ویزای هند.
 • اصل گذرنامه با حداقل هشت ماه اعتبار از تاریخ ارائه درخواست ویزای هند.
 • دو قطعه عکس 5*5 
 • کپی های شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی تمامی ویزاهای قبلی کشور هند (در صورت وجود)
 • وچر هتل و پرواز
 • بیمه مسافرتی

توضیحات :

هزینه ویزای هند

ارزانترین نرخ خدمات ویزای هند را در ویزا724 به صورت مستقیم دریافت می کنید.

ویزای توریستی عادی هند: 

5 الی 10 روز کاری

همکار: 185 دلار

مسافر: 195 دلار

 

ویزای تجاری دبل هند:

20 روز کاری

همکار: 490 دلار

مسافر: 460 دلار

در صورت تمایل خدمات رزرو هتل و پرواز در ویزا724 ارائه می گردد. برای اطلاعات بیشتر با ما درباشید.

خارجیانی که متقاضی ویزای هند هستند باید هزینه ویزا را شامل هزینه خدمات ویزا و هزینه دولت هند بپردازند. هزینه خدمات ویزا قابل استفاده برای پردازش برنامه در حالی است که evisa هزینه دولت به اداره مهاجرت هند پرداخت می شود. بسته به ملیت متقاضی، طرح ورود، مدت اقامت و سایر عوامل، هزینه ویزا ممکن است متفاوت باشد.

ویزای توریستی معمولاً برای مدت اقامت در هند تا 30 روز به منظور گردشگری، ملاقات با اقوام، زیارت و غیره صادر می شود.

ویزای توریستی هند یک ویزای آنلاین است که به شهروندان واجد شرایط اجازه می دهد تا حداکثر 90 روز متوالی برای اهداف گردشگری از هند دیدن کنند. این ویزا همچنین به عنوان یک ویزای آنلاین برای اهداف تاجران، بیماران و همچنین به عنوان یک ویزای پزشکی برای کسانی که مایل به همراهی یک بیمار به هند هستند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

شرایط اخذ ویزای الکترونیکی هند چیست؟

شرایط دریافت ویزای الکترونیکی به شرح زیر است:

 • برای درخواست آنلاین ویزای توریستی هند، داشتن گذرنامه معتبر حداقل 6 ماه از تاریخ مورد نظر برای ورود ضروری است.
 • گذرنامه باید حداقل 2 صفحه خالی برای دریافت تمبر ورود یا خروج داشته باشد.
 • داوطلبان همچنین ملزم به ارائه کپی رنگی صفحه اطلاعات گذرنامه و یک عکس رنگی به سبک گذرنامه هستند.
 • متقاضیان همچنین باید هزینه ویزای الکترونیکی را با استفاده از یک کارت اعتباری یا بدهی معتبر بپردازند ودر صورت تایید ویزا، آدرس ایمیل فعلی را برای دریافت ویزای توریستی هند ارائه دهند.

 

چه مدت می توانم در هند بمانم؟

ویزای توریستی هند به صورت آنلاین اجازه اقامت حداکثر 90 روز در این کشور را می دهد. این ویزا، چند بار ورود است. به این معنی که دارندگان آن می توانند از ویزای الکترونیکی چندین بار برای ورود به کشور استفاده کنند. ویزای الکترونیکی تجاری حداکثر 180 روز اقامت در هند را مجاز می کند و همچنین یک ویزای چند ورودی است، در حالی که ویزای آنلاین پزشکی به دارنده اجازه می دهد سه ورودی به هند برای کل 60 روز اقامت داشته باشد.

ویزای توریستی هند چه محدودیت هایی دارد؟

ویزای توریستی هند برای اقامت کوتاه مدت برای مقاصد گردشگری مانند تعطیلات، تفریح و گشت و گذار، ترانزیت در سفرهای تفریحی، دیدار با خانواده یا دوستان، تعطیلات، دیدار دوستان یا اقوام و شرکت در یک دوره یوگا کوتاه مدت صادر می شود. با داشتن ویزای آنلاین توریستی هند، کار، تحصیل یا اقامت در هند بیش از 90 روز در هر بازدید غیرقانونی است.

 

محدودیت سفر و ویزای هند مربوط به   COVID-19

 1. تمامی ویزاهای توریتی آنلاین که در تاریخ 03.03.2020 یا قبل از آن به اتباع ایتالیا ، ایران ، کره جنوبی ، ژاپن اعطا شده و آنها هنوز وارد هند نشده اند، به نعلیق درآمده است و چنین اتباع خارجی نمی توانند از طریق ICP های هوایی ، زمینی یا بندری وارد هند شوند. کسانی که به دلایل قانع کننده نیاز به سفر به هند دارند ، می توانند از نزدیکترین سفارت/کنسولگری هند ویزای جدید دریافت کنند.
 2. متقاضیانی که در تاریخ 01.02.2020 یا بعد از آن به جمهوری خلق چین ، ایران ، ایتالیا ، کره جنوبی و ژاپن سفر کرده اند و هنوز به هند وارد نشده اند. چنین اتباع خارجی نمی توانند از ICP های هوایی ، زمینی یا بندری وارد هند شوند. کسانی که در شرایط قانع کننده به سفر به هند نیاز دارند، می توانند برای دریافت ویزای جدید به نزدیکترین سفارت/کنسولگری هند مراجعه کنند.
 3. همه اتباع خارجی و هندی که از هر بندری وارد هند می شوند باید فرم اظهارنامه خود را (شامل مشخصات شخصی یعنی شماره تلفن و آدرس در هند) و سابقه سفر ، به مقامات بهداشتی و مقامات مهاجرت در هر بندر ارائه دهند.
 4. مسافران (خارجی و هندی) غیر از مسافران محدود شده ، که مستقیم یا غیر مستقیم از چین ، کره جنوبی ، ژاپن ، ایران ، ایتالیا ، هنگ کنگ ، ماکائو ، ویتنام ، مالزی ، اندونزی ، نپال ، تایلند ، سنگاپور و تایوان وارد می شوند باید تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرند.

 

چه زمانی باید برای ویزای الکترونیکی توریستی به صورت آنلاین اقدام کنیم؟

شهروندان واجد شرایط ملزم به درخواست ویزای آنلاین هند برای گردشگری، تجاری یا سفرهای پزشکی حداقل 4 روز قبل از تاریخ مورد نظر برای ورود به هند هستند. با این حال، به متقاضیان توصیه می شود برای جلوگیری از تأخیر در پردازش یا دریافت ویزا، حداقل 1 هفته قبل درخواست دهند.

 

آموزش رایگان نحوه ثبت درخواست آنلاین ویزای توریستی هند

برای ثبت درخواست ویزا بصورت آنلاین، باید نخست به سایت https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html مراجعه کنید:

نحوه ثبت درخواست آنلاین ویزای توریستی هند

 

بر روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

 

درخواست ویزای توریستی هند

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، امکان درخواست ویزای توریستی موقتا وجود ندارد(این مقاله در تاریخ 7/7/1400 نوشته شده است.)
اگر تغییری در آینده صورت پذیرد، حتما راهنمای آن را برای شما خواهیم گذاشت. در صورت امکان پذیر شدن ثبت ویزای توریستی، از همین فرم می توانید برای ثبت نام استفاده کنید.

 

چگونه وارد کشور هند شویم؟

دارندگان ویزای گردشگری هند فقط می توانند از طریق یکی از راه های مجاز زیر وارد هند شوند:
فرودگاهها: احمدآباد، آمریتسار، باگدوگر، بنگالورو، کالیکوت، چنای، چندیگره، کوچین، کویمباتوره، دهلی، گایا، گوا، گواحاتی، حیدرآباد، جیپور، کلکته، لکنو، مادورایی، مانگالور، بمبئی، ناگپوروم، پون، تون، واراناسی و ویساخاپاتنام
بنادر دریایی: چنای، کوچین، گوا، مانگالور و بمبئی
بازدیدکنندگانی که با کروز وارد می شوند فقط می توانند با ویزای الکترونیکی از طریق بنادر دریایی کوچین، گوا و مانگالور وارد هند شوند. مسافرانی که با سفر دریایی به بندر دیگری می آیند، باید دارای گذرنامه ویزای سنتی در مهر خود باشند.

 • مسافرانی که مایلند از طریق زمینی یا دریایی یا فرودگاه ی مختلف وارد هند شوند باید قبلاً برای ویزای کنسولگری سنتی هند درخواست کرده و آن را دریافت کرده باشند.
 • مسافرانی که دارای ویزای آنلاین هند برای مقاصد گردشگری، تجاری یا پزشکی هستند می توانند از طریق هرگونه پست بازرسی مهاجرت (ICP) ، از هند خارج شوند.

قوانین و شرایطی که پیش از سفر به هندوستان باید بدانید!

 • شما تابع قوانین محلی هستید. اگر قوانین محلی را نقض کنید ، حتی ناآگاهانه ، ممکن است اخراج ، دستگیر یا زندانی شوید. 
 • هشدار بازداشت: در صورت بازداشت ، از پلیس یا مقامات زندان بخواهید بلافاصله به سفارت ایران اطلاع دهند. 
 • مشروبات الکلی: هر یک از ایالت های هند مقررات مستقلی در مورد خرید و مصرف الکل دارند. سنین مشروبات الکلی از 18 تا 25 سال متغیر است و می تواند بر اساس نوع نوشیدنی متفاوت باشد. برخی از ایالت ها استفاده از الکل را فقط برای اهداف دارویی مجاز می دانند، برخی دیگر از شما می خواهند مجوز خرید، حمل و نقل یا مصرف الکل را داشته باشید. مجازات نقض می تواند شدید باشد.
 • مواد مخدر: هرگز بسته های پستی که متعلق به شما نیست را حمل یا ارسال نکنید و همیشه کنترل مستقیم چمدان خود را حفظ کنید. زیرا ممکن است درون بار های شما مواد جاساز شده باشد.
 • گوشت گاو: چندین ایالت در هند انواع مختلف ممنوعیت را برای گوشت گاو وضع می کنند. در برخی مناطق روستایی ، صاحباان گاو به افرادی که مظنون به فروش یا مصرف گوشت گاو یا داشتن اقلام ساخته شده از پوست گاو هستند، حمله کرده اند.

 

سفر به هند

 

نکات تکمیلی بسیار مهم در خصوص ویزای توریستی هند

 • فعالیتهای مذهبی و مسافران مبتنی بر ایمان:  به گزارش آزادی مذهبی بین المللی وزارت امور خارجه مراجعه کنیدبه اگر قصد دارید به تبلیغ مذهبی بپردازید ، طبق قوانین هند باید ویزای “مبلغ” داشته باشید. مقامات مهاجرت تعیین کرده اند که اگر مسافر ویزای مبلغی نداشته باشد ، برخی از فعالیتها ، از جمله سخنرانی در جلسات مذهبی که عموم مردم به آن دعوت می شوند ، ممکن است قانون مهاجرت را نقض کند. خارجیانی که دارای ویزای توریستی هستند و فعالیت مبلغی دارند ، تحت اخراج و تعقیب کیفری احتمالی قرار دارند. ایالت های اودیشا ، چاتیسگر ، گجرات ، هیماچال پرادش ، مادیا پرادش و آروناچال پرادش دارای قوانینی هستند که تغییر یا تغییر دین از یک دین مذهبی به ایمان دیگر را تعیین یا محدودیت هایی را تعیین می کند. اگر قصد انجام فعالیت های مبلغی را دارید ، ممکن است بخواهید از مشاوره حقوقی برای تعیین اینکه آیا فعالیت هایی که قصد دارید دنبال کنید طبق قوانین هند مجاز است یا خیر.
 • گردشگران همچنین هنگام برنامه ریزی برای بازدید از هر مکان مذهبی ، اعم از معابد هندو ، مساجد ، کلیساها یا مکانهای دیگر که توسط مردم محلی مقدس تلقی می شوند ، باید به محدودیت ها و رعایت نکات توجه داشته باشند. بسیاری از معابد و مساجد به افراد غیر عضو اجازه ورود به تمام یا بخشی از اماکن را نمی دهند و ممکن است نیاز به برداشتن کفش ، پوشاندن سر یا نیازهای خاص دیگر برای لباس مناسب داشته باشند.  
 • محدودیت های گمرکی: قبل از سفر به هند یا خارج از آن ، از شما خواسته می شود که تمام کیف ها و لباس ها را به طور کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها به طور ناخواسته حاوی اقلام ممنوعه نیستند. چند تن از شهروندان آمریکایی هنگامی که ماموران امنیتی فرودگاه مهمات شلیک شده (حتی گلوله ها و بدنه شخصی) و سلاح را در چمدان خود کشف کردند ، دستگیر یا بازداشت شده اند. اگر مشخص شد که مهمات یا گلوله های شل (از جمله گلوله های خالی مورد استفاده در سوغات) بر روی شخص خود یا در کیف خود دارید ، ممکن است متهم به نقض قانون اسلحه هند ، زندان و/یا اخراج از هند شوید.
 • علاوه بر این ، شهروندان آمریکایی به دلیل داشتن تلفن های ماهواره ای که در هند ممنوع است دستگیر و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند. “
 • مقامات گمرکی هند قوانین سختگیرانه ای را در مورد واردات موقت یا صادرات از هند به اشیاء عتیقه ، وسایل الکترونیکی ، ارز ، عاج ، اشیاء طلا و سایر مواد ممنوعه اعمال می کنند. مجوز از دولت هند برای آوردن اقلام محدود شده لازم است ، حتی اگر فقط از هند عبور می کنید. در صورت عدم رعایت این مقررات ، خطر دستگیری یا جریمه یا هر دو و مصادره این موارد را دارید. اگر متهم به نقض قانونی توسط مجریان قانون هند هستید ، قبل از امضای سند ، از وکیل بخواهید آن را بررسی کند. دولت هند ملزم به ثبت اقلام عتیقه در پلیس محلی به همراه عکس آن مورد است. توصیه می شود با سفارت هند در واشنگتن یا یکی از هند تماس بگیرید. کنسولگری ها در ایالات متحده برای اطلاعات خاص در مورد الزامات گمرکی. اطلاعات بیشتر در دسترس است ازهیئت مرکزی گمرک و گمرکات هندبه
 • مقامات گمرکی هند استفاده از کارنت ATA (پذیرش موقت/پذیرش موقت) را برای ورود موقت تجهیزات حرفه ای ، نمونه های تجاری و/یا کالاها برای نمایشگاه ها و اهداف منصفانه تشویق می کنند. مقر Aarn Carnet ، واقع در شورای تجارت بین المللی ایالات متحده، خیابان 1212 قاره آمریکا ، نیویورک ، نیویورک 10036 ، ATA Carnet را در ایالات متحده صادر و تضمین می کند. برای اطلاعات بیشتر با (212) 354-4480 تماس بگیرید یا برای جزئیات بیشتر به USCIB ایمیل بفرستید . لطفاً برای اطلاعات بیشتر به بخش اطلاعات گمرک مراجعه کنید.
 • تهدیدات بلایای طبیعی: بخشهایی از شمال هند به شدت مستعد زلزله هستند. مناطق دارای بالاترین ریسک ، که در مقیاس 1 تا 5 رتبه 5 را شامل می شوند ، مناطق اطراف سرینگر ، هیماچال پرادش ، ریشیکش و دهرا دون ، قسمتهای شمالی پنجاب ، شمال غربی گجرات ، شمال بیهار و کل شمال شرقی را شامل می شوند. رتبه 4 (خطر خسارت زیاد) منطقه ای است که در امتداد شمال از طریق جامو و کشمیر ، پنجاب شرقی ، هاریانا ، اوتار پرادش شمالی ، بیهار مرکزی و بخشهای شمالی بنگال غربی جاروب می شود. دهلی نو در منطقه 4 واقع شده است. سیل شدید در مناطق کوهستانی و کوهستانی در سراسر هند رایج است. جاری شدن سیل در سال 2013 در اوتاراکند ، هیماچال پرادش ، تامیل نادو و مناطق دیگر باعث کشته شدن هزاران نفر شد و موقتاً ده ها شهروند آمریکایی را درگیر کرد.
 • طوفانها/طوفانها و سیلابهای متعاقب آن در امتداد سواحل هند ، به ویژه ایالتهای ساحلی شرقی تامیل نادو ، آندرا پرادش ، اودیشا و بنگال غربی رایج است و در برخی مواقع منجر به تلفات جانی زیادی شده است. گردشگران و ساکنان مناطق مستعد این رویدادها باید در هوای شدید هوشیار باشند ، رسانه های محلی را از آخرین تحولات رصد کنند و به همه هشدارهای شهرداری توجه کنند. ساکنان این مناطق باید برنامه های احتمالی برای از دست دادن قدرت و در دسترس نبودن کالا و خدمات ، از جمله تدارکات برای چند روز پس از یک رویداد شدید آب و هوایی داشته باشند.
 • دسترسی: در هند ، افراد دارای معلولیت ممکن است دسترسی و محل اقامت بسیار متفاوت از آنچه در ایالات متحده پیدا می کنید پیدا کنند. علیرغم وضع قوانین مبنی بر دسترسی کلیه ساختمانهای عمومی و وسایل حمل و نقل برای معلولین ، دسترسی همچنان محدود است. یک استثناء قابل توجه سیستم متروی دهلی است که برای دسترسی افراد دارای معلولیت جسمانی طراحی شده است.
 •  حقوق LGBTI:  یک قانون دوران استعمار 1861 ، که به عنوان بخش 377 قانون مجازات هند شناخته می شود ، اعمال جنسی همجنسگرایان را در هند غیرقانونی می داند و حکم دادگاه عالی هند در دسامبر 2013 این قانون را تأیید کرد. اگرچه تعقیب تحت بند 377 نادر است ، اما بازدیدکنندگان LGBTI ممکن است بخواهند از جلب توجه خودداری کنند. برای  اطلاعات بیشتر به  صفحه اطلاعات سفر دگرباش جنسی و بخش 6  گزارش حقوق بشر  مراجعه کنید

عوامل ریجکتی ویزای هند چیست؟

1.    در درخواست خود برای ویزای هند، این واقعیت را که سابقه جنایی دارید پنهان کرده اید.
2.    در درخواست خود برای ویزای هند آنلاین ذکر کردید که با پاکستان با والدین ، پدربزرگ و مادربزرگ خود و یا خودتان در پاکستان متولد شده اید. در این مثال ، درخواست ویزای آنلاین هند شما باید در قالب کاغذ ثبت شود و نه به عنوان یک برنامه الکترونیکی.
3.    شما قبلاً ویزای آنلاین فعال و معتبر هندی داشتید. توجه داشته باشید که ممکن است ویزای قبلی را برای 1 سال یا 5 سال داشته باشید که هنوز هم معتبر است. اگر مجدداً برای ویزای آنلاین توریستی هند درخواست دهید، ویزای شما برای هند رد می شود زیرا فقط یک ویزای آنلاین هند در یک گذرنامه واحد معتبر است. در صورت درخواست مجدد، به دلیل فراموشی یا اشتباه، ویزای بعدی شما برای هند به طور خودکار رد می شود. شما می توانید در زمان پرواز فقط یک درخواست برای گذرنامه داشته باشید.
4.    هنگامی که درخواست ویزای آنلاین هند را تکمیل کردید، برای نوع ویزای نادرست درخواست کردید. شما یک شخص تجاری هستید و برای یک سفر کاری آمده اید اما از ویزای توریستی استفاده کرده اید یا برعکس. قصد اعلام شده شما باید با نوع ویزا مطابقت داشته باشد.
5.    در درخواست آنلاین شما برای ویزای هند ، سند سفر شما در زمان ورود به مدت 6 ماه معتبر نبوده است.
6.    گذرنامه شما معمولی نیست. مدارک سفر پناهندگان، گذرنامه های دیپلماتیک و رسمی واجد شرایط اخذ ویزای هند به صورت الکترونیکی نیستند. اگر نیاز به درخواست ویزای دولت هند برای هند دارید، باید با گذرنامه معمولی سفر کنید. برای انواع دیگر گذرنامه ها، باید از طریق نزدیکترین سفارت / کمیسیون عالی دولت هند برای ویزای کاغذی یا معمولی درخواست دهید.
7.    وجوه ناکافی: دولت هند می تواند از شما وجهی برای حمایت از اقامت شما در هند بخواهد، ممکن است برای ارائه شواهد مورد نیاز باشد.
8.    عکس چهره تار: عکس صورت شما باید از بالای سر تا چانه واضح باشد. همچنین نباید تار بوده و باید از یک دوربین با وضوح حداقل 6 مگاپیکسل گرفته شود.
9.    کپی پاسپورت مبهم: تاریخ تولد ، نام و شماره گذرنامه ، مسئله گذرنامه و تاریخ انقضا باید مشخص باشد. 
10.    وجود ناسازگاری اطلاعات در درخواست شما برای ویزای آنلاین هند: اگر در زمینه گذرنامه و درخواست خود اشتباه کردید، درخواست شما به ویژه در زمینه های مهم مانند شماره گذرنامه، تاریخ تولد، نام، نام خانوادگی و نام میانی رد می شود. اگر فراموش کنید نام خود را دقیقاً در گذرنامه خود بنویسید، درخواست ویزای هند شما رد می شود.
11.    مرجع اشتباه از کشور خود: برنامه ویزای آنلاین هند مستلزم این است که شما یک مرجع در کشور خود یا کشور گذرنامه ذکر کنید. اگر شما یک شهروند ایرانی هستید که در چند سال گذشته در دبی یا هنگ کنگ زندگی می کنید و قصد سفر به هند را دارید، هنوز باید از ایران مرجع تهیه کنید نه دبی یا هنگ کنگ. مرجع می تواند هر کسی از جمله اعضای خانواده و دوستان شما باشد.
12.    شما گذرنامه قدیمی خود را گم کرده اید و برای ویزای جدید هند درخواست کرده اید: در صورت درخواست ویزای آنلاین هند به دلیل از دست دادن گذرنامه قدیمی خود، از شما خواسته می شود گزارش پلیس گذرنامه از دست رفته خود را ارائه دهید.

مطالب پیشنهادی:

استارتاپ ویزای کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

مهاجرت از طریق خود اشتغالی کانادا

ویزای کار پرستاری کانادا یا مهاجرت پرستاران به کانادا

مهاجرت از طریق PEQ کانادا

ویزای کانادا بدون شینگن

ویزای دانش آموزی کانادا

ویزا و اقامت سرمایه گذاری کانادا

مقایسه هزینه های زندگی در کانادا

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری کانادا

درباره ویزای کانادا همه چیز بدانید

درباره تحصیل در کانادا همه چیز بدانید

ویزای اقامت دائم کانادا

مهاجرت به کانادا

وکیل مهاجرت

ویزای شینگن آلمان

ویزا و اقامت سرمایه گذاری انگلیس

 

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

10 + 5 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه