لنگرخلاصه مطلب:

CAQ (گواهی پذیرش کبک) و CSQ (گواهی انتخاب کبک) مجوز اقامت در کبک نیستند. بلکه CAQ به عنوان بخشی از یک درخواست برای انتخاب موقت، با هدف اخذ مجوز تحصیل یا کار موقت، صادر می شود. برعکس، CSQ از طریق درخواست برای انتخاب دائم توسط کبک، به عنوان اولین گام به سمت دریافت اقامت دائم، به دست می آید. در ادامه به معرفی هر دو پرداخته و شرایط دریافت آن ها را بیان می کنیم. با ما همراه باشید!

اصطلاحات csq و caq در مهاجرت کانادا از طریق کبک چیست؟

csq کبک

این دو گواهی از یکدیگر مستقل هستند و از یک پروسه پیروی نمی کنند. یک دانشجو یا یک کارگر خارجی که دارای CAQ و مجوز تحصیل یا کار معتبر است، تا زمانی که واجد شرایط باشد، می‌تواند به طور موازی درخواستی برای CSQ ارسال کند. بنابراین، اخذ CAQ از مقامات کبک در اصل یک اقدام ضروری برای کارگران موقت است. با این حال، چند استثنا برای این قاعده وجود دارد. 

اگر قبلا سابقه درخواست ویزا داشته اید اما ریجکت شده اید؛ توصیه می شود صفحه رفع ریجکتی را مطالعه بفرمایید. 

لنگرگواهی پذیرش کبک (CAQ)

دولت فدرال کانادا به کبک استقلال بیشتری در اجرای سیاست‌ها و رویه‌های مهاجرت اعطا کرده است، به همین دلیل است که برنامه‌های مهاجرتی کبک اغلب جدا از استان‌های دیگر بررسی می‌شود. گواهی پذیرش کبک (CAQ) اجازه اقامت موقت در استان کبک را می دهد. این گواهی را نباید با گواهی انتخاب کبک (CSQ)، که اجازه اقامت دائم در این استان را می دهد، اشتباه گرفت.

مهاجرانی که علاقه مند به حضور در یک مؤسسه تحصیلات تکمیلی در استان کبک هستند، باید یک مرحله اضافی را در مقایسه با سایر استان ها و مناطق در کانادا طی کنند. اگر یک تبعه خارجی مایل به تحصیل در کبک برای مدت بیش از 6 ماه باشد، باید CAQ دریافت کند. اتباع خارجی تنها پس از دریافت CAQ واجد شرایط درخواست برای مجوز تحصیل هستند.

caq کبک

لنگربرای CAQ درخواست دهید

اگر به صورت آنلاین درخواست می دهید، باید هزینه ها را به صورت آنلاین پرداخت کنید و فرم های اضافی یا اسناد پشتیبانی را چاپ، پر و از طریق پست ارسال کنید. اگر به صورت کتبی درخواست می دهید، باید فرم درخواست گواهی پذیرش کبک برای تحصیل را پر کنید، آن را امضا نموده و به همراه مدارک پشتیبان خود از طریق پست ارسال کنید. شما می توانید با کارت اعتباری هزینه های آن را پرداخت کنید، اما در صورت رد شدن شماره کارت اعتباری، کل درخواست از طریق پست به شما برگردانده می شود.
ما قویاً به شما توصیه می کنیم که به دلایل زیر درخواست خود را به صورت آنلاین انجام دهید: 
•    می توانید هزینه ها را با کارت اعتباری پرداخت کنید (در صورت رد کردن، کارت دیگری را امتحان می کنید و کل درخواست شما دوباره از طریق پست به شما برگردانده نمی شود.)
•     لیست شخصی سازی شده ای از اسناد پشتیبان به شما ارائه می شود.
•     می توانید به صورت آنلاین مکاتبه کنید و از تأخیر پستی جلو گیری کنید.
•     می توانید درخواست خود را به صورت آنلاین پیگیری کنید. 
در زیر دستورالعمل های گام به گامی آمده است که برای دریافت گواهینامه پذیرش کبک (CAQ) باید دنبال کنید:
1 – نامه پذیرش برای درخواست CAQ: یک تبعه خارجی ابتدا باید نشان دهد که در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) واقع در استان کبک پذیرفته شده است. این امر از طریق نامه پذیرش (یک سند رسمی صادر شده توسط مؤسسه و تأیید پذیرش دانشجو در یک برنامه تحصیلی) نشان داده می شود. قبل از درخواست برای مدارس در کانادا (از جمله کبک) مراقب باشید زیرا این مدرسه باید مدرسه یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) باشد. اگر مدرسه جز لیست DLI نیست، برای گرفتن CAQ یا Study Permit تلاش نکنید.
2 – اسناد CAQ برای ثبت درخواست: مدارک مورد نیاز بسته به وضعیت شخصی متقاضی و کشور شهروندی او، متفاوت است. برای اطمینان از کامل بودن درخواست خود بسیار مراقب باشید، زیرا هرگونه اطلاعات نادرست یا اسناد گم شده می تواند منجر به رد CAQ شود و شانس موفقیت شما را به خطر بیندازد.
3 – درخواست CAQ: هنگامی که متقاضی آماده ارسال CAQ خود است، می تواند با استفاده از پورتال مهاجرت کبک درخواست خود را تکمیل کند. به این منظور نخست باید اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و هزینه های درخواست را با استفاده از کارت اعتباری پرداخت کند. از 1 ژانویه 2021، هزینه درخواست برای CAQ،  117دلار بوده است. پس از پرداخت هزینه ها، متقاضی باید درخواست را چاپ و امضا نموده و آن را به صورت چاپی به وزارت مهاجرت (MIDI) ارسال کند. توجه داشته باشید که فقط امضای اصلی در درخواست های CAQ پذیرفته می شود. هرگونه درخواستی که بدون امضای اصلی ارسال شود، رد خواهد شد.
4 – پس از دریافت CAQ هنگامی که متقاضی با موفقیت CAQ خود را دریافت نمودید، باید برای مجوز تحصیل از دولت فدرال کانادا اقدام کنید. به غیر از بعضی شرایط استثنایی، اتباع خارجی مجاز به شرکت در تحصیل در کانادا نخواهند بود مگر اینکه دارای مجوز تحصیلی معتبر باشند. درخواست ها ظرف 20 روز کاری پس از دریافت درخواست، پردازش می شوند. با این حال، در بازه های زمانی که تقاضای بالایی وجود دارد، این روند ممکن است بیشتر طول بکشد. این 20 روز کاری شامل زمان تحویل پستی CAQ نمی شود. همچنین باید توجه داشته باشید که حدود 3 هفته طول می کشد تا سیستم رهگیری آنلاین تاییدیه دریافت مدارک را دریافت کند. بنابراین به شما توصیه می شود از قبل برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که زمان کافی برای دریافت CAQ و مجوز تحصیل خود را قبل از تاریخ شروع مورد نظر خود دارید.

csq

لنگرالزامات CAQ

هنگام درخواست برای CAQ، متقاضی باید اطمینان حاصل کند که تمام الزامات مشخص شده توسط آژانس مهاجرت کبک، le Ministère de l’Immigration و de la Diversité et de l’Inclusion (MIDI) را برآورده می کند. موارد زیر شامل شرایط کلی برای اقامت در کبک به عنوان یک دانشجوی بین المللی است، هرچند باید توجه داشت که شرایط دقیق می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برای دریافت CAQ برای تحصیل در کبک، باید موارد زیر را داشته باشید:
•    نامه پذیرش از DLI در کبک دریافت کنید.
•    تمام هزینه های درخواست برای پردازش CAQ را بپردازید.
•    متعهد شوید که تحصیل و مطالعه اصلی ترین فعالیت شما در طول اقامت است.
•    اطمینان حاصل کنید که بیمه سلامت و بستری در طول مدت اقامت خود دارید (اکثر مؤسسات آموزشی بسته های بیمه درمانی را به دانش آموزان خود ارائه می دهند اما برخی از متقاضیان از این شرط مستثنی هستند.).
•    اسناد اثبات حمایت مالی برای پوشش هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در حین اقامت در کبک.
گواهی انتخاب (CSQ) 
گواهی انتخاب کبک که به عنوان Certificat de sélection du Quebec: CSQ نیز شناخته می شود، به یک تبعه خارجی اجازه مهاجرت و اقامت در کبک را می دهد. اگر مقصد فرد متقاضی، استان کبک کانادا باشد، او باید قبل از اینکه برای اقامت دائم در اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) درخواست کند، برای CSQ درخواست خود را ثبت کند. متقاضیان منتخب برای مهاجرت به کبک، گواهی انتخاب کبک (CSQ) را از مقامات مهاجرت کبک دریافت خواهند کرد. CSQ یک سند مبنی بر این است که متقاضی برای درخواست اقامت دائم کبک انتخاب شده است. این سند، ویزا نیست و نمی توان از آن برای ورود به کانادا به استفاده نمود. CSQ به مدت 24 ماه یا تا زمانی که تصمیم IRCC در مورد درخواست ویزای اقامت دائم فرد متقاضی گرفته شود، معتبر است.

لنگرگواهی انتخاب (CSQ)

گواهی انتخاب کبک که به عنوان Certificat de sélection du Quebec: CSQ نیز شناخته می شود، به یک تبعه خارجی اجازه مهاجرت و اقامت در کبک را می دهد. اگر مقصد فرد متقاضی، استان کبک کانادا باشد، او باید قبل از اینکه برای اقامت دائم در اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) درخواست کند، برای CSQ درخواست خود را ثبت کند. متقاضیان منتخب برای مهاجرت به کبک، گواهی انتخاب کبک (CSQ) را از مقامات مهاجرت کبک دریافت خواهند کرد. CSQ یک سند مبنی بر این است که متقاضی برای درخواست اقامت دائم کبک انتخاب شده است. این سند، ویزا نیست و نمی توان از آن برای ورود به کانادا به استفاده نمود. CSQ به مدت 24 ماه یا تا زمانی که تصمیم IRCC در مورد درخواست ویزای اقامت دائم فرد متقاضی گرفته شود، معتبر است.

caq

لنگرفرآیند CSQ (گواهی انتخاب کبک) چگونه کار می کند؟

استان کبک متقاضیان خود را با ارائه CSQ به آنها انتخاب می کند. داوطلبان موفق می توانند گواهی CSQ را از طریق تعدادی از برنامه های مهاجرتی کبک دریافت کنند. اگر CSQ گرفته اید به این معنی است که شما رسما برای مهاجرت به کبک انتخاب شده اید. پس از دریافت گواهی، باید درخواستی را به اداره مهاجرت فدرال ارسال کنید که به نوبه خود در صورت تایید، وضعیت اقامت دائم به شما می دهد. با این حال، قبل از ارائه درخواست برای اقامت، باید مطمئن شوید که تمام الزامات تعیین شده توسط دولت کبک را برآورده می کنید.

لنگرچگونه برای CSQ اقدام کنیم؟

اگر دانشجوی خارجی، فارغ التحصیل کبک یا کارگر خارجی موقت شاغل در کبک هستید، می توانید برای CSQ در کلاس کارگران ماهر درخواست دهید. لطفاً توجه داشته باشید که وقتی برای CSQ درخواست می کنید باید 18 سال یا بیشتر داشته باشید. علاوه بر این، شما باید قصد اقامت در کبک را با اهداف شغلی داشته باشید. کبک درخواست های مهاجرت را در دو مرحله انتخاب و پذیرش تایید می کند. فرآیند انتخاب در سطح استان انجام می شود، در حالی که دولت فدرال درخواست پذیرش را تایید می کند. اگر می خواهید به طور دائم به کبک مهاجرت کنید، باید هر دو شرایط انتخاب و پذیرش را برآورده نمایید. 

csq چیست

لنگرنگاهی به برنامه های مهاجرتی به کبک

فرآیند انتخاب (CSQ) و پذیرش (CAQ) یکسانی برای همه برنامه های مهاجرتی کبک اعمال می شود. بسته به نوع متقاضیان، تعدادی برنامه مهاجرتی در کبک وجود دارد. اطلاعات بیشتر در مورد برنامه ها را می توانید از لیست زیر بیابید:
•    کارگر ماهر کبک (QSW)
•    برنامه سرمایه گذار کبک
•    برنامه کارآفرینی کبک
•    برنامه کارگران خوداشتغال کبک
اقدامات و اتفاقات پس از به دست آوردن CSQ
زمانی که شما CSQ را دریافت می کنید، به این معنی است که شما به طور رسمی توسط استان کبک برای ایجاد یک برنامه مهاجرتی انتخاب شده اید. با این حال، دریافت گواهی تنها اولین بخش از فرآیند است که با تایید فدرال درخواست شما دنبال می شود. برای اقامت دائم کانادا، باید به بخش دوم فرآیند مهاجرت کبک بروید. در این مرحله باید برای تایید درخواست خود توسط دولت فدرال درخواست دهید.
هنگامی که در مرحله فدرال درخواست خود هستید، باید درخواست اقامت دائم خود را از طریق اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ثبت کنید. در این مرحله تمامی فرآیندها به صورت کتبی انجام می شود. این بدان معناست که داوطلب باید تمام مدارک لازم را آماده کرده و به صورت چاپی از طریق پست به مرکز پردازش IRCC ارسال شود. در نهایت، اگر دولت فدرال درخواست شما را تایید کند، شما و تمام اعضای خانواده همراهتان وضعیت اقامت دائم کانادا را دریافت خواهید کرد.
با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که در مرحله فدرال، بسته به صلاحیت و سابقه شخصی هر یک از متقاضیان، باید طیف گسترده ای از اسناد را تهیه کنید. همراهانی که در درخواست خود قید نموده اید باید تمام مدارک مورد نیاز را برای اثبات مهارت زبان و همچنین تجربه کاری خود آماده کنند. به عنوان متقاضی اصلی، باید گواهی نامه ترخیص پلیس برای کشور محل اقامت خود ارائه دهید. علاوه بر این، از تمام اعضای خانواده همراه شما که در درخواست شما گنجانده شده اند، خواسته می شود که تحت معاینه پزشکی قرار گیرند. 
آیا می توانم با CSQ کار کنم؟
با در دست داشتن CSQ، شما مجاز به کار در استان کبک نیستید. با این حال، اگر دارای CSQ هستید، ممکن است واجد شرایط تمدید مجوز کار موجود خود در استان باشید. لطفاً توجه داشته باشید که در این سناریو، باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کبک نیز داشته باشید. اگر فکر می‌کنید که این شرط را برآورده می کنید، می‌توانید برای تمدید مجوز کار موجود خود به MIDI درخواست دهید.

لنگرسوالات متداول

چه کسی به CAQ کبک نیاز دارد؟

Certificat d’Acceptation du Quebec (گواهی پذیرش کبک، CAQ) برای اکثر کارگران موقت خارجی و دانشجویانی که قصد اقامت در استان کبک را دارند الزامی است.

آیا در صورت داشتن CSQ به CAQ نیاز دارم؟

اگر گواهی انتخاب کبک (CSQ) دارید، در بیشتر موارد همچنان به CAQ نیاز دارید. اگر شک دارید، باید با MIFI یا IRCC تماس بگیرید تا مطمئن شوید که با دریافت CSQ، از گواهیCAQ، مجوز تحصیل یا هر دو معاف هستید یا خیر.

چگونه CAQ خود را در کانادا تمدید کنم؟

1.    درخواست را به صورت آنلاین ارسال کنید و به آدرس  quebec.ca  بروید، درخواست را پر کرده و ارسال کنید.

2.    هزینه درخواست را بپردازید.

3.    چک لیست شخصی را دانلود کنید.

4.    چک لیست را به همراه مدارک پشتیبان ارسال کنید.

هشدارهایی در رابطه با csq-and-caq

متاسفانه در سال‌های اخیر به علت رویکردهایی که برخی از موسسات در رابطه با صدور csq-and-caq در پیش گرفته‌اند، وزارت مهاجرت کبک اعلام کرده است که گواهی صادرشده از سوی این موسسات را مورد بررسی قرار خواهد داد. زیرا که این موسسات به صورت مشکوکی اقدام به پذیرش و فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی کرده‌اند. به همین علت پرونده‌های تحصیل و کار موقت اتباع خارجی در موسسات اداری کانادا مورد بررسی قرار خواهند گرفت. از جمله 11 موسسه‌ی آموزشی که در وب سایت اداره مهاجرت کبک(MIFI) مشمول این بررسی قرار خواهند گرفت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • M College of Canada.
 • Matrix College of Management, Technology and Healthcare.
 • Canada College INC.
 • .Herzing College (Institute)
 • .CDE College
 • .Montréal College of Information Technology
 • Institut supérieur d’informatique
 • Universel college.  
 • .Gatineau Campus
 • .Collège CDI
 • .Montréal Campus of Cégep de la Gaspésie et des Îles

csq-and-caq

سوالات متداول در رابطه با csq-and-caq

 • در چه صورت حتی با وجود گواهی پذیرش کبک(CAQ) باز هم IRCC درخواست متقاضیان را رد خواهد کرد؟ به متقاضیانی که دارای سوء پیشینیه کیفری هستند و یا سبب اختلال در امنیت کانادا می‌شوند اجازه‌ی کار و تحصیل داده نخواهد شد.
 • در چه صورت برای دریافت DLI می‌بایست برای دریافت CAQ نیز اقدام کرد؟ اگر در گواهی پذیرش شما قید شود که ملزم به دریافت این گواهی هستید، می‌بایست برای دریافت آن اقدام کنید.
 • آیا برای تجدید یا تمدید مجوز تحصیل نیاز است تا مجددا CAQ بگیریم؟ اگر اعتبار CAQ شما پیش از اتمام تحصیل، منقضی شده باشد، نیاز است تا برای تمدید اعتبار اقامت موقت(TRV) خود در ایالت کبک، گواهی پذیرش تحصیلی جدید بگیرید.
 • آیا کارفرمایانی که در کبک زندگی می‌کنند برای پذیرش نیروی خارجی نیازی به گرفتن LMIA دارند؟ خیر. زیرا که گواهی انتخابی کبک(CSQ) نشان‌دهنده‌ی انتخاب فرد از سوی این ایالت می‌باشد.

لنگرویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری سرمایه گذاری در کانادا ، استارتاپ کانادا و بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

10 + 12 =

نظرات و سوالات شما

۲ دیدگاه

 1. mohammad

  سلام برای اسپانسرشیپ کبک اقدام کردیم فدرال اسپانسری رو finalکرده و گفته csq بگیرین ما هم undertaking برای کبک رو کامل کردیم و فرستادیم به نظرتون مدارک تحصیلی هم میخوان یا نه؟

  پاسخ دهید
 2. المیرا لکی

  با سلام
  بنده در رشته‌ی اینترمدیا دانشگاه کونکوردیا مونترال برای ترم پاییز پذیرش گرفته‌ام.
  به دلیل اینکه هنوز مطالعه‌ی کافی نکرده‌ام بهتر دیدم در این فضا از شما هم سوال کنم؛
  آیا برای دریافت caq نیاز به ارائه‌ی مدارک مالی دارم؟
  و آیا می‌توانم همزمان برای caq و ویزا اقدام کنم؟
  موجودی حسابم برای ارائه‌ی پرینت مالی حداقل چه مبلغی باید باشه؟

  با سپاس

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *