درباره تحصیل رشته مدیریت انرژی در کانادا چه می دانید؟ از شرایط پذیرش این رشته خبر دارید؟ با میزان شهریه این رشته چطور؟ اگر قصد دارید در رشته مدیریت انرژی در این کشور مهاجر پذیر تحصیل کنید، باید از چند و چون کار به شکل کامل آگاه باشید.

اینکه اصلا رشته مدیریت انرژی در بعد جهانی چیست و فارغ التحصیلان این رشته در کانادا قرار است بعد از شاغل شدن چه کاری انجام دهند. چه مشاغلی در انتظار دانشجویان این رشته تحصیلی است و درآمدزایی آن در چه سطحی قرار دارد. به طور کل به جز شناخت دانشگاه های کانادا که مهم ترین بخش آموزشی مورد نظر شماست که ما قرار است در این راهنمای آموزشی به آن بپردازیم، نیاز دارید تا از تمام زیر و بم این رشته برای استفاده در آینده اطلاع پیدا کنید.

رشته مدیریت انرژی در کانادا

رشته مدیریت انرژی چیست؟

رشته مدیریت انرژی یک سطح آموزشی تقریبا جدید محسوب می شود که صفر تا صد تولید و بهره برداری، ذخیره و توزیع انرژی را زیر نظر دارد. در اصل کارشناسان این حوزه تمامی مباحث مربوط به انرژی را بررسی، برای آن ها برنامه ریزی و فعالیت های تحت این عنوان را مدیریت می کنند.

برای تحصیل رشته مدیریت انرژی در کانادا باید بدانید قرار است در آینده دقیقا در چه مشاغلی مشغول به کار شوید. اما قبل از آن نیاز است درک کاملی از این رشته داشته باشید.

هدف مدیریت انرژی دستیابی و حفظ بهینه انرژی و تامین و استفاده از آن در سراسر سازمان ها و ساختمان های مختلف است. کار اصلی این رشته به حداقل رساندن هزینه ها و اتلاف انرژی بدون تاثیر بر تولید و کیفیت با به حداقل رساندن آثار زیست محیطی است.

عناصر حیاتی برای اجرای موفق برنامه مدیریت انرژی شامل ایجاد یک برنامه ارتباطی، افزایش آگاهی، ایجاد ظرفیت، ایجاد انگیزه در کارکنان و ردیابی و نظارت بر پیشرفت است. کارشناسان این رشته برای مدیریت موثر انرژی باید یک سری اصول و نکات مهم را در کار خود در نظر بگیرند تا بتوانند در درس و شغل خود موفق باشند. برای مثال شناسایی و ردیابی الگوهای مصرف انرژی اولین قدم در هر برنامه انرژی در نقاط مختلف دنیا است.

مطلب پیشنهادی : ویزای کانادا

آینده کاری رشته مدیریت انرژی در کانادا چگونه است؟

طبق آمار به دست آمده، حدود 905 هزار نفر در کانادا چه به شکل مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم، در این کشور در بخش انرژی و مدیریت آن مشغول کار هستند. این آمار تا سال 2015 حدود 148 هزار نفر به شکل مستقیم بود. یعنی این تعداد متخصص مدیریت انرژی در آن زمان در کانادا مشغول به کار بوده اند.

طبق آمار جدید حدود 5 درصد جمعیت شاغل این کشور در این حوزه و البته شاخه های گسترده آن مشغول به کار هستند. این یعنی به طور کلی آینده شغلی خوبی در انتظار این رشته خواهد بود. از آن جهت بازار کار رشته مدیریت انرژی خوب توصیف می شود که تغییرات مداوم در زمینه های انرژی، فرصت های جدید را برای متخصصان این حوزه فراهم می کند.

به طور کلی در سال های اخیر تقاضای کارفرمایان برای استخدام فارغ التحصیلان این رشته زیاد بوده است. اما اکثریت متخصصان انرژی دارای حداقل مدرک کارشناسی و حدود 7 درصد از آن ها دارای تحصیلات تکمیلی هستند. پس انتظار اینکه بدون تحصیلات دانشگاهی در این بازار مشغول به کار شوید را نباید داشته باشید.

آینده کاری رشته مدیریت انرژی در کانادا

درآمد شاغلان رشته مدیریت انرژی در کانادا چقدر است؟

 به طور کلی می توان میانگین دستمزد سالانه افراد شاغل در مدیریت انرژی کانادا را قابل توجه ارزیابی کرد. حقوق سالانه این افراد حدود 75972 دلار است. این حقوق در هر ساعت متوسط 38.96 دلار، در هر روز 292 دلار، در هر هفته حدود 1461 دلار و در هر ماه هم 6331 دلار است.

البته متوسط درآمد افراد تازه کار در هر سال حدود 70 هزار دلار است. این نرخ برای افراد با تجربه تا 92898 دلار هم خواهد بود.

دستمزد مشاغل مرتبط با رشته مدیریت انرژی در مناطق مختلف کانادا هم گوناگون است. یعنی این نرخ بسته به شغل، منطقه و البته سابقه کاری متفاوت خواهد بود.

به طور متوسط یک مدیر انرژی توسعه تجارت در تورنتو، انتاریو در هر سال حدود 70 هزار دلار در آمد دارد. یک هماهنگ کننده انرژی در برنابی بریتیش کلمبیا در هر ماه بین 6011 تا 6264 دلار دستمزد می گیرد.

شخصی که در شغل مدیر انرژی ساختمان و مدیریت تاسیسات در منطقه نیاگارا انتاریو مشغول به کار است، در هر سال بین 123335 تا 145100 دلار در سال درآمد دارد.

افراد فارغ التحصیل رشته مدیریت انرژی در کانادا که در سمت تکنسین مکانیک ساختمان بخش الکترونیک و مدیریت انرژی در منطقه مونترال کبک مشغول به کار هستند، در هر ساعت بین 22.74 دلار تا 31.99 دلار درآمد خواهند داشت.

یک مدیر پروژه موقت در منطقه گولف، انتاریو نیز در هر ساعت بین 40.78 تا 50.97 دلار درآمد خواهد داشت. سرپرست مدیریت انرژی در منطقه وان انتاریو در هر سال بین 83946 تا 99932 دلار دستمزد می گیرد و یک تحلیلگر مدیریت انرژی در می سیساگا انتاریو نیز بین 69629 تا 92842 دلار در سال حقوق خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی : ویزای تحصیلی آمریکا

درآمد رشته مدیریت انرژی در کانادا

دانشگاه های برتر کانادا برای تحصیل رشته مدیریت انرژی

دوره های مدیریتی یکی از پرطرفدارترین مسیرهای صنعت آموزش مدرن است. کانادا با موفقیت خود را به عنوان نقطه اصلی آموزش عالی و به ویژه برای دوره های مدیریتی در جهان معرفی کرده است.

رشته مدیریت انرژی در کانادا یکی از رشته های کاربردی محسوب می شود که علاقه مندان خاص خود را از سراسر دنیا دارد. در ادامه به معرفی دانشگاه هایی می پردازیم که در در زمینه تحصیل رشته مدیریت انرژی در کشور کانادا سرآمد هستند.

1.لیسانس مدیریت بازرگانی با تخصص مدیریت انرژی در دانشگاه یورک ویل (دوره 2.5 ساله)

برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که چرا زمان این دوره لیسانس مدیریت انرژی دانشگاه یورک ویل کم است. علت این است که دانشجویان می توانند از تعطیلات تایید شده برای مطالعه در طول سال به جای تعطیلات تحصیلی استفاده کنند.

از ویژگی های تحصیل در این دانشگاه می توانیم سکونت در پردیس ونکوور، رویارویی با هیئت علمی باتجربه، تمرکز علمی و یادگیری به شکل انعطاف پذیر را نام برد. دانشگاه یورک ویل به دانشجویان این فرصت را می دهد تا پیش نیازهایی را برای درخواست انواع مشاغل حرفه ای مربوط به مدیریت انرژی کسب کنند.

آدرس سایت: https://yorkvilleu.ca

شرایط پذیرش: مدرک معتبر زبانی، نمرات رقابتی، اثبات توانایی زبان انگلیسی

شهریه: 67500 دلار برای کل دوره

تحصیل رشته مدیریت انرژی

 2.لیسانس بازرگانی در مدیریت انرژی، در دانشگاه کلگری (دوره 4 ساله)

این دوره از لیسانس بازرگانی که به آموزش رشته مدیریت انرژی در کانادا منتهی می شود، یکی از برنامه های فوق العاده دانشگاه شناخته شده کلگری است. در این دوره که توسط دانشگاه کلگری در مدرسه تجارت این دانشگاه برگزار می شود، دانشجویان با مباحث متعدد آموزشی از جمله مقدمه ای بر تجزیه و تحلیل کسب و کار، اصول اقتصاد خرد، مدیریت و تنظیم انرژی کانادا، اصول اقتصاد کلان و مهارت های تجاری آشنا می شوند.

برنامه مدیریت انرژی دانشگاه کلگری، تمامی اصول و اطلاعاتی که برای آشنایی با این رشته نیاز دارید را به شما آموزش می دهد. پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه، می توانید در مشاغل مختلف و مرتبط با انرژی در کانادا از جمله شرکت های استخراج نفت و زغال سنگ، مشاغل مربوط به انرژی باد، انرژی خورشیدی، انرژی گرمایی زمین و انرژی هسته ای مشغول به کار شوید.

آدرس سایت: https://ucalgary.ca

شرایط پذیرش: مدرک تحصیلی بین المللی دیپلم 12 درجه، مهارت انگلیسی

شهریه: 26557 دلار در سال

3.دوره ارشد انرژی پایدار دانشگاه کارلتون (دوره 2 ساله)

اگر دوست دارید دوره ارشد رشته مدیریت انرژی در کانادا را در یکی از دانشگاه های خوب این کشور بگذرانید، می توانید روی دانشگاه کارلتون حساب باز کنید. این دانشگاه با شیوه تحصیلی منحصربفرد خود، به تمامی سوالات مهندسی انرژی به خوبی پاسخ خواهد داد.

در این دوره آموزشی با برنامه های مختلفی از جمله سیاست انرژی پایدار برای مهندسان، مهندسی انرژی پایدار برای دانشجویان سیاست و ابزارهای ارزیابی انرژی آشنا خواهید شد و در پروژه های بین رشته ای کاربردی برای بازار کار و سمینار انرژی پایدار شرکت خواهید کرد.

آدرس سایت: https://carleton.ca/

شرایط پذیرش: مدرک لیسانس با حداقل معدل مشخص شده، دانشجویان در زمینه های مختلف علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم و مهندسی پذیرفته می شوند. متقاضیان نیمه حرفه ای که لیسانس ندارند، اما طی سالیان متمادی در بخش دولتی برتری حرفه ای نشان داده اند نیز می توانند در این دوره شرکت کنند.

شهریه: 14058 یورو در سال

مدیریت انرژی

4.دوره ارشد مهندسی انرژی پاک در دانشگاه بریتیش کلمبیا (1 دوره ساله)

دانشگاه بریتیش کلمبیا دومین دانشگاه برتر کانادا، ارائه دهنده دوره ارشد رشته مهندسی انرژی پاک است. این دوره که در دسته رشته مدیریت انرژی در کانادا قرار می گیرد، تکمیل کننده دوره های لیسانس این رشته خواهد بود.

این دوره ترکیبی فوق العاده از کلاس های تجاری و فنی را به دانشجویان ارائه می دهد. دانشجویان در این دانشگاه با مهارت های استراتژیک آینده نگر آشنا خواهند شد تا بتوانند از این طریق در مشاغل مختلف مشغول به کار شوند.

در این دوره آموزشی یکساله، دانشجویان با مباحث مختلف از جمله مبانی سیستم انرژی، انرژی و محیط زیست، تجزیه و تحلیل و تفسیر علوم کاربردی، رهبری سازمانی و مدیریت و رهبری پروژه آشنا خواهند شد.

آدرس سایت: https://ubc.ca

شرایط پذیرش: مدرک کارشناسی معتبر و اثبات مهارت زبانی، ارائه بیانیه هدف و شرح علایق تحقیقاتی

شهریه: 36469 یورو در سال

5.دوره ارشد مهندسی انرژی پایدار دانشگاه سیمون فریزر (دوره 2 ساله)

یکی از بهترین مراکز آموزشی برای تحصیل رشته مدیریت انرژی در کانادا، دانشگاه سیمون فریزر است. این دانشگاه هم از نظر کیفیت آموزشی در سطح مطلوبی قرار دارد و هم اینکه شهریه بسیار به صرفه تری نسبت به سایر دانشگاه ها خواهد داشت.

این دوره تحصیلات تکمیلی برای توسعه دانش فنی و کاربردهای پیشرفته تهیه و تدارک دیده شده است. این آموزش در دانشکده علوم کاربردی این دانشگاه به دانشجویان ارائه خواهد داشت. دانشکده ای که محل پژوهشگران شناخته شده بین المللی است. این دانشکده دارای جوایز و افتخارات متعددی است که باعث استقبال بیشتر دانشجویان شده است.

ساختار این دوره به شکلی است که دانشجو در طی دو سال آموزش با مباحث متعددی نظیر شبکه های ارتباطی، پروتکل ها و عملکرد شبکه، پردازش سیگنال های آماری، نظریه سیستم های خطی و سیستم های تصادفی آشنا می شود.

آدرس سایت: https://sfu.ca

شرایط پذیرش: از شرایط پذیرش این دانشگاه می توانیم در درجه اول تسلط و مهارت زبانی قابل قبول را نام ببریم. مدرک کارشناسی معتبر یا معادل آن، نمرات پایه قوی در دوره لیسانس با معدل تجمیعی قابل قبول، اثبات توانایی متقاضی در انجام مطالعات پیشرفته در زمینه مورد نظر.

شهریه: 2616 یورو در سال. این دانشگاه در منطقه برنابی قرار دارد که هزینه زندگی در آن در هر ماه بین 1075 تا 1815 دلار تخمین زده می شود.

رشته مهندسی انرژی پاک

رشته مدیریت انرژی در کانادا  و تحصیل در آن مستلزم داشتن چه مهارت هایی می باشد؟

رشته مدیریت انرژی در کانادا یکی از رشته های پرطرفدار می باشد که فارغ التحصیلی در آن می تواند موجب کسب درآمد بالایی شود. متقاضیانی که قصد دارند در این رشته  ادامه تحصیل دهند می بایست مهارت های خاصی داشته و همچنین دروس مربوطه را سپری نمایند. در ادامه می توانید دروسی که در این رشته تدریس می شوند را مشاهده کنید:

 • آشنایی با محیط کسب و کار مهندسی
 • انرژی پایدار
 • مهارت های مطالعه و روش های تحقیق
 • ترمودینامیک پیشرفته و انتقال حرارت
 • تولید و انتقال نیرو
 • توسعه پایدار در عمل
 • ساختمان های پایدار
 • مدیریت و سیاست های زیست محیطی
 • حمل و نقل کم کربن
 • تکنیک های تحلیل انرژی

مهارت های لازم جهت تحصیل در رشته مدیریت انرژی در کانادا

دانشجویانی که به رشته مدیریت انرژی در کانادا وارد می شوند، می بایست مهارت های کافی و لازم را در برخی موارد داشته باشند. در ادامه به برخی از مهمترین مهارت ها اشاره شده است:

مهارت های لازم جهت تحصیل:

 • مدیریت زمان
 • توانایی سازماندهی مسائل مختلف
 • توانایی حل مسائل و قدرت و تجزیه و تحلیل آنها
 • توانایی مدیریت پروژه های مختلف و نظارت بر اجرای صحیح آنها
 • توانایی بررسی نقشه های مکانیک
 • توانایی بررسی نقشه های معماری ساختمان ها
 • توانایی برقراری ارتباط با دیگران و همچنین سازمان و موسسات مرتبط
 • توانایی نظارت و تحلیل داده ها
 • توانایی انجام کار گروهی یا رهبری تیم

مقاطع تحصیلی در رشته مدیریت انرژی:

مقاطع تحصیلی برای رشته مدیریت انرژی در کانادا به صورت زیر می باشند:

 • کارشناسی یا لیسانس: این مقطع حدود 4 سال می باشد
 • کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس: این مقطع 1 الی 3 ساله است.
 • دکتری: اخذ مدرک دکتری حدود 2 سال به طول می انجامد.

جمع بندی

مجموعه ویزا 724 در خلال راهنمای آموزشی کامل رشته ها، در این مطلب نیز به معرفی رشته مدیریت انرژی در کانادا پرداخته است. این مجموعه یکی از باسابقه ترین تیم های مهاجرتی کانادا در تخصص های مختلف با عملکردی بسیار مثبت از نگاه متقاضیان مهاجرت محسوب می شود.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

4 + 7 =

نظرات و سوالات شما

۱ Comment

 1. فرشاد

  avataravataravatar
  پشتیبانی
  اینجا پاسخگوی سوالات شما هستیم
  سلام وقت بخیر من فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته برق قدرت و ارشد مدیریت انرژی هستم در خصوص تحصیل در دوره دکتری مدیریت انرژی اطلاعات می خواهم.
  پیامی بنویسید…
  ۱۳:۰۰

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *