ارزانترین کشور برای تحصیل در رشته های پزشکی(مورد تائید وزارت علوم)

بسیاری از دانشجویان ایرانی و البته خارجی به دنبال رویای خود یعنی تحصیل در دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی هستند. در کشور ما موفق شدن برای تحصیل در این دوره‌ها کار بسیار سخت و طاقت فرسایی را می‌طلبد. شرایط کنکور به شکلی است که حتی ممکن است فرد با ساعت‌ها تلاش و پیگیری باز نتواند در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شود.

از طرفی برخی دیگر از افراد مایل هستند که تخصص پزشکی خود را در سایر کشورهای دنیا بگذرانند. عده‌ای هم دوست دارند تا از این طریق بتوانند علاوه بر تحصیل در یک رشته پزشکی به دنبال دریافت اقامت آن کشور باشند. به هر حال صرف‌نظر از علت هر شخص برای تحصیل در این دوره‌ها در خارج از کشور، شرایط برای افراد یکسان است.

برخی از کشورها از نظر سطح علمی شبکه بهداشت و آموزش دانشگاه‌ها بسیار قدرتمند هستند، اما خب به تبع آن چون متقاضیان زیادی دارند، هزینه های تحصیل در آن‌ها هم بسیار بالاست. از طرفی شرایط ورود به دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی آن‌هم سخت است.

اما برای کسانی که دوست دارند به هر شکلی که شده در این دوره‌ها شرکت کنند و البته توانایی مالی خیلی بالایی را ندارند که مثلا در کشورهایی اروپایی یا آمریکایی مطرح مثل کانادا شرکت کنند، بهترین گزینه انتخاب ارزانترین کشورها برای گذراندن این دوره‌ها است.

ما قرار است در این راهنما گزینه‌های ارزان قیمت و مناسبی را برای تحصیل به شما پیشنهاد کنیم. مواردی که از تایید وزارت بهداشت کشور نیز گذشته‌اند.

انتخاب ارزانترین کشورها برای گذراندن پزشکی

لیست کشورهای ارزان قیمت برای تحصیل در دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی

با توجه به فهرستی که وزارت بهداشت اعلام کرده است، بیش از 900 دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی از حدود 60 کشور دنیا مورد تایید قرار گرفته‌اند. یعنی شما در هر یک از این دانشگاه ها که تحصیل کنید، با مدرک خود می‌توانید در ایران مشغول به طبابت شوید.

اما از آنجایی که پول کشور ما خصوصا در سال‌های اخیر در مقابل ارزهای بین‌المللی بی‌ارزش شده است، پرداخت هزینه‌های دانشگاه‌های مختلف و بسیار باکیفیت جهان در رده پزشکی وجود ندارد و تنها عده‌ی کمی می‌توانند در این کشورها مشغول به تحصیل شوند.

اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. برخی کشورها نیز هستند که از نظر هزینه بسیار مطلوب هستند. گذشته از این شما اگر همت به خرج دهید می‌توانید از بورسیه‌های پیش رویتان هم استفاده کنید و یا نهایتا با یک کار پاره وقت در همان کشور، برخی از هزینه‌ها را جبران کنید. در ادامه لیستی از کشورهای به‌صرفه در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را به شما ارائه می دهیم و در قسمت مربوط به هر کشور نام دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را هم ذکر خواهیم کرد.

 1. روسیه

شاید برای شما تعجب‌آور باشد که روسیه را در صدر لیست ارزان‌ترین مقاصد تحصیل پزشکی در دنیا می‌بینید. اما درست است روسیه هم مقرون‌به صرفه است و هم کیفیت آموزشی فوق‌العاده‌ای دارد.

آموزش و کیفیت دانشگاه‌های روسیه بدون شک با دانشگاه‌های اروپایی قابل مقایسه است. تحصیل در این کشور با توجه به رشته مورد نظر می‌تواند از 2000 تا 6000 دلار در هر سال تحصیلی برای شما هزینه داشته باشد. هزینه‌های بیشتر معمولا برای دانشکده‌های دندانپزشکی است؛ زیرا بخش‌های تحقیقاتی، علمی و آزمایشگاهی متنوعی دارد.

برخلاف کشورهای اروپایی، تحصیل در روسیه به لطف سیاست‌های دولت روس با پرداخت یارانه شهریه، برای دانشجویان بین‌المللی کاملا مقرون به‌صرفه است. حدود 50 دانشگاه پزشکی وجود دارند که مدارک آن‌ها توسط سازمان‌های جهانی و یونسکو معتبر شناخته شده است.

اکثر دانشگاه‌های روسیه بدون آزمون ورودی و بر اساس سوابق تحصیلی متقاضیان اقدام به پذیرش آنان می‌کنند. از طرف دیگر دوره‌های پزشکی در این کشور به زبان انگلیسی و روسی خواهد بود. هر چند که برای گذران زندگی احتیاج دارید تا کمی به روسی مسلط باشید.

لیست دانشگاه‌های پزشکی روسیه مورد تایید وزارت بهداشت

تحصیل در روسیه زیر نظر بهترین پزشکان این کشور انجام می شود و از طرفی بهترین امکانات بیمارستانی را نیز در این کشور تجربه خواهید کرد. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه شامل موارد زیر می‌شوند.

I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry فقط دندانپزشکی

Tomsk State University

Saint Petersburg State University

RUDN University

Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)

Pavlov First Saint Petersburg State medical University

Novosibirsk State University

Kazan Federal University

Lomonosow Moscow State University

لیست دانشگاه‌های پزشکی روسیه

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی روسیه

یکی از مزایا تحصیل در دانشگاه های روسیه بر خلاف سایر دانشگاه‌های دنیا علاوه بر هزینه به صرفه، عدم نیاز به مدرک تافل یا آیلتس یا دیگر مدارک زبانی است. از طرف دیگر دوره های کارآموزی حین تحصیل و بعد از آن می‌تواند باعث بالا رفتن تجربه تخصصی دانشجویان در بیمارستان‌های فوق تخصصی روسیه شود.

دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی روسیه بسته به دوره از عمومی تا تخصص حدود 6 تا 7 سال به طول می‌انجامد. برای تکمیل یک دوره روسی پزشکی حدود 7 سال زمان نیاز است که این زمان شامل یک دوره اولیه یک ساله آموزش زبان برای دانشجویان بین‌المللی نیز خواهد بود.

از آنجایی که 80 تا 90 درصد شهریه توسط یارانه‌های دولتی پرداخت می شود، شما تنها 10 تا 20 درصد هزینه های تحصیل در این کشور را پرداخت می‌کنید. ناگفته نماند که هزینه زندگی هر دانشجو در این کشور حدود 200 دلار در ماه خواهد بود.

دانشجویان باید یک نامه دعوت به تحصیل از طرف وزارت خدمات مهاجرتی روسیه دریافت کنند. برای دریافت این نامه ابتدا باید به صورت آنلاین اقدام کنید و پس از مطالعه شرایط، دانشگاه مورد نظر، هزینه ها و دوره‌های آن را بررسی کنید.

پس از انتخاب دوره نیاز دارید تا مدارکی از جمله فرم درخواست پر شده، گذرنامه یا شناسه بین‌المللی معتبر و کپی گواهی دبیرستان خود را به سازمان مربوطه ارسال کنید. نتیجه بررسی اسناد چه در صورت رد و چه در صورت قبولی به شما اعلام خواهد شد.

برای دریافت دعوتنامه باید فرم درخواست را پرکنید. حدود 500 دلار هزینه برای دعوتنامه و ارسال پیک پرداخت کنید و رسید آن را به همراه کپی گواهی مدرسه با جزئیات را به مرجع مورد نظر از طریق ایمیل یا نمابر ارسال کنید. پس از آن در یک بازه زمانی 35 تا 40 روزه دعوتنامه شما برای تحصیل در روسیه صادر می‌شود.

 1. چین

یکی دیگر از کشورهایی که از نظر هزینه‌های دوره‌های پزشکی برای دانشجویان خارجی به صرفه است، کشور چین خواهد بود. هزینه‌های تحصیل در این کشور برای هر دانشجو تنها حدود 1000 تا 2000 دلار در سال خواهد بود. از طرفی یکی از معدود کشورهایی است که دانشگاه های متعددی از آن مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته‌اند. دوره‌های پزشکی در چین به زبان انگلیسی خواهند بود. پس تسلط شما به این زبان و آشنایی حداقلی با زبان چینی برای گذران زندگی کفایت می‌کند.

لیست دانشگاه‌های پزشکی چین مورد تایید وزارت بهداشت

از جمله دانشگاه‌های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان در چین موارد زیر خواهند بود. می‌توانید شرایط تک تک آن‌ها را بررسی کنید و متناسب با سلیقه و بودجه خود یک گزینه را انتخاب کنید.

Anhui Medical University

Army Medical University

Beijin Normal University

  Beijing University of Chinese Medicine

Capital Medical University

Central South University

China agricultural university

China Med University

China Pharmaceutical University

Chinese University Hong Kong

Chongqing Medical University

Dalian Medical University

East China Normal University

East China University of Science and Technology

Fudan University

Guangzhou Medical University

Harbin Medical University

Huazhong Agricultural University

Huazhong University of Science and Technology

Jiangsu University

Jilin University

Jinan University

Nanjing Agriculture University

Nanjing Medical University

Nanjing University

Nanjing University of Chinese Medicine

Nankai University

Nantong university

Northwest A&F University

Ocean University of China

Peking University

Peking Union Medical College

Shandong University

Shanghai jiao Tong University

Shanghai University of Traditional Chinese Medicine

Shantou University

SiChuan University

Soochow University

South China University of Technology

Southeast University

Southern Medical University

Southwest University

Sun Yat-Sen University

Tianjin Medical University

Tianjin University

Tongji University

Tsinghua University

University Hong Kong

University of Science and Technology of China

Wenzhou Medical University

Wuhan University

Xiamen University

Xian jiaotong University

Zhejiang University

Zhengzhou University 

Zhejiang University of Technology

لیست دانشگاه‌های پزشکی چین

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی چین

 کشور چین با دارا بودن بهترین نیروهای پزشکی در دنیا، از دانشگاه های قدرتمندی در سطح پزشکی برخوردار است. این کشور به عنوان یک مقصد داغ برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پزشکی محسوب می شود.

برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید باید معیارهای لازم را دارا باشید. از جمله این معیارهای موارد زیر است.

 • نمره مناسب و حداقل 60 درصدی در دروس دبیرستان زیست، فیزیک و شیمی
 • داشتن حداقل سن 18 سال یا بالاتر در زمان درخواست
 • داشتن دیپلم دبیرستان و بالاتر

با دارا بودن حداقل شرایط بالا می توانید مدارک و اسناد زیر را برای شرکت در دوره‌ها تهیه کنید.

 • فرم درخواست دانشجویی بین‌المللی امضا شده توسط دانشگاه پزشکی مورد درخواست
 • بیانیه شخصی 150 کلمه‌ای شامل معرفی خود، انگیزه‌ها و برنامه آینده
 • ارائه یک رزومه و برنامه درسی از تجارب آموزشی، کاری و مواردی از این دست
 • ارائه معاینه پزشکی و آزمایش خون با مهر و ترجمه چینی و یا انگلیسی
 • نامه توصیه شامل وابستگی و موقعیت توصیه کننده، امضا، ایمیل و شماره تلفن
 • اثبات توانایی مالی با حداقل موجودی 7000 دلار در سه ماه گذشته
 • ترجمه اسناد معتبر به انگلیسی یا چینی
 1. ترکیه

سومین کشور از لیست امروز ما همسایه نزدیک ما یعنی کشور ترکیه است. هزینه‌های تحصیل در رشته‌های پزشکی در این کشور در دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شوند. بر طبق این تقسیم‌بندی شهریه یک دانشجو خارجی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بین 240 تا 1500 دلار در سال خواهد بود. این شهریه در مراکز و موسسات خصوصی به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند، به طوری که هزینه تحصیل یک سال دانشجو بین 10000 تا 25000 دلار در سال خواهد بود.

با این اوصاف برای تحصیل در ترکیه باید از راه های دولتی وارد شوید. دانشگاه‌هایی که رقابت شدیدی بر سر آن‌ها وجود دارد. البته ناگفته نماند برخی از بورسیه های تحصیلی در این کشور نیز هستند که می‌توانند دانشجویان را تا 1500 دلار در سال ساپورت مالی کنند. برای دریافت بورسیه در مرحله اول باید از یک آزمون با نمره خوب بیرون بیایید و در نهایت نشان دهید که دانشجو مقبولی هستید.

تحصیل پزشکی در این کشور حدود 6 سال خواهد بود. رویکرد آموزش پزشکی در این کشور به این شکل خواهد بود که هر سال با سال تفاوت داشته باشد. برای مثال دو سال اول مثل تمامی کشورها مباحث علوم پایه آموزش داده می‌شوند. در سال سوم به بعد دانشجو به شکل تئوری و عملی با بیماری‌ها آشنا خواهد شد.

دو سال بعد نیز مختص به آموزش بالینی متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه خواهد بود. در نهایت در سال ششم دانشجویان در بیمارستان‌های مخصوص دانشگاه به شکل عملی کارآموزی می‌کنند.

لیست دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

وزارت بهداشت کشورمان از بین دانشگاه های پزشکی این کشور موارد زیر را مورد پذیرش قرار داده است. این یعنی تنها تحصیل در یکی از دانشگاه‌های زیر مورد قبول سیستم آموزشی کشور است.

Acıbadem University      

Ataturk University

Ankara University

Bahçeşehir University

Başkent University

Dokuz Eylül University

Ege university

Gazi University

Hacettepe university

Istanbul University

Izmir Katip Celebi University

Koc University

Marmara University

Ondokuz Mayis University

Yeditepe University

 

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

فرد متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه باید یک سال در کالج ثبت نام کند تا برای کنکور پزشکی ترکیه آماده باشد. تحصیلات پزشکی عمومی در این کشور همانطور که گفتیم 6 سال است. آموزش این دوره در تمامی شهرهای ترکیه برگزار می شود، اما آزمون تخصصی تنها در مرکز ترکیه یعنی آنکار برگزار خواهد شد.

بسته به اینکه در کدام دانشگاه ترکیه مشغول می شوید، ممکن است لازم باشد در آزمون زبان شرکت کنید. دو نوع آزمون پذیرش جداگانه نیز در ترکیه وجود دارد که مسیر را برای دریافت مدرک پزشکی کمی دشوار می کند.

متقاضیان باید از چند آزمون مختلف برای رسیدن به مرحله پذیرش با نمره قابل قبول عبور کنند. در نهایت در صورت قبولی در آن‌ها می‌توانند در ترکیه مشغول به آموزش شوند. برای قبولی در این آزمون دانشجو باید بتواند حداقل 60 نمره از 100 امتیاز را دریافت کند.

هر دانشجو باید مدارک خاصی را برای پذیرش در ترکیه و دریافت ویزا تحصیلی جمع‌آوری کند. از جمله آن‌ها موارد زیر است.

 • گواهی دبیرستان
 • فرم درخواست پر شده
 • گواهی زبان انگلیسی در صورتی که قصد تحصیل به انگلیسی را داشته باشید
 • اثبات توانایی مالی
 • هزینه درخواست تحصیل به مبلغ 35 تا 100 دلار
 • قبولی در تست های پیش رو
 • نامه پذیرش دانشگاه در صورت قبولی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • ارائه عکس
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • ارائه فرم درخواست ویزا از سفارت ترکیه

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

 1. فرانسه

کشور بعدی از لیست امروز ما فرانسه است. اگرچه هزینه‌های تحصیل در رشته‌های پزشکی در این کشور خصوصا به دو مورد اول لیست ما زیاد نزدیک نیست، اما به هر حال نسبت به سایر کشورهای اروپایی این هزینه کمتر خواهد بود. تحصیل پزشکی در فرانسه نسبت به دیگر کشورها طولانی‌تر است. شما برای پزشک عمومی شدن باید حدود 9 سال تحصیلی را با موفقیت طی کنید.

از طرف دیگر اگر قصد دارید تخصص خود را بگیرید حدود 10 تا 12 سال بسته به رشته مورد نظر این زمان به طول می‌انجامد. سیستم آموزشی فرانسه طی سه چرخه دانشجوی پزشکی را برای طبابت آماده می‌کند. در دو سال اول این سیستم دانشجو با آمادگی تحصیلی مواجه می‌شود.

تمامی دانش‌آموزان می‌توانند در سال اول شرکت کنند اما برای ورود به سال دوم باید از یک آزمون عبور کنند. چرخه دوم این سیستم چهار ساله خواهد بود. برای گذراندن این دوره با موفقیت هر دانشجو باید بتواند امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارد. این امتحانات علاوه بر تست نظر شامل شرکت در سمینارهای پزشکی و کارورزی در بیمارستان نیز می‌شود.

پس از آن است که دانشجویان با توجه به نمرات خود می‌توانند در یک تخصص ادامه تحصیل دهند. در نهایت این دانشجویان وارد چرخه سوم می شوند. این چرخه شامل پزشکی عمومی و سایر تخصص‌ها است. پس از گذراندن این دوره با موفقیت دانشجو موفق به اخذ دکترای پزشکی فرانسه خواهد شد.

هزینه‌های تحصیل در این کشور در ابتدا 6000 یورو برای ثبت‌نام دانشگاه و دوره‌های خصوصی خواهد بود. این هزینه‌ها 5000 یورو برای سال اول و 4000 یورو برای سال سوم تخمین زده است. البته به این هزینه‌ها حدود 260 یورو در سال را بابت هزینه‌های جانبی تحصیل و 500 یورو را بابت هزینه تامین اجتماعی در نظر بگیرید.

لیست دانشگاه‌های پزشکی فرانسه مورد تایید وزارت بهداشت

اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید و می‌خواهید مدرکتان در کشور مورد پذیرش قرار بگیرد، باید در یکی از دانشگاه های پزشکی زیر مشغول به تحصیل شوید.

.Aix-Marseille University

Federal University of Toulouse midi

National Polytechnic Institute of Toulouse

Normandy University

Sorbonne University

University Burgundy

University Claude Bernard Lyon 1

 University Lorraine

 University de Versailles Saint Quentin En Yvelines

 University Grenoble Alpes

 University of Angers

 University of Bordeaux

 University of Lille

 University of Montpellier

 University of Nantes

 University of Rennes 1

 University of Strasbourg

 University of Tours

 University of Côte d’Azur

 University Paris 13 Nord

 University Paris Descartes

 University Paris Didort-Paris 7

 University Paris-Est Creteil Val de Marne

 University Paris-Saclay

 University Paris-Sud

 University Paul Sabatier Toulouse

University PSL

 

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی فرانسه

برای تحصیل پزشکی در فرانسه باید بتوانید ویزا تحصیلی این کشور را دریافت کنید. داشتن مدرک دیپلم دبیرستان به علاوه مسلط بودن به زبان فرانسه (دوره های پزشکی تنها به زبان فرانسه موجود است) از ویژگی‌هایی است که یک متقاضی تحصیل پزشکی در این کشور باید رعایت کند. برای رفع مشکل زبانی دوره‌های سالانه آموزشی زبان برگزار می شود که دانشجو باید در آن‌ها شرکت کند.

برای اینکه متقاضی بتواند مشغول تحصیل در دانشگاه های پزشکی این کشور شود باید بتواند دیپلم متمرکز زبان فرانسه را دریافت کند. این مدرک در کل دنیا شناخته شده است. در نهایت آزمون‌های ورودی سال دوم به بعد اثبات می‌کنند که شما شایستگی تحصیل در دانشکده‌های پزشکی این کشور را دارید یا خیر.

 

مطلب پیشنهادی : شرایط تحصیل در رشته های پزشکی کشور انگلستان

 

 1. ایتالیا

تحصیلات پزشکی در کشور ایتالیا هم مانند فرانسه نسبت به سایر کشورهای اروپا ارزان‌تر است. خصوصا اگر بتوانید در یک دانشگاه دولتی پذیرفته شوید، از این امتیاز به شکل بهتری بهره‌مند خواهید شد. شهریه در دانشگاه های این کشور از 400 تا 4000 یورو در سال متغیر است.

دانشگاه های این کشور از نظر هزینه از یک درجه آزادی برخوردار هستند، بنابراین ممکن است شما شاهد شهریه‌های مختلف در دانشگاه‌های این کشور باشید. برای هزینه‌های زندگی در ایتالیا و خریدن کتاب و حمل نقل در این کشور علاوه بر شهریه باید چیزی بین 500 تا 1200 یورو در هر ماه پرداخت کنید.

بسته یه اینکه در کدام شهر مشغول تحصیل باشید، هزینه ها متفاوت خواهد بود. برای مثال هر چه شهر بزرگتر باشد و امکانات بیشتری داشته باشد هزینه‌ها هم بیشتر خواهد شد. به طور کلی شهرهای شمال ایتالیا از نقاط جنوب آن گران قیمت‌تر هستند.

ایتالیا هم مانند سایر کشورهای دنیا از یک سری بورسیه تحصیلی برخوردار است که بسته به موقعیت دانشجو و میزان فعال بودن آن به او اعطا می شود. هر دانشجو بر اساس عملکرد، درآمد خانواده و پیشرفت تحصیلی می‌تواند از این بورسیه ها استفاده کند.

برخی بورسیه‌ها در ایتالیا حتی تا 4800 یورو در سال می رسند و شامل هزینه‌های تحصیل، وعده‌های غذایی و هزینه خوابگاه می شوند. علاوه بر این شما مجاز هستید به صورت نیمه‌وقت و حداکثر تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوید تا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را جبران کنید.

برنامه های درسی پزشکی در ایتالیا در یک تک دوره‌ 6 ساله یا 12 ترم است. سه سال اول را موضوعات بیولوژیکی تشکیل می‌دهند. دانشجویان در دامه مشغول علوم بالینی خواهند شد. از سال پنجم و ششم هم دانشجویان باید دوره‌های عملی کارآموزی را طی کنند.

لیست دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت

اگر تصمیم شما برای تحصیل در ایتالیا جدی است می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان مشغول شوید. این دانشگاه ها شامل موارد زیر می شوند.

Alma Master Studiorum University of Bologna

 Amedeo Avogadro University of Eastern Piedmont

 Catholic University of The Sacred Heart

 Magna Graecia University of Catanzaro

Marche Polytechnic University

 Perugia University

 Sant’Anna School of Advanced Studies – Pisa

 Sapienza University of Rome

 University Cattolica del Sacro Coure

 University L’Aquila

 University of Bari

 University of Brescia

 University of Cagliari

 University of Calabria

 University of Camerino

 University of Catania

 University of Chieti-Pescara

 University of Degli Studi di Udine

 University of Eastern Piedmont

 University of Ferrara

 University of Florence

 University of Genoa

 University of Insubria

 University of Messina

 University of Milan

 University of Modena and Reggio Emilia

 University of Naples-Federico II

 University of Padua

 University of Palermo

 University of Parma

 University of Pisa

 University of Pavia

 University of Rome “Tor Vergata”

 University of Salerno

 University of Sassari

 University of Siena

 University of Trieste

 University of Turin

 University of Vita-Salute san Raffaele

University of Milan Bicocca

Verona University

شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی ایتالیا

برای اینکه بتوانید در دانشکده‌های پزشکی ایتالیا مشغول به تحصیل شوید، باید حداقل 50 درصد نمره های دروس فیزیک، شیمی و زیست را کسب کنید. برخی دوره‌های ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می شوند، بنابراین باید بتوانید مهارت‌های زبانی خود را با مدرک آیلتس یا تافل اثبات کنید. اگر واجد شرایط تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایتالیا باشید، باید مدارک زیر را برای ثبت‌‌نام در دانشگاه‌های این کشور مهیا کنید.

 • شناسنامه
 • فتوکپی از دعوت‌نامه دانشگاه مورد نظر
 • 5 عکس در سایز گذرنامه
 • فتوکپی گذرنامه معتبر
 • رسید بانکی
 • بیانیه هدف

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

هر سال در ماه های بهمن و اسفند، لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت منتشر می شود. این لیست برای دو سال معتبر خواهد بود. در آخرین لیست اعلام شده این وزارتخانه که در بهمن ماه 1401 منتشر شده است، 935 دانشگاه از 66 کشور قرار دارد. که این تعداد نسبت به سال قبل 28 دانشگاه و 6 کشور بیشتر است.

از جمله موارد قابل تامل در لیست منتشر شده برای تحصیل در رشته های پزشکی در سال 2023-2024، تایید برخی از مدارک در دانشگاه های زیر است:

در دانشگاه های Beijing University of Chinese Medicine کشور چین و Jamia Hamdard, New Delhi کشور هند تنها برای تحصیل در رشته های پزشکی شامل طب سنتی و داروسازی مورد تایید است.

در دانشگاه های A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry کشور روسیه و Universitat Internacional de Catalunya (UIC) کشور اسپانیا، نیز تنها تحصیل در رشته دندانپزشکی مورد تایید است.

در نهایت، تنها مدرک داروسازی دانشگاه University of Karachi کشور پاکستان مورد تایید این وزارتخانه است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

تغییرات جدید در لیست 2023 وزارت بهداشت

علاوه بر موارد که در بالا به آنها اشاره شد، در لیست جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های خارج از کشور، تغییرات دیگری نیز اعمال شده است:

 • دانشگاه های افزوده شده به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت:
 • کالج سائو لئوپولدو ماندیک (Faculdade Sao Leopoldo Mandic) و دانشگاه فدرال مارانهائو (Federal University of Maranhao) در کشور برزیل
 • دانشگاه پزشکی بلغارستان صوفیه (Bulgaria Medical University Sofia)
 • دانشگاه یائونده (University of Yaounde I) کشور کامرون
 • دانشگاه های هوهنهایم (University of Hohenheim)، مونستر (University of Muenster) و روستوک (University of Rostock) در آلمان
 • دانشگاه کیپ کوست (University of Cape Coast) کشور غنا
 • دانشگاه های گابریل دانونزیو (Gabriele d‘Annunzio University) و لوئیجی وانویتلی کامپانیا (University of Campania Luigi Vanvitelli) در ایتالیا
 • دانشگاه هند غربی (The University of the West Indies) در کشور جامائیکا
 • دانشگاه های آساهی (Asahi University)، پزشکی ایواته (Iwate Medical University) و تسورومی (Tsurumi University) در ژاپن
 • دانشگاه لاگوس (University of Lagos) در کشور نیجریه
 • دانشگاه استاوانگر (University of Stavanger) در نروژ
 • دانشگاه سلطان قابوس (The University of the West Sultan Qaboos University) در کشور عمان
 • دانشگاه قطر (Qatar University) و کالج پزشکی ویل کرنل قطر (Weill Cornell Medical College Qatar) در قطر
 • دانشگاه کراکو واچ (University of Kragujevac) در صربستان
 • دانشگاه ایتالیا سوئیس (University of della Svizzera italiana) در کشور سوئیس
 • آیدین استانبول (Istanbul Aydin University) و دانشگاه مدی پل (Medipol University) در کشور ترکیه
 • دانشگاه ناپیر ادینبورگ (Edinburgh Napier University) و دانشگاه لافبورو (Loughborough University) در انگلستان
 • مایو کلینیک دانشکده پزشکی الیکس (Mayo Clinic Alix School of Medicine)، دانشگاه ایالتی اوهایو (کمپ اصلی امریکا) (Ohio State University – Main camp United States)، دانشگاه سنت جانز (Saint John’s University)، پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتز (University of Colorado Anschutz Medical Campus)، دانشگاه میشیگان آن-آربور (University of Michigan-Ann Arbor)، دانشگاه نوادا در رینو (University of Nevada, Reno) و دانشگاه کارولینای شمالی در شارلوت (University of North Carolina at Charlotte) در آمریکا
 • دانشگاه دوی تان ویتنام (Vietnam Duy Tan University) در کشور ویتنام

در لیست جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، دانشگاه رودن روسیه حذف شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

مطلب پیشنهادی : شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

جمع‌بندی

تحصیل در دانشگاه های پزشکی یکی از رویاهای بسیاری از دانش‌آموزان است. به دلیل شرایط سخت پذیرش در کشور، بسیاری از افراد مایل هستند تا در سایر کشورهای دنیا مشغول به تحصیل شوند. در اینجا همانطور که مشاهده کردید ما لیستی از کشورهای ارزان قیمت تحصیلی پزشکی به همراه دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را ارائه کردیم که با توجه به نیاز خود می‌توانید در یکی از آن‌ها مشغول به تحصیل شوید. شرکت در یک دوره پزشکی و پذیرش در دانشگاه های بین‌المللی دشوار است، بنابراین بهتر است از یک مشاور خوب یا موسسه مهاجرتی حرفه‌ای کمک دریافت کنید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

7 + 9 =

نظرات و سوالات شما

۱ Comment

 1. Zahra.elahi

  سلام وقت بخیر
  ببخشید برای رشته دندانپزشکی در ترکیه چه زبانی باید بلد باشیم؟ و اینکه چند سال طول میکشه ؟ و هزینه دانشگاه در سال چقدر است؟ و شرایط پذیرش به چه صورت است ؟

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *