آزمون TCF کانادا یا Test de Connaissance du Français، یک آزمون بین المللی است که توسط فرانسوی زبانان غیر بومی برای اثبات تسلط خود به زبان فرانسوی انجام می شود. آزمون TCF برای کسانی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه/کالج هایی هستند که زبان فرانسه را به عنوان زبان آموزشی خود قبول دارند، اجباری است. کسانی که به دنبال اقامت دائم کانادا هستند نیز می توانند آن را دریافت کنند. بنابراین اگر برای تحصیل در خارج از کشور از کانادا برنامه ریزی می کنید، دانستن در مورد آزمون TCF می تواند برای شما مهم باشد. پس با ما همراه باشید!

اگر قبلا سابقه درخواست ویزا داشته اید اما ریجکت شده اید؛ توصیه می شود صفحه رفع ریجکتی را مطالعه بفرمایید. 

آزمون TCF

مدت اعتبار آزمون TCF کانادا چقدر است؟

نتیجه آزمون به مدت دو سال معتبر است و این آزمون مهارت زبان دانش آموزان را در شش سطح A1، A2، B1، B2، C1 و C2 ارزیابی می کند.

آزمون TCF انواع مختلفی دارد و زبان آموزان باید با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب کنند:

 • TCF برای ملیت فرانسوی (برای اقامت در فرانسه)
 • TCF کانادا برای اقامت دائم در کانادا
 • TCF برای کبک (برای اقامت دائم در استان کبک در کانادا)
 • TCF DAP برای تحصیل در فرانسه، در مقطع کارشناسی سال اول
 • TCF برای اهداف حرفه ای یا دانشگاهی

بیش از 600 مرکز آزمون در سراسر جهان وجود دارد که می توانید برای شرکت در آزمون TCF ثبت نام کنید.

فرمت آزمون

اگر با فرمت و ساختار آن آشنایی داشته باشید، قبولی در هر امتحانی آسان تر می شود. آزمون TCF را می توان به آزمون های اجباری و اختیاری تقسیم کرد. آزمون اجباری به سه بخش دیگر تقسیم می شود: Listening، Proficiency in Language Structures، و Reading. آزمون اختیاری دارای دو بخش فرعی است: Speaking و Writing.

فرمت آزمون TCF

انواع مختلف آزمون TCF

ساختار آزمون به شرح زیر است:

1. گوش دادن

سوالات چند گزینه ای بر اساس یک فایل ضبط شده ویدئویی پرسیده می شوند. این بخش توانایی متقاضی را برای درک عبارات و کلمات رایج، آزمایش می کند.

2. مهارت در ساختارهای زبان

گرامر و واژگان در این بخش تست می شوند. سوالاتی که به زبان آموزان داده می شود از شناسایی اشتباهات واژگانی تا انتخاب زبان صحیح را شامل می شود. شما باید از گرامر و علائم نگارشی درست در جملات پیچیده استفاده کنید.

3. خواندن

این روش زبان آموز را بر اساس توانایی او در خواندن مکالمات یا مقالات ارزیابی می کند. از او انتظار می رود که مقاله را تجزیه و تحلیل کند و بر اساس آن به سوالات پاسخ دهد.

4. صحبت کردن (اختیاری)

به عنوان بخشی از آزمون گفتاری، ممتحن به مدت 15 دقیقه مصاحبه انفرادی با شما انجام می دهد. سوالات پرسیده شده از سطح A1 شروع شده و به سطح C2 چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها (CEFR) می روند. ممتحن ممکن است از شما بخواهد که در مورد هر مکان، شخص، تجربه و موارد دیگر برای تجزیه و تحلیل مهارت های صحبت کردن شما، صحبت کنید.

5. نوشته شده (اختیاری)

حداکثر در 60 دقیقه، باید سه متن مختلف بنویسید. اولین بخش از شما می خواهد که یک پیام کوچک با حداکثر 120 کلمه بنویسید. بخش دوم شامل یک نامه،پیام یا یادداشت کوچک است که نباید بیش از 150 کلمه باشد. برای بخش سوم، داوطلب باید دو نظر و دیدگاه مختلف را درباره حل یک موضوع بنویسد که هر کدام باید حداکثر 180 کلمه باشد.

آزمون تی سی اف

نمرات و هزینه های لازم برای TCF

TCF کانادا امکان کسب امتیاز را مطابق با مقیاس های زیر را فراهم می کند:

نمره بندی آزمون TCF

هزینه های ثبت نام (4 ماژول اجباری)

هزینه ی ثبت نام آموزن TCF کانادا

نحوه ثبت نام در آزمون TCF

فرآیند ثبت نام برای آزمون TCF بسیار ساده است، زیرا می توانید در هر زمان به صورت آنلاین ثبت نام کنید. دو روش ثبت نام آنلاین و آفلاین برای این آزمون وجود دارد. برای ثبت نام آفلاین، باید به مراکز مورد نظر مراجعه کنید و می توانید هر چند بار که بخواهید برای آن درخواست دهید. با این حال، باید یک دوره استراحت 30 روزه بین دو تلاش (درخواست برای آزمون) وجود داشته باشد:

در اینجا چند نکته اضافی وجود دارد که هنگام ثبت نام برای TCF باید در نظر داشته باشید:

1. کمی در مورد نزدیکترین مرکز امتحان خود در https://france-education-international.fr جستجو کنید تا از تاریخ و روند امتحان را اطلاعاتی کسب کنید.

2. از سایت رسمی TCF دیدن کنید. مرکز آزمون مورد نظر خود را جستجو کنید و مراحل را دنبال کنید. درک خوبی از نوع TCF که می خواهید برای آن درخواست کنید، داشته باشید.

3. برای ثبت نام به مدارک شناسایی دولتی نیاز دارید.

نحوه کسب نمره خوب در آزمون TCF

اکنون که مشخص کردیم آزمون TCF چیست، بیایید نکاتی را برای کسب نمره خوب مورد بحث قرار دهیم. نمره مورد نیاز شما بستگی به رشته ای دارد که انتخاب می کنید. برای اطلاع از امتیازی که باید به آن دست یابید، با موسسه تحصیلی یا دانشگاه خود برای اطلاعات بیشتر، مشورت کنید.

1. از یک متخصص کمک بگیرید

اگر قصد دارید در اولین تلاش خود در آزمون TCF کانادا قبول شوید، یک معلم خصوصی را برای راهنمایی خود، استخدام کنید. با داشتن یک معلم با تجربه، شانس شما برای قبولی در این آزمون چندین برابر افزایش می یابد. با معلم خود به زبان فرانسوی صحبت کنید تا مطمئن شوید که این زبان را خوب درک می کنید و روی نقاط ضعیف خود تمرکز کنید.

2. انتخاب کتاب مناسب مطالعه

اگر می‌خواهید کتاب‌ تهیه کنید، در اینجا چند مورد از آنها وجود دارد که می‌توانند مفید باشند:

الف) Competences niveau 3 Comprehension orale

ب) Competences niveau 3 Comprehension ecrite

ج) Grammar progressive du francais و غیره

هنگام تهیه کتاب، به یاد داشته باشید که فرمت آزمون می تواند تغییر کند و ممکن است سؤالات مختلفی پرسیده شود. بنابراین از کتابها کمک بگیرید اما به آنها وابسته نباشید. سوالات نمونه را آنالیز کنید و برای آزمون آماده شوید.

3. از فرمت امتحان اطلاع داشته باشید

اگر می‌خواهید در هر امتحانی موفق شوید، ابتدا باید تمام اطلاعات لازم درباره فرمت آن را بدانید. در ادامه باید ساختار آن را مرور کنید و بر اساس آن آماده شوید.

4. سعی کنید زبان فرانسه را به صورت آنلاین یاد بگیرید

برای یادگیری زبان فرانسه و دانستن جزئیات بیشتر در مورد آزمون TCF از مطالب مطالعه آنلاین کمک بگیرید. شما می توانید:

 • در یوتیوب برای آموزش ها و وبلاگ هایی جستجو کنید که همه چیز را در مورد آزمون و نحوه آماده شدن برای آن توضیح می دهد.
 • نمونه مقالات را جستجو کنید.
 • جوامع آنلاین TCF را پیدا کنید و به آنها بپیوندید.

5. زمان و هدف خود را مدیریت کنید

زمان خود را به طور موثر مدیریت کنید. مدیریت ضعیف زمان به احتمال زیاد مانع موفقیت شما خواهد شد. یک جدول زمانی ایجاد کنید، به آن پایبند باشید و جلسات خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنید. استراحت های هدفمند داشته باشید تا متمرکز بمانید.

آزمون TCF

نکات تکمیلی مهم

 • در صورت انصراف یا تغییر زمان قبل از پایان مهلت ثبت نام (7 روز قبل از آزمون) هزینه ای 75 دلاری (غیر قابل استرداد) دریافت می شود.
 • هیچ گونه بازپرداخت یا تغییر تاریخ آزمون پس از پایان مهلت ثبت نام، پذیرفته نخواهد شد.
 • داوطلب موظف است هدفون خود را به همراه داشته باشد.
 • در صورتی که داوطلبی اجازه ورود به اتاق آزمون TCF کانادا را نداشته باشد (مثلاً داوطلب بدون پاسپورت حاضر شود)، هزینه ها مسترد نخواهد شد و پس از یک (1) ماه باید درخواست جدیدی ثبت کند.
 • در زمان ثبت نام باید پرداخت کامل هزینه ها انجام شود.
 • تحت هیچ شرایطی پس از مهلت های ذکر شده برای آزمون، هیچ بازپرداخت یا قسطی اعطا نمی شود، مگر اینکه کالج ELC مجبور باشد جلسه ای از آزمون ها را لغو کند، در این صورت تاریخ امتحان جایگزین ارائه می شود، یا بازپرداخت هزینه به صورت کامل اعطا خواهد شد.
 • یک اطلاعیه رسمی شامل برنامه آزمون ها و راهنمای داوطلب قبل از آزمون از طریق ایمیل برای داوطلب ارسال می شود.
 • در روز آزمون، داوطلبان باید در تمام طول روز (10 صبح تا 9 شب) در دسترس باشند.

نکات روز امتحان

داوطلبان باید با اطلاعیه رسمی (که به ایمیل آنها ارسال شده است) و پاسپورت معتبر خود، به سرپرست مرکز رسمی یا ناظرآزمون مراجعه کنند. از دسترسی داوطلبان بدون شناسنامه معتبر به جلوگیری می شود و هیچ استثنایی برای این شرایط وجود نخواهد داشت. پس از بررسی هویت، رئیس مرکز رسمی یا ناظر آزمون، داوطلبان را به صندلی های تعیین شده در اتاق امتحان هدایت می کند. امتحانات توسط کامپیوتر انجام می شود. داوطلبان باید شناسنامه خود را در طول آزمون روی میز بگذارند تا بررسی هویت در طول آزمون انجام شود. در طول آزمون، هیچ خروجی مجاز نخواهد بود، مگر در موارد اضطراری یا بهداشتی که قبلاً توسط داوطلب اطلاع داده شده و با گواهی پزشکی توجیه شده باشد.

در طول کل امتحانات، ارتباط بین داوطلبان یا خارج از آن مجاز نخواهد بود. داوطلبانی که با تاخیر وارد می شوند، پس از شروع امتحان، اجازه ورود به اتاق امتحان را نخواهند داشت. در صورت تقلب یا سوء رفتار توسط یک داوطلب (اختلال در روند امتحان، ارتباط یا تلاش برای برقراری ارتباط با سایر داوطلبان یا …)، این فرد به صورت فوری از اتاق بیرون برده می شود و از آزمون محروم خواهد شد. طول دوره این محرومیت توسط سازمان بین المللی آموزش فرانسه تعیین خواهد شد.

نکات بعد از آزمون

 • گواهی رسمی نتایج از 4 تا 8 هفته پس از آزمون TCF کانادا در دسترس خواهد بود.
 • کالج ELC به محض آماده شدن گواهی نتایج برای تحویل حضوری در ساعات اداری با داوطلبان تماس می گیرد.
 • اگر می خواهید گواهی نتایج خود را از طریق پست دریافت کنید، باید یک پاکت از پیش مهر شده (31.8 سانتی متر در 24.1 سانتی متر / 12.5 اینچ در 9.5 اینچ) با نام کامل، آدرس کامل و هزینه پست کافی ارائه دهید.
 • توجه داشته باشید که گواهی رسمی نتایج تنها مدرکی است که می تواند برای مقاصد مهاجرت به کانادا استفاده شود.

ویژگی‌های عکس مورد قبول برای شرکت در آزمون TCF کانادا

برای شرکت در آزمون TCF کانادا نیاز است تا عکسی با مشخصات مورد نظر دولت این کشور ارائه دهید. عکس بارگذاری شده‌ی شما می‌بایست دارای شرایط زیر باشد:

 • عکس رنگی و بدون دستکاری و روتوش.
 • عکسی با فرمت‌ JPG،  PNG،  JPEG و یا BMP .
 • حجم عکس می‌بایست کمتر از 4 MB باشد.
 • وضوح مورد قبول بیشتر از 300 DPI  است و تراکم آن حداقل 248×319 پیکسل می‌باشد.
 • عکس نباید دارای هیچگونه جای تاخوردگی، لکه یا چین باشد.
 • در این عکس نباید عینک، کلاه، نقاب و یا چیز مشابه دیگری داشته باشید.
 • عکس شما می‌بایست حداکثر در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد.

آزمون TCF کانادا

چگونه می‌توان برای آزمون TCF کانادا آماده شد؟

مسلما میزان نمره‌ای که در آزمون tcf خواهید گرفت، رابطه‌ی مستقیمی با میزان دانش و تسلط شما به زبان فرانسه دارد. راه‌های فراوانی وجود دارد که شما عزیزان می‌توانید از طریق آنها برای شرکت در آزمون TCF کانادا آماده شوید. موسسات، آموزشگاه‌ها و مراکز آموزشی فراوانی وجود دارند که می‌توانند به کمک آموزش‌های خود، شما را به زبان فرانسه مسلط کنند. دپارتمان‌های دانشگاهی که تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند نیز می‌توانند در این امر شما را یاری کنند.

اما روش‌های دیگری نیز وجود دارند که استفاده از آنها هیچ هزینه‌ای را برای شما به دنبال نخواهد داشت. شما عزیزان می‌توانید به کمک شبکه‌های بین المللی فرانسوی زبان مانند TV5 Monde،  شبکه‌های رادیویی مانند RFI Savoirs، دوره‌های آنلاین همگانی MOOC، پشتیبانی آنلاین زبان‌شناسی OLS، اپلیکیشن‌هایی مانند AnkiApp و … نیز زبان فرانسوی را بیاموزید. حتی در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، یوتیوب و … نیز کانال‌های آموزشی فراوانی وجود دارد که با عضویت در آنها می‌توانید به صورت رایگان زبان فرانسه را به بهترین شکل ممکن فرابگیرید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

5 + 13 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *