نگارش کاورلتر و نکاتی در مورد آن در رزومه های شغلی و تحصیلی


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۷/۰۸

 

 

آیا می دانید که کاورلتر چیست و از چه اهمیتی برای متقاضیان برخوردار است؟ وقتی که قصد مهاجرت خصوصا مهاجرت تحصیلی یا کاری دارید، با مفاهیم جالب و جدید زیادی آشنا می شوید. یکی از این اصطلاحات کاور لتر cover letter است. برای بسیاری از کسانی قصد دارند برای یک موقعیت شغلی در خارج درخواست دهند، این نامه اهمیت زیادی دارد.

اگر در حال دستیابی به یک شغل جدید در کشوری خاص هستید، یک نامه کتبی خوب که به رزومه شما پیوست شده باشد، می تواند این فرصت را به شما بدهد که یک روایت خوب از خود به کارفرما داشته باشید و توضیح دهید که به چه دلیل برای موقعیتی که درخواست داده اید مناسب هستید.

اگرچه نامه های این چنینی مثل قبل طرفداران خاصی ندارند و استفاده از آن رو به زوال است، اما همچنان شرکت هایی هستند که این نامه را از کاندیدای شغلی خود درخواست می کنند. اگر شما هم از این دسته افرادی هستید که به این نامه احتیاج دارید، مطالعه این مطلب می تواند تمام سوالات پس ذهن شما را جواب دهد.

 

کاورلتر

 

کاورلتر چیست؟

کاور لتر در یک بیان ساده به نامه ای گفته می شود که همراه رزومه شما به کارفرما داده می شود و از آن جهت اهمیت دارد که این نامه پیش از بررسی رزومه و صلاحیت های شما خوانده می شود. پس قدم اول برای تصدی موقعیتی خاص را باید محکم بردارید.

به عبارتی این نامه بخشی از روند درخواست کار شما خواهد بود. در این نامه باید به جزئیاتی بپردازید که درک بهتری از شما و شایستگی های شما برای موقعیتی خاص را برای مدیر شرکت فراهم کند. از آنجایی که نامه سرپوشیده اولین چیزی است که کارفرما که از درخواست شما بررسی می کند، پس می تواند یک ذهنیت مثبت یا منفی از شما ایجاد کند.

در این نامه شما باید صلاحیت ها و مهارت های مربوط به تجارب قبلی خود را ذکر کنید، تا بتوانید هماهنگی خود را با موقعیت فعلی نشان دهید. یک نامه خوب شانس برنده دعوت به مصاحبه شما افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین هدف اصلی شما برای نوشتن این نامه، باید نشان دادن منحصربفرد بودن شما برای نامزدی این منصب باشد.

 

ساختار کلی یک کاورلتر حرفه ای چگونه است؟

گفتیم که هدف کلی شما از نوشتن این نامه باید نشان دادن منحصربفرد بودن شما باشد. بنابراین باید طوری این نامه را تنظیم کنید که ارزش شما را برای موقعیت درخواستی نشان دهد. در نوشتن این نامه شما باید به موارد متعددی توجه کنید که از جمله آن ها موارد زیر است.

 

1.نشان دادن ارزش

باید طوری نامه را بنویسید که نشان دهد شما به عنوان یک فرد حرفه ای قرار است چه چیزی به شرکت مورد نظر اضافه کنید و آن ها از وجود شما چگونه سود خواهند برد. اینکه شما چگونه می توانید بر سازمان آن ها تاثیرگذار باشید، موردی است که باید به آن توجه کنید. بنابراین روی نقاط قوت خود تاکید کنید و توجه خواننده را از این طریق به خود جلب کنید.

 

2.نشان دادن سطح سواد در نامه کاورلتر

سطح سواد به معنای مدارک دانشگاهی معتبر یا سطح مقاطع تحصیلی بالا نیست. بلکه شما می توانید با یک غلط املایی ساده خود را برای این موقعیت بی توجه نشان دهید. اشتباهی که می تواند به قیمت رد صلاحیت شما منجر شود. از آن گذشته روابط اجتماعی خود و توانایی شما در برقراری ارتباط با یک شخص برجسته می تواند سطح سواد شما را نشان دهد.

 

3.نامزدی منحصربفرد و باتجربه

برای اینکه خودتان را خاص نشان دهید، می توانید با زدن برخی مثال ها تجربه و توانایی های خود را در امور مختلف نشان دهید. از طرفی با ذکر کردن مهارت های تحصیلی یا نرم افزاری خاص نشان دهید که فردی کامل و باتجربه برای شغل مد نظر و مناسب ترین کاندید برای این موقعیت هستید.

 

4.مشتاق

برای نوشتن نامه کاورلتر باید خود را مشتاق موقعیت شغلی نشان دهید. یک نوشتار و قالب بندی مناسب شاید بتواند میزان اشتیاق شما به این منصب را نشان دهد. با استفاده از برخی واژه های اثربخش، نشان دهید که تا چه اندازه دوست دارید عضوی از این تیم باشید. هنگام نشان دادن تمایل خود برای پیوستن به این گروه ارزش های خود را برای شرکت نشان دهید.

 

کاورلتر چیست

 

نکات مهم هنگام نوشتن کاور لتر حرفه ای

 • نامه خود را به شکل یک نامه اداری بنویسد.
 • هنگام نوشتن نامه از ساختار منسجم و شبیه به قالب رزومه خود استفاده کنید.
 • از زیاده گویی و به حاشیه رفتن بپرهیزید و در عین حال نکات مهم و قابل تامل و تاثیرگذار را بیان کنید.
 • برای انجام هر چه بهتر کار بهتر است از قالب ها و نمونه های آماده یا از پیش انجام شده کمک بگیرید.
 • هنگام نوشتن از رزومه خود فراتر بروید و بیش تر از جزئیات موجود در رزومه صحبت کنید. اما این نکته را باید به خاطر داشته باشید که نباید تمام موارد موجود در رزومه را هم در اینجا تکرار کنید.
 • در هنگام نوشتن نامه به دستورالعمل هایی که در آگهی استخدامی بیان شده است، توجه کنید؛ زیرا کوچکترین حرکت اشتباه و متناقض با آگهی استخدام می تواند منجر به رد صلاحیت شما شوید.
 • پس از نوشتن نامه کاورلتر چند بار آن را از نظر آدرس دهی صحیح، نام شرکت و کارفرما و از همه مهم تر غلط املایی بررسی کنید.
 • هنگام نوشتن برای تاکید روی برخی جملات می توانید از خطوط مورب، حروف بزرگ و یا زیرخط استفاده کنید، اما هرگز در این کار زیاده روی نکنید.
 • برای نشان دادن سطح تسلط خود از واژه ها و اصطلاحات حوزه خود استفاده کنید. خصوصا اگر بتوانید کلمات کلیدی شرکت را بیابید، می توانید به بهترین شکل از آن ها در نامه خود استفاده کنید.
 • از افعال عملی استفاده کنید. کلمات نباید منفعلانه باشند.
 • طوری بنویسید که نشان دهد بسیار مصمم و مطمئن هستید و برای موقعیت شغلی مورد نظر اشتیاق لازم را دارید.
 • از لحن مثبت استفاده کنید و اصالت را نشان دهید.
 • هرگز به فکر زیباتر کردن نوشته با رنگ آمیزی یا استفاده از طرح های خاص تزیینی نباشید، اما شیک، اداری و تمیز نامه خود را آماده کنید.

 

نامه پوششی باید از چه قالبی برخوردار باشد؟

شیوه نگارش نامه پوششی یا همان کاورلتر و همچنین نحوه قالب بندی این نامه هم درست مثل متن نامه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا نشان دهنده میزان تبحر و تجربه شما به شکلی غیر ملموس و متغیر خواهد بود. این را به یاد داشته باشید که پس از نوشتن نامه خود حتما از فرد حرفه ای دیگری کمک بخواهید تا نامه شما را از لحاظ متن، ساختار و قالب بررسی کند.

نکته جالب توجه هنگام نوشتن قالب نامه این است که آنچه برای عنوان در آن ذکر می کنید باید یک همسویی و مطابقتی با عنوان رزومه داشته باشد. این مسئله باعث شخصی سازی درخواست شما به شکل حرفه ای می شود.

در عنوان باید آدرس کامل خود که شامل کشور، شهر، منطقه، شماره تلفنی آدرس الکترونیکی و کد پستی است را بیان کنید. در اصل باید نامه خود را با اطلاعات تماس خود شروع کنید. این متن را باید از قسمت حاشیه چپ تراز کنید. در قسمت بعد تاریخ را ذکر کنید. پس از آن اطلاعات مربوط به کارفرما از جمله نام او را بیان کنید.

در این نامه باید از یک ساختار مناسب پیروی کنید، ساختاری که بتواند به خوبی به سوالات شما مثل موارد زیر پاسخ بگوید.

 • دلیل خود را از نوشتن ذکر کنید و اینکه چرا این نامه را می نویسید.
 • بدون اینکه بیش از اندازه وارد جزئیات شوید، به این سوال پاسخ دهید که چرا به به این موقعیت علاقه دارید.
 • با نشان دادن دستاوردهایی که تا کنون داشته اید در کاورلتر یا مهارت های خاص خود به اینکه چرا صلاحیت این موقعیت را دارید، پاسخ بدهید.

 

مراحل نوشتن نامه cover letter

 

مراحل نوشتن نامه cover letter

برای نوشتن کاورلتر نیاز دارید تا از یک روند مناسب استفاده کنید. مراحل زیر از جمله پارامترهایی است که باید به ترتیب هنگام نوشتن این نامه رعایت کنید.

 

1.با نام عنوان، آدرس و نام کارفرما نامه خود را آغاز کنید.

در ابتدا یک نام عنوان هماهنگ با رزومه برای نامه خود در نظر بگیرید. بعد از آن باید آدرس خود را به شکل کامل و همانطور که در پاراگراف های قبل توضیح دادیم بیان کنید. در انتها پس از قرار دادن تاریخ نوشتن نامه، لازم است متن نوشتار اصلی نامه خود را با مورد خطاب دادن نام کارفرمای خود آغاز کنید.

 

2.در پاراگراف اول نامه کاورلتر خودتان را معرفی کنید.

در ابتدا پس از گذر از شکل و شمایل شروع یک نامه رسمی، بهتر است خودتان را معرفی کنید. افتتاحیه باید طوری باشد که توجه کارفرما را به خود جلب کند، پس بهتر است به شکل کاملا مختصر نشان دهید که چرا به این موقعیت علاقه مند شدید.

 

3.در پاراگراف دوم از مهارت ها و سطح تحصیلات خود صحبت کنید.

حالا نوبت به ضربه کاری می رسد، جایی که شما باید ارزش خود را با ارائه سطح شایستگی ها نشان دادهید. در اینجا باید به شکل جزئی تر در مورد سوابق کاری، پروژه های که انجام داده اید، میزان تحصیلات و مهارت های خاص مرتبط با کار خود صحبت کنید. این نکات برجسته اصل مطلب خواهند بود و شما را با معرفی دستاوردها به یک کاندیدای مناسب برای موقعیت فعلی معرفی می کند.

 

4.پاراگراف بعدی را با دستاوردهایی که تا کنون داشته اید پر کنید.

در این قسمت از نامه کاورلتر می توانید به تمام دوره هایی که گذرانده اید مثل دوره های کارآموزی، گواهینامه ها یا فعالیت های فوق برنامه ای که داشته اید اشاره کنید. در ذکر دستاوردها زیاده روی نکنید و به اشاره سه چهار مورد برجسته اکتفا کنید.

 

5.یک اختتامیه قوی داشته باشید.

در انتها با لغات برجسته و قدرتمند، درخواست مصاحبه و نامزدی برای موقعیت مورد نظر خود داشته باشید. این کار را با ارجاع به رزومه خود انجام دهید. در انتها با یک تشکر از کارفرما برای بررسی شرایط شما کار را تمام کنید. اگر نامه به شکل کاغذی است در گوشه انتهایی آن امضا بزنید، در غیر این صورت می توانید با ثبت نام تایپ شده خود نامه را تمام کنید.

 

نمونه کاورلتر

 

در پایان...

هنگام درخواست کار در یک کشور خارجی معمولا نامه کاورلتر اولین چیزی است که کارفرما از شما بررسی می کند و در صورت صلاحدید شرایط و رزومه شما را به شکل تخصصی تر بررسی می کند. از این جهات این نامه از اهمیت زیادی برخوردار است.

این نامه نشان دهنده درخواست شما برای یک موقعیت خاص و البته نشان دهنده مهارت های شما و شایستگی های شما برای تصدی موقعیت مورد نظر خواهد بود. به همین دلیل است که این نامه باید از یک سری اصول پیروی کند. اصولی که به طور کامل در این مقاله آن ها را بررسی کردیم و از ریز و درشت نکاتی که باید هنگام نوشتن نامه رعایت کنید، صحبت کردیم. اما اگر پذیرش در موقعیت مورد نظر برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است و نمی خواهید به خاطر یک اشتباه در نوشتن نامه پوششی خود رد صلاحیت شوید، می توانید از مشاورین باسابقه ویزا 724 کمک بگیرید.

 

مهیار حلاج پور

 

من مهیار حلاج پور هستم؛ (Mahyar Hallajpour)

عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت. به شماره پروانه R520250

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روش های سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

 • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
 • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
 • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


سوالات متداول


کاور لتر چیست و هدف از نوشتن آن چه چیزی است؟

کاور لتر به معنای نامه پوششی است و هدف از آن تکمیل رزومه با استفاده از ارائه این نامه است. این نامه توانایی ارتباطی، مهارت ها و توانمندی ها و همچنین علاقه متقاضی به موقعیت فعلی را نشان می دهد.

فرمت نامه کاورلتر باید چگونه باشد؟

متن را در حاشیه چپ نامه بدون فرورفتگی در هر پاراگراف ایجاد کنید. از لحاظ فونت و ساختار این را به یاد داشته باشید که باید نامه شما به سبک رزومه باشد تا بیان کننده هماهنگی و حرفه ای بودن شما باشد. برای نوشتن بهتر است از فونت های 10 تا 14 کمک بگیرید و حاشیه را روی یک اینچ تنظیم کنید.

نامه cover letter باید شامل چه مواردی باشد؟

کارفرمایان هنگام بررسی نامه می خواهند چند نکته اصلی درباره متقاضی بدانند. پس در آن باید از لحن نوشتاری قاطع اما دوستانه، با اصالت و دارای صلاحیت استفاده کنید. سپس در این نامه به معرفی توانمندی های خود، میزان علاقه مندی به این منصب به شکل جزئی تر نسبت به رزومه اشاره کنید و برای ارتباط گیری شرکت با شما، آدرس کامل خود را در آن بیان کنید.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 - 02128421010 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.