نگارش کاورلتر و نکاتی در مورد آن در رزومه های شغلی و تحصیلی

آیا می دانید که کاورلتر چیست و از چه اهمیتی برای متقاضیان برخوردار است؟ وقتی که قصد مهاجرت خصوصا مهاجرت تحصیلی یا کاری دارید، با مفاهیم جالب و جدید زیادی آشنا می شوید. یکی از این اصطلاحات کاور لتر cover letter است. برای بسیاری از کسانی قصد دارند برای یک موقعیت شغلی در خارج درخواست دهند، این نامه اهمیت زیادی دارد.

اگر در حال دستیابی به یک شغل جدید در کشوری خاص هستید، یک نامه کتبی خوب که به رزومه شما پیوست شده باشد، می تواند این فرصت را به شما بدهد که یک روایت خوب از خود به کارفرما داشته باشید و توضیح دهید که به چه دلیل برای موقعیتی که درخواست داده اید مناسب هستید.

اگرچه نامه های این چنینی مثل قبل طرفداران خاصی ندارند و استفاده از آن رو به زوال است، اما همچنان شرکت هایی هستند که این نامه را از کاندیدای شغلی خود درخواست می کنند. اگر شما هم از این دسته افرادی هستید که به این نامه احتیاج دارید، مطالعه این مطلب می تواند تمام سوالات پس ذهن شما را جواب دهد.

مطلب پیشنهادی: آموزش ثبت نام ویزای تحصیلی فرانسه

کاورلتر

کاورلتر چیست؟

کاور لتر در یک بیان ساده به نامه ای گفته می شود که همراه رزومه شما به کارفرما داده می شود و از آن جهت اهمیت دارد که این نامه پیش از بررسی رزومه و صلاحیت های شما خوانده می شود. پس قدم اول برای تصدی موقعیتی خاص را باید محکم بردارید.

به عبارتی این نامه بخشی از روند درخواست کار شما خواهد بود. در این نامه باید به جزئیاتی بپردازید که درک بهتری از شما و شایستگی های شما برای موقعیتی خاص را برای مدیر شرکت فراهم کند. از آنجایی که نامه سرپوشیده اولین چیزی است که کارفرما که از درخواست شما بررسی می کند، پس می تواند یک ذهنیت مثبت یا منفی از شما ایجاد کند.

در این نامه شما باید صلاحیت ها و مهارت های مربوط به تجارب قبلی خود را ذکر کنید، تا بتوانید هماهنگی خود را با موقعیت فعلی نشان دهید. یک نامه خوب شانس برنده دعوت به مصاحبه شما افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین هدف اصلی شما برای نوشتن این نامه، باید نشان دادن منحصربفرد بودن شما برای نامزدی این منصب باشد.

 

ساختار کلی یک کاورلتر حرفه ای چگونه است؟

گفتیم که هدف کلی شما از نوشتن این نامه باید نشان دادن منحصربفرد بودن شما باشد. بنابراین باید طوری این نامه را تنظیم کنید که ارزش شما را برای موقعیت درخواستی نشان دهد. در نوشتن این نامه شما باید به موارد متعددی توجه کنید که از جمله آن ها موارد زیر است.

 

1.نشان دادن ارزش

باید طوری نامه را بنویسید که نشان دهد شما به عنوان یک فرد حرفه ای قرار است چه چیزی به شرکت مورد نظر اضافه کنید و آن ها از وجود شما چگونه سود خواهند برد. اینکه شما چگونه می توانید بر سازمان آن ها تاثیرگذار باشید، موردی است که باید به آن توجه کنید. بنابراین روی نقاط قوت خود تاکید کنید و توجه خواننده را از این طریق به خود جلب کنید.

2.نشان دادن سطح سواد در نامه کاورلتر

سطح سواد به معنای مدارک دانشگاهی معتبر یا سطح مقاطع تحصیلی بالا نیست. بلکه شما می توانید با یک غلط املایی ساده خود را برای این موقعیت بی توجه نشان دهید. اشتباهی که می تواند به قیمت رد صلاحیت شما منجر شود. از آن گذشته روابط اجتماعی خود و توانایی شما در برقراری ارتباط با یک شخص برجسته می تواند سطح سواد شما را نشان دهد.

3.نامزدی منحصربفرد و باتجربه

برای اینکه خودتان را خاص نشان دهید، می توانید با زدن برخی مثال ها تجربه و توانایی های خود را در امور مختلف نشان دهید. از طرفی با ذکر کردن مهارت های تحصیلی یا نرم افزاری خاص نشان دهید که فردی کامل و باتجربه برای شغل مد نظر و مناسب ترین کاندید برای این موقعیت هستید.

4.مشتاق

برای نوشتن نامه کاورلتر باید خود را مشتاق موقعیت شغلی نشان دهید. یک نوشتار و قالب بندی مناسب شاید بتواند میزان اشتیاق شما به این منصب را نشان دهد. با استفاده از برخی واژه های اثربخش، نشان دهید که تا چه اندازه دوست دارید عضوی از این تیم باشید. هنگام نشان دادن تمایل خود برای پیوستن به این گروه ارزش های خود را برای شرکت نشان دهید.

کاورلتر چیست

نکات مهم هنگام نوشتن کاور لتر حرفه ای

 • نامه خود را به شکل یک نامه اداری بنویسد.
 • هنگام نوشتن نامه از ساختار منسجم و شبیه به قالب رزومه خود استفاده کنید.
 • از زیاده گویی و به حاشیه رفتن بپرهیزید و در عین حال نکات مهم و قابل تامل و تاثیرگذار را بیان کنید.
 • برای انجام هر چه بهتر کار بهتر است از قالب ها و نمونه های آماده یا از پیش انجام شده کمک بگیرید.
 • هنگام نوشتن از رزومه خود فراتر بروید و بیش تر از جزئیات موجود در رزومه صحبت کنید. اما این نکته را باید به خاطر داشته باشید که نباید تمام موارد موجود در رزومه را هم در اینجا تکرار کنید.
 • در هنگام نوشتن نامه به دستورالعمل هایی که در آگهی استخدامی بیان شده است، توجه کنید؛ زیرا کوچکترین حرکت اشتباه و متناقض با آگهی استخدام می تواند منجر به رد صلاحیت شما شوید.
 • پس از نوشتن نامه کاورلتر چند بار آن را از نظر آدرس دهی صحیح، نام شرکت و کارفرما و از همه مهم تر غلط املایی بررسی کنید.
 • هنگام نوشتن برای تاکید روی برخی جملات می توانید از خطوط مورب، حروف بزرگ و یا زیرخط استفاده کنید، اما هرگز در این کار زیاده روی نکنید.
 • برای نشان دادن سطح تسلط خود از واژه ها و اصطلاحات حوزه خود استفاده کنید. خصوصا اگر بتوانید کلمات کلیدی شرکت را بیابید، می توانید به بهترین شکل از آن ها در نامه خود استفاده کنید.
 • از افعال عملی استفاده کنید. کلمات نباید منفعلانه باشند.
 • طوری بنویسید که نشان دهد بسیار مصمم و مطمئن هستید و برای موقعیت شغلی مورد نظر اشتیاق لازم را دارید.
 • از لحن مثبت استفاده کنید و اصالت را نشان دهید.
 • هرگز به فکر زیباتر کردن نوشته با رنگ آمیزی یا استفاده از طرح های خاص تزیینی نباشید، اما شیک، اداری و تمیز نامه خود را آماده کنید.

 

نامه پوششی باید از چه قالبی برخوردار باشد؟

شیوه نگارش نامه پوششی یا همان کاورلتر و همچنین نحوه قالب بندی این نامه هم درست مثل متن نامه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا نشان دهنده میزان تبحر و تجربه شما به شکلی غیر ملموس و متغیر خواهد بود. این را به یاد داشته باشید که پس از نوشتن نامه خود حتما از فرد حرفه ای دیگری کمک بخواهید تا نامه شما را از لحاظ متن، ساختار و قالب بررسی کند.

نکته جالب توجه هنگام نوشتن قالب نامه این است که آنچه برای عنوان در آن ذکر می کنید باید یک همسویی و مطابقتی با عنوان رزومه داشته باشد. این مسئله باعث شخصی سازی درخواست شما به شکل حرفه ای می شود.

در عنوان باید آدرس کامل خود که شامل کشور، شهر، منطقه، شماره تلفنی آدرس الکترونیکی و کد پستی است را بیان کنید. در اصل باید نامه خود را با اطلاعات تماس خود شروع کنید. این متن را باید از قسمت حاشیه چپ تراز کنید. در قسمت بعد تاریخ را ذکر کنید. پس از آن اطلاعات مربوط به کارفرما از جمله نام او را بیان کنید.

در این نامه باید از یک ساختار مناسب پیروی کنید، ساختاری که بتواند به خوبی به سوالات شما مثل موارد زیر پاسخ بگوید.

 • دلیل خود را از نوشتن ذکر کنید و اینکه چرا این نامه را می نویسید.
 • بدون اینکه بیش از اندازه وارد جزئیات شوید، به این سوال پاسخ دهید که چرا به به این موقعیت علاقه دارید.
 • با نشان دادن دستاوردهایی که تا کنون داشته اید در کاورلتر یا مهارت های خاص خود به اینکه چرا صلاحیت این موقعیت را دارید، پاسخ بدهید.

مراحل نوشتن نامه cover letter

مراحل نوشتن نامه cover letter

برای نوشتن کاورلتر نیاز دارید تا از یک روند مناسب استفاده کنید. مراحل زیر از جمله پارامترهایی است که باید به ترتیب هنگام نوشتن این نامه رعایت کنید.

1.با نام عنوان، آدرس و نام کارفرما نامه خود را آغاز کنید.

در ابتدا یک نام عنوان هماهنگ با رزومه برای نامه خود در نظر بگیرید. بعد از آن باید آدرس خود را به شکل کامل و همانطور که در پاراگراف های قبل توضیح دادیم بیان کنید. در انتها پس از قرار دادن تاریخ نوشتن نامه، لازم است متن نوشتار اصلی نامه خود را با مورد خطاب دادن نام کارفرمای خود آغاز کنید.

 

2.در پاراگراف اول نامه کاورلتر خودتان را معرفی کنید.

در ابتدا پس از گذر از شکل و شمایل شروع یک نامه رسمی، بهتر است خودتان را معرفی کنید. افتتاحیه باید طوری باشد که توجه کارفرما را به خود جلب کند، پس بهتر است به شکل کاملا مختصر نشان دهید که چرا به این موقعیت علاقه مند شدید.

3.در پاراگراف دوم از مهارت ها و سطح تحصیلات خود صحبت کنید.

حالا نوبت به ضربه کاری می رسد، جایی که شما باید ارزش خود را با ارائه سطح شایستگی ها نشان دادهید. در اینجا باید به شکل جزئی تر در مورد سوابق کاری، پروژه های که انجام داده اید، میزان تحصیلات و مهارت های خاص مرتبط با کار خود صحبت کنید. این نکات برجسته اصل مطلب خواهند بود و شما را با معرفی دستاوردها به یک کاندیدای مناسب برای موقعیت فعلی معرفی می کند.

4.پاراگراف بعدی را با دستاوردهایی که تا کنون داشته اید پر کنید.

در این قسمت از نامه کاورلتر می توانید به تمام دوره هایی که گذرانده اید مثل دوره های کارآموزی، گواهینامه ها یا فعالیت های فوق برنامه ای که داشته اید اشاره کنید. در ذکر دستاوردها زیاده روی نکنید و به اشاره سه چهار مورد برجسته اکتفا کنید.

5.یک اختتامیه قوی داشته باشید.

در انتها با لغات برجسته و قدرتمند، درخواست مصاحبه و نامزدی برای موقعیت مورد نظر خود داشته باشید. این کار را با ارجاع به رزومه خود انجام دهید. در انتها با یک تشکر از کارفرما برای بررسی شرایط شما کار را تمام کنید. اگر نامه به شکل کاغذی است در گوشه انتهایی آن امضا بزنید، در غیر این صورت می توانید با ثبت نام تایپ شده خود نامه را تمام کنید.

نمونه کاورلتر

انواع کاورلتر را نام برده و توضیح دهید؟

انواع کاورلتر را می توانید در ادامه مقاله مشاهده نمایید. جهت هر درخواستی می بایست کاورلتری مخصوص ارائه دهید. برای مثال افرادی که قصد دارند برای پذیرش تحصیلی اقدام کنند باید کاورلتری تهیه نمایند که مناسب با همان موضوع باشد.

انواع کاورلتر:

 • کاورلتر شغلی:

افراد زیادی برای پذیرش ویزای کاری نیاز به کاولتر شغلی دارند. کسب یک موقعیت شغلی مناسب نیازمند ارائه یک کاورلتر شغلی خوب نیز می باشد. دقت داشته باشید که کاورلتر شغلی شما باید متناسب با حرفه ای که مدنظر دارید، تهیه شود. به عبارت دیگر نباید از یک کاورلتر برای تمامی شغل ها استفاده کنید. بهتر است در کاورلتر شغلی تان، به گونه ای خود را معرفی نمایید که فعال و پویا به نظر برسید. توضیحاتی ارائه دهید که نشان دهند دارای روحیه تیمی بوده و بسیار خلاق هستید.

انواع انواع کاورلتر

 • تحصیلی یا اپلای:

این نوع از کاورلتر به طور مستقیم می تواند روی شانس شما برای پذیرش در دانشگاه مدنظرتان تاثیرگذار باشد. در این نوع از کاورلتر لازم است تا به معرفی خود پرداخته و هدفتان از درخواست پذیرش را توضیح دهید. اگر کم و کاستی در رزومه تحصیلی تان وجود دارد یا در برخی دروس نمرات پایینی کسب کرده اید، علت آنها را بیان نمایید. پیشنهاد می کنیم که در مورد توانایی ها و استعدادهای خاصی که دارید نیز توضیحاتی بیان کنید.

 • پژوهشی:

در این مورد توجه داشته باشید که می بایست در خصوص پژوهش مدنظرتان توضیحاتی ارائه دهید. بنابراین بهتر است موسسه مورد نظر را مخاطب قرار داده و مسیر شناخت آن را توضیح دهید. از طرف دیگر می توانید دلیل علاقه خود به آن پژوهش را نیز درج نمایید. در صورت امکان دلایلی را ذکر کنید تا آن موسسه را قانع کنند که با شما همکاری داشته باشند.

در پایان…

هنگام درخواست کار در یک کشور خارجی معمولا نامه کاورلتر اولین چیزی است که کارفرما از شما بررسی می کند و در صورت صلاحدید شرایط و رزومه شما را به شکل تخصصی تر بررسی می کند. از این جهات این نامه از اهمیت زیادی برخوردار است.

این نامه نشان دهنده درخواست شما برای یک موقعیت خاص و البته نشان دهنده مهارت های شما و شایستگی های شما برای تصدی موقعیت مورد نظر خواهد بود. به همین دلیل است که این نامه باید از یک سری اصول پیروی کند. اصولی که به طور کامل در این مقاله آن ها را بررسی کردیم و از ریز و درشت نکاتی که باید هنگام نوشتن نامه رعایت کنید، صحبت کردیم. اما اگر پذیرش در موقعیت مورد نظر برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است و نمی خواهید به خاطر یک اشتباه در نوشتن نامه پوششی خود رد صلاحیت شوید، می توانید از مشاورین باسابقه ویزا 724 کمک بگیرید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

3 + 9 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *