تفاوت فاند و پذیرش در چیست

برای کسانی که رویای تحصیل در کانادا را در سرمی‌پرورانند، شناخت تفاوت پذیرش و فاند در کانادا یکی از سوالاتی که با آن مواجه هستند. کانادا یک کشور فوق‌العاده مناسب برای زندگی، کار و تحصیل است. بسیاری از افراد امیدوار هستند تا بعد از تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بتوانند اقامت دائم یا تابعیت کانادا را دریافت کنند. برخی از افراد هم همین‌که بتوانند در دانشگاه‌ها یا کالج‌های این کشور تحصیل کنند و مدرک خود را از بهترین دانشگاه‌های این کشور بگیرند، کفایت می‌کند.

کانادا با داشتن بیش از 642000 نفر ورودی دانشجوی بین المللی، یک رکورد خیره کننده در بین سایر کشورهای جهان دارد. تازه این تعداد هم با وجود منابع مالی مناسب است. تحصیل در کانادا یکی از آرزوهای دانشجویان بین‌المللی است. اما متاسفانه هزینه‌های تحصیل در این کشور به شکلی است که هر کسی توان پرداخت آن را ندارد. در یک کلام کانادا برای گرفتن مدرک کمی گران است. خصوصا برای ما ایرانی‌ها و وقتی قرار است به دلار حساب کنیم هم اوضاع کمی وخیم‌تر می شود.

البته برای کسانی که توان پرداخت هزینه‌ها را دارند، این شرایط چندان اذیت‌کننده نیست ولی برای عده‌ای هم تحصیل در کانادا می‌تواند همچنان مثل یک رویا بماند. با ما همراه باشید تا شما را به طور مفصل با تفاوت‌های فاند و پذیرش در دانشگاه‌های این کشور آشنا کنیم.

تفاوت پذیرش و فاند تحصیلی در کانادا

تفاوت پذیرش و فاند در کانادا چیست؟

خیلی ساده است. شما با پذیرش در دانشگاه‌های این کشور با تقبل هزینه‌های تحصیل و زندگی می‌توانید برای مدت زمان خاصی به کانادا مهاجرت کنید. اما فاند به معنای نوعی بورسیه است. یعنی اینکه دولت بخشی از هزینه‌های تحصیل یا امرار معاش و یا همه آن را با توجه به اولیت‌هایی که برای دانشجویان مشخص کرده، پرداخت می‌کند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است با وجود اینکه شما به وسیله فاند یا پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا موسسات غیر انتفاعی این کشور مشکلی نداشته باشید، اما همچنان از سوی سفارت به شما ویزایی تعلق نگیرد. در اصل این دو مورد مقوله‌هایی جداگانه هستند؛ زیرا برای گرفتن ویزا باید اسناد و مدارک لازم مورد تایید کنسولگری کانادا را آماده کنید. این موضوع با قبولی شرایط برای تحصیل در کانادا کاملا فرق می‌کند.

فاندها به طور کلی در دو دسته مختلف قرار می‌گیرند. نمونه‌هایی که دولت درصدی از هزینه تحصیلی و شهریه را به اشکال مختلف مثلا مستقیم یا غیر مستقیم برای دانشجو متقبل می‌شود، بدون اینکه از دانشجو انتظاری داشته باشد. اما در روش دوم دانشجو در قبال کارهای دانشجویی که به او محول می شود، می‌تواند بخشی از هزینه‌های شهریه و تحصیل خود را به عنوان حقوق دریافت کند. در روش دوم شخص می تواند با کارهای پژوهشی و کمک دستیاری و فعالیت های مربوط به دانشگاه که خارج از وظیفه اوست با نظارت مسئولین، از فاند تحصیلی برخوردار شود.

 

مطلب پیشنهادی: پذیرش رشته های مهندسی در کانادا

تفاوت فاند و بورسیه در کانادا در چیست؟

بعد از مشخص شدن تفاوت پذیرش و فاند در کانادا، حالا قرار است به تفاوت فاند و بورسیه در این کشور بپردازیم. گفتیم که فاند چیست، اما بورسیه هم نوعی فاند است که در آن دانشجو با توجه به صلاحیت هایی که دارد از یک سری امتیاز مالی بهره‌مند می‌شود. قبل از پرداختن به بورسیه باید متذکر شویم که فاند تحصیلی به افراد با مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا تعلق می‌گیرد.

شخص متقاضی دریافت بورسیه باید از آن افراد سخت‌کوش باشد که از نظر سطوح تحصیلی در درجات بالایی قرار دارد. در واقع چیزی که ملاک دریافت بورسیه است، شرط معدل خواهد بود. یعنی این معدل است که تعیین می کند، شخص لیاقت بهره‌مندی از بورسیه را دارد یا خیر. این شیوه کمک مالی برای استعدادهای درخشان با وضعیت مالی نامساعد است. در اصل با این شیوه سطح آموزش برای افراد با استعداد تحصیلی بالا برای هر دو گروه با توانایی مالی و بدون این توانایی به یک اندازه مهیا خواهد بود.

البته ناگفته نماند که اغلب بورسیه ها به صورت دوره‌ای و ترمی مشخص می شوند. این یعنی شما اگر در یک ترم معدل مورد نظر را نتوانید کسب کنید باید قید دریافت بورسیه را بزنید. سنجش سطح علمی شما با استفاده از آزمون های مختلف تعیین شده توسط دانشگاه‌های کانادا مشخص خواهد شد.

بنابراین به جز تفاوت پذیرش و فاند در کانادا، بورسیه و فاند هم در این کشور با هم تفاوت‌هایی دارند که به آن پرداختیم. اما دریافت فاند شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

فاند تحصیلی و بورسیه در کانادا

معرفی انواع فاند در کانادا

شرایط تحصیلی دریافت فاند در کانادا را بررسی کردیم. اما به جز آن فرد متقاضی دریافت این نوع بورسیه باید از دیگر شرایط لازم بسته به نوع فاند برای استفاده از این طرح کمک تحصیلی برخوردار باشد. لازم است متذکر شویم دریافت فاند در سه مقطع مورد نظر رایج است، اما در مقطع دکتری بیش از سایر مقاطع مشاهده می شود. از جمله فاندهای ارائه شده توسط دانشگاه‌های کانادا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

1.فاند waiver

این نوع فاند به دانشجویانی تعلق می‌گیرد ک از شرایط خاص دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستند برخوردار باشند. این شرایط بسته به دانشگاه مورد نظر ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. در فاند waiver کمک هزینه مالی به خود دانشجو داده نمی‌شود و فقط بخشی از هزینه‌های شهریه، برخی هزینه‌های تحصیلی مثل شرکت در یک جلسه آموزشی خاص یا هزینه خوابگاه را متقبل می‌شود. این نوع فاند بسته به تشخیص دانشگاه به افراد کم توان مالی پرداخت می‌شود.

2.فاند grant

فاند گرنت از سری کمک هزینه‌های دولت کانادا و برخی موسسه‌های این کشور است که باعث کاهش بار هزینه تحصیلی دانشجو می‌شوند. بر خلاف نوع اول این نوع فاند در اختیار خود دانشجو قرار می‌گیرد. البته در برخی از دانشگاه‌ها هم هنگام پرداخت شهریه هر ترم بسته به درصد حمایت مالی از کل مبلغ شهریه کم می‌شود.

در بررسی تفاوت پذیرش و فاند در کانادا، فاند grant از اهمیت بالایی برخوردار است. در این فاند معمولا خود دانشجو مبلغ را تعیین می‌کند، البته به شرطی که از شرایط تخصیص داده شده دانشگاه به این نوع بورسیه برخوردار باشد.

معرفی انواع فاند در کانادا

 

مطلب پیشنهادی : دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه بریتیش کلمبیا

3.فاند fellowship

فلوشیپ فاند نوع دیگری از فاند مورد تایید دانشگاه‌های کانادا محسوب می شود که به دانشجویان خاصی تعلق می‌گیرد. افرادی می‌توانند از فلوشیپ استفاده کنند که به منظور ارتقا یک پژوهش و یا بالا بردن سطح علمی یک برنامه‌ آموزشی در یک طرح مشترک فعالیت می‌کنند.

این نوع فاند در مقاطع فوق لیسانس و دکتری بیشتر رایج است. این نوع فاند که یک بورس تحصیلی محسوب می‌شود، معمولا از طرف خیرین مشهور و به نام کانادایی ارائه می‌شود.

4.فاند Financial Need

اگر در دسته دانشجویانی باشید که از لحاظ رتبه علمی در سطوح بالایی قرار داشته باشید، می‌توانید از کمک هزینه Financial Need استفاده کنید. البته یک شرط برای این نوع کمک هزینه وجود دارد و آن هم عدم تمکن مالی و توانایی پرداخت شهریه برای ادامه تحصیل است.

در بررسی تفاوت پذیرش و فاند در کانادا، کمک هزینه Financial Need دانشجو باید بتواند نیازمندی خود به این کمک هزینه را با استفاده از اسناد و مدارک حساب‌های بانکی به اثبات برساند.

5.فاند Merit- Based Scholarship

اگر کمی به زبان انگلیسی مسلط باشید خواهید فهمید که این نوع کمک هزینه به چه قشری از دانشجویان اختصاص پیدا می‌کند. Merit- Based Scholarship  یک کمک هزینه تحصیلی طبق شایستگی‌های اثبات شده دانشجو است که بر اساس عملکرد علمی او سنجیده می شود.

برای مثال اشخاصی که از از نمره پایان ترم خوبی برخوردار هستند و یا دارای یک رزومه قوی هستند، افرادی که توانسته اند در مسابقات علمی به مقامی و مدال دست پیدا کنند و اشخاصی که از نظر زبانی در سطح خیلی خوبی قرار دارند، می‌توانند از این کمک هزینه استفاده کنند.

6.فاند Award

این فاند به اشخاصی تعلق می‌گیرد که به دلیل عملکرد خوب شایستگی پاداش و جایزه را خواهند داشت. در اصل کمک هزینه Award به افراد رتبه برتر هر ترم، اشخاص عضو هیئت علمی و مواردی از این دست پرداخت خواهد شد.

در بررسی تفاوت پذیرش و فاند در کانادا، این جایزه ممکن است علاوه بر کمک هزینه تحصیلی شامل دیگر پاداش‌ها مثل بن‌های خرید یا مسافرت هم باشد. این پاداش به شکل مستقیم و بدون واسطه به دانشجو متقاضی پرداخت می شود.

نحوه گرفتن فاند در کانادا

همانطور که مشاهده کردید، انواع بورسیه، جایزه و فاند تحصیلی وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از آن‌ها برای رفع نیازهای مالی دوران تحصیل خود در کانادا استفاده کنند. اما واقعیت این است که گرفتن فاند آنطور هم که تصور می‌شود، آسان نیست. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، سال تحصیلی و شرایط دانشجو همگی در گرفتن فاند تاثیرگذار هستند. برای گرفتن فاند در کانادا نیاز به پارامترهای زیر احساس می شود.

1.بورسیه‌های تحصیلی کانادا با شرایط علمی

برخی از بورسیه‌های کانادا بر اساس سطح علمی افراد به آن‌ها تعلق می‌گیرد. برای دریافت چنین بورسیه‌هایی شرط اساسی بالا بودن نمره معدل و یا کسب نمره بالا در آزمون‌های مختلف است. در چنین فاندهایی دانشجو باید عملکرد علمی و تحصیلی خوبی از خود نشان دهند تا بتواند واجد شرایط محسوب شود.

در چنین فاندهایی گاهی اوقات شخص متقاضی باید در کارنامه خود مقالات علمی داشته باشد. اغلب درخواست برای بورسیه‌های علمی به دلیل شرایط سخت‌گیرانه کمتر از سایر کمک هزینه‌های تحصیلی است.

2.کمک هزینه‌های تحصیلی مخصوص افراد نیازمند

در بحث تفاوت پذیرش و فاند در کانادا متوجه شدیم که اساس کار فاندها، پرداخت هزینه‌های تحصیل افراد نیازمند و البته مستعد است. اکثر بورسیه‌ها نیازمند اثبات نیازمندی مالی دانشجویان خواهند بود. در کنار این شرط اساسی، برخی دیگر از عوامل مثل مشارکت در امور دانشگاه و یا فوق برنامه‌ها هم بی‌تاثیر نیست.

3.جوایز بورسیه‌ای

کمک هزینه‌های تحصیلی مراکز دانشگاهی و کالج‌های کانادا به بورسیه‌های علمی و کمک هزینه‌ها ختم نمی شوند. برخی از آن‌ها به عنوان پاداش یک عملکرد، برای مثال موفقیت در یک آزمون به او تعلق می‌گیرند. چنین بورسیه‌هایی بسته به کالج یا دانشگاه، ممکن است هر سال به دانشجو اعطا شوند و یا نه، فقط قابلیت ارائه در یک سال تحصیلی را داشته باشند.

4.بورسیه‌های فوق برنامه

فعالیت‌های فوق برنامه می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای از عملکردها باشد. از کارهای درون دانشگاهی گرفته تا شرکت عضویت در یک انجمن یا گروه ورزشی خاص، همگی می‌توانند در کنار سایر شرایط عمومی، دانشجویی را واجد شرایط دریافت این فاند کنند.

اما خارج از اینکه کدام یک از بورسیه‌ها و فاندهایی که ذکر کردیم برای شما مناسب است، باید با توجه به دانشگاه یا کالج مورد نظر خود و بر اساس شرایط لازم هر بورسیه، اقدام به درخواست این کمک‌ هزینه‌های تحصیلی کنید. این شرایط از دانشگاهی به دانشگاه دیگر تفاوت دارد و حتی ممکن است بر اساس قومیت، مذهب، تجربیات تحصیلی و کاری متفاوت باشد.

نحوه دریافت فاند به این شکل است که شما انواع بورسیه دانشگاه یا کالج مد نظر خود را جستجو می‌کنید و بر اساس شرایط ، مدارک مورد نیاز خود را جمع‌آوری و درخواست خود را از راه‌های اعلام شده توسط هر دانشگاه ارائه می‌دهید. اکثر این درخواست‌ها به صورت ایمیلی خواهند بود.

کمک هزینه‌های تحصیلی مخصوص افراد نیازمند

بورس تحصیلی Scholarship چیست؟

علاوه بر تمام فاندهایی که بررسی کردیم و مواردی که وجود دارند، اما در قالب این مقاله نمی‌گنجند، دانشجو می تواند توسط دانشگاه یا دولت برای تامین هزینه های تحصیل خود در کانادا از بورسیه استفاده کند. اسکالرشیپ  یک روش دیگر برای کمک به دانشجویان نیازمند پرداخت هزینه تحصیلی محسوب می‌شود که خود انواع مختلفی دارد.

برای مثال شخصی که به عنوان دستیار پژوهشی استخدام می‌شود یا به عنوان یک دستیار آموزشی، در اصل از اسکالرشیپ استفاده کرده است. این نوع بورسیه به اشخاصی اعطا می شود که از نظر معدل، در بین دانشجویان برتر هر ترم قرار داشته باشند. ناگفته نماند که میزان این بورسیه یک مبلغ از پیش تعیین شده است. در حالی که در فاند گرنت و نمونه های مشابه بر اساس نیاز دانشجو و صلاحدید دانشگاه مبلغ تعیین و پرداخت می‌شود.

علاوه بر انواع فاند و بورسیه دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا می‌توانند با ارائه یک ضمانت‌نامه معتبر به بانک‌ها و موسسات مالی این کشور نسبت به دریافت وام دانشجویی به عنوان کمک هزینه دانشجویی استفاده کنند.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی تفاوت پذیرش و فاند در کانادا پرداختیم. پس متوجه شدیم که در روش پذیرش فرد باید هزینه‌های زندگی و تحصیل خودش بر عهده بگیرد و آن را سر موعد پرداخت کنید. اما در روش فاند دولت کانادا یک درصد خاص یا کل هزینه شهریه دانشگاه و هزینه های تحصیل را بر اساس نوع فاند پرداخت خواهد کرد.

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، می‌توانید از روش های فوق متنوع کمک هزینه تحصیلی، بورسیه یا وام تحصیلی استفاده کنید و از تحصیل در این کشور لذت ببرید.

انواع کمک هزینه های تحصیلی

اغلب افراد برای تامین هزینه های مهاجرت تحصیلی، از منابع مالی شخصی هزینه های دوران تحصیل خود را می پردازند. به این روش سلف فاند می گویند که این منابع مالی می تواند متعلق به خود دانشجو بوده یا اسپانسر مالی (افراد درجه اول خانواده یعنی والدین، خواهر و برادر و یا همسر) داشته باشد. در این موارد برای اثبات توانایی تامین هزینه های تحصیل، باید مدارک مالی کافی به دانشگاه و سفارت ارائه شود.

لازم به ذکر است دانشجویان سلف فاند، در صورت احراز معدل و نمرات بالا می توانند از تخفیف شهریه در ترم های بعدی استفاده کنند. همچنین می توانند با انجام کارهای دانشجویی پاره وقت، قسمتی از هزینه های خود را تامین نمایند.

فول فاند

فول فاند چیست؟

زمانی که به دانشجویی فول فاند (full fund) تعلق بگیرد یعنی یک سازمان و ارگان از جمله دانشگاه، سازمان تحقیقاتی و یا هر ارگان دولتی و ایالتی دیگر، تمامی هزینه های تحصیلی دانشجو را خواهد پرداخت. در اغلب موارد این هزینه ها، شهریه و هزینه های معمولی زندگی را پوشش می دهد.

اما گاهی اوقات، فول فاند به معنای این است که سازمان یا ارگان مربوطه موظف است “هر” هزینه ای که از شروع تا پایان تحصیل، به آن نیاز خواهید داشت را بپردازند. یعنی می بایست علاوه بر شهریه و هزینه های معمول زندگی، هزینه های بلیط هواپیما، درخواست ویزا، بیمه و … را نیز پرداخت نماید.

فاند تحصیلی

غالبا، فول فاند به دانشجویان دکترا و در زمینه های تحقیقاتی خاصی، تعلق می گیرد. در ضمن توجه داشته باشید که این دانشجویان می بایست پیش زمینه ی آکادمیک و تحقیقاتی بسیار قوی ای داشته باشند. موارد زیر شانس دریافت فول فاند را افزایش می دهند:

 • مقالات متعدد معتبر
 • سابقه شرکت در کنفرانس های مرتبط
 • سابقه ی کاری مرتبط
 • نمره ی زبان عالی
 • پروپوزال مرتبط
 • معدل و نمرات بالا در مقاطع قبلی
 • توصیه نامه های قوی از اساتید معتبر

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

5 + 10 =

نظرات و سوالات شما

۱ Comment

 1. آروین شجاعی

  سلام و وقت بخیر
  فان تحصیلی فقط برای شخص صادر میشه یا می تواند همسر خود را با خود به کانادا برد در ضمن بعد از پایان تحصیلات وضعیت اقامت به چه صورت است شرایط اسکان و اقامت چجوریه و توصیه می کنید زن و شوهر با هم مهاجرت کنند

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *