PLAB یا هیئت ارزیابی حرفه ای و زبانی که فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی (IMG) باید از آن استفاده کنند تا نشان دهند که مهارت ها و دانش لازم برای پزشکی در انگلستان را دارند. آزمون PLAB انگلستان دروازه ای برای ورود به دوره های پزشکی این کشور است. آزمون PLAB یک ارزیابی 2 قسمتی است و دانش پزشکی و مهارت های ارتباطی فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی را ارزیابی می کند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی این آزمون پرداخته و به برخی سوالات متداول شما پاسخ دهیم. با ما همراه باشید!

علت شرکت در آزمون PLAB

اگر از دانشکده های علوم پزشکی ایران یا یک دانشکده پزشکی خارج از بریتانیا، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس فارغ التحصیل شده اید، احتمالاً باید در آزمون PLAB شرکت کنید. استثناهایی وجود دارد که می‌توانید در وب‌سایت GMC مطالعه کنید. آزمون PLAB بررسی می‌کند که شما دانش دارید و می‌توانید مانند یک پزشک سال دوم، آموزش برنامه بنیاد خود را در بریتانیا شروع ‌کنید.

برای اطلاع از شرایط تحصیل رشته پزشکی در انگلستان مراجعه کنید و از شرایط آن باخبر شوید.

الزامات آزمون PLAB انگلستان

در زیر معیارهای واجد شرایط بودن برای فارغ التحصیلان پزشکی حاضر در آزمون آورده شده است:

قبل از رزرو آزمون PLAB باید موارد زیر را داشته باشید:

 • مدرک تحصیلی پزشکی اولیه قابل قبول: اگر هنوز فارغ التحصیل نشده اید، به تأییدیه ای نیاز است تا ثابت کند که امتحانات نهایی خود را گذرانده اید و واجد شرایط هستید.
 • دانش لازم انگلیسی: شما باید مدارک و شواهد زبان انگلیسی خود را به انگلستان ارائه دهید. اگر در آزمون بین‌المللی سیستم تست زبان انگلیسیIELTS(حداقل نمره 7 در کل و حداقل 7.0 را برای هر چهار ماژول زبان) یا آزمون زبان انگلیسی شغلی (OET) شرکت کرده‌اید، می‌توانید این کار را در بخش «تست‌های من» در GMC Online انجام دهید. اگر نمرات شما با شرایط انگلستان مطابقت داشته باشد، جزئیات آزمون شما برای تأیید به انگلیس ارسال شده و ظرف دو روز کاری بررسی می شود. پس از تأیید، می توانید یک آزمون رزرو کنید.
 • یک حساب GMC Online برای رزرو یا لغو امتحانات خود بسازید.
 • صلاحیت اولیه داوطلبان باید برای ثبت نام محدود توسط مؤسسه ای که در فهرست راهنمای دانشکده های پزشکی سازمان بهداشت جهانی ذکر شده است، پذیرفته شود. علاوه بر این، داوطلبان باید حداقل 12 ماه تجربه بالینی تحصیلات تکمیلی را در یک بیمارستان آموزشی بگذرانند.

آزمون PLAB چند قسمت دارد؟

تست PLAB از 2 بخش تشکیل شده است:

 1. PLAB 1: این آزمون با فرمت MCQ شامل 180 سوال است که باید در 3 ساعت حل شود و شامل 180 سوال تک پاسخی است.
 2. PLAB 2 : این بخش شامل یک معاینه بالینی ساختار یافته عینی (OSCE) است که از 18 ایستگاه بالینی تشکیل شده است. هر ایستگاه 18 دقیقه با 2 دقیقه زمان مطالعه است. این آزمون در سطح صلاحیت یک پزشک در شروع سال پایه 2 (F2) در برنامه بنیاد تنظیم شده است.

قبل از اینکه بتوانید برای ثبت نام GMC اقدام کنید، باید هر دو بخش را بگذرانید.

آزمون PLAB انگلستان

PLAB  قسمت 1

این آزمون توانایی شما را در به کارگیری دانش خود برای مراقبت از بیماران آزمایش می کند. سوالات مربوط به بهترین عملکرد فعلی در بریتانیا و تجهیزاتی است که به طور معمول در بیمارستان های بریتانیا در دسترس هستند. شما باید به سوالات مربوط به شواهد منتشر شده پاسخ دهید و نه بر اساس ترتیبات محلی خود.

بخش اول آزمون PLAB شامل چه مواردی می شود؟

این یک آزمون کتبی چند گزینه ای با 180 سوال است که باید در عرض سه ساعت به آن پاسخ دهید. هر سوال با یک سناریوی کوتاه شروع می شود و بعد از آن یک سوال دنبال می شود که باید از بین پنج پاسخ داده شده، پاسخ مناسب را انتخاب کنید. این آزمون شرایط رایج، مهم یا حاد (آنهایی که در بخش های اورژانس رایج است) که توسط کارآموزانی که وارد سال دوم برنامه بنیاد (F2) می شوند، و مدیریت شرایط طولانی مدت دیده شده در مراقبت های اولیه را پوشش می دهد. این شامل وظایف پیشرفته یک پزشک عمومی (GP) نمی شود. شما می توانید قسمت 1 را در تعدادی از کشورها و همچنین در بریتانیا امتحان دهید.

نمونه برگه پاسخگویی به آزمون PLAB:

شرایط شرکت در آزمون PLAB انگلستان

تاریخ های آزمون  PLAB 1

این آزمون چهار بار در سال در بریتانیا و در تعدادی از مکان‌های خارج از کشور برگزار می‌شود. برای دیدن مکان‌ ها و اینکه آیا مکان ‌ها در دسترس هستند، باید برای یک حساب GMC Online ثبت نام کنید و به بخش “تست‌های من” مراجعه کنید. تمامی مکان های امتحانی محدود و پر تقاضا می باشد. تاریخ های آزمون آینده و تاریخ های بسته شدن انگلستان و خارج از کشور، در زیر ذکر شده است. توجه داشته باشید که موارد زیر فقط باید به عنوان راهنما استفاده شود و انگلستان این حق را برای خود محفوظ می دارد که در صورت لزوم برای مدیریت ظرفیت و تقاضا، رزروهای آزمایشی را زودتر ببندد.

آزمون های PLAB 1 آینده و تاریخ های بسته شدن آنها

آزمون های PLAB 1

چه زمانی می توانید در خارج از بریتانیا در آزمون شرکت کنید؟

این آزمون چهار بار در سال در بریتانیا و در تعدادی از مکان‌های خارج از کشور برگزار می شود.آزمون های خارج از کشور توسط شورای بریتانیا میزبانی می شود که در زیر به همراه اطلاعات تماس درج شده است. پس از رزرو آنلاین، فقط در صورتی که جزئیات محل برگزاری را حداقل یک هفته قبل از امتحان دریافت نکرده اید، با دفتر مربوطه شورای بریتانیا تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی : ویزای انگلستان

جزئیات تماس حوزه های خارج از انگلیس برای PLAB 1

PLAB

PLAB  قسمت 2

PLAB 2  یک آزمایش بالینی ساختار یافته عینی (OSCE) است. این از 16 سناریو تشکیل شده است که هر کدام هشت دقیقه طول می کشد و هدف آن بازتاب تنظیمات زندگی واقعی از جمله یک مشاوره ساختگی یا یک بخش حاد است. تست های قسمت 2 فقط در مرکز ارزیابی بالینی انگلیس در منچستر انجام می شود.

این امتحان همه چیزهایی را که از یک پزشک آموزش دیده در بریتانیا انتظار می رود در اولین روز سال دوم (F2) ببیند را پوشش می دهد. این توانایی شما را در به کارگیری دانش در مراقبت از بیماران می سنجد، نه اینکه چقدر خوب می توانید حقایق را به خاطر بسپارید و بیان کنید. تمام سوالات مربوط به بهترین عملکرد فعلی است. شما باید به آنها در رابطه با شواهد منتشر شده پاسخ دهید و نه بر اساس ترتیبات محلی خود. اسامی داروهایی که در این آزمون به آنها اشاره شده است، آنهایی هستند که در آخرین ویرایش فرمول ملی بریتانیا (BNF) آمده است .

پس از خواندن دستورالعمل ها و اطلاعات بیمار در خارج از هر اتاق، وارد اتاق معاینه می شوید و کار مشخص شده را تکمیل می کنید. یک تایمر وجود خواهد داشت که زمان حرکت را اعلام می کند. مدت زمانی که بین ایستگاه ها دارید بستگی به این دارد که در کدام مرکز آزمایش خود را تکمیل می کنید. حداقل دو ایستگاه استراحت وجود دارد که به شما امکان می دهد استراحت کنید. کل امتحان حدود سه ساعت طول خواهد کشید.

دامنه هایی که توسط آنها ارزیابی می شوید

در طول امتحان، برای هر سناریو سه ناحیه یا «دامنه» مشخص می‌شوید.

آزمون PLAB

هنگام علامت گذاری در برابر دامنه ها، ممتحن شایستگی شما را در تعدادی از زمینه های مهارت ارزیابی می کند.

 1. معاینه بالینی

اکثر ایستگاه ها شامل یک بیمار شبیه سازی شده است. شما باید مانند یک بیمار واقعی با بازیگر تعامل کنید، از جمله درخواست انجام هر گونه معاینات بالینی مرتبط. شما باید هر ایستگاه را با تأیید نام و شماره GMC خود شروع کنید. این موضوع مهم است زیرا ممکن است ممتحن همیشه در اتاق حضور نداشته باشد و از راه دور تماشا کند. در برخی اتاق ‌ها ایستگاه‌های تماس تلفنی یا ویدیویی پیدا خواهید کرد. تماس قبل از ورود به اتاق برای شما وصل خواهد شد. مهم است که تلفن یا مانیتور را لمس نکنید زیرا این کار باعث قطع تماس شما می شود. در برخی از ایستگاه ها، توانایی شما در انجام معاینه فیزیکی با استفاده از مدل یا آدمک ارزیابی می شود.

ممتحن از شما انتظار دارد که بتوانید هر گونه معاینه فیزیکی اولیه، از جمله معاینه شکم، سینه، دست، قلب و مفاصل را انجام دهید. شما باید بتوانید معاینه واژینال رکتوم یا دو دستی را انجام دهید. همچنین باید بتوانید از تجهیزات مناسب در انجام معاینه گوش، چشم یا سیستم عصبی استفاده کنید. ممکن است از شما خواسته شود که معاینه یا روش دیگری را روی یک شبیه ساز انجام دهید که می تواند برای نشان دادن علائم بالینی طبیعی و غیر طبیعی برنامه ریزی شود. یک نقش آفرین ممکن است از بیرون اتاق با استفاده از میکروفون متصل به شبیه ساز صحبت کند. بررسی وضعیت روانی یک فرد نوعی معاینه بالینی برای آزمون PLAB 2 است.

 1. مهارت های عملی

ممتحن شما را بر اساس توانایی شما در انجام رویه های عملی رایج ارزیابی می کند.

مهارت های عملی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بررسی فشار خون
  • انجام رگ گیری
  • قرار دادن کانول در ورید محیطی
  • محاسبه دوز دارو
  • انجام تزریقات داخل وریدی
  • اختلاط و تزریق دارو در کیسه داخل وریدی
  • تزریق عضلانی و زیر جلدی
  • احیای اولیه قلبی ریوی (بزرگسالان و کودکان)
  • بخیه زدن
  • تفسیر الکتروکاردیوگرام(ECG)، اشعه ایکس یا نتایج سایر تحقیقات
  • تفسیر تست های اساسی عملکرد تنفسی
  • انجام کاتتریزاسیون ادراری
  • گرفتن اسمیر دهانه رحم
  • دفع ایمن وسایل تیز
 1. مهارت های بین فردی

ممتحن این مهارت‌ ها را با مشاهده تعامل بین شما و شخص دیگری، معمولاً یک بیمار شبیه‌سازی‌شده یا گهگاه معاینه‌کننده، آزمایش می‌کند. این تعاملات می تواند شخصاً، از طریق تلفن یا از طریق تماس تصویری انجام شود. معاینه کننده رویکرد شما به بیمار را در طول معاینه ارزیابی می کند، حتی اگر او در اتاق حضور نداشته باشد.

این موضوع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تشریح تشخیص، بررسی و درمان
  • مشارکت دادن بیمار در تصمیم گیری
  • ارتباط با اقوام
  • ارتباط با متخصصان مراقبت های بهداشتی
  • بازگویی اخبار بد
  • به دنبال رضایت آگاهانه/ توضیح برای یک روش تهاجمی یا کسب رضایت برای پس از مرگ
  • برخورد با بیماران مضطرب یا بستگان
  • ارائه دستورالعمل در مورد ترخیص از بیمارستان
  • ارائه مشاوره در مورد سبک زندگی، ارتقای سلامت یا عوامل خطر.

از آنجایی که ممکن است در برخی از ایستگاه ها از یک مدل آناتومیک استفاده شود، مهم است که موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  • با مدل صحبت نکنید زیرا با این کار هیچ نمره ای دریافت نمی کنید.
  • فقط در صورتی که دستورالعمل ها به شما بگوید چه کاری و چرا انجام می دهید به ممتحن بگویید.

هیچ عملی را روی یک مدل آناتومیک انجام ندهید زیرا ممکن است برای یک شخص واقعی نا امن یا دردناک باشد.

آزمون PLAB انگلستان

مراحل درخواست آزمون PLAB

قبل از اینکه بتوانید آزمون PLAB را رزرو کنید، باید یک حساب کاربری آنلاین GMC ایجاد کنید و نشان دهید که مدرک پزشکی و دانش انگلیسی شما قابل قبول است. پس از تأیید آنها و تأیید حساب شما، می توانید در قسمت 1 آزمون PLAB مکان رزرو کنید. اگر شماره مرجع GMC دارید اما به GMC Online وارد نشده اید، باید حساب خود را فعال کنید. اگر شماره مرجع GMC ندارید، باید حساب خود را راه اندازی کنید و جزئیات زیر را ارائه دهید.

 • مدرک پزشکی اولیه
 • پاسپورت معتبر
 • آدرس پستی
 • آدرس ایمیل

مراحل راه اندازی چند دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود. پس از تکمیل فرآیند راه‌اندازی، یک ایمیل تأیید شامل شماره مرجع GMC برای شما ارسال می شود. وارد کردن اطلاعات نادرست برای ایجاد یک حساب کاربری مجاز نیست. هر حسابی که به عنوان تخلف شناسایی شود، قفل خواهد شد.

پس از درخواست داوطلب برای آزمون، یک ایمیل تأیید از وب سایت GMC دریافت خواهد کرد که ثبت نام او را تأیید می کند. این ایمیل شامل ثبت نام، مکان، محل برگزاری و زمان شروع آزمون خواهد بود. PLAB 1 در شهرهای متعددی در هند، دو بار در سال (در 15 مارس و 15 نوامبر) برگزار می شود. مهلت آزمون معمولا 8 هفته قبل از ثبت نام است. داوطلبان مجاز هستند هر چند بار که دوست دارند برای PLAB 1 حاضر شوند، اما فقط می توانند چهار بار برای PLAB 2 حاضر شوند. در صورت عدم موفقیت در تلاش چهارم PLAB 2، نامزد باید دوباره برای PLAB 1 حاضر شود.

برنامه درسی و منابع آزمون PLAB

تمام موضوعات و زمینه‌های مهارتی تحت پوشش طرح PLAB با مواردی مطابقت دارد که معمولاً پزشکانی که سال دوم آموزش برنامه بنیاد بریتانیا را شروع می‌کنند، با آن ‌ها مواجه می‌شوند. برنامه درسی PLAB 1 و PLAB 2 معمولاً بر اساس کتاب های درسی پزشکی استاندارد مورد استفاده در دانشکده های پزشکی انگلستان است. همچنین دانشجویان می توانند به کتابچه های’توصیه به داوطلبان’ GMC مراجعه کنند. جزوه های جداگانه برای قسمت 1 و قسمت 2 وجود دارد. برای دانلود منابع این آزمون به لینک https://1filedownload.com مراجعه نمایید.

هزینه های آزمون PLAB

ساختار هزینه آزمون PLAB در زیر آورده شده است:

هزینه های آزمون PLAB

** اگر پیام خطایی مشاهده کردید یا تأیید ایمیل را دریافت نکردید، ممکن است رزرو شما موفقیت آمیز نبوده باشد. اگر این اتفاق افتاد، برای جزئیات بیشتر با شماره 161 923 6602 +44 (0)  تماس بگیرید یا به[email protected]  ایمیل بزنید.

*** اگر پزشک پناهنده ای هستید که در بریتانیا زندگی می کند، هزینه PLAB 1 برای دو تلاش اول شما رایگان خواهد بود. آزمون را به صورت آنلاین رزرو کنید و برای هماهنگی با مقامات مربوطه تماس بگیرید.

هزینه های لغو و بازپرداخت آزمون PLAB

در صورت بروز شرایط استثنایی که مانع از شرکت در آزمون شما می شود، مانند ریجکتی ویزا، بیماری یا سوگواری، وجه پرداخت شده کاملا به شما بازگردانده می شود.همچنین اگر به دلایل مربوط به بیماری کرونا نمی توانید در امتحان خود شرکت کنید، بازپرداخت کامل وجه به شما در نظر گرفته خواهد شد. قبل از تایید برگرداندن وجه، از شما خواسته می شود تا مدارکی از شرایط خود ارائه دهید. پس اگر فکر می کنید هزینه لغو شما باید بازپرداخت شود، دلایل و شواهد خود را به [email protected] ارسال کنید تا درخواست شما بررسی شود.

تاریخ اعلام نتایج آزمون PLAB

 • قسمت 1 یعنی PLAB 1 معمولاً 4 هفته پس از حضور در آزمون اعلام می شود.
 • قسمت 2 یعنی PLAB 2 معمولاً 2 هفته پس از حضور در آزمون اعلام می شود.

تاریخ دقیق نتیجه همزمان با اعلام تاریخ برگزاری آزمون اعلام خواهد شد. داوطلبان می توانند نتیجه را در وب سایت رسمی GMC روز بعد از ارسال آن، از طریق پست بیابند. نتیجه فقط برای یک دوره 3 ساله معتبر است و نامزد باید قسمت 2 را ظرف سه سال پس از گذراندن قسمت 1 داشته باشد.

تعداد تلاش های مجاز برای آزمون PLAB

به عنوان یک امتحان رقابتی در بین دانش آموزان، تعداد مشخصی از تلاش ها وجود دارد که دانش آموزان می توانند برای هر بخش از آزمون PLAB انجام دهند.

 • دانش آموزان مجاز به انجام چهار تلاش در بخش 1 هستند.
 • یک نامزد ممکن است چهار بار در بخش 2 OSCE تلاش کند، مشروط بر اینکه قبولی آنها در آزمون بخش 1 در مدت اعتبار باشد.

توجه داشته باشید: شما باید قسمت 2 را ظرف 2 سال از تاریخی که قسمت 1 را گذرانده اید، بگذرانید و حداکثر مجاز به 4 بار تلاش هستید. اگر قسمت 2 را ظرف دو سال پس از گذراندن قسمت 1 قبول نشوید یا در چهارمین تلاش خود شکست بخورید، باید قسمت 1 و قسمت 2 را دوباره شرکت کنید.

تست های PLAB 1 و PLAB 2 خود را گذرانده اید؟

اکنون می توانید به طور رسمی برای ثبت نام با مجوز فعالیت در انگلستان اقدام کنید. توجه داشته باشید که درخواست شما باید ظرف دو سال پس از قبولی در بخش 2 آزمون تأیید می شود.

نکات مهم پیرامون قبولی در آزمون  PLAB

برای آنکه بتوانید از آزمون PLAB با موفقیت بگذرید به چند نکته مهم ، ساده و کاربردی توجه کنید.

آزمون PLAB

مدیریت زمان را جدی بگیرید. این آزمون 180 سوال دارد که برای پاسخ به آن‌ها تنها 180 دقیقه فرصت دارید. یعنی حتی یک دقیقه را هم نمی‌توانید هدر دهید. برای هر سوال 30 ثانیه زمان بگذارید و سعی کنید تا 45 ثانیه بتوانید به سراغ سوال بعدی بروید.

نکته دیگر عدم حفظ کردن مطالب است. تلاش کنید تا مفاهیم هر مطلب را به درستی متوجه شوید و بتوانید حتی به حالت تستی نیز از عهده پاسخ به آن برآیید.

اکثر داوطلبان سوالات را به طور کامل نمی‌خوانند. ممکن است سوال در خط اول چیزی بخواهد که در پایان جمله مفهوم دیگری را برساند. عجله داشتن در هنگام برگزاری آزمون عواقب جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

استفاده از فلش کارت‌ها برای آزمون تستی مانند آزمون  PLAB انگلستان می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشید. از روز اول که برای این آزمون برنامه ریزی دارید، می توانید  فلش کارت‌هایتان را نیز درست کنید.

تا می‌توانید تست بزنید و برای خود زمان را نیز در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود مدیریت درست‌تری از زمان خود داشته باشید. پس از پایان هر تست نتایج و درصد های خود را محاسبه کنید. در این صورت می توانید  نقاط ضعف خود را پیدا کرده و با تلاش بیشتری بر روی آن بخش کار کنید.

آزمون PLAB انگلستان

بایدها و نبایدها

به خاطر داشته باشید از یک روز قبل امتحان درس خواندن را متوقف کنید. هر آنچه که باید می‌آموختید را فرا گرفته‌اید. اکنون فرصت مشاهده نتیجه کار است.

شب قبل از آزمون دیر به رختخواب نروید تا مغز شما به اندازه کافی استراحت کند. ازنوشیدن قهوه و چای بیش از اندازه در روز قبل از آزمون بپرهیزید! چرا که خواب شما را در شب تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مطالب پیشنهادی:

ویزای دبی

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

9 + 10 =

نظرات و سوالات شما

۴ دیدگاه

 1. زهره برزگر

  چگونه هزینه آزمون پی لب را پرداخت کنیم؟از ایران امکان پرداخت آنلاین هست؟ ممنون میشم مراحل رو توضیح بدید.

  پاسخ دهید
 2. ساره فرشادفر

  من متخصص اطفال فوق تخصص نوزادان هستم برای کار در انگلستان از طریق شغلی شرایط به چه شکل هست؟

  پاسخ دهید
 3. دنیا لطفی

  دانشجوی ترم اخر پزشکی عمومی هستم برای اقدام به مهاجرت به انگلستان میخواستم بپرسم که ابتدا از کجا باید اقدام کنم

  پاسخ دهید
 4. پیمان خالدی

  سلام وقت بخیر
  من پزشک عمومی هستم با تجربه سه سال کار
  میخواستم اقدام کنم برای ادامه تحصیل تخصص در انگلیس و همچنین کار
  اولا از شرایط اولیه میخواستم باید چیکار کنم و ثانیا درمورد هزینه، بعنوان هزینه پایه باید چقدر داشته باشم تا بتونم اونحا زندگی کنم تا کار و تحصیلم مهیا بشه؟
  سوال دیگه شرایط تخصص در انگلیس چطوره؟ اونجا هم مثل ایران آزمون ورودی داره یا نه فقط ثبت نام و …

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *