مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا بدون اطلاع از وضعیت اقتصادی و هزینه‌های جاری این کشور، یکی از پرریسک‌ترین کارهای ممکن است! با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با بسیاری نکات مهم در این رابطه آشنا کنیم.

بررسی 10 شهر برتر اسپانیا

آگاهی از هزینه زندگی در اسپانیا، یکی از عاقلانه‌ترین اقداماتی است که پیش از مهاجرت به این کشور زیبا می‌بایست انجام دهید. مهم نیست که با چه شیوه‌ و با استفاده از کدام یک از انواع ویزای مهاجرتی به این کشور سفر می‌کنید! در نهایت شما نیز همانند شهروندان اسپانیا تحت تاثیر مخارج زندگی در این کشور قرار خواهید گرفت. از این رو، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا علاوه بر اطلاع از هزینه زندگی در اسپانیا، با راه‌های صرفه‌جویی در این هزینه‌ها نیز آشنا شوید.

برای آشنایی با روش های دریافت اقامت اسپانیا به لینک « دریافت اقامت اسپانیا» مراجعه نمائید.
برای آشنایی با زندگی در انگلستان به لینک « هزینه زندگی در انگلستان» مراجعه نمائید.

کشور اسپانیا، یکی از کشورهای اروپایی است که با تغییر واحد پول خود از پزوتا به یورو، تلاش کرده است تا با روند اقتصادی دنیا همگام گردد. به همین علت است که امروزه از اسپانیا به عنوان چهاردهمین اقتصاد دنیا یاد می‌شود. از نظر کیفیت زندگی، اسپانیا در میان 10 کشور برتر دنیا جای دارد که می‌توان دلیل این امر را در اخذ سیاست‌های درست اقتصادی پیدا کرد. اما نکته‌ی اساسی اینجاست که چگونه می‌توان از این سیاست‌ها به نفع خود استفاده کرد؟! اولین موضوعی که در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرد، سرانه‌ی هزینه‌های زندگی در هر یک از شهرهای این کشور است. زیرا که با دانستن این نکته، می‌توانید در بخش عظیمی از مخارج خود صرفه‌جویی کنید. گران‌ترین شهرهای اسپانیا و هزینه‌ی ماهانه‌ی زندگی در این شهرها به ازای هر نفر، به شرح زیر است:

 1. Barcelona، 1,487 $.
 2. Madrid، 1,445 $.
 3. Palma de Mallorca، 1,326 $.
 4. Valencia، 1,197 $.
 5. Tenerife، 1,133 $.
 6. Malaga، 1,115 $.
 7. Las Palmas، 1,086 $.
 8. Zaragoza، 1,018 $.
 9. Seville، 996 $.
 10. Murcia، 970 $.

مهاجرت به اسپانیا

بررسی هزینه زندگی در اسپانیا

همانگونه که پیش‌تر نیز به آن پرداختیم، هزینه زندگی در اسپانیا اولین و مهمترین جنبه‌ی مهاجرتی است که با آن مواجه خواهید شد. موضوعی که با برنامه‌ریزی صحیح و آگاهی بر تمامی جوانب آن، می‌تواند به کم خطرترین موضوع سفر شما تبدیل شود. زیرا که بر خلاف ایران، نرخ تورم و رشد هزینه‌ها به صورتی منطقی کنترل می‌گردد. از این رو، با یک بررسی ساده می‌توانید از هزینه‌هایی که با آن مواجه خواهید شد، مطلع گردید و از این طریق با آرامش و امنیت خاطر بیشتری برای مخارج سفر، طول مدت اقامت و سایر اقدامات خود برنامه‌ریزی کنید.

برای آشنایی و بررسی شرایط و اوضاع زندگی در اسپانیا به لینک « مقایسه زندگی در اسپانیا و کانادا» مراجعه نمائید.

در کشور اسپانیا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی هم‌جوار، هزینه‌ی زندگی بسیار پایین است. به عنوان مثال، مجموع هزینه‌هایی که هر فرد برای یک ماه زندگی در اسپانیا نیاز دارد(بدون احتساب اجاره بها) به طور میانگین، چیزی در حدود 638  یورو است. این مبلغ به طور متوسط 20.87% کمتر از کشورهای گران‌قیمتی از جمله انگلستان است. حتی طبق آمار بدست آمده، هزینه اجاره بها در اسپانیا 31% کمتر از بریتانیا می‌باشد. به همین علت است که برای بسیاری از افراد، اسپانیا می‌تواند دری به سوی آینده‌های روشن و مهاجرت به کشورهای گران‌تر تلقی شود.

هزینه زندگی در اسپانیا با توجه به عمده‌ترین موضوعات در زندگی روزمره، به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. هزینه‌ی مواد غذایی به ازای هر نفر: ماهانه 200-300 €
 2. هزینه‌ی حمل و نقل عمومی: ماهانه 40-80 €
 3. هزینه‌ی پوشاک: 100-300 € 
 4. قیمت هر وعده غذایی در رستوران: 12-28 €
 5. هزینه‌های عمومی (برق، آب، گرمایش، خنک‌کننده و …) برای آپارتمان 85 متری:150 € 
 6. تعرفه‌ی 1 دقیقه مکالمه با تلفن همراه:  0.16 €
 7. اینترنت: ماهانه 35 €
 8. باشگاه ورزشی: 12-38 €
 9. ورودی موزه: 3-15 €
 10. بلیط سینما: 6-13 €

مخارج اقامت و زندگی در اسپانیا

اجاره و خرید ملک در اسپانیا

از دیگر جوانب تاثیرگذار بر هزینه زندگی در اسپانیا، هزینه‌ای است که برای اقامت خود در این کشور پرداخت می‌کنید. اگر دانشجو هستید و قصد زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی را دارید! و یا اینکه از طریق ویزای کاری، سرمایه‌گذاری و یا هر روش دیگری قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید؛ باید به این نکته توجه نمایید که هزینه‌ی اقامت، یکی از اصلی‌ترین و در عین حال بیشترین مبلغی است که باید پرداخت نمایید. حتی در برخی موارد، هزینه‌ی مسکن می‌تواند بیش از 50% از درآمد شما را به خود اختصاص دهد. از این رو، نیازمند توجه و برنامه‌ریزی ویژه‌ای می‌باشد.

حتی جالب است بدانید که با اطلاع از قیمت ملک در اسپانیا می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این کانال بی‌خطر، شانس دریافت اقامت دائم خود را افزایش دهید. براساس آخرین تغییرات، میانگین قیمت مسکن در اسپانیا به این صورت است که:

 1. قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز کلان شهرها: 3,146.32 €
 2. قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از کلان شهرها: 1,919.37 € 
 3. اجاره‌ی آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر: 730.62 €
 4. اجاره‌ی آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز شهر: 600.28 €
 5. نرخ بهره وام 20 ساله: 2.28%
 6. اجاره ماهانه‌ی خوابگاه‌های دانشجویی: 150-350 €

بررسی هزینه اجاره و خرید ملک در اسپانیا

سوالات متداول در رابطه با هزینه زندگی در اسپانیا

1. میزان امتیاز آزادی اقتصادی اسپانیا چقدر است؟ 

امتیاز آزادی اقتصادی اسپانیا تقریبا 68.2 است که سبب می‌شود این کشور رتبه‌ی 41  در دنیا و رتبه‌ی 26 در منطقه را به خود اختصاص دهد. لازم است بدانید این رتبه میزان رشد اقتصادی یک کشور را نشان می‌دهد. 

2. سیستم تامین اجتماعی در اسپانیا چگونه است و چه میزان از هزینه‌های درمان را متقبل می‌شود؟

سیستم بهداشت ملی اسپانیا(SNS)، یک سیستم محلی است که به تمامی افراد دارای شماره تامین اجتماعی اسپانیا، خدمات درمانی ارائه می‌دهد و بسیاری از هزینه‌های بهداشت و درمان آنها را می‌پردازد. براساس این بیمه، شما در حدود 1/4 هزینه‌های درمانی و داروی خود را می‌پردازید و بیمه مابقی هزینه‌ها را پرداخت می‌نماید.

3. هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا چگونه است؟ 

از آنجایی که اسپانیا یکی از کم‌هزینه‌ترین کشورهای اروپایی می‌باشد، تحصیل و زندگی در این کشور برای بسیاری از دانشجویان بین المللی گزینه‌ی ایده‌آلی است. شما عزیزان می‌توانید به کمک بورسیه‌های تحصیلی و اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی، هزینه‌های خود را به نصف و حتی کمتر برسانید.

نکات بیشتر درباره هزینه تحصیل در اسپانیا

در این بخش از مقاله هزینه زندگی در اسپانیا می خواهیم شما را با هزینه تحصیل در اسپانیا آشنا کنیم. تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به دلیل شهریه های معقولانه باعث شده است تا شرایط ایده آلی را برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در این کشور فراهم نماید. در ادامه به ارائه نکات بیشتری درباره هزینه تحصیل در اسپانیا خواهیم پرداخت.

هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی، ملزم به پرداخت شهریه سالیانه خواهند بود. این مبلغ شهریه با توجه به نوع موسسه آموزش عالی انتخابی، نوع رشته، تعداد واحدهای انتخاب شده و همچنین ملیت شما تعیین خواهد شد. با این حال، اگر بخواهیم به طور میانگین صحبت کنیم باید بگوییم که میانگین هزینه تحصیل در اسپانیا برای یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، رقمی در حدود 6 هزار یورو در سال خواهد بود. در مقام مقایسه هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسپانیا، رقمی بین 5000 تا 18000 یورو در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

افراد دارای مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های معتبر جهان، قادر خواهند بود تا در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا به ادامه تحصیل بپردازند. دانشجویان باید شهریه دانشگاهی را به عنوان بخشی از هزینه زندگی در اسپانیا در نظر بگیرند. به طوری که سال اول مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های اسپانیا ملزم به پرداخت مبلغ حدود 2700 یورو در سال خواهند بود. این مبلغ بر مبنای یک شهریه ثابت و شهریه مربوط به انتخاب هر واحد درسی محاسبه می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا در مقطع دکتری

افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های اسپانیا دارند، باید مبالغ مربوط به شهریه دانشگاه در بین صورت هزینه زندگی در اسپانیا در نظر بگیرند. اغلب دانشگاه های برتر کشور اسپانیا مبلغ حدود 3300 یورو برای دانشجویان سال اول در نظر گرفته اند. این در حالی است که در سال‌های آتی این مبلغ معمولاً کمتر بوده و در حد 600 یورو در سال است.

درخواست مشاوره رایگان

11 + 10 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *