موضوع نوشتار امروز ما بررسی صفر تا صد آزمون MCAT در کانادا است. در این راهنما قرار است به معرفی چگونگی پذیرش در دانشکده های پزشکی، نمره های دریافتی از آزمون MCAT، مدت زمان این آزمون، مهارت های لازم برای شرکت در آزمون و بخش های مختلف آزمون MCAT بپردازیم. بنابراین اگر شما هم مایل به شرکت در این آزمون هستید، از این مطلب می توانید به عنوان یک راهنمای کامل کمک بگیرید.

آزمون پزشکی MCAT چیست؟

MCAT یک آزمون استاندارد و چند گزینه ای برای پذیرش کالج پزشکی است که بیش از 90 سال بخشی از فرایند پذیرش دانشکده پزشکی بوده است، سالانه بیش از 85000 دانش آموز در این آزمون شرکت می کنند، تقریبا تمام دانشکده های پزشکی در ایالات متحده و همچنین کانادا به نمره ی آزمون MCAT نیاز دارند، آزمون MCAT مهارت و دانش داوطلبانی را که قصد عضویت در دانشکده های پزشکی را دارند مورد آزمایش قرار می دهد.

آزمون MCAT

چه زمانی باید در آزمون MCAT شرکت کنیم؟

یکی از بهترین گزینه ها هنگام آماده شدن برای شرکت در آزمون MCAT تهیه ی یک برنامه مطالعه ی عالی است، که به شما کمک می کند تا بتوانید به خوبی تمرکز کنید. در بسیاری از مواقع، داوطلبان آزمون MCAT در سال قبل از سالی که قصد ورود به دانشکده ی پزشکی را دارند در این آزمون شرکت می کنند، زیرا ممکن است مجبور شوند در اثر عدم قبولی در آزمون خود برای بار دیگر در آزمون شرکت کنند، همچنین باید به خاطر داشته باشید که محدودیت هایی برای شرکت در آزمون وجود دارد، به این صورت که شما می توانید در یک سال سه بار، در دو سال چهار بار و در تمام عمر خود هفت بار در آزمون MCAT شرکت کنید، با این شرایط دانشکده های پزشکی برای پذیرش شما در دانشکده ی خود تمام نمرات شما را بررسی می کنند، البته باید به خاطر داشته باشید فقط زمانی که آمادگی کامل را برای شرکت در آزمون MCAT دارید در این آزمون شرکت کنید.

علاوه بر نتایج آزمون MCAT چه مواردی برای پذیرش در دانشکده های پزشکی اهمیت دارد؟

شرکت در آزمون MCAT یک مرحله بسیار مهم در فرایند پذیرش در دانشکده های پزشکی است، اما این تنها یک بخش از درخواست کلی شما برای پذیرش در دانشکده پزشکی است. کمیته های پذیرش این دانشکده ها در شما جنبه های بسیاری را، از جمله نقاط قوت تحصیلی، چگونگی قرار گیری در معرض مراقبت های بهداشتی و آزمایشگاه ها و همچنین پژوهشگاه ها، تجربیات و علایق شخصی، پتانسیل مشارکت در محیط دانشگاه و جامعه و ویژگی های شخصی مانند بلوغ و تلاش برای کمک به دیگران را در نظر می گیرند.

مطلب پیشنهادی: وکیل استارتاپ کانادا

چه منابعی برای آمادگی در آزمون MCAT در دسترس است؟

AAMC (موسسه ای که آزمون MCAT را طراحی می کند و نمره می دهد) ابزارها و منابع آمادگی در آزمون MCAT را یا بصورت کاملا رایگان و یا با هزینه ای کم به شما ارائه می دهد تا برای شما اطمینان حاصل شود که می توانید با محتواهای نوشته شده توسط طراحان و توسعه دهندگان آزمون، مطالعه و تمرین کنید و همچنین شما می توانید با ایجاد یک محیط شبیه به محیط آزمون اصلی، خود را بیشتر برای شرکت در آزمون آماده کنید. شما با مراجعه به سایت AAMC میتوانید از منابع برنامه ریزی و مطالعه رایگان این موسسه برای آمادگی بیشتر در آزمون MCAT استفاده کنید.

ساختار آزمونMCAT

شکل فعلی آزمون MCAT  نسبتاً جدید است، بنابراین، اگر والدین، خواهر و برادر بزرگتری دارید که قبلاً در این امتحان شرکت کرده اند، احتمالاً نمی توانند اطلاعات دقیقی در مورد انتظارات شما در اختیارتان قرار دهند. شما همچنین می توانید کاملاً مطمئن باشید که متأسفانه آزمون MCAT اکنون بسیار سخت تر از زمانی است که آنها آزمون داده اند.

AAMC در سال 2015 تصمیم گرفت که MCAT را از یک آزمون سه ساعته به یک ماراتون شش-هفت ساعته ارتقا دهد، آنها نه تنها چند موضوع جدید مانند بیوشیمی، روانشناسی و جامعه شناسی را به این آزمون اضافه کردند، بلکه کل سیستم نمره دهی برای MCAT را نیز تغییر دادند.

سوالات آزمون MCAT بصورت یکپارچه تعریف شده، به این معنی که موضوعات به طور مستقل مورد آزمایش قرار نمی گیرند، این محتوای یکپارچه در MCAT به چهار بخش آزمایشی تقسیم می شود:

1.مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی(CPBS)

بخش شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی در آزمون MCAT از شما می خواهد که دانش خود را در مورد علوم پایه فیزیکی با علوم زیستی ترکیب کنید. درک اصول شیمیایی و فیزیکی که اساس مکانیسم های عملکرد در بدن انسان است ضروری است.

مدت زمان پاسخدهی به سوالات این بخش 95 دقیقه و تعداد سوالات این بخش 59 سوال است. مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی اولین بخش در آزمون MCAT است و این باعث ترسناک شدن آن می شود! بنابراین تمرین، بهترین گزینه برای مسلط شدن در این بخش است. شما در تمام طول آزمون MCAT اجازه استفاده از ماشین حساب را ندارید، بنابراین مهم است که بدون ماشین حساب برای آزمون MCAT آماده شوید. شما باید با تمرین، مهارت و سرعت خود را در انجام محاسبات ذهنی برای آزمون واقعی افزایش می دهید.

2.تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS)

بخش CARS هیچ دانش و محتوای قبلی را مورد آزمایش قرار نمی دهد، این بخش اساسا میزان تجزیه و تحلیل شما را از استدلالات، مورد آزمایش قرار می دهد.

سوالات این بخش غالبا دشوار هستند و زمان زیادی را در روز آزمون از شما می گیرند، بنابر این یکی از کار هایی که می تواند تسلط شما را در این بخش بالا ببرد خواندن متون چالش برانگیز در طول آماده سازی برای آزمون MCAT است تا شما بتوانید سرعت خواندن و مهارت های درک مطلب خود را تقویت کنید.

مدت زمان پاسخدهی به سوالات این بخش 90 دقیقه و تعداد سوالات این بخش 53 سوال است.

3.مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زنده (BBLS)

بخش بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زنده در آزمون MCAT مستلزم درک فرآیندهای اساسی زندگی مانند رشد، تولید مثل، کسب انرژی و موارد دیگر است. دانش شما در مورد چگونگی عملکرد سلول ها و اندام های درون بدن برای پاسخدهی به این بخش بسیار مهم است.

مدت زمان پاسخدهی به سوالات این بخش 95 دقیقه و تعداد سوالات این بخش 59 سوال است.

4.مبانی روانشناسی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار (PSBB)

بخش روانشناسی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار در آزمون MCAT موضوعات روانشناسی و جامعه شناسی را در زمینه علوم زیستی پوشش می دهد. این موضوع ها جدیدترین موضوعاتی هستند که در آزمون MCAT با آن ها مواجه می شوید.

مدت زمان پاسخدهی به سوالات این بخش 95 دقیقه و تعداد سوالات این بخش 59 سوال است.

همانطور که گفته شد بین چهار بخش موجود در آزمون MCAT هم پوشانی وجود دارد. شما در روز آزمون، می توانید به تقریب 15 سوال فیزیک، 30 سوال بیوشیمی، 45 سوال زیست شناسی، 20 سوال شیمی عمومی، 11 سوال شیمی آلی، 38 سوال روانشناسی، 18 سوال جامعه شناسی و 53 سوال از بخش تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS) را انتظار داشته باشید.

انواع نمرات در آزمون MCAT

هنگامی که نمره آزمون MCAT خود را دریافت می کنید، با چهار بخش مختلف مواجه می شوید که عملکرد شما را توصیف می کند:

 • score
 • percentile rank
 • confidence band
 • score profile

1.Score

نمرات هر یک از 4 بخش در بخش Score از 118 تا 132 متغیر است، همچنین شما علاوه بر این 4 نمره در بخش های مختلف آزمون، یک نمره کل نیز دریافت می کنید که حاصل مجموع 4 نمره ی دریافتی شماست. نمره ی کل که اساسی ترین قسمت نمره ی شماست، می تواند از 472 تا 528 متغیر باشد. نمرات آزمون MCAT معمولاً 30 تا 35 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون شما گزارش می شوند.

2.percentile rank

در این قسمت از نمرات خود درصد هایی را مشاهده خواهید کرد که صرفا بر اساس نمرات خام شما(تعداد سوالاتی که به درستی پاسخ داده اید) نیست، بلکه بر اساس عملکرد سایر دانش آموزانی است که در آزمون شرکت کرده اند، این به این معناست که نمره ی شما در بخش percentile rank نشان دهنده ی میزان موفقیت شما در امتحان در مقایسه با سایر شرکت کنندگان در آزمون است.

3.Confidence band

شما وقتی نمرات آزمون MCAT خود را دریافت می کنید، یک ستون به نام Confidence Band در کنار نمرات شما وجود دارد که محدوده ی دقیق نمرات آزمون شما را توصیف می کند، به گفته وب سایت AAMC، نمرات آزمون MCAT کاملاً دقیق نخواهد بود. ستون Confidence Band به رفع نادرستی های نمرات آزمون شما کمک ی کند، برای مثال ممکن است شما در یک بخش نمره ی 127 و در بخش Confidence Band نمره ی 126-128 را دریافت کنید، این به این معنا است که پس از در نظر گرفتن معایب سیستم نمره دهی، نمره ی شما در واقع بین 126 و 128 بوده است.

نمرات بخش Confidence Band احتمال پذیرش شما را در دانشکده های را پزشکی بالاتر می برد به این صورت که اگر شخصی در یک بخش نمره ی 128 را دریافت کند و شما در همان بخش نمره ی 126 را دریافت کنید نمره ی هر دوی شما در بخش Confidence Band بصورت 126-128 نشان داده می شود، در این صورت دانشکده های پزشکی برای پذیرش شما با توجه به خطای احتمالی سیستم به نمره ی Confidence Band شما توجه می کنند.

4.Score profile

قسمت آخر نمره ی آزمون MCAT شما Score profile است، که به شما کمک می کند تا بتوانید متوجه نقاط قوت و نقاط ضعف خود شوید.

مطلب پیشنهادی: تحصیل در کانادا

نمونه ای از کارنامه آزمون MCAT:

کارنامه آزمون MCAT

آیا آزمون MCAT نمره منفی دارد؟

نمره ی شما فقط بر اساس تعداد سوالاتی است که به درستی پاسخ می دهید. پاسخ های اشتباه بر نمره شما هیچ تأثیری نمی گذارند، بنابراین برای پاسخ های نادرست شما نمره منفی در نظر گرفته نمی شود. MCAT در مدت زمان کوتاهی سوالات زیادی می پرسد، در نتیجه دانش آموزان برای به پایان رساندن برخی از بخش های امتحان دچار مشکل می شوند. اکثر شرکت کنندگان در آزمون، در قسمت مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی و بخش تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS) دچار کمبود وقت می شوند. اگر احساس می کنید زمان شما در حال اتمام است، به یاد داشته باشید که پاسخ های اشتباه در امتیاز شما در این آزمون اثر منفی نخواهند گذاشت، بنابراین سعی کنید برای هر سوال یک پاسخ را پر کنید، حتی اگر نیاز به حدس و گمان دارید.

MCAT

برای قبولی در دانشکده پزشکی باید در آزمون MCAT چه نمره ای دریافت کنید؟

هر دانشکده ای ممکن است نمره ی خاصی را برای پذیرش دانشجویان پزشکی در نظر داشته باشد، برای مثال ممکن است نمره ی 514 برای دانشکده ی UT Southwestern و یا برای بسیاری از دانشکده ها کافی باشد، اما ممکن است این نمره برای پذیرش در دانشکده ی NYU کافی نباشد، بنابر این در مجموع نمره ی خوب می تواند به دانشکده ای که شما قصد دارید در آنها درخواست دهید بستگی داشته باشد.

 برای پیدا کردن آرامش و تسلط بیشتر در روز آزمون اصلی یک آزمون آزمایشی می تواند به شما کمک کند که تشخیص دهید در چه مباحثی از آزمون مهارت و همچنین در چه مباحثی ضعف دارید. شما می توانید با توجه به این نقاط ضعف و قوت یک برنامه ی مطالعاتی عالی برای خود طراحی کنید تا بتوانید خود را به طور کامل برای شرکت در آزمون MCAT آماده کنید. شما با ایجاد شرایط آزمون اصلی از قبیل مدت زمان استراحت، موارد مجاز در مرکز آزمون، مراحل ورود و غیره در آزمون های آزمایشی خود می توانید برای شرکت در آزمون اصلی خود آمادگی بیشتری پیدا کنید. بهتر است برای شبیه سازی بیشتر محیط آزمون آزمایشی خود به محیط آزمون اصلی، آزمون خود را در جایی خارج از خانه مانند کتابخانه یا کلاس دانشگاه برگزار کنید.

مطلب پیشنهادی : شرایط دریافت ویزای کانادا

مدت زمان آزمون MCAT

اکنون که ما دقیقاً به بررسی محتوای هر بخش پرداختیم، بیایید بررسی کنیم که چقدر طول می کشد تا MCAT را در روز آزمون تکمیل کنید. بر خلاف امتحانات چند روزه ای که بعداً در دانشکده پزشکی شرکت می کنید، MCAT در یک روز گرفته می شود. زمان آزمون MCAT شش ساعت و پانزده دقیقه است. کل زمان پیشنهاد شده برای آزمون MCAT برای دانش آموزانی که از استراحت های اختیاری بین بخش ها استفاده می کنند، بیش از هفت ساعت و نیم است. شما در روز امتحان ، هر بخش از MCAT را به ترتیب زیر تکمیل می کنید: مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی، تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS)، مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زنده و در نهایت مبانی روانشناسی، اجتماعی و زیست شناختی. مدت زمان بیشتر بخش ها 95 دقیقه است، به جز بخش تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS) که 90 دقیقه است. از آنجا که MCAT یک آزمایش مبتنی بر رایانه است و رایانه زمان شما را پیگیری می کند، شما این گزینه را دارید که قبل از اتمام زمان یک بخش از آزمون، آن بخش را ارسال کنید و این امکان را برای تکمیل آزمون در زمان کمتر ایجاد کنید. ارسال زودهنگام بخشی از آزمون به این معنی نیست که می توانید قبل از قسمت بعدی استراحت بیشتری داشته باشید، فقط به شما این امکان را می دهد که زودتر به قسمت بعدی بروید.

مدت زمان آزمون MCAT

زمان های استراحت در آزمون MCAT به چه صورت است؟

پس از بخش اول که مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی است، 10 دقیقه استراحت اختیاری و سپس بخش CARS را خواهید داشت، سپس 30 دقیقه استراحت اختیاری در اواسط امتحان برای صرف ناهار خواهید داشت. پس از صرف ناهار، بخش مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زنده را تکمیل می کنید، و بعد از آن 10 دقیقه استراحت اختیاری دیگر که پس از آن به تکمیل آخرین بخش، یعنی مبانی روانشناسی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار می پردازید.

تفکیک زمان بالا کل روز آزمون شما را شامل نمی شود، بلکه بسته به اینکه چقدر از مرکز آزمون فاصله دارید و اینکه چه مقداری طول می کشد تا مدارک و لوازم مورد نیاز آزمون را آماده کنید، ممکن است نه یا ده ساعت طول بکشد. شما باید در روز های قبل آزمون، وقت بگذارید که مدارک شناسایی مورد نیاز برای شرکت در آزمون را تهیه کنید و میان وعده و آب کافی برای استراحت خود فراهم کنید تا انرژی و تمرکز خود را برای بیش از هفت ساعت آزمون بالا ببرید. شرکت کنندگان در آزمون MCAT به طور کلی آزمون خود را بین 7:45 صبح تا 8:15 صبح آغاز می کنند.

هنگامی که به مرکز آزمون رسیدید، حدود 30 دقیقه وقت صرف می شود تا مدارک شما بررسی شود و پس از تائید مدارک راهنمایی می شوید تا وسایل خود را در یک کمد قرار دهید.

آزمون پزشکی  MCAT و شرکت در آن مستلزم داشتن چه شرایطی می باشد؟

آزمون پزشکی  MCAT مانند باقی آزمون های بین المللی دارای قوانین و شرایط خاصی است که در ادامه به آنها پرداخته می شود. لازم به ذکر است که این آزمون رده سنی خاصی ندارد. لذا متقاضیانی که قصد دارند در آن شرکت کنند تنها باید به نکات ذکر شده در زیر توجه نمایند:

 • همراه داشتن لاک غلط گیر، هایلایتر، مداد رنگی و امثالهم غیرمجاز می باشد.
 • متقاضیان می بایست دارای پاسپورت معتبر باشند.
 • ارائه اصل پاسپورت واجب است. توجه نمایید که کپی پاسپورت به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد.
 • اسکن و اصل مدرک دیپلم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی را همراه داشته باشید.
 • حتما یک ساعت پیش از شروع آزمون در محل حاضر باشید. در صورت دیر رسیدن به هیچ عنوان اجازه ورود داده نخواهد شد و همچنین مبلغی پرداختی هم عودت نمی گردد.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون آزمون پزشکی MCAT را نام ببرید

نکات

 • اقلامی همچون دیکشنری، اسکنر، لوازم الکترونیکی مانند موبایل، هندزفری و غیره ممنوع بوده و در صورت مشاهده متقاضی از آزمون محروم خواهد شد.
 • کشیدن سیگار، به دست داشتن ساعت دیجیتالی و هوشمند، بردن خوراکی غیر مجاز می باشد.
 • نتیجه آزمون پزشکی  MCAT تنها به خود متقاضی اعلام خواهد شد. در صورتیکه شخص دیگری اطلاعات شما را در اختیار داشته باشد، مسئولیت آن بر عهده خودتان می باشد.
 • آزمون MCAT، تنها مربوط به رشته های مرتبط با پزشکی می باشد.
 • در صورتی می توانید در این آزمون شرکت کنید که قبلا از رشته های مرتبط با آن فارغ التحصیل شده باشید.

متقاضیان آزمون پزشکی  MCAT باید بدانند که می توانند در سال اول 3 بار، در طی 2 سال نهایتا 4 بار و در کل دوره تحصیل خود 7 بار در این آزمون شرکت نمایند.

جمع بندی

آزمون MCAT، آزمون ورودی به دانشکده های پزشکی است که شما در تمام طول عمر خود می توانید هفت مرتبه در این آزمون شرکت کنید، محتوا هایی که در این آزمون خواهید دید در چهار بخش اصلی که در بالاتر گفته شد تفکیک می شوند. شما برای این که بتوانید از پاسخدهی به این چهار بخش با موفقیت بیرون بیایید باید در زمان آماده شدن برای شرکت در این آزمون شرایط آزمون را برای خود مهیا کنید تا بتوانید در آزمون اصلی خود، آرامشتان را حفظ کرده و با تسلط بالا به سوالات پاسخ دهید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

8 + 4 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *