خروج از کشور برای مشمولان سربازی


آخرین بروز رسانی : ۰۲/۱۱/۲۵

یکی از شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی، داشتن کارت پایان خدمت می باشد، در غیر این صورت نمی توانند پاسپورت دریافت نمایند. به همین دلیل لازم است افراد با توجه به دلایل سفر خود، از سازمان وظیفه عمومی مجوز دریافت کنند.

 

شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی

 

اهمیت اطلاع از شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی

بسیاری از افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند، اطلاعی از شرایط آن ندارند. لذا دیده میشود افرادی که آگاهی کاملی از شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی را ندارند دچار مشکل می گردند و این در حالی است که در سالهای اخیر موج مهاجرت به خارج از کشور روبه افزایش است. به طوریکه اکنون دانشجویان و پسران جوان زیادی تمایل به مهاجرت دارند.

 در همین راستا پرداختن به شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی اهمیت دارد. 

 

اطلاع از شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی بدان جهت اهمیت دارند که گاها , خانواده ها تصمیم به سفر به خارج از کشور می گیرند، در حالی که فرزند پسر دارند. پسران دارای 18 سال تمام مشمول گذراندن دوره سربازی می باشند. در همین راستا باید قبول کرد  با توجه به لزوم گذراندن دوره سربازی، سفر برای پسران مشمول سربازی بسیار سخت است. آنان برای دریافت پاسپورت باید کارت پایان خدمت ارائه دهند. لذا چون کارت پایان خدمت ندارند،  برای خروج ایشان، نیاز به اخذ مجوز از سازمان وظیفه عمومی است.

اما باید قبول کرد سالهاست که دانشجویان می خواهند بنا به دلایلی مانند ادامه تحصیل و یا فرصت های تحقیقاتی به خارج از کشور بروند، در حالی که پسران دانشجو مشمول سربازی هستند. برای کسانی که در دانشگاه های دولتی درس خوانده اند علاوه بر قضیه سربازی، تعهد خدمت نیز مطرح می باشد.

به همین دلیل شاید به نظر بیاید سفر مشمولان سربازی و دانشجویان غیر ممکن باشد؛ اما این چنین نیست. لذا در ادامه، شرایط خروج از کشور برای دانشجویان و مشمولان سربازی اشاره خواهد شد.

 

شرایط خروج از کشور برای دانشجویان

 

شرایط خروج از کشور برای دانشجویان و مشمولان سربازی

  • طبق قانون سفرهای مجاز برای دانشجویان مشمول سربازی شامل سفرهای درمانی، سفرهای مطالعاتی و علمی، سیاحتی و زیارتی و ورزشی می باشد.  لذا دانشجویان باید طبق قصد خود برای سفر، ظرف شش ماه و حداقل 2 هفته قبل از سفر جهت خروج از کشور، درخواست خود را بدهند. ثبت درخواست اینترنتی می باشد و داشتن کد سخا ضروری است. 
  • البته قابل ذکر است مشمولان نباید غیبت سربازی داشته باشند.  پسران چه دانشجو باشند و چه غیر دانشجو، باید برای خروج از کشور فاقد غیبت باشند. 

 

همچنین از شرایط خروج از کشور برای دانشجویان باید به گواهی اشتغال به تحصیل اشاره نمود. البته لازم به ذکر است ؛اگر متقاضی مشمول، غیر دانشجو باشد و بخواهد از کشور خارج شود، باید برگه معافیت تحصیلی خود را ارائه دهد. این موضوع برای پسران 18 سال کامل که تازه از مدرسه فارغ شده اند نیز صدق می کند. اما شرایط خروج از کشور برای مشمولان زیر 18 کمی متفاوت است. برای آنان نیاز به اخذ مجوز نیست. بهترین روش مهاجرت برای آنان مهاجرت تحصیلی است؛ در این نوع مهاجرت کافی است گواهی تمکن مالی و درخواست ادامه تحصیل و تاییدیه پذیرش ارائه شود. لازم به ذکر است مقدار تمکن مالی بنا بر کشوری که انتخاب می گردد، متفاوت خواهد بود. به طوری که تمکن مالی اغلب کشورهای اروپایی بسیار کمتر از آمریکا و کانادا می باشد.

 

سازمان وظیفه عمومی به مشمولانی که در حال طی دوره ای سربازی هستند، نمی تواند مجوز خروج از کشور دهد؛ اما سربازان می توانند از یگان خدمتی خود پیگیر مجوز برای خروج از کشور باشند.

از شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی دانشجو سپردن وثیقه می باشد. آنان باید مبلغی را به عنوان وثیقه به حساب سازمان وظیفه عمومی پرداخت نمایند. این مبلغ جهت تضمین بازگشت به کشور است  و بعد از بازگشت به فرد بازگردانده می شود. مبلغ وثیقه بر اساس سفر متفاوت می باشد.   

به طوری که این وثیقه برای ورزشکاران مشمول در سال 1401، 150 میلیون ریال بود. برای سفرهای سیاحتی دانشجویان 150 میلیون ریال وجه نقد بود و یا اینکه ضمانت نامه بانکی داده شود. البته قابل ذکر است مدتی که باید این ضمانت سپرد شود نیز بر اساس نوع سفر متفاوت می باشد.

افرادی که در دوره سنوات ارفاقی می باشند نیز به خارج از کشور سفر می کنند. آنان با کمک معافیت تحصیلی بدون اینکه مشمول غیبت باشند، هم به تحصیل ادامه می دهند و هم به خارج از کشور میتوانند سفر نمایند. برای دریافت معافیت تحصیلی به پلیس +10 مراجعه می شود.

 

شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی ورزشکار

 

شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی ورزشکار

شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی ورزشکار نیز مانند بقیه مشمولان می باشد. آنان نیز باید مجوز اخذ نمایند. به طوریکه باید وزارت ورزش و جوانان ایشان را تایید کند  .آنان همچنین در دوره خدمت ضروری  نباید باشند. غیبت نیز نداشته باشند. افراد دارای برگ سبز خدمت باشند. لازم به ذکر است برگ سبز خدمت سربازی پس از پست نمودن دفترچه خدمت به دست فرد می رسد.

 

چه کسانی اجازه خروج از کشور را ندارند؟

به طور عادی همه افراد غیر مشمول و افراد مشمول با اخذ مجوز لازم می توانند به خارج از کشور تردد کنند. اما از شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی که بسیار اهمیت دارد این است که فرد ممنوع الخروج نباشد. ممنوع الخروجی جهت جلوگیری از خروج متهمان  می باشد. در همین راستا باید گفت افرادی که بنا به دلایلی که در ذیل ذکر میگردد، ممنوع الخروج می شوند.

افرادی که بدهکار مالیاتی می باشند. افرادی که با صدور اجراییه از طرف سازمان ثبت اسناد و املاک بدهکار شناخته شده اند.  افرادی که سفر آنها به مصلحت جمهوری اسلامی ایران نیست.

و همچنین افرادی که در خارج از کشور به کار تصدی گری و سرقت و... مبادرت می ورزند.  

 

دانشجویان طی چه مدت بعد از فراغت  باید به سربازی بروند؟

مشمولانی که به قصد ادامه تحصیل از کشور خارج میشوند، اگر بنا به هر دلیلی مانند اخراج و یا فراغت و... دیگر نخواهند ادامه تحصیل دهند، باید ظرف حداکثر یک سال خود را به سازمان وظیفه عمومی جهت گذراندن دوره سربازی معرفی کنند.

 

شرایط خروج از کشور برای دانشجویانی که در خارج تحصیل می کنند چگونه است؟

در قوانین شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی بنا به علت خروج از کشور محدودیت هایی از بابت تردد مشمولان به  خارج از کشور و مدت زمان آن وجود دارد. اما برای دانشجویان اینگونه نیست و آنان می توانند سالانه به کشور تردد نمایند.

 

اگر مشمول از سفر به کشور باز نگردد چه می شود؟

افراد بعد از بازگشت از سفر فرد باید خدمت وظیفه عمومی اعزام گردد. وی اگر به کشور باز نگردد، وثیقه ضبط شده و ممنوع الخروج خواهد بود. به همین علت از شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی، دریافت وثیقه می باشد.

 

آیا راهی برای کاهش هزینه مربوط به وثیقه خروج از کشور دانشجویان وجود دارد؟

همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله مهم اشاره کردیم، یکی از مهم ترین شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی دانشجو، ارائه وثیقه به سازمان نظام وظیفه می باشد. این وثیقه می تواند یک سند یا مقدار مشخصی پول باشد. به خاطر داشته باشید که افراد با استفاده از یک سری روش های خاص می توانند میزان وثیقه را کاهش دهند.

برای خروج از کشور برای مشمولان سربازی دانشجو، متقاضیان در ابتدا باید مقصد و دلیل سفر خود را مشخص نمایند. مسلما سفر های زیارتی در یک سری بازه های زمانی خاص می توانند وثیقه مورد نیاز را کاهش دهند. در برخی از مواقع این هزینه به صفر می رسد. به عنوان مثال، افراد با سفر به عراق در زمان اربعین نیازی به پرداخت هزینه های مربوط به وثیقه نخواهند داشت. البته که این قانون در طی بازه های زمانی مختلف متغیر می باشد. یعنی احتمال تغییر آن وجود دارد.

 

خروج از کشور برای مشمولان سربازی دانشجو

 

مراحل خروج از کشور برای مشمولان سربازی دانشجو

البته که مراحل خروج از کشور برای مشمولان سربازی دانشجو یک سری پیچیدگی های خاص دارند. در ابتدا شما باید در بانک قوامین یک حساب باز کنید و با مراجعه به پلیس به علاوه 10، کد سخا خود را دریافت نمایید.

در مرحله بعد شما باید به سایت خدمات نیروی انتظامی وارد شوید و مبلغ خواسته شده را نیز پرداخت نمایید. در آخرین مرحله شما باید مدارک مورد نیاز را از دانشگاه خود دریافت کنید و آن را در اختیار مراجع قانونی قرار دهید. با این کار، روند صدور پاسپورت شما طی شده و بدون هیچ مشکل خاصی می توانید نسبت به خروج از کشور اقدام نمایید. کامل بودن مدارک و تامین هزینه مورد نیاز وثیقه موارد مهم و پر اهمیتی به حساب می آیند.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


Pouya :

سلام وقت بخیر، من تیر امسال (1402 ) در مقطع کارشناسی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم ،و باید تا تیر سال 1403 سربازی برم ،تو این مدت دارم از این مرخصی 1 ساله ام استفاده میکنم ،در این حال برای کنکور ارشد که اسفند ماه برگزار میشه ،ثبت نام کردم ،میخواستم بدونم بعد چه مدت از قبولی در کنکور دوباره میتونم معافیت تحصیلی بگیرم و برای ازمون زبان از کشور خارج بشم ؟

Nairy :

سلام خسته نباشید ببخشید من واسه تولد دوستم میخوام بلیط کنسرت بگیرم ولی ترکیه هست کنسرت نمیخوام خودش بفهمه که سورپرایز باشه ولی ایشون سریاز هستن البته سربازیش شهر هودمون تو کارخونه خودش هستش صبح میره عصر میاد میخواستم بپرسم چطور میشه اجازه خروج گرفت پاسپورت گرفت

سهند صالحی :

سلام اگر برای اخذ ویزای امریکا به کشور های اطراف سفر کنیم و ریجکت شویم و دفترچه سربازی به منظور اخذ برگه سبز پست کرده باشیم پس از گذشت مهلت برگه سبز مشمول سربازی میشویم؟

نیما صبوری :

با عرض سلام و احترام سوال بنده این است: برای ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد، شرایط خروج از کشور در حالت مشمول سربازی چگونه است؟ آیا با معافیت تحصیلی یا پذیرش از دانشگاههای آمریکا، میتوان با سپردن وثیقه از کشور خارج شد؟ با توجه به اینکه پاسپورت متقاضی باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد، آیا عدم تمدید پاسپورت مشکلی برای متقاضی پیش نمی آورد؟ ممنون از پاسخگویی.

با درود 

به پلیس +10 مراجعه بفرمایید.

مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت قانونی با مجوزها و وکیل رسمی

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

مجوزها و آدرس دفاتر:

- مجوز وزارت گردشگری ایران (بنام سالی گشت پارس به ش.ث: 461992)

- مجوز رسمی مشاور مهاجرت کانادا، دکتر شهروز بهرامی اصل: ICCRC :R527306 

- مجوز مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران (ای نماد) بنام ویزا724

- مجوز دفتر فعال حقوقی و مشاور املاک، در امارات (دبی) بنام الیزیاگروپ

 

دفتر ایران (تهران): 

تلفن‌های ثابت:

02122913141 02122223173 / 02122226298

 

پشتیبانی تلفن همراه، واتساپ و تلگرام:

09124644197 / 09961042050 

(شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

 

آدرس: میرداماد؛ میدان مادر (محسنی)، برج بیژن، طبقه 7 واحد 6

* مراجعه حضوری فقط با رزرو وقت قبلی

(پاسخدهی تلفنی فقط: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران )

(پشتیبانی پیام در واتساپ و تلگرام: 24 ساعته)


دفتر کانادا (تورنتو):

CANADA Office  :

17075 Leslie St, Unit 6, Newmarket, ON L3Y8E1 
Canada Toronto 

19055987474+ : Whatsapp & CALL

(مراجعه به دفاتر فقط با رزرو وقت قبلی)

 

دفتر امارات (دبی):

DUBAI Office  :

Dubai sheikh zayed road AlQuoz3 RAK bank Building office

 

اینماد ویزا724   RCIC

* ویزا724 مرکز تخصصی ویزا و مهاجرت

لینک های مهم: شرایط مهاجرت به کانادا / ویزا تحصیلی کانادا

سرمایه گذاری در کانادا / وکیل مهاجرت / ثبت شرکت دبی

شرایط و هزینه ویزای توریستی کانادا / ویزای کانادا / پاسپورت دومینیکا

مهاجرت به انگلیس / ویزای تحصیلی انگلیس / خرید ملک در دبی

استارتاپ کانادا / موسسه مهاجرتی / تورنتو / ونکوور

 

* اینستاگرام ویزا724: 

ایمیل : info[at]visa724.com

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.