با شوک فرهنگی مهاجرت چه کنیم


آخرین بروز رسانی : ۰۲/۰۹/۱۵

 

شوک فرهنگی مهاجرت

 

مهاجرت به یک کشور جدید، می‌تواند برای بسیاری از افراد یک تجربه بسیار هیجان‌انگیز باشد. با این‌ حال، هر مهاجرتی ممکن است با سهم معقولی از چالش‌ها نیز همراه باشد. از جمله این چالش‌ها می‌توان به شوک فرهنگی مهاجرت اشاره کرد. در این مقاله از ویزا 724 می‌خواهیم شما را با شوک فرهنگی ناشی از مهاجرت آشنا کرده و به بررسی راهکارهایی برای مقابله با چنین اختلاف فرهنگی‌ای بپردازیم.

 

برای آشنایی با بهترین شهرهای کانادا برای ایرانیان به لینک  > مهاجرت ایرانیان مراجعه نمایید.

 

شوک فرهنگی مهاجرت چیست؟

شوک فرهنگی مهاجرت در تعریف استاندارد خود به فشارهایی می‌گویند که یک فرد مهاجر با حضور در یک جامعه جدید، تجربه می‌کند. شوک فرهنگی را یک پاسخ طبیعی به یک محیط نا آشنا نیز دانسته‌اند. زمانی چنین چیزی اتفاق می‌افتد که هنجارها، ارزش‌ها، آداب‌ و رسوم و شیوه‌های زندگی که یک‌عمر با آنها بزرگ شده‌اید، باید کنار گذاشته شده و در یک جامعه با فرهنگی متفاوت زندگی کنید.

 

برای آشنایی با مهاجرت از طریق پناهندگی به لینک > مهاجرت از طریق پناهندگی مراجعه نمایید.

 

شوک فرهنگی مهاجران

 

آیا همه مهاجران با شوک فرهنگی مواجه می شوند؟

با وجود اینکه پدیده شوک فرهنگی مهاجرت یک پدیده نسبتاً رایج بین مهاجران کشورهای مختلف است، میزان شیوع آن بین مهاجران ممکن است متفاوت باشد. مهاجران مختلف با حضور در جوامع جدید ممکن است که سطح متفاوتی از شوک فرهنگی را تجربه کنند. البته عوامل مختلفی نیز تاثیرگذار است. سن فرد، میزان تحصیلات و مواجهه قبلی با فرهنگ‌های مختلف، از جمله این عوامل هستند. در ضمن نحوه واکنش افراد به تفاوت‌های فرهنگی و همچنین فرهنگ (Culture) جامعه هدف در جنبه‌های مختلف و میزان ‌پذیرش مهاجران در جامعه جدید نیز از عوامل مهم و تاثیرگذار هستند.

 

برای آشنایی با روش مهاجرت از طریق ویزای بشر دوستانه به لینک > ویزای بشر دوستانه مراجعه نمایید.

 

آیا مذهب در ایجاد شوک فرهنگی تاثیرگذار است؟

با وجود اینکه احتمال کمی وجود دارد تا تفاوت‌های مذهبی به‌عنوان عامل اصلی ایجاد شوک فرهنگی مهاجرت باشد، بسیار محتمل است که چنین عاملی به‌عنوان یکی از تقویت‌کننده‌های ایجاد شوک فرهنگی باشد. به‌خصوص در شرایطی که مذهب (Religion) و اعتقادات فرد مهاجر با اعتقادات کشور میزبان تفاوت قابل‌توجهی داشته باشد. با توجه ‌به اینکه اعمال مذهبی می‌توانند اغلب هویت افراد را تشکیل دهند، آزادی در انجام چنین اعمالی در کشور میزبان می‌تواند حس خوبی از تعلق را ایجاد کند.  


در شرایطی که افراد در جامعه‌ای حضور پیدا کنند که اعمال مذهبی به روش متفاوتی انجام می‌شود یا اینکه در کل چنین اعمالی رایج نیستند، می‌تواند حسی از گسست فرهنگی و انزواطلبی فرد مهاجر را تقویت کند.

 

علل ایجاد شوک و اختلاف فرهنگی در مهاجران

عوامل متعددی وجود دارند که باعث افزایش شوک فرهنگی مهاجرت می‌شوند. یکی از دلایل اصلی، تضاد فاحش بین کشور مهاجر و کشور میزبان از نظر زبان، فرهنگ غذایی، آداب‌ورسوم و هنجارهای اجتماعی است. تفاوت‌های زبانی، می‌تواند یک مانع مهم برای مهاجران باشد. بدین دلیل که بر توانایی آنها برای برقراری ارتباط موثر و ادغام در جامعه تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، تفاوت در آداب اجتماعی، نقش‌های جنسیتی و انتظارات اجتماعی نیز می‌تواند به افزایش احساس شوک فرهنگی مهاجرت کمک کنند. 

 

شوک فرهنگی پس از مهاجرت

 

راهکارهایی برای مقابله با ایجاد شوک فرهنگی پس از مهاجرت

تجربه شوک فرهنگی مهاجرت یک پدیده رایج هنگام مهاجرت به یک کشور جدید است. استراتژی‌هایی وجود دارند که می‌توانند به افراد کمک کنند تا به طور موثرتری با شوک فرهنگی مقابله کنند. 

 

1. با فرهنگ کشور جدید خود آشنا شوید: قبل و بعد از ورودتان تا جایی که می‌توانید درباره فرهنگ، آداب‌ورسوم و سنت‌های کشور جدیدتان بیاموزید. این کار به شما کمک می‌کند تا تفاوت‌های موجود را بهتر درک کرده و از حس سردرگمی ناشی از شوک فرهنگی مهاجرت بکاهید.

2. به دنبال پشتیبانی باشید: با افرادی که تجربه مشابهی از شوک فرهنگی مهاجرت را پشت سر گذاشته‌اند، ارتباط برقرار کنید. این جوامع می‌توانند حس تعلق و درک را ایجاد کنند.

3. هویت خود را حفظ کنید: در حالی که سازگاری با محیط جدید از اهمیت بسیاری برخوردار است، حفظ هویت فرهنگی خود نیز به همان اندازه ضروری است.

4. زبان کشور مقصد مهاجرت را بیاموزید: موانع زبانی می‌تواند شوک فرهنگی مهاجرت را تشدید کنند. یادگیری زبان محلی نه‌تنها به شما کمک می‌کند تا ارتباط موثرتری داشته باشید، بلکه کمک می‌کند تا در فرهنگ کشور جدید غوطه‌ور شوید و با جامعه محلی ارتباط برقرار کنید. 

5. مراقب خود باشید: شوک فرهنگی مهاجرت می‌تواند باعث خستگی روحی و جسمی شود. با حفظ سبک زندگی سالم، خواب کافی و شرکت در فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، سلامت روانی و جسمی خود را در طول دوره سازگاری در اولویت قرار دهید.

6. انتظارات واقع بینانه داشته باشید: درک کنید که سازگاری با فرهنگ جدید به زمان نیاز دارد. صبور باشید و از فشار آوردن به خود برای رفع شوک فرهنگی مهاجرت خودداری کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله، شما را با شوک فرهنگی مهاجرت و مشکلاتی که برای مهاجران می‌تواند ایجاد کند، آشنا کردیم. تناقض فرهنگی برای هر فردی که در جامعه‌ای جدید قرار می‌گیرد، می‌تواند پیش بیاید. با این حال، نکته مهم در مدیریت این مشکلات و تلاش در جهت انطباق با فرهنگ جدید خواهد بود. در این بابت دریافت راهنمایی از کارشناسان مهاجرتی مجرب می‌تواند کار شما را در روند آشنایی با فرهنگ کشور هدف مهاجرت آسان‌تر کند. در صورتی که به کسب آشنایی بیشتر در مورد شوک فرهنگی تمایل دارید، کارشناسان ویزا 724 در تمامی ساعات شبانه روز، پشتیبان شما خواهند بود. 


سوالات متداول


1. شوک فرهنگی مهاجرت چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان شوک فرهنگی مهاجرت می‌تواند متفاوت باشد، اما به‌طورکلی چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد. برخی از افراد ممکن است یک سازگاری تدریجی را تجربه کنند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است شوک ناگهانی و شدیدتری را تجربه کنند.

2. شوک فرهنگی مهاجرت چه علائمی دارد؟

علائم شوک فرهنگی مهاجرت می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما برخی از علائم رایج عبارت‌اند از: 


• احساس اضطراب یا افسردگی.
• احساس دلتنگی یا احساس انزوا.
• تلاش برای برقراری ارتباط یا درک زبان محلی.
• احساس سردرگمی به دلیل تفاوت‌های فرهنگی.
• تجربه علائم فیزیکی مانند سردرد، بی‌خوابی یا مشکلات گوارشی.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت قانونی با مجوزها و وکیل رسمی

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

مجوزها و آدرس دفاتر:

- مجوز وزارت گردشگری ایران (بنام سالی گشت پارس به ش.ث: 461992)

- مجوز رسمی مشاور مهاجرت کانادا، دکتر شهروز بهرامی اصل: ICCRC :R527306 

- مجوز مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران (ای نماد) بنام ویزا724

- مجوز دفتر فعال حقوقی و مشاور املاک، در امارات (دبی) بنام الیزیاگروپ

 

دفتر ایران (تهران): 

تلفن‌های ثابت:

02122913141 02122223173 / 02122226298

 

پشتیبانی تلفن همراه، واتساپ و تلگرام:

09124644197 / 09961042050 

(شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

 

آدرس: میرداماد؛ میدان مادر (محسنی)، برج بیژن، طبقه 7 واحد 6

* مراجعه حضوری فقط با رزرو وقت قبلی

(پاسخدهی تلفنی فقط: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران )

(پشتیبانی پیام در واتساپ و تلگرام: 24 ساعته)


دفتر کانادا (تورنتو):

CANADA Office  :

17075 Leslie St, Unit 6, Newmarket, ON L3Y8E1 
Canada Toronto 

19055987474+ : Whatsapp & CALL

(مراجعه به دفاتر فقط با رزرو وقت قبلی)

 

دفتر امارات (دبی):

DUBAI Office  :

Dubai sheikh zayed road AlQuoz3 RAK bank Building office

 

اینماد ویزا724   RCIC

* ویزا724 مرکز تخصصی ویزا و مهاجرت

لینک های مهم: شرایط مهاجرت به کانادا / ویزا تحصیلی کانادا

سرمایه گذاری در کانادا / وکیل مهاجرت / ثبت شرکت دبی

شرایط و هزینه ویزای توریستی کانادا / ویزای کانادا / پاسپورت دومینیکا

مهاجرت به انگلیس / ویزای تحصیلی انگلیس / خرید ملک در دبی

استارتاپ کانادا / موسسه مهاجرتی / تورنتو / ونکوور

 

* اینستاگرام ویزا724: 

ایمیل : info[at]visa724.com

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.