شرایط آب و هوای ساسکاچوان

ساسکاچوان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن چگونه است؟

از آنجا که ساسکاچوان در مرکز قاره واقع شده و به دور از هرگونه تاثیر اقیانوسی معتدل کننده است، آب و هوای ساسکاچوان از نوع قاره ای می باشد. بنابراین تغییرات دما و رویدادهای آب و هوایی شدید بوده، بارش نسبتاً کم است و بیشتر بارش ها در ماه‌های تابستان می‌باشد. این ناحیه البته آفتاب قابل توجهی نیز دارد. در نتیجه میزان دما در درجه اول توسط انرژی گرمایی حاصل از تابش خورشید تعیین می شود. علاوه بر این، انواع توده های هوایی و وزش های باد، در تولید آب و هوای متنوع در ساسکاچوان موثر است.

مطلب پیشنهادی: آب و هوای کبک

ساسکاچوان در کانادا

آب و هوای ساسکاچوان یکی از متغیرترین انواع آب و هوای کانادا و جهان را در طول فصول، سال ها و دهه ها دارد. تغییرات شدید در ماهیت آب و هوا باعث ایجاد رویدادهای شدید و غیر منتظره آب و هوایی می شود. این رویدادها شامل حوادث طبیعی از خشکسالی گرفته تا باران های سیل آسا، و از رعد و برق گرفته تا کولاک و از نسیم آرامش بخش تا گردباد می باشد. همچنین تفاوت زیادی در میانگین دما و بارندگی بین نواحی جنوب غربی و شمال شرقی استان وجود دارد. به طور کلی در داخل استان، میانگین دما در طول سال از جنوب به شمال و از غرب به شرق کاهش می یابد. البته سطح بارندگی برعکس عمل می کند و به طور معمول از جنوب به شمال افزایش می یابد. بنابراین به طور کلی، در جنوب غربی شرایط گرم‌تر و خشک‌تر و در شمال شرقی شرایط مرطوب‌تر و خنک‌تر است.

برای آشنایی کامل درباره استان ساسکاچوان کانادا می توانید به لینک « زندگی در ساسکاچوان» مراجعه نمائید.

در جنوب ساسکاچوان، بیشتر بارش ها تبخیر می شوند و مقدار کمی برای جریان آب باقی می ماند. جریان‌های محلی از طریق برف‌های محلی تغذیه می‌شوند، در حالی که بیشتر رودخانه‌های ساسکاچوان شمالی و جنوبی از ذوب برف‌های کوهستانی تغذیه می‌شوند.

آب و هوای ساسکاچوان در فصل های مختلف سال چگونه است؟

آب و هوای ساسکاچوان از آب و هوای چهار فصل و متمایز برخوردار است. بهار، تابستان، پاییز و زمستان از همدیگر قابل تشخیص بوده و دما گاهی اوقات به طرز چشمگیری در نوسان و متغیر است. تغییرات دما می تواند از 40- درجه سانتیگراد در زمستانهای ناحیه شمالی تا 35+ درجه سانتیگراد در تابستان در مناطق جنوبی متغیر باشد.

تابستان های ساسکاچوان معمولا گرم و خشک است. دمای بالا در ماه مه از 15 درجه سانتیگراد شروع شده و از اواسط این ماه به 30 درجه سانتیگراد و سپس در جولای و آگوست تا 40 درجه سانتیگراد متغیر است. ساسکاچوان به طور میانگین بیشترین میزان آفتاب و روزهای آفتابی را در بین استان های کانادا دارد. به همین دلیل ساکنین و مسافران بایستی برای محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید و آفتاب سوختگی در تابستان های ساسکاچوان در خارج از منزل اهمیت زیادی قائل شوند. البته شب ها معمولا خنک است. 

مطلب پیشنهادی: آب و هوای کلگری 

بررسی شرایط جوی ساسکاچوان

زمستان به طور معمول از نوامبر آغاز می شود و بیشتر اوقات دما زیر نقطه انجماد باقی می ماند. آب و هوای ساسکاچوان در ماههای زمستان یکی از سردترین مناطق کانادا محسوب می شود. در این فصل عمدتاً یخبندان است و نشانگر دما حتی به محدوده مثبت هم نمی رسد. 

جهت آشنایی با شرایط سرمایه گذاری در ساسکاچوان کانادا می توانید به لینک « سرمایه گذاری در ساسکاچوان» مراجعه نمائید. 

آب و هوای معتدل بهاری نیز معمولاً از آوریل با دمای هوا در محدوده 9 درجه شروع می شود و در ژوئن تا 21 درجه سانتیگراد می رسد. در ماه های پاییز دمای روزانه از حدود 9 درجه تا 8- درجه سانتیگراد متغیر است.

مناطق آب و هوایی ساسکاچوان کدامند؟

با توجه به آب و هوای ساسکاچوان، این ناحیه به چهار بوم منطقه آب و هوایی تقسیم شده است. هر بوم منطقه از نظر پوشش گیاهی محلی، خاک، آب و فعالیت های محلی انسانی متفاوت است. مرزهای این مناطق بوم گردی با مناطقی با شرایط آب و هوایی مختلف همسو هستند و بنابراین در ارزیابی اثرات تغییرات آب و هوایی مفید هستند.

برای آشنایی با رشته ها و مخارج تحصیل در آنها در دانشگاه ساسکاچوان کانادا به لینک « دانشگاه ساسکاچوان» مراجعه فرمائید.

مناطق آب و هوایی ساسکاچوان

معمولاً دما در طول سال در مناطق بوم گردی چمن زاری Prairie نسبت به مناطق بوم گردی Boreal شمالی گرمتر است. تمایز دما بین مناطق بوم گردی Boreal و مناطق بوم گردی Taiga نیز وجود دارد. بارش سالانه حتی بیشتر از دما متفاوت است. سطوح بارندگی و تنوع از شمال به جنوب کاهش می یابد. میزان بارندگی سالانه 200 میلی متر بین مناطق تایگا و دشت های بوم گردی کمتر است. تابستان ساسکاچوان بیشترین درصد بارندگی سالانه را به همراه دارد.

درخواست مشاوره رایگان

12 + 7 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *