شرایط شهروندی در کانادا و موارد رد صلاحیت شهروندی

شهروند کانادا بودن آرزوی بسیاری از مردم جهان است. در صورتی که قصد مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت این کشور را دارید باید واجد شرایطی که این دولت مشخص کرده است باشید. این شرایط عبارتند از:

1-اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشید.

2-به مدت 3 تا 5 سال در این کشور زندگی کرده باشید.

3-در صورت نیاز (باتوجه به شرایط) مالیات خود را پرداخت کرده باشید.

4-در آزمون تابعیت کشور کانادا قبول شده باشید.

5- مهارت های زبانی مربوطه (کسب حداقل نمره در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی) را داشته باشید.

با داشتن این شرایط شما حداقل های لازم برای درخواست و مهاجرت را دارید. اما سایر شرایط چیست؟ چرا این موارد حداقل ها هستند؟ موارد گفته شده مانند آزمون تابعیت، اقامت در این کشور و موارد دیگر خود دارای نکات مهمی هستند که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت؛ همچنین برخی موارد باعث می شود فرد نتواند تابعیت این کشور را اخذ کند اما چه چیزهایی باعث می شود که نتوانیم شهروند کانادا باشیم؟! در ادامه پاسخ این سوال را نیز به شما می دهیم.

شرایط شهروندی در کانادا
رد صلاحیت در دریافت شهروندی کانادا

رد صلاحیت در دریافت شهروندی کانادا

برخی موارد باعث رد صلاحیت در دریافت شهروندی این کشور می شود؛ این موارد عبارتند از:

 • فرد متقاضی در کشور کانادا یا هر جای دیگر مرتکب جرمی شده است.
 • فرد برای مدتی موقت حکم آزادی دریافت کرده باشد و نیاز باشد پس از اتمام دوره به زندان باز گردد.
 • فرد تحت مراقبت های ویژه پلیس باشد. ( یعنی فرد از زندان آزاد شده باشد اما همچنان پلیس فرد را تحت نظر داشته و در صورت مشاهده هر گونه خطا حکم وی تغییر می کند).
 • فرد مجبور به گذراندن یک دوره محکومیت در خارج از کشور کانادا است.
 • فرد در خارج از کانادا یک جرم انجام داده که این مورد به اندازه یک جرم مهم و قابل ادعا در کانادا است و می تواند در پرونده فرد متقاضی خللی وارد کند.
 • مقامات کانادایی (به هر دلیلی) از فرد خواسته اند این کشور را ترک کند.
 • فرد یک جنایت علیه بشریت انجام داده باشد.
 • فرد در 5 سال گذشته درخواست تابعیت را به صورت نادرست ارائه کرده است و یا درخواست وی به هر دلیلی در این مدت رد شده است.
 • فرد در 5 سال گذشته به صورت غیرقانونی اقدام به ورود به کانادا و اخذ اقامت این کشور را کرده باشد.
 • فرد پرونده ایی در زمینه جرایم تروریسم، جاسوسی و خیانت به کشور داشته باشد.
 • فرد متقاضی در 10 سال گذشته مواردی مانند کلاهبرداری را در پرونده خود داشته باشد.

این موارد هر کدام باعث می شوند که درخواست اقامت و شهروندی در کشور کانادا لغو شود. اما 5 موردی که در بالا به آنها اشاره کردیم؛ حال به بررسی این 5 مورد می پردازیم.

1-اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشید.

صرف نظر از این که شما چه سنی دارید، در صورتی که متقاضی دریافت تابعیت کشور کانادا هستید باید شرایط اقامت دائم را نیز داشته باشید. این شرایط عبارتند از:
• شما نباید تحت مراقبت های ویژه بوده و عناوینی مانند کلاهبرداری و تخلف در پرونده شما ثبت شده باشد.
• نباید (به هر دلیلی) توسط مقامات کانادایی از شما خواسته شده باشد که این کشور را ترک کنید.
• و در آخر شما باید تمام نکات و مراحل خواسته شده برای اخذ اقامت را طی کرده باشید؛ برای مثال در صورتی که آزمایشات پزشکی را انجام نداده باشید نمی توانید برای اخذ اقامت اقدام کنید.
قبل از اینکه درخواست تابعیت این کشور را بدهید باید اطلاعات مربوط به شرایط اقامت دائم را به صورت کامل و نکات مربوطه به نوع روش مهاجرتی خود را بررسی کنید تا از واجد شرایط بودن مطمئن شوید و سپس برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که برای اخذ تابعیت کانادا نیازی به کارت PR معتبر ندارید؛ در واقع شما می توانید با کارت PR که منقضی شده است نیز اقدام کنید.

2-به مدت 3 تا 5 سال در این کشور زندگی کرده باشید.

برای این مورد نیز شما باید نکاتی را رعایت کنید؛ این نکات عبارتند از:
1. شما و کودکتان؛ 5 سال قبل از درخواست یا حداقل 1095 روز یا همان 3 سال قبل از درخواست باید در این کشور حضور داشته باشید. ( کودکانی که والدینشان اقامت این کشور را ندارند و برای این مورد اقدام نکرده اند باید حتما مدت زمان گفته شده را در کانادا سپری کرده باشند اما کودکانی که والدینشان اقامت کانادا را دارند یا اینکه برای آن اقدام کرده اند نیاز نیست که این مدت را در کشور حضور داشته باشند).
2. در صورتی که برای مدتی موقت در این کشور بوده اید یا اینکه توسط دولت این کشور برای انجام برخی کارها از شما خواسته شده است تا مدتی در این کشور بمانید؛ مدت زمانی را که برای این موارد در کشور بوده اید را نیز می توانید در پرونده خود ثبت کنید.
نکته: نکته جالبی که در مورد قبل وجود دارد! در صورتی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارید و شرایط شماره 2 را دارید می توانید آن را در پرونده مهاجرتی خود ثبت کنید! این یک امتیاز برای شما است که می تواند در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت این کشور به شما کمک کند.
ممکن است در محاسبه تعداد روزهایی که در کانادا بوده اید به مشکل بخورید! اما نگران نباشید! با استفاده از ماشین حسابی که این دولت برای متقاضیان مهاجرت تهیه کرده است می توانید تعداد روزهایی که برای شما ثبت شده است را حساب کنید؛ برای این مورد می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:
محاسبه زمانی که در کانادا سپری کرده ام! https://eservices.cic.gc.ca

3-در صورت نیاز (باتوجه به شرایط) مالیات خود را پرداخت کرده باشید.

در این مورد ممکن است لازم باشد حداقل 5 سال قبل از زمانی که درخواست اقامت می دهید مالیات خود را در کشور کانادا پرداخت کرده باشید. پرداخت مالیات کاملا بسته به شرایط فرد و حتی محل زندگی فرد متفاوت است. به طور کلی پرداخت مالیات حتی اگر برای مدت کوتاهی در این کشور زندگی کرده اید ضروری است اما در صورتی که درآمدی نداشته اید اما از خدمات این کشور استفاده کرده اید یا اینکه درآمد متوسطی داشته اید و توانایی پرداخت مالیات را فعلا ندارید و اگر مشاغل کوچکی دارید و از طریق استارتاپ ویزا به این کشور مهاجرت کرده اید و در پرداخت مالیات نیاز به کمک دارید دولت قوانین و شرایطی را برای شما گذاشته است که باتوجه به وضعیت خود می توانید برای دریافت آن شرایط اقدام کنید

4-در آزمون تابعیت کشور کانادا قبول شده باشید.

در صورتی که سن شما در بازه 18 تا 54 سال قرار دارد شما باید در آزمون تابعیت کشور کانادا شرکت کنید. در این آزمون سوالاتی در زمینه تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت، قوانین این کشور و نمادها آن آورده شده است که شما باید به آنها پاسخ دهید.

آزمون تابعیت کانادا چگونه است؟

• این آزمون به مدت 30 دقیقه است.
• سوالات به زبان انگلیسی و یا فرانسوی هستند.
• سوالات چند گزینه ایی یا درست و غلط هستند.
• ممکن است نیاز باشد برخی سوالات را شفاهی پاسخ دهید.
• افراد بالای 55 سال نیاز نیست در این آزمون شرکت کنند.
• کودکان زیر 14، 17 و 18 سال در برخی موارد نیاز است که در این آزمون شرکت کنند اما به طور کلی نیازی نیست.

5-مهارت های زبانی مربوطه (کسب حداقل نمره در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی) را داشته باشید.

کانادا دو زبان رسمی دارد این دو زبان عبارتند از انگلیسی و فرانسوی. اگر قصد مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت در این کشور را دارید و سن شما بین 18 تا 54 سال است باید به یکی از این زبان ها مسلط بوده و اثبات کنید توانایی صحبت کردن و فهمیدن موضوعات مختلف در این زبان را دارید. همچنین از شما آزمونی گرفته می شود که در آن موارد زیر بررسی می شود:
• توانایی شما در مکالمات کوتاه و روزمره در موضوعات مختلف
• سوالات در زمینه های متفاوت
• پرسش درباره ساختار جملات و زمان های مورد استفاده در آن زبان
• بررسی سطح سواد شما در واژگان زبان
• بررسی دیپلم یا مدرک زبان

همچنین در صورتی که مدرک زبان دارید می توانید آن را در پرونده خود ثبت کنید. برای بررسی اینکه مدرک زبان شما مورد تایید دولت است می توانید از طریق این لینک canada.ca همچنین در صورتی که به زبان های دیگری به جز انگلیسی و فرانسوی مسلیط هستید می توانید شرایط خود در این لینک بررسی کنید.

دریافت اقامت کانادا از طریق ازدواج

دریافت اقامت کانادا از طریق ازدواج

توجه داشته باشید که در صورت ازدواج با یک فرد کانادایی شما سریعا شهروند این کشور نمی شوید؛ علاوه بر اینکه باید شرایط مخصوص این مورد که توسط دولت مشخص شده است مانند زندگی در یک منزل مشترک، حداقل 3 سال زندگی و… را داشته باشید باید شرایط گفته شده در بالا را نیز داشته باشید.

دریافت اقامت کانادا از طریق پدربزرگ و مادر بزرگ یا والدین

اگر پدربزرگ یا مادربزرگ (یا والدین) شما اقامت این کشور را داشته باشد ممکن است شما نیز بتوانید عنوان شهروند کانادایی را نیز دریافت کنید. برای این مورد نیز شرایط متفاوتی وجود دارد که باتوجه به وضعیت هر فرد متفاوت است.

نحوه درخواست تابعیت برای کشور کانادا

1- تهیه و تکمیل فرم های مربوطه

در ابتدا شما باید باتوجه به وضعیت خود تمام فرم ها و دستورالعمل های لازم را تهیه و بررسی کنید. این فرم ها به چند گروه اصلی تقسیم می شوند؛ که این گروه ها عبارتند از:
• فرم هایی برای افراد بیشتر از 18 سال
• فرم هایی برای والدینی که متقاضی اخذ اقامت برای خردسال زیر 18 سال خود هستند.
• فرم هایی برای کودکانی که والدین کانادایی ندارند یا والدین آنها قصد اقامت در این کشور را ندارد و هیچ درخواستی نداده اند.
• فرم هایی برای افرادی که به عنوان نیروی کار در کانادا خدمت می کرده اند.
• فرم هایی مخصوص افرادی که فرزندخوانده یک شهروند کانادایی هستند.
• فرم هایی برای فردی که تابعیتی ندارد اما والدین وی کانادایی هستند.

2- پرداخت هزینه ها

هزینه هایی که باید پرداخت شود نیز باتوجه به وضعیت فرد (اینکه بالای 18 سال و یا کمتر از 18 سال سن دارد) متفاوت است. اما به طور کلی هزینه ها شامل هزینه های بررسی مدارک و حق شهروندی است. هزینه های مربوط به مهاجرت باید به صورت آنلاین پرداخت شود.

3- ارسال درخواست

قبل از ارسال درخواست همانطور که قبلتر گفتیم شرایط شهروندی را بررسی و در صورت امکان اقدام به ارسال درخواست کنید. قبل از ارسال درخواست به چند نکته توجه کنید:

• در قسمت های درج شده برای امضا حتما امضا کنید.
• تاریخ روزی که درخواست را امضا کرده اید را وارد کنید و از تاریخ های گذشته و آینده استفاده نکنید.
• در صورتی که شرایط شما جوری است که باید مدتی را در این کشور حضور داشته باشید؛ ابتدا این دوره را گذرانده سپس اقدام به ارسال درخواست کنید؛ برای مثال جوانان و نوجوانانی که قصد دارند اقامت این کشور را دریافت کنند می توانند ابتدا برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده و مدتی را در این کشور به تحصیل مشغول شوند سپس این دوره را در پرونده خود ثبت کرده و برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنند.

در آخر شما باید پس از ارسال درخواست منتظر دریافت جواب از مقامات این کشور باشید؛ در صورت تایید وضعیت شما مراحلی را پس از تایید درخواست باید سپری کرده، در آزمون و مصاحبه شرکت کرده و در آخر در مراسم سوگندنامه شهروندی کانادا شرکت کنید.

مزایای شهروندی کانادا

 • شما می توانید در این کشور مشغول به کار و کسب درآمد شوید.
 • فرزندان شما نیز تابعیت این کشور را دریافت می کنند.
 • شما می توانید در انتخابات شرکت کنید.
 • در صورتی که شهروند کانادا باشید نیاز نیست که کارت PR خود را تمدید کنید.
 • شما می توانید به کشورهای اروپایی و مختلف به راحتی با پاسپورت کانادا و بدون محدودیت سفر کنید.
 • شما از تمام خدمات درمانی و آموزشی همانند تمام کانادایی ها بهرمند می شوید.

جزئیات هزینه های شهروندی کانادا

همان طور که می دانید قصد بسیاری از افراد از مهاجرت به کانادا، دریافت شهروندی کانادا می باشد. همان طور که در قسمت های قبلی مقاله ملاحظه کردید، برای دریافت حق شهروندی باید شرایطی داشته باشید که از مهم ترین آن ها می توان به هزینه های آن اشاره کرد. در این قسمت از مقاله، جزئیات هزینه های شهروندی کانادا را طبق قوانین سال 2022 برای شما شرح می دهیم.

به منظور اخذ شهروندی کانادا، باید هزینه هایی را مطابق جدول زیر پرداخت نمایید:

 • افراد مهاجر 18 سال و بالاتر از آن    630 دلار کانادا- 530 دلار هزینه پردازش و 100 دلار برای حق شهروندی
 • افراد مهاجر زیر 18 سال    100 دلار کانادا
 • افراد بالای 18 سال که از والدین کانادایی متولد شده اند    100 دلار کانادا
 • هزینه دریافت گواهی شهروندی    75 دلار کانادا
 • هزینه جستجوی سابقه شهروندی    75 دلار کانادا
 • هزینه لغو کردن تابعیت کانادا    100 دلار کانادا
 • هزینه از سر گیری تابعیت کانادا برای افراد بالای 18 سال    530 دلار کانادا
 • هزینه از سر گیری تابعیت کانادا برای افراد زیر 18 سال    100 دلار کانادا

اخذ شهروندی کانادا

با وجود این هزینه ها گرفتن تابعیت کانادا ارزش دارد؟

اگر قصد شما از دریافت شهروندی کانادا، زندگی راحت و بدون دغدغه است، باید توجه کنید که این راحتی هزینه هایی نیز در پی دارد. شما با پرداخت این هزینه ها و داشتن استعداد می توانید در این کشور بزرگ و مهاجر پذیر به کار مشغول شوید. از این طریق می توانید روز به روز درآمد خود را افزایش دهید.

با دریافت شهروندی می توانید آزادانه در کانادا زندگی کرده و از امکانات رفاهی، آموزشی و درمانی این کشور بهره ببرید. به علاوه با توجه به موقعیت و روابط خوب کانادا با سایر کشورها، می توانید به راحتی کسب و کار خود را توسعه دهید. بنابراین می توان گفت که پاسخ سوال بالا مثبت است.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده،ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران این مجموعه مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

12 + 5 =

نظرات و سوالات شما

۱ Comment

 1. نازنین مقدم

  پدرم درکانادا حدود ۴.۵ زندگی میکند بعنوان پناهندگی وبا اخذ پاسپورت ایشان مخالفت بعمل امده
  ایا راهکاری هست برای ایشان یاخیر؟

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *