گرفتن گواهینامه در اروپا

رانندگی در جاده‌های اروپا ممکن است که برای بسیاری از افراد تجربه هیجان انگیز باشد. از رانندگی در جاده‌های پرپیچ و خم آلپ گرفته تا جاده‌های ساحلی مدیترانه و تخت گاز در اتوبان‌های بدون محدودیت سرعت آلمان؛ هر کدام به نوع خود می‌توانند بسیار هیجان انگیز باشند. برای رانندگی در اروپا به دریافت گواهینامه نیاز دارید. در این مقاله از ویزا 724 می‌خواهیم بدانیم که شرایط گرفتن گواهینامه در اروپا چگونه است و آیا می‌توانیم با گواهینامه بین المللی ایرانی، دل به جاده‌های اروپا بزنیم. با ما همراه باشید تا در یک مقاله کامل به پاسخ این سوالات برسیم.

برای آشنایی با شرایط و مراحل اخذ گواهینامه رانندگی در دبی به لینک > اخذ گواهینامه در دبی مراجعه نمایید.

انواع گواهینامه رانندگی اروپا

از حدود 10 سال پیش یعنی در سال 2013، اتحادیه اروپا قوانین جامعی را برای گرفتن گواهینامه در اروپا تعیین کرد. کارت‌های گواهینامه که اندازه مشابه با کارت‌های بانکی دارند، در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا یکسان بوده و به یک شکل هستند. همچنین الزامات و پیش نیازهای دریافت گواهی رانندگی در اروپا از نظر شرایطی همچون محدودیت‌های سنی در تمامی کشورهای اروپایی تقریباً یکسان است. با این حال، در برخی جزئیات ممکن است که تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.

برای آشنایی با شرایط مهاجرت رانندگان پایه یک به کانادا به لینک > رانندگان پایه یک در کانادا مراجعه کنید.

گواهی رانندگی در اروپا به طور کلی در چهار دسته‌بندی مختلف C,B,A و D قرار می‌گیرد. هر کدام از این دسته‌بندی‌ها دارای چند زیر شاخه نیز هستند که محدودیت‌های سنی مختلفی را نیز در بر می‌گیرند. در ادامه با این گواهینامه‌ها به طور کامل آشنا می‌شوید:

• دسته AM: برای خودروهای 2 چرخ و 3 چرخ با حداکثر سرعت 45 کیلومتر در ساعت.

• دسته A1: برای موتورسیکلت های سبک با حداکثر ظرفیت 125 سی سی و توان کمتر از 11 کیلو وات.

• دسته A2: برای موتورسیکلت های با قدرت کمتر از 35 کیلو وات.

• دسته A: برای موتورسیکلت های سنگین بدون محدودیت قدرت.

• رده B: برای خودروهای مسافربری با حداکثر وزن 3500 کیلوگرم و حداکثر ظرفیت سرنشین 8 نفر.

• دسته BE: برای خودرو دسته B که تریلر سنگین زیر 3500 کیلوگرم را نیز یدک می‌کشد.

• دسته C1: برای خودروهای باربری بین 3500 تا 7500 کیلوگرم و همچنین برای حداکثر 8 سرنشین.

• دسته C1E: برای خودرو دسته C1 یا B که تریلر سنگین را یدک می‌کشد. با حداکثر وزن ترکیبی تا 12000 کیلوگرم.

• رده C: برای خودروهای باربری با وزن بیش از 3500 کیلوگرم و با حداکثر ظرفیت سرنشین 8 نفر.

• دسته CE: برای خودرو دسته C که تریلر سنگین را یدک می‌کشد.

• دسته D1: خودروهای مسافربری ساخته شده برای حداکثر تعداد سرنشین از 16 مسافر و حداکثر طول 8 متر.

• دسته D1E: برای خودرو دسته D1 که تریلر سنگین را یدک می‌کشد.

• دسته D: برای خودروهای مسافربری بیش از هشت سرنشین.

• دسته DE: برای خودرو دسته D که تریلر سنگین را یدک می‌کشد.

برای اینکه بدانید برای مهاجران ایرانی کانادا بهتر است یا اروپا، به لینک > مهاجرت به کانادا و اروپا مراجعه نمایید.

رانندگی در اروپا

شرایط گرفتن گواهینامه در اروپا

بر اساس یک قاعده کلی، برای گرفتن گواهینامه در اروپا، شما باید حداقل 6 ماه را در کشوری که در آنجا روابط شخصی یا کاری دارید، اقامت داشته باشید.

الزامات مربوط به کشورهای مختلف اروپایی برای اعطای گواهینامه رانندگی

کشورهای مختلف اروپایی در بحث گرفتن گواهینامه در اروپا ممکن است متفاوت عمل کنند. در ادامه شما را با جزئیاتی از اعطای گواهینامه رانندگی در 3 کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا آشنا خواهیم کرد.

• فرانسه: اگر تمایل داشته باشید تا گواهینامه رانندگی را در فرانسه (France) دریافت کنید، می‌توانید از 15 سالگی برای رانندگی ثبت نام کنید. همچنین از 17 سالگی می‌توانید در آزمون گواهینامه شرکت کرده و پس از اخذ گواهینامه از 18 سالگی، می‌توانید رانندگی کنید. دریافت گواهینامه رانندگی خودرو سواری در فرانسه رقمی بین 2000 تا 2500 یورو برای هر فرد خواهد بود.

در صورتی که گواهینامه رانندگی خود را در ایران دریافت کرده‌اید و اقامت فرانسه را گرفته‌اید، می‌توانید برای تعویض گواهینامه اقدام کنید. گواهینامه بین المللی ایران تنها تا یک سال در فرانسه اعتبار دارد و پس از آن شما باید گواهینامه را تعویض کنید. شهروندان ایرانی مجاز هستند تا به طور رایگان گواهینامه خود را به فرانسوی تبدیل کنند.

• آلمان: برای رانندگی خودرو در آلمان شما باید گواهی رانندگی در اروپا را داشته باشید. برای این کار نیز باید 18 سال بوده و حداقل 14 ساعت آموزش تئوری و 12 ساعت آموزش عملی را گذرانده باشید. همانند ایران آزمون‌های عملی در موسسات دولتی گرفته می‌شود؛ در حالی که آزمون‌های تئوری می‌توانند در مراکز آموزش رانندگی نیز برگزار شوند. هزینه دریافت گواهینامه رانندگی اروپا در کشور آلمان بین 1500 تا 2500 یورو است.

با گواهینامه ایرانی که توسط فدراسیون رانندگی ایران ترجمه شده باشد، شما حداکثر تا شش ماه می‌توانید در جاده‌های آلمان تردد کنید. پس از آن باید به تبدیل گواهینامه خود اقدام کنید. 

• ایتالیا: ایتالیا (Italy) نیز برای گواهینامه رانندگی از الزامات مشابهی با سایر کشورها در اعطای گواهی رانندگی در اروپا برخوردار است. هزینه دریافت گواهینامه رانندگی در ایتالیا کمتر بوده و بین 800 تا 1500 یورو است. با این حال، ایتالیایی‌ها گواهینامه ایرانی‌ها را معتبر نمی‌شمارند و اگر در این کشور اقامت پیدا کردید، باید برای دریافت گواهینامه رانندگی ایتالیایی اقدام کنید.

اخذ گواهینامه رانندگی اروپا

سخن پایانی

در این مقاله از ویزا 724، شما را با قوانین گرفتن گواهینامه در اروپا  آشنا کردیم. در پایان، در صورتی که برای دریافت اقامت از کشورهای اروپایی نیاز به مشاوره تخصصی دارید، کارشناسان ویزا 724 می‌توانند به شما در این باره کمک کنند.

سوالات متداول

مدت زمانی که برای گرفتن گواهینامه رانندگی در اروپا طول می‌کشد می‌تواند بسته به کشور و منطقه متفاوت باشد. در برخی از کشورها مانند آلمان، این فرایند ممکن است چندین هفته طول بکشد، درحالی‌که در برخی دیگر مانند اتریش، ممکن است چندین ماه طول بکشد. ایرانی‌ها باید شرایط خاص و زمان انتظار را در کشوری که می‌خواهند مجوز بگیرند بررسی کنند.

در اینجا برخی از آداب‌ورسوم و قوانین رانندگی که ایرانیان در کشورهای خاص اروپایی باید از آنها آگاه باشند، آورده شده اند: 

• آلمان: ایرانی‌ها باید حواسشان به اتوبان های بدون محدودیت سرعت در برخی نقاط آلمان باشد. آنها همچنین باید از StVO آگاه باشند، مجموعه‌ای از قوانین رانندگی که شامل اولویت به سمت راست، عدم سبقت‌گرفتن از سمت راست و عدم بوق‌زدن در تونل است.
• اتریش: ایرانیان باید از Vignette آگاه باشند، برچسبی که برای استفاده از بزرگراه‌ها باید روی شیشه جلو نصب شود.
• سوئیس: ایرانیان باید از از ممنوعیت رانندگی در زمستان که رانندگی در برخی جاده‌ها را در شرایط برفی یا یخ‌بندان ممنوع می‌کند، آگاه باشند.
• ایتالیا: ایرانیان باید از اتوسترادا که یک سیستم عوارضی بزرگراه است، آگاه باشند. آنها همچنین باید از Zona a Traverso، یک منطقه عابر پیاده در مراکز شهرها که تردد خودروها در آنجا مجاز نیست، آگاه باشند.

درخواست مشاوره رایگان

5 + 6 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *