ویزای کار آلمان

شرایط دریافت ویزای کار آلمان

آلمان یکی از کشورهای محبوب نزد بسیاری از کارکنان و دانشجویان است. چرا که این کشور شرایط مناسبی را برای مهاجرین دائم و موقت فراهم کرده است. در این مطلب قصد داریم به صفر تا صد مهاجرت کاری به آلمان بپردازیم. برای دریافت ویزای کار آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

• داشتن پیشنهاد کار از یک شرکت یا کارفرما در آلمان

• داشتن مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شغلی که قرار است در آن مشغول به کار شوید.

• داشتن مهارت و تجربه کافی در زمینه شغلی مورد نظر

• داشتن حداقل 60 امتیاز در سیستم امتیازدهی برای ویزای کار آلمان که شامل مواردی مانند سطح تحصیلات، تجربه کاری، سن، زبان آلمانی و شرایط خانوادگی است.

• اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه های زندگی و اقامت در آلمان

• اثبات داشتن بیمه سلامتی و تندرستی با استفاده از بیمه سفر یا بیمه خصوصی

• عدم داشتن سوابق کیفری و امنیتی مغایر با امنیت آلمان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی مهاجرت به آلمان به لینک > روش‌های مهاجرت به آلمان مراجعه نمایید.

برای دریافت ویزای کار آلمان ممکن است شرایط و مدارک مورد نیاز بسته به نوع شغلی که قرار است در آن مشغول به کار شوید، متفاوت باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع به درخواست ویزا، با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود تماس بگیرید و اطلاعات دقیق تری را از آن دریافت کنید. 

مراحل دریافت ویزای کار آلمان

برای دریافت ویزای کار آلمان مراحل زیر باید طی شوند:

1- یک شغل در آلمان پیدا کنید

برای دریافت ویزای کار آلمان باید پیشنهاد کاری از یک شرکت آلمانی داشته باشید. بنابراین ابتدا باید به دنبال شغل مورد نظر خود در آلمان باشید و با شرکت های آلمانی تماس بگیرید تا بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

برای بررسی هزینه‌های زندگی در آلمان می‌توانید به لینک > هزینه زندگی در آلمان مراجعه کنید.

2- مدارک خود را ارسال کنید

پس از دریافت پیشنهاد کار و یا یافتن شغل مورد نظر، باید مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار را ارسال کنید. این مدارک شامل اصل پاسپورت، عکس های رسمی، رزومه، معرفی نامه، پیشنهاد کار، مدارک تحصیلی و تجربه کاری شما است.

ارسال مدارک

مطلب پیشنهادی: دریافت ویزای کار آمریکا

3- برای ویزای کار درخواست بدهید

برای درخواست ویزای کار آلمان پس از ارسال مدارک، باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کنید. در کنسولگری درخواست ویزای کار خود را تکمیل کنید. درخواست شما باید شامل جزئیات پیشنهاد کار، مدارک و دیگر اطلاعات مربوط به ویزای کار باشد.

4- هزینه های ویزای کار آلمان را بررسی و پرداخت کنید

پرداخت هزینه ویزای کار آلمان بعد از تکمیل درخواست انجام می شود. هزینه مربوط به ویزای مهاجرت کاری به آلمان بسته به نوع ویزا و شرکتی که شما را استخدام کرده است، متفاوت می باشد.

5- خود را برای مصاحبه آماده کنید 

برخی از متقاضیان ویزای کار آلمان باید به مصاحبه شخصی در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کنند. در مصاحبه ممکن است سوالات مربوط به تحصیلات، تجربه کاری، پیشنهاد کار و دلایل مهاجرت شما پرسیده شوند. بهتر است پیش از انجام مصاحبه خود را برای آن آماده کنید.

انجام مصاحبه

6- دریافت ویزای کار آلمان

پس از گذر از تمامی مراحل طی شده، در صورت پذیرش در مرحله مصاحبه به شما ویزای مهاجرت کاری به آلمان اعطا خواهد شد.

برای آشنایی با چگونگی اخذ ویزای جاب سیکر آلمان می‌توانید به لینک > ویزای جاب سیکر آلمان مراجعه کنید.

هزینه های مهاجرت کاری به آلمان

هزینه های ویزای کار آلمان ممکن است متفاوت باشند و این تفاوت بسته به شرایط و موارد مختلف می باشد. برخی از هزینه هایی که ممکن است برای مهاجرت کاری به آلمان پرداخت شوند، عبارتند از:

هزینه ویزای کار

هزینه ویزای کار آلمان بسته به نوع ویزایی که می خواهید دریافت کنید، متفاوت است. به عنوان مثال هزینه ویزای کار برای کارکنان مستقل و کارکنانی که توسط شرکت درآمد کسب می کنند، متفاوت است.

نوع هزینه به یورو به اضافه کارمزد INR به ازای هر متقاضی محاسبه می شود. این هزینه برای بزرگسالان 75 الی 67 یورو، برای خردسالان بین 37.50  الی 3,400 یورو خواهد بود. علاوه بر اینکه باید در حساب بانکی خود مبلغی حدود 4,500 الی 4,50,000 داشته باشید.

هزینه مصاحبه

برخی از متقاضیان برای دریافت ویزای کار باید به مصاحبه شخصی در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کنند. در این صورت باید هزینه مصاحبه را نیز پرداخت کنید.

هزینه مهاجرت

مطلب پیشنهادی: ریجکتی ویزای کار کانادا

هزینه پذیرش در دانشگاه

اگر شما قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید هزینه پذیرش در دانشگاه را پرداخت کنید.

هزینه زندگی

هزینه زندگی در آلمان بسته به شهر و منطقه متفاوت است. به عنوان مثال هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند برلین و مونیخ بیشتر از سایر شهرهای کوچکتر است.

هزینه اقامت

برای اقامت در آلمان باید هزینه اجاره مسکن و خدمات ساختمانی و بهداشتی را پرداخت کنید.

هزینه بیمه

در آلمان باید بیمه بهداشتی و بیمه تامین اجتماعی پرداخت کنید که هزینه آنها بسته به شرایط شغلی شما متفاوت خواهد بود. بیمه سلامت مسافر برای مدت 6 ماه 150 الی 15000 یورو می باشد.

هزینه بیمه

هزینه مسافرت

برای مهاجرت کاری به آلمان باید هزینه مسافرت را نیز در نظر بگیرید. هزینه مسافرت شما هزینه بلیط، رفت و آمد و این قبیل هزینه ها می باشد. بلیط پرواز از هند به آلمان به ازای هر نفر 600 الی 60000 یورو می باشد. سایر موارد مانند گواهی اسناد، هزینه های VFS و دیگر موارد، 50 الی 5000 یورو هزینه در بر خواهد داشت.

تأیید سند مبلغی حدود 130 الی 13000 یورو هزینه بر میدارد.

نحوه کاریابی در آلمان

برای دریافت ویزای کار آلمان می بایست ابتدا یک شغل در آلمان پیدا کنید. وجود سیستم کاریابی مرکزی به نام Federal Employment Agency یا BA به متقاضیان کار کمک می کند تا در بخش های مختلف اقتصادی کشور شغل پیدا کنند. برای استفاده از خدمات کاریابی در آلمان می توانید به سایت BA به آدرس www.arbeitsagentur.de مراجعه کنید.

موسسات کاریابی در آلمان عمده ترین روش برای یافتن شغل است. برای استفاده از خدمات کاریابی می توانید با مراجعه به سایت BA، اطلاعات شخصی، تحصیلات، تجربیات شغلی و مهارت های خود را ثبت کنید. BA اطلاعات شما را در پایگاه داده خود ثبت می کند و شغل مناسب شما را پیدا می کند.

کاریابی

شرکت های خصوصی و مشاورین حرفه ای نیز به متقاضیان کار در آلمان کمک می کنند تا شغل مناسب خود را پیدا کنند. شما می توانید از طریق جستجو در اینترنت، به دنبال آگهی های کاریابی در رسانه های اجتماعی و سایت های مربوطه باشید.

علاوه بر این به اشتراک گذاری مهارت های شغلی با متخصصان و کارفرمایان در زمینه شغل مورد نظر نیز می تواند به شما کمک کند تا به شغل دلخواه خود دست یابید. برای شبکه سازی و به اشتراک گذاری مهارتها می توانید از رویدادهای حضوری و آنلاین، کنفرانس ها و سمینارها استفاده کنید.

سوالات متداول ویزای کار آلمان

1. شرایط سنی برای مهاجرت شغلی به آلمان وجود دارد ؟

برای درخواست ویزای کار در آلمان، مهاجر باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.  برای برخی از برنامه‌های مهاجرتی مانند برنامه پرستاری باید حداقل 25 سال سن داشته باشید. در برخی موارد، سن مهاجر می‌تواند در امتیازدهی برای مهاجرت شغلی تاثیرگذار باشد. در امتیازدهی برای برنامه Blue Card آلمان، 3 امتیاز برای هر سال کار تجربی در حوزه مورد نظر از یک کشور خارجی از حداکثر 10 سال به شما تعلق می‌گیرد. اما به محض رسیدن به سن 45 سالگی، تعداد امتیازهای دریافتی به 2 امتیاز کاهش می‌یابد.

2. رشته ها و شغل های مورد نیاز برای مهاجرت شغلی به آلمان چیست؟ 

• مهندسی مکانیک، برق، کامپیوتر، نفت، گاز، شیمی، صنایع و سایر رشته‌های مهندسی

• توسعه دهندگان نرم افزار، متخصصین امنیت سایبری، تحلیل گران داده‌ها، تحلیلگران شبکه و اپراتورهای سیستم‌های رایانه‌ای

• مدیریت، اقتصاد، حسابداری و بازرگانی و تجارت

• متخصصین حفاظت از محیط زیست، مدیریت پسماندها، مهندسین محیط زیست

• پرستاری، پزشکی، فیزیوتراپیست‌ها و دندانپزشکان

با وجود جامعه‌ی پویا و اقتصاد قوی، آلمان باعث جذب بسیاری از مهاجران شده است. از مزایای کار در آلمان می‌توان به حقوق بالا، سطح زندگی بالا، سیستم بهداشتی و آموزشی فوق العاده و حمایت از خانواده اشاره کرد.

مهاجرت شغلی به آلمان برای ایرانیان ممکن است کمی دشوار باشد اما با رعایت مقررات و قوانین مهاجرت و کار، این مسئله می‌تواند قابل حل باشد. 

درخواست مشاوره رایگان

9 + 10 =

نظرات و سوالات شما

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *