آزمون پرومتریک

آزمون پرومتریک برای سنجش دانش تخصصی افراد در رشته‌های مختلف طراحی شده‌ است. این آزمون در بسیاری از کشورهای دنیا به‌ خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان و قطر دارای اعتبار است و افراد به‌وسیله سنجش به این نحو می‌توانند اقامت کاری به‌ویژه در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی به‌دست بیاورند.

برای اینکه با ارزانترین کشورها برای تحصیل در دوره های پزشکی آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم به صفحه ارزانترین کشورها برای تحصیل پزشکی مراجعه نمایید.

نمی‌شود به فکر مهاجرت کاری بود و در مورد آزمون پرومتریک و شرایط آن و نحوه ثبت‌نام اطلاعی نداشت. در صورتی که دوست دارید در مورد جزییات و سیر تا پیاز آزمون پرومتریک اطلاعات جالبی به‌دست آورید قطعا خواندن ادامه مطلب به شما توصیه می‌شود.

آزمون پرومتریک چیست؟

آزمون پرومتریک یک سیستم ارزشیابی طراحی شده توسط موسسه testing آمریکاست که به شرکت کنندگان خود اجازه می‌دهد تا در شرایط مساوی و مشابه با سایر افراد به سنجش مهارت‌ها و دانش خود بپردازند. این آزمون در بازه‌های زمانی مکرر و در بیش از 180 کشور جهان برگزار می‌شود.

مراکز زیادی در دنیا آزمون پرومتریک را معیار ارزشیابی قرار داده و برای استخدام کارکنان خود از این معیار سنجش استفاده می‌کنند. آزمون پرومتریک برای رشته‌های مختلفی برگزار می‌شود اما بیشتر برای سنجش مهارت دانش آموخته‌های رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در کنار رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی و آزمایشگاهی این آزمون در زمینه‌های دیگری مانند اقتصاد و آی تی هم برگزار می‌شود. این نکته حائز اهمیت است که آزمون پرومتریک مانند بسیاری از آزمون‌های معتبر دیگر در جهان به دو فرم کتبی و آنلاین برگزار می‌شود.

برای آشنایی با شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان به صفحه شرایط تحصیل در رشته های پزشکی انگلستان مراجعه نمایید.

برای قبولی در این آزمون شرکت کنندگان باید حداقل به 70 درصد سوالات پاسخ درست بدهند. اما اینکه داوطلبان با 70 درصد پاسخ صحیح به سوالات صلاحیت استخدام و دریافت ویزای کاری را دارند یا نه وابسته به رشته تحصیلی و سفارت کشور مورد تقاضای اقامت است. به همین دلیل هر فرد متقاضی شرکت در آزمون پرومتریک باید با توجه به رشته و کشور مد نظر خود از نمره قبولی معیار مطلع شود.

شرایط آزمون پرومتریک

سالانه بیش از 7 میلیون نفر در جهان مهارت و دانش خود را با شرکت در آزمون پرومتریک سنجش می‌کنند. این آزمون با 60 سوال در هر رشته طراحی شده‌است و شرکت کنندگان باید در بازه زمانی 1.5 ساعته به سوالات طرح شده پاسخ دهند. تمرکز این آزمون بر این است که شرکت کنندگان بتوانند در شرایط مشابه سنجیده شوند و بهترین افراد برای فرصت‌های شغلی شناسایی شوند.

به همین دلیل امکان اسکان و خوابگاه برای آرامش شرکت کنندگان را فراهم کرده است تا افراد دغدغه آرامش پیش از آزمون نداشته‌باشند. همچنین پرومتریک شرایطی فراهم کرده است که افراد با نیازها و ناتوانی‌های خاص امکان فرصت برابر در این آزمون را داشته‌باشند.

آزمون پرومتریک ویزا724

چه کشورهایی این آزمون را تایید می‌کنند؟

این آزمون در اکثر کشورهای جهان برگزار می‌شود اما اکثر شرکت کنندگان ایرانی در پرومتریک شرکت می‌کنند تا برای مهاجرت کاری به کشورهای حوزه خلیج فارس مانند قطر و عمان سنجش شوند. آزمون پرومتریک در تمام روزهای سال و در مراکز مختلف در حال برگزاری است اما هر شرکت کننده باید بررسی کند که کدام مراکز در روز مورد علاقه او در حال برگزاری آزمون تخصصی رشته خاص او هستند.

متاسفانه ایران جزو کشورهای محدودی است که آزمون پرومتریک در آن برگزار نمی‌شود. به همین دلیل افرادی که تمایل داشته‌باشند در این آزمون پر متقاضی شرکت کنند، می‌توانند بسته به سلیقه خود یکی از کشورهای همسایه را انتخاب کرده و در آنجا آزمون دهند. معمولا افرادی که متقاضی ویزا کاری در کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان یا قطر هستند، ترجیح می‌دهند در همان کشور مورد نظر آزمون دهند.

منابع آزمون پرومتریک

داوطلبان این آزمون باید در نظر داشته‌باشند که منابع مورد سنجش پرومتریک هر رشته متفاوت است. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که منابع تخصصی این آزمون در سال‌های متفاوت و با پیشرفت علم پزشکی و به‌روز شدن کتاب‌های معتبر در حال تغییر است. 

اما آزمون پرومتریک این امکان را برای شرکت کنندگان خود فراهم آورده است که برای آشنا شدن با شرایط و فضا و سوالات مورد ارزشیابی به‌صورت مجازی و آزمایشی در این آزمون شرکت کنند. این امکان در پکیج‌های متفاوت و از طریق سایت آزمون پرومتریک قابل دسترس است. شرکت کنندگان برای استفاده از آزمون آزمایشی باید هربار مبلغ 30 دلار پرداخت کنند.

منایع آزمون پرومتریک

مراحل ثبت نام آزمون پرومتریک

ساده‌ترین شرایط شرکت در این آزمون این است که داوطلبان در سایت آزمون ثبت‌نام کرده و در 7 روز هفته و به‌صورت 24 ساعته در آزمون آنلاین مهارت‌های خود را سنجش کنند. اما به‌صورت کلی شرایط ثبت‌نام در آزمون به‌صورت مرحله به مرحله در ادامه توضیح داده‌شده‌است.

در اولین قدم باید به سایت اصلی این آزمون https://www.prometric.com/ مراجعه کنید. در ادامه در صفحه اصلی نام آزمونی که می‌خواهید در آن شرکت کنید را در منو آزمون دهنده یعنی test taker انتخاب کنید. سپس شما به صفحه اصلی رشته خودتان منتقل می‌شوید.

روی اکشن لینک در ثبت چپ صفحه کلیک کنید و دستورالعمل ثبت‌نام و شرکت در آزمون را مطالعه کنید. سپس باید قدم به قدم مرکز آزمون را انتخاب کنید، اطلاعات شخصی را وارد کنید، از واجد شرایط بودن برای شرکت در آزمون مطمئن شوید و در نهایت به صفحه پرداخت منتقل شوید.

شرایط ثبت‌نام آزمون پرومتریک

اولین شرط ثبت‌نام در این آزمون این است که داوطلب مدارک هویتی خود را ارائه دهد. به همین دلیل باید پیش از ثبت‌نام در آزمون پرومتریک از داشتن پاسپورت معتبر اطمینان حاصل کنید. مورد بعدی این است که هر شرکت کننده در آزمون حضوری باید حداقل 30 دقیقه قبل از شروع آزمون در محل ثبت شده حضور داشته‌باشد تا در فرایند احراز هویت و مراحل اولیه اختلالی به وجود نیاید.

در سایت آزمون پرومتریک ذکر شده‌است که همراه داشتن لوازم غیر ضروری برای شرکت کنندگان ممنوع است و داوطلبان باید پیش از ورود به محل اصلی آزمون وسایل غیر مرتبط خود را به محل نگهداری اشیا تحویل دهند. همچنین در محل آزمون از ردیاب استفاده می‌شود و امکان استفاده از لوازم الکترونیکی برای هیچ شرکت کننده ای وجود نخواهد داشت.

برای آشنایی با آزمون MCAT پیشنهاد می کنیم به صفحه آزمون پزشکی MCAT مراجعه نمایید.

در طول برگزاری آزمون دوربین‌های سالن روشن و مشغول تصویربرداری از داوطلبان است. به همین دلیل امکان وقوع تقلب در این آزمون تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. هر شرکت کننده باید آگاه باشد که می‌تواند حداکثر 3 بار در سال در آزمون پرومتریک شرکت کند. پس در صورت عدم قبولی نگرانی وجود ندارد و فقط هزینه شما بابت شرکت در آزمون سوخت خواهد شد.

هزینه آزمون پرومتریک

هزینه برگزاری این آزمون با توجه به رشته تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. هر شرکت کننده پرومتریک باید در نظر داشته‌باشد که به‌ جز هزینه 100 تا 300 دلاری ثبت‌نام آزمون در سایت باید هزینه‌ای در حدود 100 دلار را در محل برگزاری حضوری آزمون پرداخت کند. 

ضمن اینکه شرکت کنندگان ایرانی مجبورند هزینه‌های بیشتری برای سفر به کشور همسایه و شرکت در این آزمون، اسکان، خورد و خوراک و غیره بپردازند. به همین دلیل پیش از مطالعه و برنامه ریزی برای شرکت در پرومتریک، هزینه‌های خود را تخمین بزنید و این موارد جانبی را هم در نظر بگیرید.

هزینه آزمون پرومتریک

سوالات متداول

1. نمره قبولی در آزمون پرومتریک چقدر است؟

برای قبولی در این آزمون باید حداقل به 70 درصد سوالات پاسخ دهید.

2. تعداد سوالات آزمون چقدر است؟

به‌صورت کلی آزمون دارای 60 سوال است.

آشنایی با شرایط آزمون پرومتریک

در این بخش می خواهیم شما را با شرایط آزمون پرومتریک آشنا کنیم.

سالن آزمون

شناسایی داوطلبان

برای پذیرش در مرکز آزمون پرومتریک، باید یک مدرک شناسایی معتبر مانند شناسنامه و پاسپورت به همراه داشته باشید. اگر خارج از کشور تابعیت خود امتحان می دهید، باید پاسپورت معتبر ارائه دهید. دقت داشته باشید که باید اصل پاسپورت خود را ارائه دهید و فتوکپی مورد قبول نخواهد بود. اگر نام مندرج در مدارک شناسایی شما با نام اعلامی در آزمون مطابقت نداشته باشد، نمی توانید در آزمون شرکت کنید.

شرایط استفاده از ماشین حساب

تمام امتحانات مبتنی بر رایانه آزمون پرومتریک، دارای یک ماشین حساب علمی پایه روی مانیتور فرد آزمون دهنده هستند. مدیران مرکز آزمون در صورت درخواست می توانند یک ماشین حساب ساده را در اختیار شما قرار دهند.

مداد و کاغذ چرک نویس

برخی از انواع آزمون پرومتریک ممکن است شامل محاسبات ریاضی باشند. در مراکز آزمون، مراقبین به هر داوطلب، یک مداد و کاغذ چرک نویس برای استفاده در طول امتحان ارائه می دهند. برای امتحانات کنترل از راه دور که از اول ژوئیه 2022 اجرا شده است، داوطلبان از استفاده از کاغذ و اشیایی مانند خودکار یا مداد منع شده اند. در عوض، می توان از عملکرد Scratchpad در برنامه امتحان استفاده کرد.

استراحت در بین آزمون پرومتریک

داوطلبان، مجاز به استراحت در زمان برگزاری آزمون پرومتریک هستند، اما ساعت برگزاری آزمون متوقف نخواهد شد. افرادی که از راه دور مراقبت می شوند، اجازه حداکثر سه وقفه ده دقیقه ای در طول جلسه خود دارند. بلند شدن از جلوی صفحه مانیتور منوط به تایید و اجازه فرد مراقب خواهد بود. پس از بازگشت، یک اسکن امنیتی کامل قبل از شروع مجدد امتحان انجام خواهد شد.

ضوابط عدم توانایی شرکت در آزمون پرومتریک

اگر داوطلب به دلیل آب و هوای نامساعد، بلایای طبیعی و شرایط اضطراری غیرقابل پیش‌بینی، نتواند به محل برگزاری آزمون پرومتریک برسد، می‌تواند در تاریخ آزمون بعدی شرکت کند. البته نیازی به پرداخت هزینه مجدد وجود نخواهد داشت. اگر برای آزمون کامپیوتری ثبت نام کرده اید، متصدیان برگزاری آزمون برای زمان بندی مجدد امتحان با شما تماس خواهند گرفت. در صورتی که به هر دلیل امکان برگزاری آزمون وجود نداشته باشد، آزمون داوطلب بدون پرداخت هزینه به تاریخ موجود بعدی موکول خواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان

10 + 14 =

نظرات و سوالات شما

۱ Comment

 1. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی کارشناسی بیهوشی هستم.
  میتونم آزمون پرومتریک بدم؟
  چون توی فیلدای پرومتریک نبود.
  ما متخصص نیستیم و توی کشورای دیگه پرستار بیهوشی حساب میشیم.

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *