گواهينامه رانندگي در كانادا و محدودیت سن گواهینامه در کانادا


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۱۱/۲۱

 

 

شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا چیست؟ قوانین مهم در این زمینه چه مواردی هستند؟ اگر بخواهید به کانادا مهاجرت کنید، به احتمال زیاد به رانندگی در این کشور نیاز پیدا خواهید کرد. پس حتما لازم است بدانید که رانندگی در این کشور چه قوانینی دارد، البته اگر بتوانید گواهینامه رانندگی کانادایی را دریافت کنید.

رانندگی در هر کشوری ضوابط خاص خود را دارد، هر چند که به احتمال زیاد این قوانین شباهت بالایی به یکدیگر دارند؛ زیرا در نهایت باید جان سرنشینان خودرو، سرنشینان اتومبیل های عبوری و عابرین پیاده را حفظ کنند. با استفاده از گواهینامه شما می توانید در هر نقطه از کانادا که بخواهید رانندگی کنید.

اما در برخی از مواقع می توانید با داشتن مجوز رانندگی در کشور خود، تا مدت زمانی کوتاه از آن در کانادا هم استفاده کنید تا نیاز شما برطرف شود. برای این کار نیاز به ترجمه گواهینامه بین المللی به زبان های انگلیسی یا فرانسوی دارید. اما در نهایت باید برای گرفتن مجوز کانادایی در قالب گواهینامه اقدام کنید.

اگرچه روند گرفتن گواهینامه به منطقه ای که در آن زندگی می کنید بستگی دارد، ولی به طور کلی درست شبیه شرایط اخذ گواهینامه در کشورمان می تواند شامل امتحان کتبی و عملی رانندگی باشد.

 

گرفتن گواهینامه در کانادا

 

قوانین و شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا چگونه است؟

اجازه دهید قبل از بررسی نحوه گرفتن گواهینامه، برخی از قوانین مهم رانندگی در کانادا را بررسی کنیم. در اصل این قوانین را باید قبل از اینکه اقدام به دریافت گواهینامه کنید، به خوبی بشناسید. از جمله این قوانین موارد زیر هستند.

 • حتما قبل از شروع رانندگی اتومبیل خود را بیمه کنید؛ زیرا رانندگی با خودرو بدون بیمه غیر قانونی محسوب می شود.
 • هنگام رانندگی باید از سمت راست جاده و در صورت نیاز به سبقت باید از سمت چپ اقدام کنید.
 • هنگام رانندگی موظف به بستن کمربند ایمنی هستید.
 • در هنگام رانندگی مجاز به استفاده از موبایل نیستید، مگر اینکه از هندزفری استفاده کنید.
 • در موقع دور زدن همیشه از چراغ های نشانگر اتومبیل استفاده کنید.
 • محدودیت سرعت در بزرگراه ها 80 تا 100 کیلومتر در ساعت، مناطق شهری 50 کیلومتر در ساعت و خارج از شهر در مناطق روستایی بین 60 تا 80 کیلومتر در ساعت است که باید آن را رعایت کنید.
 • مصرف مشروبات الکلی قبل و هنگام رانندگی جرم است و می تواند مجازات های سنگینی را برای فرد به دنبال داشته باشد.
 • هنگام رانندگی در زمستان به سه عنصر هوشیاری، کنترل خودرو و سرعت کم توجه کنید. در شرایط بارش برف و یخبندان نیز باید فاصله خود را با خودرو جلویی حفظ کنید.

شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا از ایالتی به ایالتی دیگر متفاوت است، به همین منظور نیاز دارید تا از دستورالعمل های لازم برای استان خود باخبر شوید. برای مثال در استان آلبرتا تنها 3 ماه می توانید با گواهینامه خارجی رانندگی کنید و بعد از این زمان باید گواهینامه کانادایی بگیرد، شاید این مدت زمان برای ایالت های دیگر کمتر یا بیشتر باشد.

 

گواهینامه در کانادا

 

برای دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا به چه مدارکی نیاز دارم؟

در کانادا برخی از استان ها خدمات تبدیل گواهینامه کشورهایی مثل آمریکا، انگلیس و چند کشور دیگر به گواهینامه رانندگی کانادایی را انجام می دهند. بومیان این کشورها نسبت به سایر مهاجرین کار کمتری بر عهده دارند؛ زیرا نیاز به آزمون دوباره نخواهد داشت. هر چند که آن ها هم باید یک سری دستورالعمل ها را رعایت کنند.

اما متقاضیان ایرانی باید برای درخواست اخذ گواهینامه خود، اسناد شناسایی تایید شده از سوی دولت کانادا را به مراکز رانندگی تحویل داده و هزینه ای را بابت ثبت نام پرداخت کنند.

کاری که باید هنگام حضور در این مرکز انجام شود، پر کردن فرم درخواست آنلاین است. این فرم تنها به صورتی حضوری قابل دسترس خواهد بود، پس به شکل آنلاین به دنبال آن نباشید.

از شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا، جمع آوری اسناد هویتی مثل اسم قانونی، تاریخ تولد که شامل روز، ماه و سال به طور دقیق باشد و امضا نیاز خواهید داشت.

اسنادی که برای اثبات هویت خود استفاده می کنید، نباید مدارک کپی باشند و البته از تاریخ آن ها گذشته باشد. مدارک باید جدید، دارای اعتبار و اصل سند باشد. از اسناد زیر می توانید برای گرفتن گواهینامه استفاده کنید.

 • کارت اقامت دائم
 • پاسپورت کانادایی یا خارجی
 • کارت شهروندی به همراه عکس
 • کارت عکس ایالتی
 • تائید اقامت دائم
 • مجوز اقامت موقت/مجوز تحصیل/مجوز دانشجویی/ثبت بازدیدکنندگان
 • ادعای وضعیت پناهندگی/ تصدیق ادعای وضعیت پناهندگی

پس از جمع آوری مدارک، باید آن ها را به نزدیکترین شعبه رانندگی محل زندگی خود ببرید و هزینه آزمون را پرداخت کنید. پس از ثبت نام از شما آزمون کتبی که شامل علائم راه و قوانین راهنمایی و رانندگی می شوند گرفته می شود، در نهایت تست رانندگی خواهید داد.

 

شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا

 

هزینه های مربوط به شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا چگونه است؟

هیچ استاندارد جهانی برای دریافت گواهینامه وجود ندارد، این یعنی سختی کار و هزینه های دریافت این مجوز بسیار متفاوت است. ممکن است شما در کشور با هزینه صفر هنگام اخذ گواهینامه مواجه شوید، ممکن هم است که این هزینه برای شما بسیار زیاد باشد.

در اصل روند دریافت گواهینامه در برخی از کشورها طولانی است که به مراتب برای رفتن به کلاس و گذراندن این دوره نیاز به پرداخت هزینه های گوناگون است. در کانادا هزینه دریافت گواهینامه چیزی حدود 158 دلار و 25 سنت است. این هزینه به دلار امریکا معادل 23 دلار خواهد بود.

جالب است که بدانید روند دریافت گواهینامه در کشور کانادا می تواند تا 24 ماه به طول می انجامد. هر چند که برای برخی افراد این زمان کمتر و حدود 20 ماه خواهد بود. در طی این زمان باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارید تا بتوانید گواهینامه کانادایی رانندگی خود را دریافت کنید.

کل هزینه ها شامل هزینه تست بینایی، آزمون کتبی یا تست دانش و دو مرحله آزمون رانندگی یا تست جاده ای می شود که باید پرداخت کنید. در نظر داشته باشید که برای دریافت گواهینامه کانادایی باید حداقل 16 سال سن داشته باشید.

 

رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا

 

آیا استفاده از گواهینامه بین المللی در کانادا معتبر است؟

یکی از شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا این است که می توانید برای مدت کوتاهی از گواهینامه یا مجوز بین المللی برای تردد در کانادا استفاده کنید. این گواهینامه برای اقامت موقت و اقامت بازدیدکننده کاربرد دارد. اگر قرار باشد بیش از این زمان در کانادا بمانید، باید حتما برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادایی طبق قوانین ایالت خود اقدام کنید.

داشتن گواهینامه بین المللی در برخی از کشورها تا 1 سال هم اعتبار دارد. این مدت زمان در کانادا بسته به هر منطقه می تواند متفاوت باشد. برای مثال همانطور که گفتیم در استان انتاریو این زمان تنها 3 ماه خواهد بود. گواهینامه بین المللی که بعضا سند بین المللی رانندگی هم نامیده می شود، به شما اجاره می دهد که در هر نقطه از کانادا با اتومبیل اجاره ای یا خریداری شده رانندگی کنید.

 

انواع جرائم رانندگی در کانادا

در هر جای دنیا، در صورت عدم رعایت قوانین رانندگی مجبور به پرداخت جریمه، توقف اتومبیل برای یک دوره و حتی رفتن به زندان می شوید. اگرچه در هر استان از کانادا قوانین متفاوتی برای برخورد با رانندگان متخلف وجود دارد، اما یک سری از قوانین هستند که به طور کلی جرم محسوب می شوند. برای مثال حشیش در کانادا به عنوان دارو مجاز محسوب می شود، اما به هر حال مصرف آن در حین رانندگی می تواند شما را روانه زندان کند.

نه تنها حشیش بلکه هر گونه مواد مخدر دیگری که در کانادا وجود دارد مثل گل، ماریجان، ماری جوانا، راف یا هر چیز دیگر ممنوعیت سختی در مصرف برای رانندگی دارد.

از شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا می توانیم به محدودیت ایمنی برای مصرف الکل اشاره کنیم. همانطور که گفتیم این شرط بسیار سختگیرانه است؛ زیرا نوشیدن مقدار کمی از نوشیدنی های الکلی می تواند بر روی رانندگی شما تاثیر بگذارد. اولین مجازات مصرف الکل در رانندگی 1000 دلار جریمه در پی دارد. این میزان با بالا رفتن غلظت الکل خون می تواند به 1500 یا 2000 دلار افزایش پیدا کند.

حداقل مجازات مصرف مواد مخدر در زمان رانندگی دور اول 1000 دلار و دور دوم 30 روز زندان در پی خواهد داشت. برای دور سوم این مجازات 120 روز و حداکثر زمان برای مجازات مصرف الکل و مواد مخدر حین رانندگی در کانادا 10 سال خواهد بود. سایر قوانین کلی تخلف رانندگی در کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است.

مثلا اولین تخلف در دوره ده ساله در آلبرتا، تعلیق 90 روزه گواهینامه، یک سال تعلیق رانندگی و 30 روز توقف اتومبیل را به دنبال خواهد داشت. در حالی که اولین تخلف در بریتیش کلمبیا منجر به توقف سه روزه گواهینامه، توقف سه روزه خودرو و پرداخت جریمه 200 دلاری می شود.

 

انواع جرائم رانندگی در کانادا

 

جمع بندی

در این مطلب آموزشی از ویزا 724 به معرفی شرایط رانندگی و گرفتن گواهینامه در کانادا اشاره کردیم و تمامی مواردی که در این زمینه لازم بود را بررسی کردیم. هر چند که بسیاری از قوانین رانندگی در ایالت های مختلف کانادا حتی تفاوت بسیار فاحشی دارند و شما باید طبق قوانین استان خود رفتار کنید. اما اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و نمی دانید که منطقه شما دقیقا چه الزاماتی برای دریافت گواهینامه و قوانین مربوط به رانندگی را دارد، می توانید از کارشناسان مجموعه ویزا 724 کمک بگیرد.

 

 

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما


سوالات متداول


برای گرفتن گواهینامه در کانادا باید چند سال داشت و چقدر هزینه کرد؟

برای دریافت مجوز رانندگی در کانادا باید حداقل 16 سال تمام سن داشته باشید. هزینه دریافت این مدرک 158.23 دلار خواهد بود. گرفتن این مدرک می تواند از 20 تا 24 ماه طول بکشد.

آیا استفاده از گواهینامه بین المللی در کانادا مجاز است؟

بله استفاده از مدرک رانندگی بین المللی در کشور کانادا مجاز است. تارخ استفاده این مدرک ممکن است از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت باشد. اما در آلبرتا 90 روز مهلت دارد که معمولا برای ویزای بازدیدکننده کاربرد خواهد داشت. سایر ویزاهای اقامت موقت مثل ویزای تحصیلی نیاز به گواهینامه کانادایی برای رانندگی در کانادا دارند.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت قانونی با مجوزهای رسمی- ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا724 مرکز اطلاعات و خدمات ویزا و مهاجرت

- با مجوز اداره مهاجرت کانادا: ICCRC :R527306

- با مجوز رسمی از وزارت گردشگری بنام آنامرکید افق

- با مجوز مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران: 

- با مجوز دفتر فعال تجاری در امارات (دبی)

- با مجوز مشاوره املاک با لایسنس رسمی از کانادا

- بامجوز فدرال کانادا برای شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری

دفتر ایران (تهران): 

02188107146 / 02188108744 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

میدان آرژانتین، (خیابان وزرا)، خیابان بیست و یکم پلاک 4 طبقه پنجم واحد 19 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

همراه دفتر ایران (واتساپ/ایمو):

989124644197+/ 989961047804+/ 989383234846+/ 989961042050+ (پاسخ‌گویی واتساپ: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

دفتر کانادا (تورنتو):

17075 Leslie St, Unit 6, Newmarket, ON L3Y8E1
Canada Toronto

16474463030+ :CALL & Whatsapp

(مراجعه به دفاتر با رزرو وقت قبلی)

دفتر امارات (دبی):

803, RIGGA AL BUTEEN BUILDING, Al Maktoum Road, Deira, Dubai- UAE
P.O.Box: 80844

(مراجعه به دفاتر با رزرو وقت قبلی)

 

* صفحات مهم:

       
                     
                 
          
                     
 

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.