معادل‌ سازی مدارک پزشکی در کانادا + هزینه ها


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۱۱/۲۳

 

 

 در کانادا مدارک پزشکی چگونه معادل سازی می شوند؟

 جذابیت‌های بازار کار کانادا و رفاه بالایی که در این کشور وجود دارد، باعث شده تا اقشار و دسته‌های مختلفی از مردم مهاجرت به این کشور را در برنامه‌های بلند و گاهاً کوتاه‌مدت خود قرار دهند. این در مورد اقشار پردرآمد نیز صادق است؛ افرادی که به مشاغل پردرآمدی مانند پزشکی و مهندسی اشتغال دارند یا حتی صاحبان کارخانه‌ها هم میل بالایی برای مهاجرت به کانادا نشان می‌دهند.

پروسه معادل سازی مدارک پزشکی در کشور کانادا کمی زمان بر است اما بدون گذشت از این مرحله امکان کار در کشور کانادا برای پزشکان به عنوان طبیب فراهم نخواهد شد. کار به عنوان پزشک در کشور کانادا نیازمند طی کردن مراحل بیشتری نسبت به سایر مشاغل است و یکی از این مراحل معادل سازی مدرک پزشکی است. ما نیز این بار یکی از این اقشار را مورد هدف قرار داده و قصد داریم تا نگاهی به یکی از موضوعات مهم در مهاجرت پزشکان به کانادا داشتیم.

اغلب متقاضیان حائز این شرایط با سوالات خاصی در مورد مدارک پزشکی به سراغ ما می‌آیند. سوالاتی مانند آیا مدرک پزشکی ایران در کانادا اعتبار دارد؟ آیا مدرک پزشکی باید برای پلن‌های مهاجرتی معدل‌سازی شود؟ یا معادل‌سازی مدرک پزشکی در کانادا چه شرایطی دارد؟ در ادامه قصد داریم تا با رویکردی کلی‌نگرانه، پروسه معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا را بررسی کرده و برخی از الزامات موجود جهت مهاجرت پزشکان به کانادا را بررسی کنیم.

 * آیا معادل‌سازی مدارک پزشکی برای مهاجرت به کانادا الزامی است؟

 * ارزیابی اعتبارنامه آموزشی؛ رمز ورود ECA است

 * ECA و تمایز آن با شرکت در آزمون‌های MCCQE

 * برای اخذ ECA باید به کجا مراجعه کرد؟

 * مؤسسه MCC و صدور معادل‌سازی برای مدارک پزشکی

 * توضیحی اجمالی در مورد مراحل اخذ ECA مدارک پزشکی در کانادا

 * هزینه‌های معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا چقدر است؟

 * آیا ECA مدارک پزشکی در کانادا مدت زمان خاصی اعتبار دارد؟

 

توجه داشته باشید که روشهای مهاجرتی کانادا بسیار است، و انتخاب درست روش مهاجرتی اهمیت بالایی دارد، از این رو پیشنهاد می شود، صفحه 10 روش اصلی مهاجرت کانادا را مطالعه بفرمایید.

 

 

پزشکان مهاجر در کانادامهاجران نقش قابل توجهی در سیستم بهداشت و درمان کشور کانادا دارند

 مطلب پیشنهادی : مهاجرت پزشکان به کانادا

 آیا معادل‌سازی مدارک پزشکی برای مهاجرت به کانادا الزامی است؟

 در یک بیان کلی می‌توان گفت معادل‌سازی مدارک پزشکی برای مهاجرت این قشر از متقاضیان برای هر کشوری و در هر پلن مهاجرتی الزامی است مگر خلاف آن به طور صریح توسط قوانین و چارچوب‌های حقوقی بیان شود. البته موضوع تنها منحصر به مدارک پزشکی نیست و در بسیاری از رشته‌های تحصیلی دیگر نیز ممکن است بسته به نوع مدرک تحصیلی نیاز باشد تا معادل‌سازی را مطابق چارچوب‌های قانونی انجام دهید. در مورد مهاجرت پزشکان به کانادا هم، نیاز است تا مدارک پزشکی معادل‌سازی شده و از نظر قانونی اعتبار پیدا کنند. به بیانی دیگر معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا، نوعی پروسه ارزیابی اعتبار مدرک تحصیلی متقاضی در مراجع قانونی این کشور است. هم در طول برنامه مهاجرتی و هم به منظور کسب اجازه کار در کانادا، مدارک پزشکی باید به طریق اعلام‌شده معادل‌سازی شوند.

 

برای دانستن شرایط تحصیل در کانادا می توانید به صفحه شرایط ویزای تحصیلی کانادا مراجعه بفرمایید.

 

 ارزیابی اعتبارنامه آموزشی؛ رمز ورود ECA است

 برای دستیابی به یک معادل قانونی برای مدارک پزشکی در کانادا، به مانند سایر مدارک تحصیلی مورد نیاز جهت مهاجرت به کانادا، نیاز است تا به گواهی تحت عنوان (ECA) دست پیدا کنید. ECA که یک سرواژه بوده و تخفیف‌یافته عبارت (Educational Credential Assessment) است؛ ارزیابی اعتبارنامه آموزشی. ECA یک سند قانونی است که بر مبنای آن مدارک علمی افراد متقاضی مهاجرت به کانادا مورد ارزیابی واقع‌شده و از نظر اعتبار علمی و قانونی، معادل کانادایی آن‌ها را مشخص می‌کند. پیش از پرداختن بیشتر به مسئله معادل‌سازی مدارک پزشکی نیاز به تذکر است که برای مدارک علمی کسب شده در دانشگاه‌های این کشور نیازی به ECA ندارند؛ به طور مثال اگر مدارک پزشکی خود را از یک دانشگاه کانادایی اخذ کرده باشید، نیازی به ECA وجود ندارد حتی اگر پس تاریخ اخذ مدرک ساکن کانادا نبوده باشید و پس از سپری شدن یک بازه زمانی مجدداً متقاضی اخذ اقامت کانادا باشید. در کنار تذکر فوق مسئله دیگری که وجود دارد لزوم اخذ ECA برای آخرین مرحله از مدارک پزشکی است. یعنی اگر به طور مثال شما فوق تخصص مغز و اعصاب هستید، نیازی نیست تا برای مدرک پزشکی عمومی خود نیز ECA دریافت کنید و تنها کافیست تا ECA مربوط به فوق تخصص خود را دریافت کند. البته هرچند این کار الزامی ندارد اما گاهاً در برخی از پلن‌های مهاجرت به پزشکان به کانادا، یا حتی سایر اقشار، ممکن است برای دستیابی به امتیاز بیشتری در سیستم امتیازبندی، از سوی سازمان مهاجرتی به شما پیشنهاد شود تا ECA مربوط به مدارک پیشین خود را نیز دریافت و ضمیمه پرونده کنید.

 

برای مطالعه هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاههای کانادا، می توانید به صفحه هزینه تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه بفرمایید.

 

پزشکی شغل پردرآمد کاناداپزشکی یکی از مشاغل پردرآمد در کشور کاناداست

 

 مطلب پیشنهادی: رشته پزشکی در کانادا

 ECA و تمایز آن با شرکت در آزمون‌های MCCQE و MCCEE

 دقت داشته باشید که ECA اساساً یک تأییدیه معادل برای مدرک متقاضیان است و در عمل با شرکت در آزمون‌های MCC متفاوت است. پس در نظر داشته باشید، همانطور که پیش‌تر در عنوان و توضیحات متن درج شده، هدف اصلی نگارش این یادداشت، معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا بوده و برای کسب اطلاع در مورد پروسه‌هایی مانند گواهی طبابت، اجازه کار یا هر عنوان دیگری که برای مهاجرت پزشکان مورد نیاز است، باید به توضیحات مجزایی مراجعه کنید. بسیاری افراد معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا را با شرکت در آزمون‌هایی از قبیل MCCQE و MCCEE اشتباه گرفته و به‌خاطر حیطه نزدیک و شباهت این دو شرایط، برداشت اشتباهی از موضوع دارند.

 

معیارهای MCC در کانادابرای دستیابی به امکان طبابت و فعالیت در کانادا باید معیارهای مورد نظر MCC را کسب کرد

 

 

 برای اخذ ECA باید به کجا مراجعه کرد؟

 حال با وجود اطلاع از مدرک قانونی مورد نیاز برای معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا که ECA نام دارد، این پرسش مطرح می‌شود که برای اخذ این مدرک باید به کجا مراجعه کرد. برخلاف تصور ابتدایی که ممکن است در ذهن داشته باشید، اخذ ECA برای مدارک پزشکی، توسط خود دولت کانادا به طور مستقیم انجام شده و اداره مهاجرت این کشور سازمان‌ها و مؤسسات معینی را برای اعطای این مدرک معرفی کرده است. هرچند لیست سازمان‌های اعطا کننده ECA بلند بالاست اما تنها برخی از مؤسسات موجود در این لیست برای اخذ مدرک ECA مربوط به مدارک پزشکی، مناسب هستند. این بدان معنی است که بسته به نوع مدرک تحصیلی، باید مؤسسه مناسبی را برای اخذ ECA انتخاب کرد. بهترین مؤسسه برای اخذ ECA مربوط به مدارک پزشکی نیاز است تا به مؤسسه MCC مراجعه شود.

 

MCC در بهداشت و درمان کاناداMCC نهادی شدیداٌ مؤثر در سیستم بهداشت و درمان کانادا

 

 

 مؤسسه MCC و صدور معادل‌سازی برای مدارک پزشکی

 شورای پزشکی کانادا (Medical Council of Canada) که در عمل سازمانی نیمه‌دولتی (به عبارتی مردم‌نهاد) برای نظارت بر وضعیت پزشکان و سایر فعالان رشته‌های پیراپزشکی در نظر گرفته شده، هدف اصلی خود را ارتقای سطح بهداشت و درمان در کانادا اعلام کرده و خود را متعهد به گزینش پزشکانی مطابق با استانداردهای علمی کشور کانادا می‌داند. بر اساس اعلام رسمی خود MCC سالانه بیش از 14 هزار دانشجوی از طریق پذیرش در آزمون‌ها و سایر سیستم‌های اعتبارسنجی علمی این نهاد، مجاز به طبابت و انجام سایر فعالیت‌های بهداشتی و درمانی در کانادا خواهند شد. حتی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی مشغول به تحصیل در کانادا، برای دریافت مجوز طبابت و امکان فعالیت در سیستم بهداشت و درمان باید در آزمون‌های MCC که به (MCCQE) شهرت دارند، به نمره قبولی دست پیدا کنند. اما در مورد شرایط اعطای ECA مربوط به مدارک پزشکی توسط این سازمان باید به موارد زیر اشاره کرد.

 

برای مشاهده ویدئوهای آموزشی مهاجرت به صفحه اینستاگرام ما مراجعه نمایید:

instagram.com/visa724com

 

 توضیحی اجمالی در مورد مراحل اخذ ECA مدارک پزشکی در کانادا

 1) در گام اول باید رونوشت‌هایی فیزیکی و الکترونیکی از مدرک تحصیلی خود تهیه کنید. دقت داشته باشید که مقصود از مدرک پزشکی، تأییدیه‌ای است که به موجب آن شما تمام بخش‌های تحصیل در رشته مورد نظر را سپری کرده‌اید. در برخی از مدارک تحصیلی مربوط به پزشکی، بسته به نوع دانشگاه ممکن است به روشنی محل تحصیل شما مورد تأیید قرار نگیرد که در این مورد تهیه تأییدیه‌های جانبی در مورد محل تحصیل مدرک پزشکی الزامی است(هرچند این موضوع در مورد مدارک پزشکی ایرانیان مشهود نیست).

 2) در گام دوم باید یک حساب کاربری در پورتال

(physiciansapply.ca)

 ایجاد کنید. در این سایت نیاز است تا مبلغی به عنوان هزینه ثبت‌نام پرداخت شود که برای پرداخت آن به کارت اعتباری‌های معتبر جهانی نیاز دارید. پس از پرداخت هزینه، حساب کاربری شما به مراحل بعدی تشکیل وارد خواهد شد. پس از این باید تمام اطلاعات مورد نیاز به صورت دقیق وارد و سپس مجدد تقاضای دیگری برای این کار تکمیل شود.

 3) پس از این سایت صفحات مورد نیاز را به شما اعلام کرده و شما باید از این صفحات پرینت بگیرید. این صفحات نیز به بخشی از پرونده شما تبدیل خواهند شد. حال باید کاغذهای پرینت‌شده را به همراه رونوشت مدارک پزشکی، پاسپورت، تأییدیه هویت و فرم نهایی در یک پرونده قرار داده و از طرق تعیین‌شده از سوی MCC برای آن ارسال کنید. نکته حائز اهمیت است که تمام رونوشت‌ها، مربوط به مدارک شناسایی یا مدارک تحصیلی، باید به تأیید دفاتر قانونی و اسناد رسمی رسیده و در اصطلاح کپی برابر اصلی شده باشند. این گواهی نیز باید همراه با مدارک شما موجود باشد.

 4) به محض دریافت پرونده شما توسط MCC این موضوع از طریق حساب کاربری به اطلاع شما می‌رسد و مراحل صدور ECA مدارک پزشکی ، وارد فاز بررسی توسط نهادهای ذی‌صلاح خواهد شد. این پروسه بررسی مراحل مختلفی دارد از جمله استعلام از دانشگاه محل دریافت مدرک تحصیلی. پس از گذر از این مرحله، از طریق سایت در مورد تأیید استعلام‌ها به شما اطلاع داده خواهد شد. این مراحل بسته به نوع دانشگاه و محل استقرار آن بین 1 تا 2 هفته زمان نیاز دارد. البته در مواردی که دانشگاه محل تحصیل شما ارتباط الکترونیکی لازم با MCC را داشته باشد، گاهاً این پروسه 1 الی 2 روزه طی خواهد شد.

 5) در گام نهایی شما در حساب کاربری خود مجاز به درخواست برای ECA مدارک پزشکی در کانادا خواهید شد. به محض اینکه درخواست خود را مبنی بر نیاز به ECA مدارک پزشکی اعلام کنید، رونوشت الکترونیکی آن (e-copy) در 3 الی 4 روز صادر شده و نسخه فیزیکی به 1 الی 2 هفته زمان نیاز دارد.

 پس از طی کردن مراحل فوق، MCC به عنوان یک نهاد رسمی در جامعه پزشکی و خدمات بهداشت آمریکا، مدارک پزشکی شما را به رسمیت شناخته و شما صاحب معادل مدارک پزشکی در کانادا بسته به نوع مدرک پزشکی اصلی خود در کانادا خواهید شد.

 

ادامه تحصیل پزشکی در کانادابرای ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی نیز، کانادا مقصد مناسبی است

 

 

 هزینه‌های معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا چقدر است؟

 هرچند پروسه اخذ معادل مدارک ممکن است درگیر با هزینه‌های جانبی دیگری شده و نیاز باشد تا مثلاً متقاضی برای دریافت ترجمه مدارک خود هزینه‌های بیشتری بپردازید اما هزینه خالص مراحل مختلف این پروسه در تاریخ نگارش یادداشت به شرح زیر است:

 * 290 دلار کانادا برای ساخت حساب کاربری و عضویت در پورتال

 * 170 دلار برای درخواست SVR که بخشی از مراحل استعلام اصالت مدارک پزشکی است

 * 108 دلار برای درخواست ECA مدارک پزشکی

 هزینه‌های مربوط به ارسال مدارک و پست بسته به شرایط مختلفی متغیر است و نمی‌توان حدود ثابتی برای آن تعریف کرد.

 

رسیدن ب پزشکی کانادااگر یکی علاقمندان به حضور در سیستم بهداشت و درمان این کشور هستید باید با برنامه قبلی به سمت هدف حرکت کنید

 

 مطلب پیشنهادی : اقامت سرمایه گذاری کانادا

 آیا ECA مدارک پزشکی در کانادا مدت زمان خاصی اعتبار دارد؟

 مطابق اعلام رسمی سایت MCC تأییدیه ECA برای مقاصد مهاجرتی حداقل تا 5 سال پس از تاریخ اخذ آن اعتبار دارد. هرچند در برخی از موارد بسته به قوانین تعیین‌ شده برای پلن‌های مهاجرتی خاص ممکن است به ECA با تاریخ صدور حداکثر 2 یا 3 ساله نیاز باشد اما در کل این مدرک همانطور که گفته شد 5 سال اعتبار دارد. از سویی دیگر خود MCC تا حداکثر 4 سال پس از تسلیم مدارک، ECA مدارک پزشکی را برای متقاضیان صادر خواهد کرد. این بدان معنی است که در صورت نیاز به ECA جدید و گذر بیش از 4 سال از ارسال پرونده مدارک، باید مجدداً پرونده مدارک خود را تکمیل ارسال فرمائید.

 

تخصص در پزشکی کانادااین موضوع ربطی به نوع و سطح تخصص شما ندارد

 

 

مطالب پیشنهادی:

درباره ویزای کانادا

> اقامت دائم کانادا

> هزینه های تحصیل در کانادا

> اقامت کانادا در کدام استان بهتر است

 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده،ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران این مجموعه مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

 

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مژگان :

هزینه معادله سازی مدرک کارشناسی ناپیوسته حسابداری به کانادا رو بفرمایید؟

با درود 

باید دوره های حسابداری را در کانادا بگذرانید که بتوانید به عنوان حسابدار فعالیت کنید

gita aria :

با سلام میخواستم ببنینم شما میتوانید مدارک لازم جهت ارايه به کنسولگری آمریکا جهت بازگشت بعد از 4 سال از تاريخ ابطال گرین کارت را انجام دهید؟ ایشان گرین کارتشون 4 ساله که باطل شده ولی 5 سال است که به آمریکا نیامده اند. با تشکر

سعیده آرین نیا :

با سلام. من فوق تخصص روماتثلوژی هستم با سابقه 11سال در رشته فوق تخصصی. دارای رتبه اول برد فوق تخصص در کشور در سال 1389. برای معادل سازی دانشنامه برد فوق تخصصی رو باید به کجا ارسال کنیم. ما ایرانیان میتونیم حساب کاربری ایجاد کنیم؟ آیا امکان پذیرش چقدر هست هم برای بنده و هم برای همسر و دو تا از بچه ها؟ مراحل بعد از ECA رو میتونم بپرسم

باید در آزمون ها مربوطه شرکت کرده و نمره قبولی بیاورید

مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت قانونی با مجوزها و وکیل رسمی

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

مجوزها و آدرس دفاتر:

- مجوز موسسه حقوقی بین المللی لیبرا (لیانا باستین راستا)، ثبت شده در ایران، کانادا و آمریکا

- مجوز اداره مهاجرت کانادا: ICCRC :R527306 

- مجوز مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران (ای نماد)

- مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا ICCRC: R527306

- مجوز دفتر فعال تجاری در امارات (دبی)

- مجوز فدرال کانادا برای شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری

 

دفتر ایران (تهران): 

02122609221 / 02122624260 02122609232 / 02122609330

(شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

خیابان شریعتی، پایین تر از پل صدر، جنب پمپ بنزین، نبش کوچه الهیه (ساختمان موسسه حقوقی لیبرا و کاریابی بین المللی ایران)

* مراجعه حضوری فقط با رزرو وقت قبلی

پشتیبانی تلفن همراه، واتساپ و تلگرام:

09124644197 // 09961042050 

(پاسخدهی تلفنی فقط: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران )

(پشتیبانی پیام در واتساپ و تلگرام: 24 ساعته)


دفاتر کانادا (تورنتو):

CANADA Office1 :

250Yong St Unite 2201 Toronto M5B 2l7 On Canada (Libra Liana Inc)

14168565403+ : CALL & whatsapp

CANADA Office 2 :

17075 Leslie St, Unit 6, Newmarket, ON L3Y8E1 
Canada Toronto 

19055987474+ : Whatsapp & CALL

 

دفتر انگلستان:

UK Office:

5St John's lane London EC1M 4BH  United Kingdom (Libra low)

Whatsapp  & call: +447586465323

 

دفتر آمریکا:

USA Office 

6336Buford St Unit 209 Orlando 32835 Florida USA (Libra Liana Co Ltd)

(مراجعه به دفاتر فقط با رزرو وقت قبلی)

اینماد ویزا724   RCIC

* ویزا724 مرکز تخصصی اخذ ویزا و مهاجرت

لینک های مهم: مهاجرت به کانادا / ویزا تحصیلی کانادا

سرمایه گذاری در کانادا / وکیل مهاجرت / ثبت شرکت دبی

ویزای توریستی کانادا / ویزای کانادا / پاسپورت دومینیکا

مهاجرت به انگلیس / ویزای تحصیلی انگلیس

استارتاپ کانادا / موسسه مهاجرتی

 

* اینستاگرام ویزا724: 

ایمیل : info[at]visa724.com

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.