تحصیل در مدارس بین‌المللی

تحصیل در مدارس بین‌المللی به‌عنوان راهی برای گذراندن دوره آموزشی با برنامه آموزشی و تحصیلی کشوری دیگر خواهد بود. افرادی که تمایل دارند تا فرزندانشان با برنامه آموزشی کشورهای پیشرفته جهان پیش بروند، می‌توانند آنها را در مدارس بین‌المللی ثبت‌نام کنند. بااین‌حال تحصیل در مدارس بین‌المللی مزایا و معایب خاص خودش را خواهد داشت. از این بابت دانستن این مزایا و معایب ممکن است تا به انتخاب شما در انتخاب مسیر تحصیلی فرزندانتان کمک کند. در این مقاله از ویزا 724 بر آن شدیم تا به بررسی مزایا و معایب تحصیل‌کردن در مدارس بین‌المللی بپردازیم.

برای آشنایی با مدارس ساسکاچوان می‌توانید به لینک > معرفی مدارس در ساسکاچوان مراجعه نمایید.

مزایای تحصیل در مدارس بین‌المللی:

در این بخش به معرفی مزایای تحصیل در مدارس بین‌المللی می‌پردازیم:

وجود طیف گسترده ای از فعالیت های فوق برنامه: 

مدارس بین‌المللی اغلب طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فوق‌برنامه را ارائه می‌دهند که به دانش‌آموزان امکان می‌دهد علایق و استعدادهای خود را فراتر از دانشگاه‌ها کشف کنند. درگیرشدن در فعالیت‌های فوق‌برنامه می‌تواند رشد کلی دانش‌آموزان را افزایش دهد، مهارت‌های آنها را تقویت کند و تجربیات ارزشمندی را در اختیار آنها بگذارد.

برای آشنایی با مدارس تورنتو به لینک > معرفی مدارس در تورنتو مراجعه کنید.

حضور در فرهنگی متفاوت: 

یکی از مزیت‌های اصلی تحصیل در مدارس بین‌المللی، فرصت تعامل با دانش‌آموزان با زمینه‌های فرهنگی متنوع است. مدارس بین‌المللی دانش‌آموزان را از کشورهای مختلف جذب می‌کنند و محیطی از تبادل بین‌فرهنگی را تقویت می‌کنند.

محیط چند ملیتی در مدارس بین‌المللی: 

مدارس بین‌المللی محیطی چندملیتی را فراهم می‌کنند که دانش‌آموزان می‌توانند در آن یک ذهنیت جهانی کسب کنند. بدنه دانشجویی و اساتید متنوع فضایی چندفرهنگی ایجاد می‌کنند که دانشجویان را برای پیشرفت روزافزون آماده می‌کنند.

تسلط بر زبانی دیگر در مدارس بین‌المللی: 

بسیاری از مدارس بین‌المللی برنامه‌های آموزشی دوزبانه یا چندزبانه ارائه می‌دهند که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا در زبان‌هایی غیر از زبان مادری خود مهارت پیدا کنند. یادگیری یک ‌زبان جدید می‌تواند درها را به روی فرصت‌های مختلف در آینده باز کند.

برای آشنایی با شرایط تحصیل در مدارس مونترال به لینک > مدارس شهر مونترال مراجعه نمایید.

ورود به بهترین دانشگاه‌های جهان: 

مدارس بین‌المللی اغلب سابقه قوی در اعزام فارغ‌التحصیلان خود به دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان دارند. این مدارس برنامه‌های علمی دقیقی را ارائه می‌دهند که دانش‌آموزان را برای تحصیلات عالی در مؤسسات مشهور آماده می‌کند.

ورود به بهترین دانشگاه‌های جهان

فرصت‌های بیشتر در بازار کار: 

فارغ‌التحصیلی از مدارس بین‌المللی می‌تواند چشم‌انداز شغلی دانش‌آموزان را چه در سطح محلی و چه در سطح بین‌المللی افزایش دهد.

برنامه‌های درسی بین‌المللی:

مدارس بین‌المللی اغلب از برنامه‌های درسی شناخته شده بین‌المللی، مانند آزمون بین‌المللی لیسانس (IB) یا امتحانات بین‌المللی کمبریج (CIE) پیروی می‌کنند. این برنامه‌های درسی برای ارائه آموزش جامعی طراحی شده‌اند که بر تفکر انتقادی، حل مسئله و یادگیری مبتنی بر تحقیق تمرکز دارند.

معایب تحصیل در مدارس بین‌المللی

در این بخش به معرفی معایب تحصیل در مدارس بین‌المللی می‌پردازیم:

هزینه بالای شهریه مدارس

یکی از معایب اصلی تحصیل در مدارس بین‌المللی هزینه بالای شهریه این مدارس است. مدارس بین‌المللی معمولاً هزینه‌های بسیار بالاتری نسبت به مدارس محلی دریافت می‌کنند که این امر برای بسیاری از خانواده‌ها غیرقابل‌قبول است.

دسترسی محدود به مدارس بین‌المللی

یکی دیگر از معایب مدارس بین‌المللی در دسترسی محدود به آن‌ها است. مدارس بین‌المللی به‌اندازه مدارس محلی رایج نیستند. این امر می‌تواند باعث شود تا ثبت‌نام و تحصیل در مدارس بین‌المللی برای بسیاری از دانش‌آموزان مشکل باشد.

گسست فرهنگی با فرهنگ و رسوم کشور خود

درحالی‌که مدارس بین‌المللی زندگی در محیطی با فرهنگ متفاوت را ترویج می‌کنند، برخی از دانش‌آموزان ممکن است یک گسست فرهنگی را تجربه کنند. این گسست فرهنگی می‌تواند بر رفاه کلی و عملکرد تحصیلی دانش‌آموز تأثیر بگذارد.

عدم تاکید بر زبان محلی

مدارس بین‌المللی اغلب تدریس به زبان انگلیسی یا زبان خارجی دیگر را در اولویت قرار می‌دهند که می‌تواند منجر به عدم تأکید بر زبان و فرهنگ محلی شود. دانش‌آموزان ممکن است این فرصت را نداشته باشند که به طور کامل در زبان محلی غوطه‌ور شوند یا در مورد آداب‌ورسوم و سنت‌های محلی بیاموزند.

مواجهه محدود با سیستم آموزشی محلی

تحصیل در مدارس بین‌المللی ممکن است مواجهه دانش‌آموز را با سیستم آموزشی محلی محدود کند. درحالی‌که مدارس بین‌المللی اغلب از برنامه‌های درسی بین‌المللی پیروی می‌کنند، ممکن است با الزامات سیستم آموزشی محلی هماهنگ نباشند.

عدم وجود تنوع در مدارس بین‌المللی

اگرچه مدارس بین‌المللی یک محیط بین‌المللی را ترویج می‌کنند، اما ممکن است از نظر جمعیت دانش‌آموزی تنوع نداشته باشند. مدارس بین‌المللی اغلب دانش‌آموزانی را با پیشینه‌های مشابه، مانند خانواده‌های خارجی یا دانش‌آموزان مستعد محلی جذب می‌کنند.

تحصیل در مدارس بین‌المللی

سخن پایانی 

در این مقاله از ویزا 724 به بررسی مزایا و معایب تحصیل در مدارس بین‌المللی پرداختیم. اگر تمایل دارید که در مدارس بین‌المللی ثبت‌نام کنید، بهتر است تا با علم به این مزایا و معایب برای آینده تحصیلی فرزندتان تصمیم بگیرید. در پایان درصورتی‌که برای ثبت‌نام فرزندتان در مدارس بین‌المللی نیاز به راهنمایی‌های بیشتری دارید، کارشناسان ویزا 724 می‌توانند در این بابت به شما راهنمایی کنند.

سؤالات متداول 

1. آیا دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند در مدارس بین‌المللی تحصیل کنند؟

بله. دانش‌آموزان ایرانی اجازه تحصیل در مدارس بین‌المللی را دارند.

2. آیا تحصیل در مدارس بین‌المللی مستلزم پرداخت شهریه است؟ 

بله. می‌توان گفت که در هیچ جای دنیا امکان تحصیل در مدارس بین‌المللی بدون شهریه وجود ندارد. این مدارس باتوجه‌به اینکه مزایای فراوانی را برای آینده تحصیلی کودکان و نوجوانان فراهم می‌سازند، برای اعطای خدمات خود به دانش‌آموزان شهریه‌ای را از آنها دریافت می‌کنند.

بله. دانش‌آموزانی که در مدارس بین‌المللی در خارج از کشور ثبت‌نام می‌شوند، بسته به قوانین آن کشور، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند.

بله. تعداد زیادی مدرسه بین‌المللی در شهر تهران وجود دارند که تحت‌نظر وزارت آموزش‌وپرورش فعالیت می‌کنند. 

درخواست مشاوره رایگان

8 + 13 =

نظرات و سوالات شما

۲ دیدگاه

 1. خاطره

  سلام ایا با گرفتن دیپلم از مدارس بین المللی میتوان در دانشگاه بین المللی ایران درس خواند ؟یا با مدرک این ندارس اجازه شرکت در دانشگاه ایران رو ندارید ؟

  پاسخ دهید
 2. الهام امیری وحید

  سلام و روز به خیر
  من خودم الان در انتخاب بین مدرسه فارسی و بین الملل هستم سواله اصلی من اینه که بچه هایی که از ابتدا مدارسه بین الملل میرن در آینده امکان تحصیل در دانشگاه های خوب ایران رو از دست میدهند یا خیر ؟
  مسئله دیگه اینکه مدارک بین الملل برای انتخاب شغل در خوده ایران چقدر معتبره ؟

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *