مدرک زبان CLB چیست | جدول معادل سازی مدرک زبان CLB


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۶/۰۱

 

 

می خواهید بدانید مدرک CLB چیست؟ شاید هنگام درخواست برای ویزا کانادا با این عنوان مواجه شده اید و دوست دارید به طور کامل درباره آن اطلاع کسب کنید. همانطور که احتمالا می دانید یکی از شروط مهاجرت به هر کشوری، توانایی زبانی متقاضی است.

مشخصا از اولین معیارهایی که شما بتوانید کار، زندگی یا تحصیل خود را در کشوری جدید بنا کنید، توانایی برقراری ارتباط با افراد بومی و شهروندان آن کشور است. این در مورد متقاضیان مهاجرت به کانادا هم صدق می کند.

اینکه شما بخواهید در این کشور سرمایه گذاری کنید تا بتوانید تابعیت کانادا را دریافت کنید، قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور را داشته باشید، یا قرار باشد به عنوان یک کارگر ماهر و شاغل متخصص اقامت این کشور را دریافت کنید، در داشتن مهارت های زبانی تفاوتی نمی کنید. در هر صورت باید سطحی از دانش زبانی را به اثبات برسانید. البته سطح این مهارت با توجه به نوع ویزای دریافتی متفاوت خوهد بود.

مدارک زبانی متعددی هستند که در اکثر کشورهای مهاجرپذیر به صورت مشترک قابل قبول هستند. برای مثال تافل و آیلتس از مشهورترین این مدارک زبانی محسوب می شوند. نوع دیگری از مدرک زبان هم هست که به CBL شهرت دارد. در این مطلب قرار است درباره این مدرک و نحوه معادل سازی آن به سایر گواهینامه های زبانی صحبت کنیم.

 

مدرک CLB چیست

 

مدرک CLB چیست؟

گواهینامه سی ال بی یکی از معیارهای زبان کانادایی در این کشور است که در سال 1996 به بعد منتشر و مورد توجه قرار گفت. این مدرک مقیاسی دوازده درجه ای از زبان انگلیسی است که سه سطح مختلف را مورد پوشش خود قرار می دهد.

این مدرک سه سطحی که شامل مهارت های اولیه، متوسط و پیشرفته زبانی می شود، توسط مرکز معیارهای زبان کانادایی مدیریت و بررسی می شود. هر یک از این سطوح امتیازهای خاص خود را دارن که به ترتیب از 1 تا 4 امتیاز، 5 تا 8 امتیاز و 9 تا 12 امتیاز را به خود اختصاص می دهند.

مرکز تخصصی معیارهای زبان کانادایی، در اصل نهادی از استانداردهای ملی انگلیس و فرانسوی برای اندازه گیری، توصیف و تشخیص مهارت های زبان دوم مهاجران بزرگسال برای زندگی، کار و تحصیل در کانادا است.

این گواهینامه مهارت های زبانی افراد در سطوح مختلف گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. هر چه سطح فرد کمتر باشد، امتیاز دریافت شده آن نیز کمتر خواهد بود. به مراتب امتیازهای بالا هم نشان دهنده وضعیت زبانی خوب متقاضی است.

 

جدول تبدیل CLB به آیلتس

گفتیم که مدرک CLB از استانداردهای ملی کانادا برای توصیف معیاهای زبان کانادایی است. در مقابل آیلتس هم یک مدرک زبانی معتبر در سراسر دنیا است که برای مهاجرت به کانادا نیز مورد قبول دولت این کشور قرار گرفته است. مدرک آیلتس نیازی به معرفی ندارد و همه ما تا حدودی با آن آشنایی داریم.

در برخی از مواقع اگر قرار باشد برای مهاجرت دائم کانادا اقدام کنید، باید نتایج آزمون آیلتس را برای شهروندی کانادا ارائه کنید. جدول زیر تبدیل سطوح گواهینامه سی ال بی با آیلتس ر به نمایش می گذارد.

 

جدول تبدیل CLB به آیلتس

 

نحوه معادل سازی تبدیل مدرک CLB به CELPIP

در بسیاری از کشورها از جمله هند CELPIP تنها گزینه ای است که برای آزمون انگلیسی پیش رو داشتید. اما این گزینه در کنار آیلتس در بسیاری از کشورها در دسترس قرار گرفته است.  این آزمون یک تست مهارت عمومی زبان انگلیسی است که به عنوان یک برنامه شاخص زبانی کانادایی به ارزیابی متقاضی می پردازد. این آزمون توانایی و مهارت های زبان انگلیسی فرد را در موقعیت های روزمره، روابط خانوادگی، کاری، دوستانه، برقراری ارتباط با افراد مختلف و درک برنامه های خبری و پاسخ مطالب مکتوب را مورد ارزیابی قرار می دهد.

این مدرک شامل دو نوع ساده و LS در نوع عمومی است که هر یک برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال CELPIP مهارت های انگلیسی، خواندن، گوش دادن و نوشتن شرکت کننده را ارزیابی می کند و برای برنامه های اقامت دائم مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که CELPIP LS مهارت های صحبت کردن و گوش دادن به زبان انگلیسی آزمون کننده را ارزیابی می کند و برای برنامه های شهروندی استفاده می شود. در ادامه شاهد تبدیل سطوح CLB با نمرات سطوح مختلف CELPIP خواهید بود.

 

نحوه معادل سازی تبدیل مدرک CLB به CELPIP

 

جدول تبدیل CLB به TEF

آزمون TEF که از مخفف عبارات Test d'Evaluation de Français گرفته شده است، یک آزمون معیار بین المللی است که سطح دانش متقاضی مهاجرت و مهارت وی در زبان فرانسه را مورد سنجش قرار می دهد.

آزمون تی ای اف در سال 1998 توسط مرکز زبان فرانسوی ایجاد شد که برای تحصیل در کانادا، دریافت مهاجرت یا اقامت کانادا و برای مهاجرت به استان کبک مورد استناد قرار می گیرد. گواهی به دست آمده از این آزمون تنها یک سال معتبر خواهد بود، پس متقاضی دریافت آن باید نهایتا طی این زمان برای دریافت ویزای کانادا خود اقدام کند. این آزمون بر اساس جدول زیر قابل تبدیل با سطوح مدرک CLB خواهد بود.

اگر به هر دلیلی نتونستید نمره لازم در این آزمون را کسب کنید، می توانید هر زمان که خواستید دوباره و چند باره آن را تکرار کنید. تنها ذکر این نکته ضروری است که هنگام تکرار آزمون باید یک فاصله دو ماهه را رعایت کنید.

بسته به اینکه از این آزمون بخواهید در کدام روش مهاجرتی استفاده کنید، بخش ها و فرمت های آن می تواند متفاوت باشد. برای مثال برخی از بخش ها می تواند اجباری و در مواردی هم برخی قسمت ها و سطوح زبانی اختیاری خواهد بود. برای اطلاع کامل از این نکته اول باید هدف از مهاجرت خود به کانادا را مشخص کنید.

 

جدول تبدیل CLB به TEF

 

جدول تبدیل مدرک CLB به TCF CANADA

آزمون TCF کانادا برگرفته از عبارات Test de connaissance du français pour le Canada یک آزمون عمومی فرانسوی است که علاوه بر خود کشور فرانسه، توسط کانادا برای برنامه های مهاجرت شهروندی، اقامت موقت و دائم و موارد پناهندگی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

داوطلبان در این آزمون باید از حداقل شرایط سنی بالای 16 سال برخوردار باشند. درست مثل هر آزمون دیگر، برای تست تی سی اف هم امکان آزمون چند باره وجود خواهد داشت. اما برای شرکت دوباره در آزمون باید حداقل یک زمان یک ماهه فاصله بین آزمون پیشین و تست بعدی وجود داشته باشد.

تست TCF CANADA شامل چهار ماژول متفاوت است که مهارت های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن فرد متقاضی مهاجرت را مورد سنجش قرار می دهد. هنگام طی موفقیت آمیز این آزمون یک گواهی قبولی پس از مدت زمان 4 تا 8 هفته ای به متقاضی ارائه می شود که می تواند نهایتا تا دو سال از آن در هر برنامه ای که این مدرک مورد پذیرش است، استفاده کند. جدول زیر نشان دهنده سطوح مختلف گواهینامه سی ال بی و تبدیل آن به سطوح مختلف مهارت های زبانی تست TCF CANADA خواهد بود.

 

 

مطلب پیشنهادی : ویزای توریستی کانادا

 

جدول تبدیل مدرک CLB به TCF CANADA

 

جمع بندی

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، باید صرف نظر از روش مهاجرتی خود، در یکی از آزمون های CELPIP (شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی)، IELTS (سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی)، TEF (آزمون ارزشیابی فرانسوی) یا TCF (آزمون دانش فرانسه) برای استفاده از اکسپرس اینتری و دیگر روش ها نمره قابل قبولی کسب کنید.

ما در این مطلب به شکل کامل و مفصل درباره مدرک CLB و نحوه معادل سازی آن با تمامی آزمون های ذکر شده پرداختیم. اینکه چه شیوه مهاجرتی دقیقا به چه معدل و نمره زبانی نیاز دارد، نیاز به بررسی کارشناسانه دارد. برای اطلاع از حداقل های زبانی هر شیوه مهاجرتی، با مشاورین ویزا 724 در تماس باشید.

 

مهیار حلاج پور

من مهیار حلاج پور هستم؛ (Mahyar Hallajpour)

عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت. به شماره پروانه R520250

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روش های سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

  • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
  • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
  • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


سوالات متداول


تفاوت آیلتس عمومی و آکادمیک در چیست؟

آیلتس یکی از مدارک زبانی معتبر در کانادا است. آیلتس عمومی سطح عمومی و معمول زبانی فرد را در بر می گیرد. این در حالی است که آیلتس آکادمیک سطح تخصصی زبان انگلیسی را شامل می شود. آیلتس عمومی معمولا برای برنامه های شهروندی کانادا و نوع آکادمیک برای تحصیل در این کشور مورد قبول خواهد بود.

آزمون های مورد قبول در کانادا برای اعطای ویزای این کشور شامل چه مواردی می شوند؟

این آزمون ها شامل موارد متعددی از جمله آیلتس، TCF، CELPIP و TEF می شود که  می تواند بر مبنای مدرک CLB معادل سازی شود.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.