شرایط بیمه بیکاری در کانادا چیست؟ مزایای طرح بیمه بیکاری در این کشور چگونه است؟ آیا تمامی افراد بیکار در کانادا واجد شرایط استفاده از این طرح هستند؟ بیمه بیکاری یکی از طرح های کمکی دولت ها به شهروندان خود است که مزایا و شرایط آن در هر کشوری متفاوت خواهد بود. این بیمه مانند یک کمک هزینه زندگی تلقی می شود که تا زمان شاغل شدن دوباره فرد می تواند تا حدودی به زندگی وی سر و سامان بدهد.

در اصل بیمه بیکاری یکی از واکنش های دولت ها به شرایط اقتصادی افرادی است که تحت شرایط خاصی از کار کردن محروم هستند. البته تمامی افراد بیکار شامل بیمه بیکاری نمی شوند.

تاریخچه این طرح به سال 1932 بر میگردد، زمانی که دولت ایالات متحده از آن برای اولین بار در قانون خود استفاده کرد. در سال های بعد این قانون در ایالات متحده تکمیل و به سایر کشورها هم کشیده شد. قانون بیمه بیکاری در کانادا در سال 1940 ایجاد شد. این قانون کمک می کند تا افراد بیکار از مزایای بیکاری خود تحت شرایط خاصی استفاده کنند.

با ما همراه باشید تا شما را با تعریف این طرح، شرایط لازم برای برخورداری از بیمه بیکاری و نحوه درخواست دادن آن آشنا کنیم.

بیمه بیکاری در کشور کانادا

بیمه بیکاری در کانادا، مانند بسیاری دیگر از کشورها یک طرح دولتی حمایتی است که طبق آن افرادی که شغل خود را بدون داشتن تقصیر یا کم کاری از دست می دهند، از مزایای خاصی برخوردار می کند.

این طرح یک درآمد موقت را برای فرد فراهم می کند. مبلغی که دولت برای این طرح به افراد پرداخت می کند، می تواند شخص را تا حدودی برای یافتن شغل جدید ساپورت کند و البته مهم تر از آن حدودی از درآمدهای از دست رفته ناشی از بیکاری را جبران کند.

در سال 1996 بیمه بیکاری در کشور کانادا به نام بیمه اشتغال تغییر نام پیدا کرد. این قانون با کمک و همکاری سه گروه دولت، کارفرمایان و کارکنان تامین بودجه خواهد شد. هدف کلی این طرح شامل حمایت مالی از افرادی می شود که تحت شرایط اقتصادی خارج از مداخلات شخصی، شغل خود را از دست می دهند.

به طور کلی هدف این طرح فوق العاده، کاهش رنج ناشی از بیکاری و پیامدهای منفی اقتصادی هنگام از دست دادن شغل افراد است. زمانی که در اواسط دهه نوزده میلادی این قانون به تصویب رسید، کانادا در رکود بزرگ اقتصادی قرار داشت.

طرح بیمه اشتغال در کانادا طی سال های متمادی از نظر فلسفه و ساختار دستخوش تغییرات زیادی شده است. با اجرای این طرح هم امنیت درآمد در بین کانادایی ها افزایش پیدا کرد و هم ثبات اجتماعی بیشتر شد.

اوج تاثیرگذاری این طرح در سال 2007 مصادف با بحران اقتصادی در کانادا بود که نقش مهمی در حمایت از عدم اشتغال افراد بیکار داشت. مهم ترین اثر این طرح کاهش ناامیدی مردم و متناسب با آن ثبات امنیت اقتصادی، اجتماعی پایدار و حتی امنیت سیاسی است. این برنامه در سال 2020 وارد عمر 80 ساله شد.

بیمه اشتغال کانادا

مزایای بیمه بیکاری در کانادا چگونه است؟

این طرح علاوه به کمک به افراد بیکار در یافتن شغل جدید، برای افراد بیکار بیمار، افراد باردار، کسانی که نوزاد تازه متولد شده دارند، کسانی که از اعضای خانواده خود به دلیل شرایط پزشکی خاص ، مراقبت می کنند،  مزایای خوبی به دنبال دارد.

حمایت های این طرح شامل مزایای منظم و مزایای ویژه می شود. البته این طرح هم همانطور که گفتیم مثل سایر بیمه نامه ها شرایط خاصی را شامل می شود، که فرد بیمه شونده باید آن ها را دارا باشد.

مطلب پیشنهادی : بازنشستگی در کانادا

تقریبا می شود گفت که میزان درآمد از این طرح به خود متقاضی بستگی دارد. البته نرخ اولیه این طرح به طور متوسط در هر هفته بیشتر از 547 دلار نخواهد بود.

اینکه این پرداختی تا چه مدت به طول خواهد انجامید هم به مدت اشتغال شما بستگی دارد و بین 14 تا نهایت 45 هفته متغیر است. علاوه بر این مبالغ، افرادی که دارای همسر یا فرزند هستند هم شامل یک طرح مکمل خانوادگی می شوند.

برای مثال در این طرح بخشی به نام مزایا کودک کانادا وجود دارد که در آن فرزندان زیر 18 سال خانواده در صورت واجد شرایط بودن مبلغی را به عنوان هزینه حمایتی از دولت دریافت می کنند. خانواده هایی که دارای کودک معلول هستند، می توانند مزایای اضافی دریافت کنند.

طرح بیمه بیکاری در کانادا همچنین برای افرادی که به دلیل بیماری در جایی شاغل نیستند و درآمدی ندارند، مزایایی را به دنبال دارد. اگر دارای بیماری خاصی هستید که شما را از کار کردن باز می دارد، یا در قرنطینه به سر می برید و یا جراحت دیده اید، می توانید از مزایای بیمه اشتغال کانادا استفاده کنید. البته ناگفته نماند که حداکثر استفاده از این طرح برای بیماران 15 هفته است. زایمان و حتی پدر شدن هم می تواند شامل استفاده از این طرح شود.

 

افراد تحت چه شرایطی واجد دریافت بیمه بیکاری می شوند؟

در قدم اول فرد باید طی یک دوره زمانی خاص، قبل از بیکاری بیمه شده باشد. در صورت بیمه بودن، در حالی می تواند واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری شود که جزو یکی از گرو ه های زیر باشد.

 • در مشاغلی مشغول به کار بودید که جزو کسب و کارهای بیمه شدنی بوده اند.
 • شغل خود را بدون اینکه دخل و تقصیری در آن داشته باشید از دست داده اید.
 • شامل افرادی می شوید که بر اثر سیل یا آتش سوزی بیکار شده اید.
 • برای دریافت بیمه بیکاری در کانادا، در 52 هفته قبل حداقل یک هفته را بدون کار و حقوق گذرانده اید.
 • به طور فعال دنبال کار هستید. (برای اثبات این مسئله باید اسناد مربوط به کارفرمایانی که با آن ها تماس گرفته اید را هنگام درخواست به کمیسیون بررسی ارائه دهید.)

نحوه درخواست بیمه بیکاری در کشور کانادا

کسی که قصد دارد از بیمه اشتغال یا همان بیمه بیکاری کانادا استفاده کند، باید قصد خود را با ارائه اسناد لازم مبنی بر اثبات بیکاری طبق شرایط لازم این طرح به مراجع مربوطه نشان دهد.

پس از تسلیم ادعا، کمیسیون این طرح ادعای فرد را بررسی کرده و مشخص می کند که وی واجد شرایط برخورداری از این مزایا است یا خیر. پرداختی بر اساس نیاز شخص مورد نظر یا تعهدات مالی وی نیست، بلکه به این بستگی دارد که استحقاق و شایستگی لازم برای طرح را دارا باشد.

اگر اثبات شود که فرد واجد شرایط طرح بیمه بیکاری در کانادا است، بسته به انواع مزایا به شکل ترکیبی و ویژه می تواند حداکثر از 102 تا 104 هفته طبق قانون بیمه اشتغال، از دولت درآمد موقت دریافت کند.

اینکه چه تعداد ساعت اشتغال قبل از بیکاری باعث بهره مندی از طرح بیمه اشتغال کانادا می شود، به موقعیت شما بستگی دارد. اما به طور کلی به 420 تا 700 ساعت اشتغال با بیمه بر اساس نرخ بیکاری در منطقه خود نیاز دارید تا بتوانید از این طرح استفاده کنید. این زمان باید قبل از درخواست شما برای دریافت حق بیمه بیکاری باشد.

برای اینکه در زمان بیماری، زایمان، مراقبت از والدین و سایر مراقبت های خانوادگی بتوانید از این طرح استفاده کنید باید حداقل از قبل 600 ساعت بیمه شده و کار کرده باشید.

اما افراد در صورت داشتن شرایط زیر از بهره مندی از قانون بیمه بیکاری مستثنی خواهند بود.

 • اگر شغل خود را به شکل داوطلبانه بدون دلیل موجه ترک کرده باشید.
 • اگر به دلیل تخلف قوانین کارگری مجموعه در حال کار اخراج شده باشید.
 • اگر هنوز عضوی از یک شرکت هستید ولی به دلایل مختلفی از جمله اعتصاب، درگیری یا محرومیت بیکار هستید.
 • اگر در زندان یا ندامتگاه به سر می برید.

بیمه بیکاری در کانادا شرایط لازم جهت دریافت بیمه بیکاری در کانادا

بیمه بیکاری در کانادا یا به عبارت دیگر بیمه اشتغال جهت حمایت کوتاه مدت از کارگران بی کاری است که یا به دنبال شغلی تازه هستند یا قصد دارند مهارت خود را ارتقا دهند. بیمه بیکاری مزایای ویژه ای برای کارگران فراهم کرده است. افرادی که میخواهند از این نوع بیمه استفاده نمایند می بایست یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

 • بیمار بودن
 • گذراندن دوران بارداری
 • مراقبت از نوزاد تازه متولد شده یا کودکی که به سرپرستی گرفته شده است. این گزینه می تواند هم برای پدران و هم برای مادران انجام شود.
 • مراقبت از شخصی بیمار یا آسیب دیده
 • تیمار کردن یکی از اعضای خانواده که به شدت بیمار بوده و احتمال فوت دارد.

بیمه بیکاری کانادا

وظیفه کمیسیون بیمه اشتغال کانادا

کمیسیون بیمه اشتغال کانادا نقش لیدر یا رهبر را ایفا می کند. به این ترتیب که بر قوانین و برنامه های مصوب شده در بیمه نظارت می کند. کمیسیون بیمه اشتغال کانادا مسئول تعیین نرخ حق بیمه بیکاری نیز می باشد. در ادامه دیگر خدمات و وظایف این کمیسیون معرفی شده اند:

 • نظارت بر پرداخت به موقع و دقیق حق بیمه ها و سایر مزایای مربوط به بیمه بیکاری
 • پشتیبانی از افراد تحت پوشش بیمه بیکاری در مراحل مختلف از جمله، ارائه اطلاعات مربوط به حقوق دریافتی، پاسخگویی به سوالات، کمک به کارفرمایان و غیره
 • رسیدگی به دعاوی و فراهم کردن موقعیت مناسب برای تجدیدنظر در تصمیمات
 • انجام فرآیند احراز هویت و شناسایی مشتری
 • پیشگیری، کشف و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده از خدمات بیمه

از سال 2010 این قانون مصوب گردید که افراد بتوانند حق بیمه بیکاری خود را پرداخت نموده و در زمان مناسب از مزایای مربوط به آن استفاده نمایند.

حرف آخر…

یکی از مباحث مورد توجه برای مهاجرین، استفاده از طرح بیمه بیکاری در کانادا یا همان طرح بیمه اشتغال است. این طرح به طور کلی به افرادی که طی شرایط خاصی از کار بیکار شده اند، کمک می کند تا به صورت موقت بتوانند مبلغی را به عنوان حمایت مالی از سوی دولت دریافت کنند.

اگر در این مورد یا هر یک از مسائل روز کانادا، خصوصا مهاجرت به این کشور با سوال یا ابهامی مواجه هستید، یا نیاز به یک راهنما برای دریافت ویزای کانادا دارید، می توانید از طریق موسسه ویزا 724 اقدام به دریافت مشاوره کنید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما

درخواست مشاوره رایگان

3 + 12 =

نظرات و سوالات شما

۳ دیدگاه

 1. Faraz fatahi

  سلام روز بخیر. من در ترکیه زندگی میکنم برای ویزای کاری اقدام کردم. پول بیمه ام پرداخت شده و منتظر صادر شدن ویزا هستم. از من برای پرداخت حقوق بیکاری شماره حساب درخواست شده. میخواستم بدونم حقوق بیکاری چند دلار و در عرض چه مدتی به دستم میرسه.
  تشکر

  پاسخ دهید
 2. Farimah sheykhzeynalabedini

  سلام.وقت بخیر.من ازبیمه بیکاری بابت مریضی استفاده کردم.و من خواستم برگردم سر کار م به جای من کارگر آورده بود وگفت که به من نیاز ندارد.آیا من می‌توانم دوباره مراجعه کنم به سرویس کانادا بابت دریافت بیمه بیکاری یا که نه ؟ممنون میشم اگر پاسخ بدهید.

  پاسخ دهید
 3. Nasrin

  من نمیدونم کارفرما من رو بیمه کرده یا نه ولی من ۶ ماه در کارخانه ای کار کردم و قرار داد نداشتم ولی نانه ای داشتم از با اون هلس کارت گرفتم در اون نامه تاریخ استغال به کار و اینکه حداقل قرار است بکسال در آنجا کار کنم ذکر شده بوذ
  ایا من میتونم برای بیمه بیکاری اقدام کنم؟

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *