همه چیز درباره بیمه بیکاری در کانادا


آخرین بروز رسانی : ۰۰/۰۶/۲۴

 

 

شرایط بیمه بیکاری در کانادا چیست؟ مزایای طرح بیمه بیکاری در این کشور چگونه است؟ آیا تمامی افراد بیکار در کانادا واجد شرایط استفاده از این طرح هستند؟ بیمه بیکاری یکی از طرح های کمکی دولت ها به شهروندان خود است که مزایا و شرایط آن در هر کشوری متفاوت خواهد بود. این بیمه مانند یک کمک هزینه زندگی تلقی می شود که تا زمان شاغل شدن دوباره فرد می تواند تا حدودی به زندگی وی سر و سامان بدهد.

در اصل بیمه بیکاری یکی از واکنش های دولت ها به شرایط اقتصادی افرادی است که تحت شرایط خاصی از کار کردن محروم هستند. البته تمامی افراد بیکار شامل بیمه بیکاری نمی شوند.

تاریخچه این طرح به سال 1932 بر میگردد، زمانی که دولت ایالات متحده از آن برای اولین بار در قانون خود استفاده کرد. در سال های بعد این قانون در ایالات متحده تکمیل و به سایر کشورها هم کشیده شد. قانون بیمه بیکاری در کانادا در سال 1940 ایجاد شد. این قانون کمک می کند تا افراد بیکار از مزایای بیکاری خود تحت شرایط خاصی استفاده کنند.

با ما همراه باشید تا شما را با تعریف این طرح، شرایط لازم برای برخورداری از بیمه بیکاری و نحوه درخواست دادن آن آشنا کنیم.

 

بیمه بیکاری در کانادا

 

بیمه بیکاری در کشور کانادا

بیمه بیکاری در کانادا، مانند بسیاری دیگر از کشورها یک طرح دولتی حمایتی است که طبق آن افرادی که شغل خود را بدون داشتن تقصیر یا کم کاری از دست می دهند، از مزایای خاصی برخوردار می کند.

این طرح یک درآمد موقت را برای فرد فراهم می کند. مبلغی که دولت برای این طرح به افراد پرداخت می کند، می تواند شخص را تا حدودی برای یافتن شغل جدید ساپورت کند و البته مهم تر از آن حدودی از درآمدهای از دست رفته ناشی از بیکاری را جبران کند.

در سال 1996 بیمه بیکاری در کشور کانادا به نام بیمه اشتغال تغییر نام پیدا کرد. این قانون با کمک و همکاری سه گروه دولت، کارفرمایان و کارکنان تامین بودجه خواهد شد. هدف کلی این طرح شامل حمایت مالی از افرادی می شود که تحت شرایط اقتصادی خارج از مداخلات شخصی، شغل خود را از دست می دهند.

به طور کلی هدف این این طرح فوق العاده، کاهش رنج ناشی از بیکاری و پیامدهای منفی اقتصادی هنگام از دست دادن شغل افراد است. زمانی که در اواسط دهه نوزده میلادی این قانون به تصویب رسید، کانادا در رکود بزرگ اقتصادی قرار داشت.

طرح بیمه اشتغال در کانادا طی سال های متمادی از نظر فلسفه و ساختار دستخوش تغییرات زیادی شده است. با اجرای این طرح هم امنیت درآمد در بین کانادایی ها افزایش پیدا کرد و هم ثبات اجتماعی بیشتر شد.

اوج تاثیرگذاری این طرح در سال 2007 مصادف با بحران اقتصادی در کانادا بود که نقش مهمی در حمایت از عدم اشتغال افراد بیکار داشت. مهم ترین اثر این طرح کاهش ناامیدی مردم و متناسب با آن ثبات امنیت اقتصادی، اجتماعی پایدار و حتی امنیت سیاسی است. این برنامه در سال 2020 وارد عمر 80 ساله شد.

 

بیمه اشتغال در کانادا

 

مزایای بیمه بیکاری در کانادا چگونه است؟

این طرح علاوه به کمک به افراد بیکار در یافتن شغل جدید، برای افراد بیکار بیمار، افراد باردار، کسانی که نوزاد تازه متولد شده دارند، کسانی که از اعضای خانواده خود به دلیل شرایط پزشکی خاص ، مراقبت می کنند،  مزایای خوبی به دنبال دارد.

حمایت های این طرح شامل مزایای منظم و مزایای ویژه می شود. البته این طرح هم همانطور که گفتیم مثل سایر بیمه نامه ها شرایط خاصی را شامل می شود، که فرد بیمه شونده باید آن ها را دارا باشد.

 

مطلب پیشنهادی : بازنشستگی در کانادا

 

تقریبا می شود گفت که میزان درآمد از این طرح به خود متقاضی بستگی دارد. البته نرخ اولیه این طرح به طور متوسط در هر هفته بیشتر از 547 دلار نخواهد بود.

اینکه این پرداختی تا چه مدت به طول خواهد انجامید هم به مدت اشتغال شما بستگی دارد و بین 14 تا نهایت 45 هفته متغیر است. علاوه بر این مبالغ، افرادی که دارای همسر یا فرزند هستند هم شامل یک طرح مکمل خانوادگی می شوند.

برای مثال در این طرح بخشی به نام مزایا کودک کانادا وجود دارد که در آن فرزندان زیر 18 سال خانواده در صورت واجد شرایط بودن مبلغی را به عنوان هزینه حمایتی از دولت دریافت می کنند. خانواده هایی که دارای کودک معلول هستند، می توانند مزایای اضافی دریافت کنند.

طرح بیمه بیکاری در کانادا همچنین برای افرادی که به دلیل بیماری در جایی شاغل نیستند و درآمدی ندارند، مزایایی را به دنبال دارد. اگر دارای بیماری خاصی هستید که شما را از کار کردن باز می دارد، یا در قرنطینه به سر می برید و یا جراحت دیده اید، می توانید از مزایای بیمه اشتغال کانادا استفاده کنید. البته ناگفته نماند که حداکثر استفاده از این طرح برای بیماران 15 هفته است. زایمان و حتی پدر شدن هم می تواند شامل استفاده از این طرح شود.

 

افراد تحت چه شرایطی واجد دریافت بیمه بیکاری می شوند؟

در قدم اول فرد باید طی یک دوره زمانی خاص، قبل از بیکاری بیمه شده باشد. در صورت بیمه بودن، در حالی می تواند واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری شود که جزو یکی از گرو ه های زیر باشد.

 • در مشاغلی مشغول به کار بودید که جزو کسب و کارهای بیمه شدنی بوده اند.
 • شغل خود را بدون اینکه دخل و تقصیری در آن داشته باشید از دست داده اید.
 • شامل افرادی می شوید که بر اثر سیل یا آتش سوزی بیکار شده اید.
 • برای دریافت بیمه بیکاری در کانادا، در 52 هفته قبل حداقل یک هفته را بدون کار و حقوق گذرانده اید.
 • به طور فعال دنبال کار هستید. (برای اثبات این مسئله باید اسناد مربوط به کارفرمایانی که با آن ها تماس گرفته اید را هنگام درخواست به کمیسیون بررسی ارائه دهید.)

 

بیمه بیکاری در کانادا

 

نحوه درخواست بیمه بیکاری در کشور کانادا

کسی که قصد دارد از بیمه اشتغال یا همان بیمه بیکاری کانادا استفاده کند، باید قصد خود را با ارائه اسناد لازم مبنی بر اثبات بیکاری طبق شرایط لازم این طرح به مراجع مربوطه نشان دهد.

پس از تسلیم ادعا، کمیسیون این طرح ادعای فرد را بررسی کرده و مشخص می کند که وی واجد شرایط برخورداری از این مزایا است یا خیر. پرداختی بر اساس نیاز شخص مورد نظر یا تعهدات مالی وی نیست، بلکه به این بستگی دارد که استحقاق و شایستگی لازم برای طرح را دارا باشد.

اگر اثبات شود که فرد واجد شرایط طرح بیمه بیکاری در کانادا است، بسته به انواع مزایا به شکل ترکیبی و ویژه می تواند حداکثر از 102 تا 104 هفته طبق قانون بیمه اشتغال، از دولت درآمد موقت دریافت کند.

اینکه چه تعداد ساعت اشتغال قبل از بیکاری باعث بهره مندی از طرح بیمه اشتغال کانادا می شود، به موقعیت شما بستگی دارد. اما به طور کلی به 420 تا 700 ساعت اشتغال با بیمه بر اساس نرخ بیکاری در منطقه خود نیاز دارید تا بتوانید از این طرح استفاده کنید. این زمان باید قبل از درخواست شما برای دریافت حق بیمه بیکاری باشد.

برای اینکه در زمان بیماری، زایمان، مراقبت از والدین و سایر مراقبت های خانوادگی بتوانید از این طرح استفاده کنید باید حداقل از قبل 600 ساعت بیمه شده و کار کرده باشید.

اما افراد در صورت داشتن شرایط زیر از بهره مندی از قانون بیمه بیکاری مستثنی خواهند بود.

 • اگر شغل خود را به شکل داوطلبانه بدون دلیل موجه ترک کرده باشید.
 • اگر به دلیل تخلف قوانین کارگری مجموعه در حال کار اخراج شده باشید.
 • اگر هنوز عضوی از یک شرکت هستید ولی به دلایل مختلفی از جمله اعتصاب، درگیری یا محرومیت بیکار هستید.
 • اگر در زندان یا ندامتگاه به سر می برید.

 

بیمه اشتغال کانادا

 

حرف آخر...

یکی از مباحث مورد توجه برای مهاجرین، استفاده از طرح بیمه بیکاری در کانادا یا همان طرح بیمه اشتغال است. این طرح به طور کلی به افرادی که طی شرایط خاصی از کار بیکار شده اند، کمک می کند تا به صورت موقت بتوانند مبلغی را به عنوان حمایت مالی از سوی دولت دریافت کنند.

اگر در این مورد یا هر یک از مسائل روز کانادا، خصوصا مهاجرت به این کشور با سوال یا ابهامی مواجه هستید، یا نیاز به یک راهنما برای دریافت ویزای کانادا دارید، می توانید از طریق موسسه ویزا 724 اقدام به دریافت مشاوره کنید.

 

مهیار حلاج پور

 

من مهیار حلاج پور هستم؛ (Mahyar Hallajpour)

عضو رسمی شورای قانون‌گذاری امور مهاجرت کانادا، مشاور رسمی مهاجرت کانادا ICCRC/RCIC ، یا اصطلاحا وکیل مهاجرت. به شماره پروانه R520250

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم، ممتازترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را دریافت می کنید.

من در طول سالیان فعالیتم، بانی توسعه بیش از یکصد شرکت در کانادا بوده ام و امروز تمام این خدمات در غالب  شرکت سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ و بیزینس i3 Capital در اختیار متقاضیان و موکلین عزیز است. در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روش های سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای استارتاپ، کارآفرینی در کانادا و خرید بیزینس در کانادا به کانادا مهاجرت کنند.

ویزا 724 (VISA724.com) و شرکت مهاجرتی کاناداپاس، با مدیرعاملی و نظارت مستقیم اینجانب، اداره می شود.

مجموعه شرکتهای ما، دارای مجوزهای ذیل است:

 • شرکت مهاجرتی کاناداپاس،  با مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا به شماره ثبت: 002782433
 • شرکت توسعه بیزینس و شتاب دهنده i3 Capital ، با مجوز رسمی از دولت فدرال کانادا: به شماره ثبت 003223957
 • شرکت کاریابی بین المللی مهیار،  با مجوز وزارت کار ایران: به شماره ثبت 103621 

دریافت اطلاعات تماس و اطمینان از مجوز های ما، با مراجعه به صفحه > درباره موسسه مهاجرتی ما 

 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص آقای مهیار حلاج پور ممکن بوده و توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین‌المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


سوالات متداول


طرح بیمه اشتغال یا بیکاری در کانادا شامل چه کسانی می شود؟

بیمه بیکاری در این کشور به طور معمول به افراد اخراج شده از کار بدون اینکه در روند اخراج مقصر شناخته شوند، زنانی که زایمان کرده اند، بیماران بیکار شده و سرپرستان والدین بیمار تعلق می گیرد. برای بهره مندی از این طرح، فرد متقاضی باید حداقل از چندین هفته قبل بیمه شده باشد.

مدت زمان دریافت بیمه بیکاری در کشور کانادا چقدر است؟

این زمان به هفته هایی بستگی دارد که شما بیمه شده اید. به طور معمول این طرح بین 14 تا 45 هفته را از نظر درآمدی ساپورت می کند. هر چند که با طرح های ویژه ترکیبی از چند عامل تاثیر گذار خاص می تواند بیشتر هم باشد. این مورد بیشتر برای تمدید دریافت کننده زنان باردار و مزایای غرامت کارگران خواهد بود.

مبلغ دریافتی بیمه بیکاری در کانادا چقدر است؟

این مبلغ حداکثر تا 537 دلار کانادا در هر هفته خواهد بود. محاسبه مبلغی که باید به شما بازپرداخت شود، بر اساس مجموع دستمزد پرداخت شده در 26 هفته آخر کار تعیین می شود.

آیا با وجود دریافت بیمه بیکاری می توان در کانادا مشغول به کار شد؟

هنگام دریافت مزایای بیمه اشتغال در کانادا نمی توانید به صورت تمام وقت در این کشور کار کنید. اما اجازه کار پاره وقت و گهگاهی را خواهید داشت. در صورت تقلب در این کار ممکن است با کاهش مزایا، جریمه و حتی زندان مواجه شوید.


مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ


همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


مشاوره اخذ ویزا اقامت و مهاجرت به کانادا - ویزا 724

ارتباط با ما

آدرس و راههای ارتباطی :

- ویزا 724

- شرکت مهاجرتی کاناداپاس

- کاریابی بین المللی مهیار

- شرکت توسعه استارتاپ و سرمایه گذاری i3capital

- دارای مجوزرسمی از وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران با شماره ثبت: 103621 

- دارای مجوز رسمی اداره مهاجرت کانادا: ICCRC R520250

با مدیریت مهیار حلاج پور، مشاور و وکیل قانونی RCIC/ICCRC به شماره پروانه R520250

 

دفتر مرکزی (کانادا - تورنتو):

 No.25 Shepard Ave W Suite 300 North York ON M2N 6S6 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

0014168905972 (پاسخ‌گویی: دوشنبه تا شنبه 18:00 الی 02:00 بوقت تهران)

دفتر ایران: 

02122927033 (پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه 10:00 الی 17:00 بوقت تهران) - (پنجشنبه: 10 الی 14:00)

تهران - بزرگراه مدرس شمال، خیابان دستگردی شرقی(ظفر)، جنب بیمارستان علی اصغر، پلاک 199 طبقه سوم، واحد 301 (مراجعه با رزرو وقت قبلی)

واتساپ دفتر ایران:

09124644197 (پاسخ‌گویی: 10:00 الی 18:00 بوقت تهران)

واتساپ کانادا:

14168905972+ (پاسخگویی به پیامهای متنی در واتساپ)

* برای مطالعه روش های اصلی مهاجرت به کانادا، به صفحه مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید.

ایمیل : info[at]visa724.com

ویزا 724

تمامی حقوق این سایت مربوط به ویزا 724 می باشد.